logo
Sağlık   174.607

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Paylaş:

SOLUNUM YOLU ALERJİLERİ


1.ALERJİK RİNİT:
Ev tozu, polen ve hayvan tüyleri gibi alerjenlerin neden olduğu mikrobik olmayan burundaki alerjik iltihabtır.

Alerjik rinitte bulgular; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşurma, burun kaşıntısı, gözlerde kızarma, kaşıntı, yanma hissi semptomlarının en az ikisi veya daha fazlası ile karakterizedir. Burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağzı açık uyuma, sık uyanma ve horlama, günboyu yorgunluk hissi. Semptomlar günde bir saatten fazla sürmelidir.

Hastalıktan sorumlu alerjenler; polenler, küf mantarı sporları, ev tozu akarları, havyan kaynaklı proteinler ve hamam böceği çıkartılarıdır. Nadiren gıda alerjenleri de alerjik rinit gibi solunum yolu alerjilerine neden olabilir. Diğer bir adı saman nezlesidir. Kan ve deriye uygulanan testlerle teşhis konur. Akar allerjisi olanlar anti- allerjik yatak takımları kullanabilir. Özel maddelerden üretilmiş ve akar allerjenlerini geçirmeyen bu yatak takımları, akar temasını yaklaşık %90 oranında azaltmaktadır.

2. ASTIM:
Astım hava yolunun kronik iltihabi bozukluğu olarak tanımlanabilir. Astım akciğerlere kadar olan hava yollarını ( Bronşları ) etkileyen bir hastalıktır. Bu hava yolları soluduğumuz havayı burundan itibaren akciğerlere kadar ulaştırır. Sağlıklı bir kişide bu soluma olayı kolayca gerçekleşir. Astımlı bir kişide ise bazı dönemlerde soluma zorluğu meydana gelir. Astım atağı sırasında bronşlar ( hava yolları ) daralır ve havanın geçişi zorlaşır. Bu hava yolu daralmasının bazı nedenleri vardır. Astımın klinik bulguları arasında tipik olarak yineleyen hırıltı, hışıltı, öksürük, nefes darlığı, göğüste daralma hissi ile kendini gösteren ataklar yer alır. Bu bulgular özellikle ailesinde astım olan kişilerde astım tanısına yaklaştırması gereken özelliklerdir. Bu bulguların ağır kokular, sigara dumanı gibi uyarıcılar ile ya da gece artması beklenebilir.

DERİ ALERJİLERİ

1. ÜRTİKER- KURDEŞEN:
Ürtiker vücudun herhangi bir yerinde gruplar halinde oluşan, soluk kırmızı renkli kabarıklıklardır. Genişlikleri 1 cm yada 10 cm çapında farklılıklar gösterir. Genellikle kaşıntılıdır, fakat yanma ve batma hissi de olabilir. Ürtiker kan plazmasının derideki küçük damarlardan dışarı çıkması sonucu oluşur. Bu duruma histamin denen kimyasal maddenin salgılanması neden olur. Histamin mast hücresi dediğimiz hücrelerden salgılanır. allerjik reaksiyonlar, yiyeceklerin içinde bulunan bazı kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar histamin salınımına neden olabilir. Bazen ürtikerin neden oluştuğu saptanamayabilir.Ürtiker göz etrafında ve dudakta geliştiğinde aşırı bir şişliğe neden olur. Bu durum hastaları korkutmasına rağmen, genellikle 24 saat içinde geriler. Bununla birlikte nefes almakta ve yutkunmakta zorluk var ise acilen bir doktora başvurulmalıdır. Ürtikerin süresine ve nedenine bağlı 2 tiptir. Eğer bulgular 6 haftadan kısa sürüyorsa akut ürtiker , 6 haftayı aşıyorsa kronik ürtiker adını alır.

Vücutta farklı sebeplere bağlı ve farklı şekilde oluşan ürtikerler;

- Dermografizm (yapay ürtiker = cilde uygulanan travma sonucu ürtiker döküntülerinin oluşması),
- Basınç ürtikeri (cilde uygulanan basınçtan yaklaşık 4- 6 saat sonra genelde ağrılı olan bir derin şişlik oluşması. Örneğin uzun süre yürüme sonrası ayak tabanlarında oluşan ağrılı şişlik),
- Kolinerjik ürtiker (vücut ısısını arttıran egzersiz, stres, sıcak duş gibi durumlar sonrasında ürtikeryal döküntü oluşması),
- Soğuk ürtikeri (soğuk su veya hava teması ile),
- Solar ürtiker (güneş teması ile başlayan ürtiker),
- Kontakt ürtiker (bazı maddelerin deriye temasından dakikalar sonra ortaya çıkan ürtikeryal döküntü) ve
- Akuajenik ürtiker (su ile temas sonrası oluşan ürtiker) gibi pek çok tipi vardır.

Ürtikere Neler Sebep Olur?

Kronik ürtikerin sebebini bulmak oldukça zordur hatta bazen nedeni bulunamamaktadır. Fakat genellikle aşağıda belirttiğimiz faktörler kurdeşene sebep olur.
- İlaçlar ( penisilin vb. antibiyotikler, aspirin vb. ağrı kesiciler, sakinleştiriciler, idrar söktürücü ilaçlar, anti asit denen mide ilaçları, romatizmada kullanılan ilaçlar, vitaminler, göz ve kulak damlaları, kabızlık ilaçları vajinal fitiller ürtiker nedeni olabilir),
- Gıdalar (kuruyemişler, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri) ,
- Gıdalardaki katkı maddeleri (koruyucular, boyalar gibi),
- Solunum yoluyla alınan ev tozları, hayvan tüy ve epitelleri gibi birçok allerjen,
- Vücuttaki enfeksiyon odakları (diş absesi, farenjit, mide rahatsızlıklarına yol açan Helicobacter pylori enfeksiyonu gibi),
- Barsak parazitleri, böcek ısırmaları (özellikle arı sokması),
- Sistemik hastalıklar (troid bezinin aşırı çalışması, romatizmal hastalıklar, sarılık).

Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuzun teşhisi üzerine en iyi yöntem kişide alerjiye sebep olan etken maddeden kaçınmaktır. Ayrıca doktorunuzun vereceği ağızdan alınan antihistaminik dediğimiz ilaçlar genellikle ürtikerde iyileşme sağlar. Ürtikerin oluşmaması için en iyi yol anthistaminiklerin düzenli bir şekilde alınmasıdır.

2. ANJİO ÖDEM:
Anjioödem, derinin daha alt tabakalarında sıvı birikmesi (ödem) ile ortaya çıkan ve kaşıntıdan ziyade yanma hissinin eşlik ettiği şişliklerdir. Anjioödem genellikle yüzde, göz kapaklarında, dudaklarda, kollarda ve bacaklarda ve genital bölgede oluşmaktadır. Tüm vücut bile şişebilir. En önemlisi ise, ağız içinde dilin, boğazın şişmesi sonucu nefesi engelleyip ölüme bile yol açabilir.
Ürtiker ve anjioödemler bazen kalıtsal olabilmektedir. Ailenin geçmişi mutlaka incelenmelidir. Ailede birden fazla kişide görülüyorsa, hele tekrarlıyorsa, mutlaka bu yönden de araştırıp tedavi edilmesi gerekir. Anjioödemin tedavisi ise ürtikerden çok farklıdır. Öncelikle en yakın acil merkeze başvurulmalı ve stresi mümkün olduğunca azaltmaya çalışarak durumun ağırlaşmamasına çalışılmalıdır.

3. ATOPİK DERMATİT- EGZEMA:
Atopik Dermatit, diğer bir adıyla egzama alerjik deri hastalığıdır. Annesi allerjik olan yeni doğan bebeklerde daha çok görülmektedir. Çoğunlukla 1 yaş grubu çocuklarda çok sık görülür ve 2 yaşında geriler ve kaybolur. Bazı vakalarda ergenlikte de görülür ve hiç bir şekilde tedavi olmaz. Yetişkinlerde de alerjiye bağlı egzama gözükür. Deterjana yada domatese karşı reaksiyon gösteren vücut egzema olurşturabilir. Strese bağlı nedenlerle de oluşabilir.

Egzema Belirtileri Nelerdir?Çocuklarda belirtileri en sık 6 ay ila 2 yaş arasında çıkar. Özellikle yüzde başlayıp, eklem yerlerinde, kulak arkasında ve gövdede de beliren kaşıntılı, kuru, kırmızı lezyonlar tipikdir. Çocuk gece uykusunda bile kaşınır. Bu nedenle uykusu bozulur ve gündüz çok huzursuzdurlar. Hatta gece tam uyuyamayan çocuğun büyümesi bile etkilenir. Genellikle beyaz tenlidirler. Ciltleri enfeksiyona son derece eğilimlidir.

Yetişkinlerde aşıntı ve bölgede gerginlik hissi egzemanın en sık görülen bulgularıdır. Genel belirtileri ufak pullanmalar tarzındadır. Kesinlikle kaşınmamalıdır.

Egzema Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle tedavi bir alerji uzmanı tarafından planlanmalıdır. Öncelikle kaşıntı, kuruluk ve lezyonları yok etmek gerekir. Duruma uygun nemlendiriciler, bakım kremleri, kortizonlu yada kortizonsuz alerji kremleri uygulanır. Çocuklar için bazen uygun şuruplar da kullanılabilir. Kişinin neye karşı alerjisi olduğu saptanmışsa mutlaka diyetinden çıkarılmalıdır.

BESİN ALERJİSİ:

Besin alerjisi savunma sistemi aracılığıyla besinlere gösterilen aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Bu reaksiyona bazen IgE molekülü sebep olmakla birlikte bazen de hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bazen sizin için faydalı besin olabilen bir yiyecek diğer kişi için zehir olabilir. Besin alerjisi sadece besinin tüketilmesi ile değil dokunma ve hatta kokusunu soluma ile de ortaya çıkabilir. Besin alerjisinde vücut kızarma, kabarma ve şişlik, solunum zorluğu, ağrı ve kaşıntı gibi reaksiyonlar gösterebilir.

Besin alerjisi vücudun hangi bölgelerinde ne şekilde reaksiyon gösterir?
- GÖZLER: Bulanılık, ağrı, sulanma, ışıktan rahatsız olma, şaşılık, kızarma, şişme.
- DERİ: Kaşıntı, yanma, kızartı, ateş, üşüme, karıncalanma, ürtiker, su toplama, lekeler ve sivilceler.
- KULAK - BURUN - BOĞAZ: Hapşırma, tıkanıklık, kaşıntı, akıntı, boğazda ağrı, akıntı, kuruluk yada gıcık, öksürük, kulaklarda çınlama, tıkanma, ağrı, baş dönmesi ve dengesizlik.
- SOLUNUM: Nefes darlığı, hırıldama, öksürük, bronşlarda mukus.
- KARDİYOVASKÜLER: Çarpıntı, hızlı ve düzensiz nabız, solgunluk, ateş, üşüme, karıncalanma, ellerde kızarıklık yada morarma, bayılma.
- SİNDİRİM SİSTEMİ: Ağızda kuruluk, pamukçuk, dilde acılık, diş ağrısı, midede yanma, geğirme, hazımsızlık, bulantı, kusma, yutmada zorluk, karında gurultu, ağrı, kramp, ishal.
- ÜRİNER SİSTEM: Sık ve ağrılı idrara çıkma, idrarını kontrol edememe, vajinal kaşıntı ve akıntı
- SİNİR SİSTEMİ: Baş ağrısı, migren, halsizlik, uyku hali, sinirlilik, unutkanlık, keyifsizlik, vb.

Besin alerjisine neden olan besinler nelerdir?
İnek sütü, yumurta, balık, midye, soya, kabuklu ve yağlı kuruyemişler, tahıllar, etler, meyveler, sebzeler, kurubaklagiller, baharatlar, çikolata, bal ve bazı içecekler. Bunlar arasında en çok inek sütü ve yumurta lerjik reaksiyona sebep olur.

GÖZ ALERJİSİ:

Gözde polen, mantar ve ev tozu gibi alerjenlerin neden olduğu alerjik reaksiyonlara alerjik konjonktivit denir. Gözde kaşıntı, sulanma, kırmızılık, yanma ve batma gibi belirtileri vardır. Tek başına olabileceği gibi burunda kaşıntı, hapşırık, tıkanıklık gibi belirtileri olan burun alerjisi (alerjik rinit bölümüne bakınız) ile birlikte olabilir. Göz alerjisi yakınmaları günlük hayatta çocuğu oldukça rahatsız eder. Ancak kişinin görme fonksiyonlarını etkilemez. Ancak göz hekimleri tarafından da alerjik olduğu kabul edilen vernal konjoktivit ve atopik kerataokonjoktivit eğer tedavi edilmezse görme bozukluğuna yol açar.

Tedavide esas olan yakınmalara yol açan alerjenlerden uzak durmaktır. Ayrıca gözdeki yakınmaları azaltacak antihistaminikli, kortizonlu damlalar tek başına ya da birlikte verilebilir. Ancak alerjik rino- konjoktivit ve diğer alerjik göz hastalıklarından olan vernal konjoktivit ve atopik kerataokonjoktivit ayırımı için mutlaka bu çocuklar çocuk alerji ve göz hastalıkları uzamnınca tedavi edilmelidir.
Bunları Okudunuz mu?
Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Önlemler

Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Önlemler

Bahar yorgunluğuna karşı alınacak önlemleri Doçent Doktor Mesut Başak TRT Haber'de anlattı. İzlemeyen veya kaçıranlar için işte bahar yorgunluğu için alınacak önlemler.

Egzersizler İçinde En İyi 6

Egzersizler İçinde En İyi 6

Çok kısaltılmış fakat tümüyle en fazla geliştiren ve kuvvet artışı sağlayan, 6 hareketten oluşan programla, çok çabuk ve azami ölçülere ulaşabileceksiniz.

Erken Ergenlik: Çocuğunuz Küçük Yaşta Ergen Olursa Ne Olur?

Erken Ergenlik: Çocuğunuz Küçük Yaşta Ergen Olursa Ne Olur?

Anne ve Babalar Dikkat! Çocuğunuz Erken Ergenliğe Girebilir. Erken ergenliğin sebepleri, sakıncaları, tedavi yöntemleri nelerdir?

alerji çeşitleri, alerjik, astım, deri alerjileri, ürtiker nedir, anjiyoödem, egzema, atopik dermatit, besin alerjisi, göz alerjisi, ürtiker, ürtiker nedir,
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Durmus     22.12.2015
Sevgili hocam eşimin vücudunda birsantim büyüklüğünde kirzartilarvar feci kaşınıyor ve yanıyor geçmiyor bazen dudakları ve yuzude şişiyor ve geceleri uyuyamiyor bazı doktorada gittik ama sebebini ve çaresinide bulamadık karım bulamadık ne yapmalıyız
engin     04.10.2015
slm aleyküm hocam Allah rızası için yrd edin
Babamın bilinen 87 maddeye karşı alej.var ama gün geçmiyorki yeni birseye alerji olmasın gitmediğimiz hekim kalmadı.alerji başladığında hastaneye yetiştirmezsek nefesyolu kapanıyor ne olur yrd edin..
emine     12.09.2015
Yengemde.aniden kasinti, kabarma kirmizi sekilde, yuzde sisiklikler olusuyo, hala nedeni belirlenemedi...hangi doktora gitmeliyiz ve nedeni ne olabilir
rıfatretu     14.08.2015
benim dudak üstü daha çok bıyık bölgemde bir takım uçuğa benzer kabarmalar oluşuyor ve kuruduğunda sarı bir hal alıyor dökülüyor.Özellikle her yaz döneminde başıma geliyor.Bu hastalığa kesin bir çözüm bulamazmıyız.Teşekkür ederim.
abdullatif     26.06.2015
Akşam oldumu çok hapşırıyorum burnumda ve boğazımda sanki bir şey varmış gibi bide boğazım kaşınıyor
gülhan     06.06.2015
kızım 2 yaşında bacak arası komple kaşınıp vajinal bulgede ucuk çıktı antibyotik kulandık tan sonra ortaya çıktı ve kaşıntı şidetinden çocuk uyku bile uyumuyor ne yapabilirim
ahmet     28.05.2015
Hocam esim vucudunda sivilceler var boyun da pit kepek vardi ilac kullandi bitti ama sivilce ler ne yapiyorsak bitmiyor ne yapmaliyi.
Ayça nur Altınkaynak     11.05.2015
Yüne alarji olur mu belirtileri sikayetleri nelerdir ?
bahadır     01.05.2015
sayın hocam eşimin kulak arkalarında ve baş arkasında kaşıntı sonucu aniden şişmeler oldu fakat sabahleyin bu şişmeler kayboldu geçen senede aynı şekilde bir rahatsızlık geçirdi ne yapmamız lazım doktora götürmek istiyoruz fakat şişmeler kayboluyor
deniz yilmaz     22.04.2015
Mrh yaklasik 4 aydir alerji oluyorum yaptigim tum testlere ragmen biturlu cozum bulamadim vücudumda kizariklik ve morarma oluyor peki vücut iltihap tutmussa alerji yaparmi ?
firuz yilmaz     19.04.2015
Sirtimda omuzumun altinda 2 3 tane sislik var sabah kaltihimda fark ettim kasiyinca sisiyolar hem kasiniyo hep aciyo tatli tatli
Sanem     14.04.2015
Merhaba.ben cok fazla alerjik biri degilim ama neredeyse yilda 2 ve ya 3 defa ayaklarimda kasindi,kopme ve yanma ile birlikde alerji oldugunu dusundugum bir problem oluyo.baska hic bir yerde simdiye kadar olmadi.bir malumati olan varmi bu konuda?
Nurdan     14.04.2015
Paresatemole karşı alerjim var ne yapmalıyım
didem     30.03.2015
Mrb mideme birden agri girdi mide kanamasi geciriyorum sandim sonradan bulanmaya basladi kustum arkasindan hapsirik burun akintisi geip oldum sandim birden kasinma tuttu yuzum kipkirmizi oldu vucudumun bi cok yerinde kizarik ve kucuk kabarciklar oldu
ŞABAN     15.01.2015
MERHABA Bende ilk önce sırtımda bel kısmında bir bıçak saplanmış gibi agrıyor sonra kaşıntı boyun kısmında ve bel kısmında şişlikler kızarıklar oluyor ama sadece geceleri oluyor gündüzleri hiç bir şey olmuyor ne yapmam lazım krem işe yaramıyor
emrah     30.12.2014
iyi günler vucudumda yani yüzümde kırmızı kırmızı kabarcıklar meydana geldi yaşım 27 bugüne kadar hiç böyle birşeyle karşılaşmadım hiç bir hastalığım yok ilaçda kullanmıyorum ama yüzümde kabarcıklar meydana geldi çok fazla bunun nedeni ne olabilir.
DEFNE     28.09.2014
mrb. bu alerjilerin birçogundaki belirtileri taşıyorum fakat doktorlar hangisi olduğuna dair teşhis koyamıyorlar. strese bağlı olduğunu söylüyorlar. birçok test yapıldı ve değişik ilaçlar kullandım sonuçsuz kaldı lütfen bana yardım edin. teşekkürler
seddam     30.08.2014
merhaba bende soylediyiniz hastaliq vardir ALERJİK RİNİT soylediyiniz bunu burada ne yapdilarsa olmadi ben yapa bilirim ben azerbaycanda yasiyorum yardim ede bilirmisiniz
emre.roz     10.08.2014
Hayirli gunler acaba kirliliktende alerji olusbilir mi yani kasinti ve vucudda sislik gibi?
zerrin sedenler     07.08.2014
Merhaba ben 4senedir rahatsizim önce bir sicaklik hissi oluyor ve kollarim benekbenek oluyor ve kasiniyor sonrada kabariyor kasidigim yerler önce eellerinde ve ayaklarimdaydi şuan bütün vücudunda sizce ne olabilir geceleri uyuyamiyorum cvp bekliyorum
irfan uğut     08.07.2014
1.5 yaşındaki çocukta vücudunda ve ağzında kırmızı nokta nokta alerjiler oluştu tedavi şekli nasıl olabilir
metin     30.06.2014
Merabalar bnm penisimde kasinmalar var kabarciklar var doktora gittim ilaclarn faydasi yok
hayriye     17.05.2014
merhaba ben yarın için plan yapamıyorum çünkü hiç belirti vermeden dudaklarım bianda şişiyor üstelik yüzümün şeklini değiştirecekkadar bir aydır böyleyim eve kapanıyorum şişince birgün sürüyor kaşıntılarımda var
mehmet     11.03.2014
ayak parmaklarımdan başıma kadar cok feci kaşınıyorum tırnaklarımla her yerimi yara yaptım ekseri gece başlıyor ne olur yardımcı olun saygılarımla
Rukiye     11.03.2014
8aylik birkizim var.gaitasinda siyah,sert ve kucuk kucuk parcalat oluyor.dr.ne old.anlayamadi.pihtilasmis kan olabilir dediler.baska yetde test yapildi.cikmadi.alerji testi yapildi,temiz cikti.bu arada ek gida almiyordu.sut alerjisi olabilir dendi.
Maira     06.03.2014
Benım alerjim var 15 sane oldu kaşınıyor nezaman-emek edıgım zaman aşırı fazla kaşınıyor bu ıleşı kollandım ileçın tedavısı geçınce tekrar başlıyor bu ıleçler:diozolayn.tavigil. Kestin. Lutfen yardem edermısınız bu hastalık -URTİKER KURDEŞEM ola bılırmı
mehmetcetin     04.03.2014
merba hocam 2 yaşında bi kızım var bundan birhafta once boğazı hırıltılı öksürüyor ve şimdide aniden yüzünde kırmızı belek lekeler çıkıyor ne olduğunu anlamadım tşkürler
derya     23.02.2014
7 yıldır surmekte olan bir rahatsızlığım var. herhangı bırı yada ben vucudumun herhangı bır yerıne dokundugumda kızarıyor kabarıyor ve yanma hıssı oluyor doktorlar hala nedenını bılmıyorlar sızce neden olabılır uzman bırı varsa tsekkurler..
ümit     18.02.2014
Dün gece sıktığım piyasadaki ucuz parfümden olduğunu dusundugum bir kasinti ve vucudumun degisik yerlerinde kizariklarla savasiyorm suanda, sabah kalktgmda sol kolum felan benek benekti aksama dogru yok oldu snra elimin ustu felan kizardi ne yapmalym
sakır     24.01.2014
turkıyede alerjı uzerıne yeterınce saglık uzmanı oldugunu sanmnıyorum bu bır sıtem deıl ama seksendortten bır alertjım var gıtmedıgım hastane kalmadı hıc bırınden sonuc alamadım. dabaz turunden kabaran bır alerjım oluyor. vucutta gazıyor her tarafta
hafize     02.01.2014
Bence cok güzel bir site
mehmet salih     29.12.2013
benim bu alerji turlerinde alerjik rinit olan bir alerjim var. burnumda cok kasinti var ve cok hapsiriyorum hapsirmadan sonra burnum akiyor ve burun deliklerim kapaniyor burnumdan nefes alamiyorum. bunun cozumu nedir ameliyati falan var midir?
meryem     31.10.2013
halı yikamada çalışıyorum ellerimde kırmızı kabarcıklar oluştu yuvarlak biçimde çokda kaşınıyor doktora gittim.elocon pomad verdı geçmedi tavsıyeniz ne olur teşekkürler
hatice     20.10.2013
benimde yaklaşık 2 senedir yüzümde ayak altında hep şişkinlikler oluyo ama hastaneye gitmeye fırsatım olmadı ama çok korkuyorum kötü bi sonuçla karşılaşırım diye.
Erhan     18.10.2013
Merhaba.benım alerjim uzun yıllardan beri var.hep olmuyor bazen 5 yıl hiç olmadıgıda olur.ama kaşındığındada vücudumda coğu bölgesinde hep yan yana yada tek başına şişmeler oluyor.şişen yer beyaz renginde.adı nedir bu alerjinin
fatma gül     03.10.2013
annem yaklask 4 yıldır sıcak yada soguk hava farketmıyor hep kabarıyr doktora goturduk ama hıc bı sey cıkmıyor bu kabarcıklar vucudu komple sarıyr we cok kasıntı yapıyr ne yapmam lazım hangı bolume ckmamz lazım acıl yardm ıstıyorm lutfen
gamze canakci     14.09.2013
benim 8 yasindan beri urtikerim vardi suan 19 yasindayim bicom biorezona ile tedavi oldum bi yildir kasinmiyorum allerjilerim temizlendi cok mutluyum bu tedaviyi herkese oneririm allerji tedavisinde tek yontem bicom biorezonans
İsmail Gülmez     29.08.2013
eşimin bütün vucudu sahifede bulunan resim gibi kabark ve kırmızı bir şekilde oldu. Bir haftadır Acı ve kaşıntı var. İki sefer acil serviste serum ve ilaç verildi, 1-2 Saat sonra yine önceki hale geliyor; Hastane Polikliniğinde cildiye diyet, ilaç verdi tavsiye?
serkan     25.08.2013
gece bir civarındamı neydi yattım sabah altı da bi kaşıntıyla uyandım vücudumun heryeri kaşıntı tuttu ama öylebi kaşıntıki kaşıdıkca kaşıyorum sonra kaşıdığım yerlere bakdım hep kabarmış bu na ne sebep olmuş olabilir bana yardımcı olurmusunuz..
nur tosun     21.06.2013
benim yigenimin vucudunda su cicegine benzer bir alerji cikti yaklasik 4 aydir var ama bir turlu gecmiyor ayin basinda cikiyo ayin sonunda sonuyo doktora goturduk ama hic bir teshis konulmadi bi alerjisi yok dediler.ne yapacagimizi bilmiyoruz.
muhammet     09.05.2013
yaklaşık 4 5 senedir vücudumda kaşınmalar oluyor. öle belirli bir bölge yok nereye dokunsam orası kaşınıyor. atarax diye bir ilaç kullanıyorum o beni 3 4 ila 1 hafta kaşıntıyı gideriyor. sora tekrardan oluşuyor. Ama geçmiyor ?
Latife kandırmaz     08.04.2013
Merhaba benim ara ara kış ve yaz ayları vücudumun heryerinde boğazımın içinde , gözlerimde büyük kabarcıklar oluşuyor 10cm civarında yüzümde sürekli yanmalar oluşuyor doktora gittim iğne yaptılar geçti ne yapmam gerek bilgilendirirseniz sevinirim
burak ercün     01.04.2013
oğlumuz 12 yaşında.Yaklaşık 2 yıldır,aniden büyük tuvaleti geliyor,bazen kaçırıyor.Doktor besin alerjisi dedi. hemen hemen tüm besinlere ve ev akarlarına karşı alerjı tespit etti ancak çözüm bulamadı.Nerdeyse yiyeceği hiç bir şey kalmadı.Ne yapalım. ACİL
Mustafa Öztürk     26.03.2013
Ben yıllardır uykumu iyi alamadığımdan gündüzleri yorgun uykusuz oluyordum. Sayısız KBB Uzmanına gittim. Uyku testleri yaptırttılar. Sonuç alınmadı. Kilo vermemi, yan yatmamı söylediler. En son Kbb Doktoruna nerdeyse zorla Desmont yazdırdım. Çok iyi geldi.
ferhat     20.03.2013
bende yaklaşık on yıldır var benimki biraz daha farklı basınç la oluşan üntiker miş doktorlar öyle söyledi ama gercektede öyle bi iş yapamıyorum bedenimle mereye dokunsam orası şişiyor ve çok acı cekiyorum bana yardım edin
mustafa urfa     19.03.2013
eşim 12 yıldır sürekli durmadan kaşınıyor alerji seviyesi 2500 dir. gittğimiz doktorlar ataraksve avere veya ztrakx ve nemlendirici krem veriyor bunlar hiç faydasını görmedi alerji seviyesi düşürmek içi neye başvurmak lazım istanbul çapa 1yıl tedavi görüyor
nahit     02.02.2013
bende yaklaşık 6 yıldır kaşıntı ve kızarıklık var bazen ayak altı şişiyor bir iş yaptığımda avuc içim şişiyor ve kaşınıyor vucudumu kaşıdığımda ve kaşımayı bıraktığımda iğne batırıyorlar sanki baş donmesi, halsizlik ,bulanık görme.cyardımcı olun bana lütfen
lokman     23.01.2013
bende de yaklaşık bir yıldır var şişkinlik ve morartı ilkin ne yapabilirim
Kezban     11.01.2013
Benım cocugum on yasında gecen bırden mıde bulanmasıyla hastaneye gıderkn yolda gozlerı ve dudagı sıstı sısık yerler morardı alerjı dokt goturdum test yapıldı ev akarlarına karsı cıktı ama sıslıgın onla ılgılı olıp olmadıgı konısında kesın bır teshıs konulmadı goz ve dudak sısmesı baska hangı hastalıgın belırtısı olabılır yardımcı olursanız sevınırım artık gecelerı rahat uyuyamıyorum
hüseyin adem     29.12.2012
ben hüseyin ben akşam bende sürekli bi kaşitti ve alerji var vucütta tuhaf yaralar sivilce böyle kirmizi şişmeler var benin ne yapmak gerekiyor şu ande asker olduğum için hangi doktora gidiyorsam bi sonuç bana bi bilgi verirseniz cok sevirim cev bek
adem bölükbaşı     10.11.2012
meraba ben adem benim toz kimyasal maddeler gibi şeylere karşı alerjim var ellerimden yüzümden kafamda sulu yaralar çıkıyo ne kadar hastaneye gittiysem de çare bulamadım nekadar farkı ilaç kulandıysam yaramadı bunun çaresivarmı yardımcı olursanız sevinirim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım