logo
Sağlık   42.334

Akciğer Embolisi: Uzun Süre Hareketsiz Duranları Bekleyen Büyük Tehlike!

Paylaş:

Emboli, ilk oluştuğu yerden ayrılmış bir kan pıhtısıdır. Damarlarda kan dolaşımı ile taşınarak, bir kan damarını tıkayabilir, bunun sonucunda söz konusu damarın beslediği bölgeye kan ulaşamaz.

Akciğer embolisi, akciğer atardamarı veya onun dallarından bir ya da birkaçının kan pıhtısı ile tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Akciğer embolisi, derin ven trombozu adı verilen ve genellikle bacak ve/veya baldır toplardamarlarında oluşan pıhtının bir parçasının yerinden kopup dolaşıma katılması ve nihayetinde akciğer atardamarına gelerek burada bir tıkanmaya yol açması ile meydana gelir.1856 yılında Wirchow derin ven trombozu ve dolayısıyle pulmoner emboli oluşumu için risk faktörlerini tanımlamış ve bu risk faktörlerini 3 grupta ele almıştır.

Wirchow' a göre, kanın damar sisteminde dolaşımının yavaşlaması veya durması yani venöz staz, bireyin pıhtılaşma sisteminde aşırı pıhtılaşma yönünde bir farklılaşma olması (hiperkoagülabilite) ve damar duvarında hasar oluşması derin ven trombozu için risk oluşturmaktadır.

Venöz staz' a neden olarak pulmoner emboli için risk oluşturan durumlar şunlardır:

- Uzun süreli olarak yatakta hareketsiz kalmak (ameliyat sonrası dönemde veya yatalak hastalarda),
- İleri yaş,
- Ciddi KOAH,
- Pelvik venler, bacak ve baldır venlerinde kan akımında azalmaya yol açan gebelik, batın içi tümörler,
- Kalp yetersizliği,
- Varisler,

Aşırı pıhtılaşma nedeniyle pulmoner emboli için risk oluşturan durumlar şunlardır:

- Aşırı pıhtılaşmaya neden olan genetik faktörler,
- Kanser hastalığı, bazı böbrek hastalıkları, gebelik, bazı kan hastalıkları, barsak hastalıkları, doğum kontrol ilaçları gibi bazı ilaçlar,
- Aşırı kilo,

Damar duvarının hasarı yoluyla pulmoner emboli için risk oluşturan durumlar şunlardır:

- Travma,
- Cerrahi girişimler en önemli risk faktörleri olarak sıralanabilir.AKCİĞER EMBOLİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? HASTALIK NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Akciğer embolisinin belirtileri, tıkanmanın yeri ve kansız kalan bölgenin boyutları gibi birkaç etmene bağlı olarak gelişir.

Akciğer embolisinin bazı belirtileri şunlardır:

- Görünür bir nedeni olmadan, ansızın soluksuz kalma hissi
- Soluk alırken göğüste ağrı
- Baygınlık hissi
- Öksürükle birlikte kanlı balgam çıkartma
- Nabızda hızlanma

Pulmoner embolide erken teşhis hayat kurtarıcıdır.
Yapılan çalışmalarda hastanede yatan hastalarda önlenebilir ölüm nedenlerinin başında pulmoner embolinin geldiği saptanmıştır. Yine pulmoner emboli nedeniyle yaşamını yitirmiş hastaların büyük çoğunluğunun tanı konulamamış ve dolayısıyla tedaviye başlanamamış hastalar olduğu görülmektedir. Ancak tüm bunlara karşın pulmoner emboli tanısının konulması çoğu kez pek kolay değildir ve deneyim gerektirir. Çünkü hastalık belirtileri spesifik değildir. Yani başka hastalıklarda da karşımıza çıkan belirtilerdendir ve çoğu kez fizik muayene, ilk planda yapılan akciğer grafisi, EKG, hemogram gibi tetkikler normaldir.

Teşhis için hastadan ayrıntılı bir anamnez alınması gerekir ayrıca hekim gerek anamnez alırken gerekse tetkikleri isterken pulmoner emboli olasılığını düşünmeli ve buna yönelik olarak hastada risk faktörü varlığını araştırmalıdır.

Risk aktörlerinden bir veya birkaçının varlığı ile birlikte bir başka nedene bağlanamayan ani nefes darlığı ve arter kan gazı analizinde kandaki oksijen miktarında düşme saptanması durumunda pulmoner emboli akla gelmelidir.
Teşhis için standart akciğer grafisi, arter kan gazı analizi, EKG, EKO kardiografi, bacak ve baldır toplardamarlarının Dopler ultrasonografisi, akciğer sintigrafileri ve spiral BT gibi yöntemlerden yararlanılır.

AKCİĞER EMBOLİSİNİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Pulmoner embolide teşhis konulur konulmaz pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar ile tedaviye başlanmalıdır. Hatta risk faktörlerinin mevcudiyeti halinde birçok olguda kesin tanı konulmadan önce yani tetkikler devam ederken bile tedaviye başlanılabilir.

Tedavi süresi genellikle 3- 6 ay arası olup genetik faktörlere bağlı olduğu düşünülen olgularda bu süre daha uzun tutulur. Bu tür olgularda tedavi yaşam boyu sürebilir. Pıhtı eriticilerle tedavi özellikle şu durumlarda uygun değildir:

- Hastanın 70 yaşın üstünde olması
- Geçmişte beyinde görülen beyin kanaması gibi damar lezyonları
- Ağır karaciğer ve böbrek yetmezlikleri
- Mide ülseri ve basur gibi hastalıklardan kaynaklanan belirgin ya da gizli kanama
- Son 10- 15 gün içinde cerrahi girişim yapılmış olması
- Son 10- 15 gün içinde kalp masajı yapılmış olması
- Gebelik (özellikle ilk 5- 6 ayı)

Cerrahi Tedavi
Ağır akciğer embolisi olgularında ölüm oranının yüzde 95 e varması cerrahi tedavinin önemini çok artırmaktadır. Ölümlerin büyük bölümü emboliyi izleyen dakikalarda, yaklaşık yüzde 25 i de bir saat gibi daha uzun bir süre içinde gerçekleşir. Bu gibi durumlarda acil cerrahi girişim gerekebilir.

Kanın yapay kalp- akciğer makinesinden geçirilerek oksijenlendirilmesi tekniklerinin sürekli gelişmesiyle cerrahi tedavide basarı oranı da artmaktadır. Cerrah bu olanaktan yararlanarak daha rahat çalışır ve emboliye yol açan pıhtıyı çıkarır. Emboli akciğerin çevresel damar sistemine yerleşmişse cerrah ya akciğer masajı, ya da emici bir sonda yardımıyla pıhtıyı alır. Tam donanımlı merkezlerde acil durumlarda hasta ameliyata alınmadan önce akciğer- kalp makinesine bağlanarak yaşatılır.

AKCİĞER EMBOLİSİNİN ÖNLENMESİ

Aşağıdaki önlemler, akciğer embolisini ya da arterlerinizde başka tıkanmalar ya da daralmalara ilişkin tehlikeyi azaltmanızda yardımcı olabilir:

- Yağ içeriği düşük, liften zengin bir diyet uygulayın
- Uzun süre oturmanız gerektiğinde, ayağa kalkın, yürüyün ya da bacaklarınızı hareket ettirin (Bilgisayar karşısında uzun süre hareket etmeden oturmayın)
- Kan dolaşımını artırmak için, bacak kaslarına zaman zaman masaj yapın veya bacaklarınızı 5- 10 saniye süre ile gerip gevşetin.
- Bol sıvı alın. Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durun.
- Çok sıkı çoraplar ve jartiyer kullanmayın.
- Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapın.
Bunları Okudunuz mu?
Kanserin Penceresinden 7: Spor ve Kanser

Kanserin Penceresinden 7: Spor ve Kanser

Spor yönüm dolayısıyla bu konuyu da açmakta yarar gördüm. Şüphesiz kansere yakalanmanın birçok sebebi var. Örneğin kötü beslenme, genetik yapı, sigara vs ve daha mahiyeti tayin edilemeyen birçok sebep.

Egzersizler İçinde En İyi 6

Egzersizler İçinde En İyi 6

Çok kısaltılmış fakat tümüyle en fazla geliştiren ve kuvvet artışı sağlayan, 6 hareketten oluşan programla, çok çabuk ve azami ölçülere ulaşabileceksiniz.

Romatizma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çok küçük yaşdaki bir çocuktan seksenlere merdiven dayamış bir yaşlıya kadar her yaşta insan bu hastalığa yakalanabilir. En önemlisi erken teşhis ve zamanında müdehaledir.

emboli, akciğer embolisi, koah, kalp yetersizliği, emboli belirtisi, emboli tedavisi, akciğer atardamarı, venöz staz, pulmoner, embolinedir,
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Yusuf     13.03.2016
Arif Çay bey ameliyat ile ilgi Dr. Yer ve ayrıntılı bilgi verirseniz hem Ethem bey hemde ben faydalanalım. Yada mail atabilirsiniz.
ygursoy028@gmail.com
adem özgüner     01.02.2016
7 yıl önce basit bir fıtık ameliyatı geçirdim akabinde komplikasyona bağlı akciğer embolisi geçirdim. çok şanslıyım ki hala yaşıyorum allah bana 2. bir yaşama sansı verdi. eşim beni özelhastaneden akdeniz ünv tıp fakültesine nakletmeseydi ölmüştüm..
.Çiğdem     01.02.2016
Öncelikle kimsenin başına gelmemesini dileyerek başlayayım.En önemli hayat kurtaran teşhisin erken koyulup hemen tedaviye başlanması.Özellikle ameliyatlardan sonra dayanılmayacak aşırı nefesinizi kesen şiddetli ağrınız varsa doktorunuzu bilgilendirin
Gülay     29.01.2016
Benim eşim migde ameliyatı oldu ameliyattan çıktı 2 gün sonra hastanede ateslendi ateşini dusuremedik doktor geldi emboli dedi bütün müdahaleler yapıldı yogun bakıma aldı Dr ameliyathanede müdahale edeceğiz diye 24 saat içinde eşimi kaybettim doktor hatasımi bilemedim
arif çay     29.05.2015
akciğer emboli si ancak bu kadar güzel izah edilebilir. yukarda anlatılanların hepsini ailemizde yaşadık. hastam ölümden döndü adeta. cerrahi müdahale ile sağlığına kavuştu Allahın
izni ile . bu bilgileri yayınlayanlara çok teşekkürler.
Ethem     21.01.2015
Benim babam böbrek 2 ay sonra akciğere kan pıhtısı attı. hastanede kalmasına rağmen bacağındaki ağrıyı dindiremiyorlar kan cıvıltıcı ve iğne ve oksijen verdiler 12 gün yattı fakat ağrıları devam ediyor buda bizi korkutuyor ney yapmamız gerekir.
HASİNE GÖKTAŞ     25.05.2013
Bana da akciğer embolisi teşhisi koyuldu. 38 yaşındayım. Embolinin tam olarak ne olduğunu yukarıdaki bilgilerden öğrendim. Emeği geçen tüm doktorlarımıza teşekkürler.

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım