Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Özer Baysaling

Yazar: Özer Baysaling

Kanserin Penceresinden 7: Spor ve Kanser

Kanserin Penceresinden 7: Spor ve Kanser

Sitemizin danışma kurulundan Sn. Özer Baysaling´in geçirdiği kanser hastalığı dolayısıyla, kanser hastalarına ve onlara bakanlara; bilgi, yaşananların paylaşımı, ümit ve cesaret vermek amacıyla yazdığı, piyasada tükenmiş olan "Kanserin Penceresinden Bir yaşam sentezi" kitabından kısa alıntıları, genel istek üzerine sitemizde bölümler halinde yayınlıyoruz. Bu yazı 9 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Spor yönüm dolayısıyla bu konuyu da açmakta yarar gördüm. Şüphesiz kansere yakalanmanın birçok sebebi var. Örneğin kötü beslenme, genetik yapı, sigara vs ve daha mahiyeti tayin edilemeyen birçok sebep.

Buna rağmen benim açımdan; sigara içmedim, kendime iyi bakmaya çalıştım, kanserle ilgili genetik mirasım da yok. Ancak yaşamımda üzüntü ve stres yoğunluğu yaşadığımı itiraf edeyim. Bence kanserin en önemli sebeplerinden biri de bu. Çünkü üzüntü ve stres insanın savunma sistemini çökertiyor ve kanser başta olmak üzere birçok hastalığa neden oluyor.

Spor esasında kansere yakalanmamak açısından önemli bir faktör ise de, yakalanılmışsa yenmek açısından daha önemli faktör… Yaptığım spor sayesinde o ilerlemiş yaşımda, ağır kemoterapi tedavilerine katlanamazdım. Çoğu kimse daha başında bu tedaviyi kaldıramıyor.

Fizyoloji Profesörü bir aile dostum, benim yüzümden, sporun hastalıkları yenme açısından da çok önemli olduğunu görerek, talebelerine ders olarak koyduğunu belirtti.

Bu sebeple sporun yararlarına kısaca değinirsem:
- Sporla kasların glikoz kullanımı 7–20 kata kadar artabilir.
- Düzenli ve dozunda hareket vücudun bağışıklığını arttırıyor. (Buna karşın, ağır hareketler vücudu enfeksiyonlara karşı zayıflatıyor).
- Kan değerleri düzelir. Ayrıca spor, kanın akışkanlığını arttırıyor.
- Sportif yüklenmelerde kalbin pompaladığı kan 5–10 misline çıkabiliyor. Kalp kaslarında yararlı büyüme (Hipertrofi) oluşur. Bu da kalbin ekonomik çalışmasını sağlıyor. Nabız frekansı ve tansiyon düşüyor ama kalbin hacmi artıyor. Böylece kalp daha az yoruluyor ve oksijen ihtiyacı azalıyor. Nabız istirahat haline çabuk dönüyor ve düşük çalışıyor. Spor yapanlarda %85 kalp krizinden sağ kurtulma avantajı oluşuyor.
- Sporla oksijen kullanımı, vital kapasite ve solunum volümü artar. Bu da daha çok enerji yakımı ve zararlı atık sağlar. Dayanıklılık egzersizleri; akciğerin oksijen alınımı, kirli hava değişimini ve kan dolaşımını iyileştiriyor. Böylece vücuda toplam olarak daha fazla oksijen giriyor.
- Spor ve kondisyon düzeyi ile ölüm oranı arasındaki bağlantıyı incelemek için yapılmış olan en ayrıntılı araştırma, 1989 yılında Amerikan Tıp Birliği´nin Dergisinde (JAMA) yayımlanmış olan bir çalışmadır. Tamamıyla hareketsiz olan kişiler ile biraz hareketli olan kişiler arasındaki ölüm oranı neredeyse yarı yarıyadır. Kondisyon arttıkça ölüm oranı marjinal düzeylerde azalmaya devam etmiştir.
- Kemik erimesi - osteoporose, postür bozukluğu ve arthritis eklem iltihaplarını önler.
- Stres, ruhi ve zihinsel hastalıklar ve iktidarsızlığa iyi gelir, Spor kastaki sinirsel mesajların gidiş hızını arttırıyor.
- Düzenli egzersiz, yaşlanma sürecinde azalan kemik kütlesini aynı oranda arttırıyor.
- Organ zayıflığını önler,
- Şişmanlık, şeker, tansiyon ve damar sertliğini önler.
- Ve sporun yararlarını ortaya çıkaran daha nice bilimsel araştırma ve bulgular.

Yazı dizisinde anlatılanlar bir kanser hastasının kansere yakalandığını öğrenmesinden başlayarak, tedavi süresince yaşadıkları ve hissettiklerini paylaşmaya yöneliktir. Kesinlikle teşhis ve tedavi amacı gütmez, teşhis ve tedavi ancak konusunda uzman hekimlerin birebir hasta ile olan ilişkisiyle yürütülmelidir.

Herkese sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Liposuction: Anormal Yağ Birikimlerinin Alınması

Liposuction: Anormal Yağ Birikimlerinin Alınması

Bel Sırt Ağrılarını Önleme ve Tedavi

Bel Sırt Ağrılarını Önleme ve Tedavi

Alerji Nedir? Genel Tanım ve Bilgiler

Alerji Nedir? Genel Tanım ve Bilgiler

Romatizma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon: Sinsi Katil

Osteoporoz: Sinsi Düşman

Osteoporoz: Sinsi Düşman

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Muscletech Platinum Glutamine Powder 302 gr.
89,00 TL.

Muscletech Platinum Glutamine Powder 302 gr.

BigJoy Foods Fıstık Ezmesi Chia Bal Kakao 400gr
24,00 TL.

BigJoy Foods Fıstık Ezmesi Chia Bal Kakao 400gr

Kargo Bedava
Universal Beef Amino 400 Tablets
139,00 TL.

Universal Beef Amino 400 Tablets

BigJoy Sports Creabig Creatine Monohyrdrate Powder 300gr
51,00 TL.

BigJoy Sports Creabig Creatine Monohyrdrate Powder 300gr

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2018
Bizi Takip Edin!