logo
Egzersiz   16.867

AquaGym: Hem Eğlenin Hem Forma Girin!

Paylaş:

NEDEN AQUAGYM?

- Eklemler üzerinde hiçbir zorlama yaratmadığı için, hamilelerin, yaşlıların veya fiziksel rahatsızlığı bulunanların çekinmeden yapabilecekleri bir egzersiz.
- Rahat ve yorucu olmayan bir aktivite.
- Suyun ferahlatıcı ortamında sıcağın etkisini hissetmeden istediğiniz kadar egzersiz yapma imkanı.
- Yüzme biliyor olmanız gerekmiyor.
- Kaza veya ameliyat geçirmiş hastaların rehabilitasyonu için birebir.
- Siz bir yandan suda egzersiz yapıp kaslarınızı çalıştırırken, havuzdaki suyun basıncı da vücudunuz üzerinde masaj etkisi yaratıp sizi rahatlatır.
- Kan dolaşımını hızlandırır.
- Gündelik hayatta yaptığınız egzersizleri suyun içinde yaptığınız takdirde daha fazla enerji sarfedersiniz.
- Bol bol eğlenip gülerek günlük stresten uzaklaşabilirsiniz.
- Bel Fıtığına Birebir.

Seanslar grup halinde veya tek tek düzenlenebiliyor. Pek çok spor kulübü hamileler için özel programlar hazırlıyor. Egzersizlerin ağırlık düzeyi kişiye göre değişiyor. Yani sakatlık geçiren bir sporcu ile kemik erimesi yaşayan ileri yaşta birine aynı hareketler yaptırılmıyor.

Suyun kaldırma gücü spor yapan kişinin işini oldukça rahatlatıyor, sakatlanma riskini en aza indiriyor. Serdar Öner aquagym' in yan etkisi olmayan tek spor olduğunu iddia ediyor. Acıbadem Hastanesi' nden fizik tedavi doktoru İnci Şenses de herkesin aquagym yapabileceğini söylüyor. Ancak havuz suyunun sıcaklığı önemli. Kışın 29- 30, yazın 28- 29 derece arasında olması gerekiyor. Bunun üzerindeki ısı kalp hastalarını ve yüksek tansiyon problemi olanları etkileyebiliyor. Şenses su jimnastiğini özellikle felçli ve boyun- bel fıtığı olan hastalara önerdiklerini belirtiyor.

Suya girecek kişinin hepatit virüsü taşımaması, herhangi bir deri hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonunun bulunmaması gerekiyor. Aquagym yapmak için yemekten sonra 2 saat beklemek öneriliyor.

ÖZELLİKLE KİMLERE TAVSİYE EDİLİR?
Hamileler: Spor kulüplerinde sadece hamilelere yönelik su jimnastiği programları açılıyor. Doktor onayı ile hamileler rahatlıkla su jimnastiği yapabilir. Suyun kaldırma kuvveti karındaki ağırlığı hafifletiyor. Doğumda kullanılan kaslar güçleniyor, aşırı kilo alımı engelleniyor. Ancak suya atlayarak girilmemeli, germe ve zıplama hareketleri yapılmamalı.

Gelişme çağındaki çocuklar: Duruş bozukluklarını engelliyor.

Yaşlılar ve felçli hastalar, omurga zedelenmesi, skolyoz ve fıtığı olanlar: Su terapisi fizik tedavi uzmanları tarafından felçli hastalara veriliyor. Suyun kaldırma kuvveti hastayı zorlamıyor ancak suyun vücuda yaptığı basınç ve direnç kasların güçlenmesini sağlıyor.

Sakatlanan sporcular: Dinlenme döneminde antrenmansız kalmaması gereken sporcular için faydalı. Minisküs ameliyatı sonrası işe yarıyor. Eklemlere ağırlık binmediğinden iyileşmeyi hızlandırıyor.

Aşırı kilolular: Ağır kilosu olanlarda fitness salonlarında yapılan jimnastik veya koşu eklemlere basınç yapıyor. Kan dolaşımı bozuluyor. Kan bacaklarda toplanıyor. Oysa su jimnastiğinde bu sorunlar yok.

Aşırı selülit problemi olanlar: Suda hareket etmek bir tür masaj: Yağların parçalanmasını kolaylaştırıyor.

NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
Tok karnına havuza girmemeye özen gösterin. Havuza girmeden önce yapacağınız ısınma hareketleri, suda yapacağınız egzersizler sırasında incinme olasılığını en aza indirecektir. Kendi güvenliğiniz için su seviyesinin göğüs hizanızı geçmemesine dikkat edin. Egzersizlerin sonrasında bol bol sıvı alın, suyu tercih edin.
Bunları Okudunuz mu?
Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Bir egzersiz programına başlamadan önce bilinmesi gereken kurallar. Bilinçli egzersiz için bunlara dikkat.

Kardio Egzersizleri ve Kardio Çalışmanın Önemi

Kardio Egzersizleri ve Kardio Çalışmanın Önemi

Kardio çalışmaları, egzersiz programlarınızın içinde mutlaka yer almalı ve düzenli olarak yapılmalıdır. Kalp sağlığınız için en önemli aktivitedir.

Steroidlerle Genetik Yaratıklar Ortaya Çıkıyor

Steroidlerle Genetik Yaratıklar Ortaya Çıkıyor

Günümüzde Body Building steroidle birlikte anılmaya başladı. Yarışmalarda ne kadar estetik göründüğü değil de ne kadar büyüdüğüne bakılmaya başlanması sporcuları dopinge itti.

aquagym, aqua gym, aquagym nedir, aquagym faydası, suda egzersiz, su egzersizleri, su jimlastiği, havuzda jimlastik, havuz egzersizleri,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım