logo
Sağlık   15.768

Alerji Nedir? Genel Tanım ve Bilgiler

Paylaş:

ALERJİ NEDİR?

Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin çevremizde bulunan ve zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı şeklide ve anormal bir reaksiyon vermesidir.

Normalde vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere de aşırı yanıt verir. İşte bu reaksiyonlara allerji adı verilir. Alerjik reaksiyonlar herkeste farklı şekilde, farklı bölgelerde, farklı şiddette ortaya çıkarlar. Eğer alerjik yangı burunda ise hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yanma sulanma ile karakterli olan saman nezlesine, akciğerde bronşlarda ise hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve koyu balgam çıkarma ile ortaya çıkan alerjik bronş astımına, deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olan alerjik egzemaya, barsakta ise karın ağrısı, ishal, kusma ve barsaklar dışında bir çok bulguya neden olan besin alerjisine neden olur.

Alerjide bağışıklık sistemi vucut için zararlı olmayan maddelere karşı ancak vucut için zararlı olan aşırı bir reaksiyon verir. Bu reaksiyon allerjinin görüldüğü organda kronik bir yangı şeklinde devam eder ve bazen geriye dönüşümsüz değişikliklere yol açabilir. Alerjik hastalıklar insandan insana bulaşmazlar ve taşınmazlar. Daha çok çevresel ve genetiksel etkenlere bağlı kronik hastalıklardır.

En çok rastlanan alerjiler: Allerjik bronş astımı, alerjik burun ve göz nezlesi (saman nezlesi, bahar nezlesi ve tibbı adıyla alerjik rinit), besin alerjisi, ilaç alerjisi, deri alerjisi (bebeklik egzeması, egzema ve tıbbi adıyla atopik dermatit), hayvan alerjisi, böcek alerjisi ve çalışılan ortamdaki maddelere karşı olan mesleki alerjiler.

ALERJİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Eğer alerjik yangı burunda ise hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yanma sulanma ile karakterli olan saman nezlesine, akciğerde bronşlarda ise hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve koyu balgam çıkarma ile ortaya çıkan alerjik bronş astımına, deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olan alerjik egzemaya, barsakta ise karın ağrısı, ishal, kusma ve barsaklar dışında bir çok bulguya neden olan besin alerjisine neden olur.

Migren tipi başağrıları, göğüs ağrıları, hareketsiz yaşama isteği, inatçı öksürük, sık sık ve uzun süreli nezle olma, çocuklarda büyüme de gerilik gibi bulgular da alerji nedenli olabilirler.

ATOPİ NEDİR?
Kişinin alerjik bir bünyeye sahip olması demektir. Bu kalıtsal bir durumdur. Genetik yatkınlık ve çevredeki allerjenin bir araya gelmesi ile önce vucudda bebeklik döneminden ititbaren bir duyarlılaşma oluşur. Bu duyarlılık sonucu bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılamaması gereken IgE adında bir antikor salgılar. Bu antikor kan dolaşımı ile vücudun her tarafına dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır. Eğer allerjen vucuda bir daha ulaşırsa hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon verir. Bu reaksiyon esnasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde allerjenin etki yarattığı organda anormal şiddette bir alerjik yangı oluşturur ve hastalığın bulgularının çıkmasına neden olur.
3 çeşit atopik hastalık vardır:
- Atopik dermatit (egzema)
- Allerjik rinit
- Allerjik astma

Allerjik rinit çoğunlukla göz allerjisi (konjunktivit) ile birlikte olabilir. Atopik kişiler genetik olarak İgE tipi antikorlar üretme eğilimindedir. Bu İgE antikorları da çevrede bulunan ve normalde zararsız olan allerjenlerle (polenler, ev tozları vb) etkileşime girerek allerjik reaksiyonu başlatır.

ALERJEN NEDİR?
Vücutta alerjik reaksiyonu oluşturan maddelerdir. Daha önceden kişinin vücuduna bu alerjen maddeyi almış olması gerekir ki bağışıklık sistemi ikinci seferde bu allerjene karşı reaksiyon göstersin.

SOLUNUM YOLUYLA ALINAN ALERJENLER NELERDİR?
AKARLAR- EV TOZLARI:
Ev tozları bir çok evde önlenemeyen bir sorundur. Bunlar ciddi bir alerjen deposudur. Akar dediğimiz ev tozu böceğidir. Akarlar küçük örümcek benzeri canlılardır ve gözle görülemezler. Ortalama 0.3 mm. uzunluğundadırlar. Akarlar insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Başlıca yatak içinde (yastıklar, yatak, yorgan vs.) yaşarlar, çünkü deri döküntülerinin en çok bulunduğu yer buralardır. Akarların dışkılarıda allerjiktir. Bu ev tozlarının sebep olduğu alerji çoğunlukla astma ve alerjik rinittir. Şikayetler uykudan kalkınca başlar ve yılın her döneminde yaşanır.

POLENLER:
Polen bitkilerin erkek tohumudur. Bitki türlerine bağlı olarak çok farklı şekilleri olan ince taneciklerden meydana gelir. Ortalama boyutu 0.05 mm'dir. Bu da çıplak gözle görülemeyeceği anlamına gelir. Polen tanecikleri birçok allerjik protein içerirler. Bu taneciklerin küçük ve ince olanları rüzgar yolu ile dağılırlar. Daha büyük olanları ise böceklerle taşınırlar. Rüzgarla dağılan polenler daha allerjeniktirler ve geniş alana yayılabilirler. Bu nedenle bu polenlere karşı allerjisi olan kişilerin çevrelerinde bitkiler olmadığı halde şikayetleri ortaya çıkabilir. Polen allerjisine yol açan başlıca üç bitki ailesi vardır. Bunlar çayır otları, ağaçlar, yabani otlardır. Ağaçlar Ocak- Mayıs arası, çayır otları Mayıs- Temmuz arası, yabani otlar Temmuz- Ekim arası polen verirler. Polenlere karşı olan allerji allerjik rinit, allerjik konjunktivit, allerjik astma ve akut ürtiker şeklinde ortaya çıkabilir.Yakınmalar sadece yılın belli zamanlarında olur ve diğer aylarda kişi tümü ile sağlıklıdır.

KÜF MANTARLARI:
Küf mantarları gözle görülmeyen allerjik etkisi olan sporlar üretirler. Renkleri türden türe değişir. Ev dışında çürüyen bitkiler üzerinde veya havada bulunabilecekleri gibi ev içinde evin güneş görmeyen nemli yerlerinde de bulunabilirler. Polenler gibi atmosferdeki spor sayısı hava koşullarına bağlıdır. Havanın sıcak ve nemli olduğu zamanlarda, örneğin yazın sonlarına doğru ve erken sonbaharda en fazladır.
Bunları Okudunuz mu?
Doğum Sonrası Nasıl Forma Girebilirim?

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girebilirim?

Bebek sahibi olmak çok güzel ama bir de şu kilolar olmasa. Hamilelik sonrası kilo verme ve kısa sürde forma girmek için uygulayacağınız basit egzersizler burada.

Yaşlılıkta Dengeyi Koruma Sporla Mümkün

Yaşlılıkta Dengeyi Koruma Sporla Mümkün

Yaş arttıkça beyindeki bağlantıların fonksiyonlarını yitirdiği bilinmektedir. Kuvvetli ve hareketli kaslar bu problemlerin oluşmasını önler.

Yaza Zayıflamış Olarak Girin!

Yaza Zayıflamış Olarak Girin!

İnce giysiler giymek, bikini ile deniz kenarında daha çekici gözükmek için aç kalmadan zayıflayabileceğiniz bir diyet listesi sunuyoruz.

alerji, alerji nedir, alerji tanımı, atopi nedir, alerjen nedir, ilac allerjileri, ilaç allerjisi, alerji belirtileri, alerjik hastalıklar, hayvan alerjisi, böcek alerjisi,
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım