logo
Sağlık   18.305

Bahar Nezlesi: Bahara Girerken Neşenizi Kaçırabilir

Paylaş:

Bahar Geldi Ve Kendinizi Yorgun Hissediyorsunuz? Siz de Bahar Nezlesi Geçiriyor Olabilirsiniz!

BAHAR NEZLESİ (ALERJİK RİNİT- SAMAN NEZLESİ)

Bahar nezlesi ev tozu, polen ve hayvan tüyleri gibi alerjenlerin neden olduğu mikrobik olmayan burundaki alerjik iltihabtır.

Alerjik rinitte bulgular; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşurma, burun kaşıntısı, gözlerde kızarma, kaşıntı, yanma hissi belirtilerinin olmasıdır. Burun tıkanıklığı nedeniyle hastada gece ağzı açık uyuma, sık uyanma ve horlama, günboyu yorgunluk hissi bulunmaktadır.

Semptomlar günde bir saatten fazla sürmektedir. Hastalıktan sorumlu alerjenler; polenler, küf mantarı sporları, ev tozu akarları, havyan kaynaklı proteinler ve hamam böceği çıkartılarıdır. Nadiren gıda alerjenleri de alerjik rinit gibi solunum yolu alerjilerine neden olabilmektedir.

Alerjik rinit nedeni olan alerjenler en sık oranda polenlerdir.

Bunun iki sebebi bulunmaktadır.

Birincisi polenler bahar aylarında ot, çicek ve ağaçların çiçeklerinin açması ile atmosfere yayılırlar.
Böylece hastalar bu mevsimde alerjik oldukları madde ile karşılaşırlar.

İkincisi neden ise polenlerin sıklıkla burun ve göz bulgularına neden olmasıdır çünkü polenler çok büyük bir alana yayılmaktadırlar.

Burnumuzun en önemli görevi havayı süzmek, ısıtmak ve nemlendirmektir. Bu nedenle polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarına yapışırlar. Bu yapışma sonucu orada bir alerjik iltihap gelişir ve bu mikrobik olmayan iltihabik hastalık bulgularına neden olur.

Bahar nezlesinde de havadaki polenler soluma yoluyla vücuda yerleşir. Bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan bu maddeyi adeta düşman gibi görür ve veri bankasına kaydedip takip altına alır. Bu madde ile karşılaştığı zaman vücut biyokimyasal bir silah üreterek (histamin adlı bir salgı) saldırıya geçer ve insanı hasta eder.

Bahar dönemindeki polenlerden her hasta farklı şekilde etkilenebilir ve her hasta farklı bir polene karşı duyarlılık gösterebilir.

Bahar nezlesi bazen grip belirtileriyle karşımıza çıkar ve kullanılan grip ilaçlarıyla belirtileri hafifler ve tedavi böylece gecikmiş olur. Bu nedenle bu konuda hassas davranıp belirtileri çok iyi takip etmeliyiz. İhmali durumunda alerjinin ilerlemesi ve bronş alerjisi (alerjik astım) oluşması kaçınılmazdır.

Bahar Nezlesine Nasıl Teşhis Konur?
Bahar nezlesi teşhisi koymak oldukça kolaydır. Tipik alerji belirtisi gösteren hastalara kan testleri yapılmaktadır. Burundan alınan bir sürüntü ile allerji hücrelerinin varlığı araştırılmaktadır. Ancak asıl allerji tanısını ve allerjenin tipini belirlemek için allerji deri testi yapılmaktadır. Böylece kesin sonuca ulaşmak mümkündür. Tabiki bu arada Alerjik rinitteki gibi burun tıkanıklığı, akıntı ve hapşırma gibi bulgulara yol açan diğer hastalıklar tedavi edilmelidir. Bu işlemler bir çocuk alerji uzmanı tarafından kısa sürede ve kolayca yapılabilir.

Bahar Nezlesi Olanlara Önerilerimiz:
- Polen zamanı alerjinizin olduğu alerjenin bulunduğu yerlerden uzak durun.
- Araba kullanırken camlarınızı kapalı tutun.
- Polenler en çok sabah 05.00 ile 10.00 arası yoğunlaşırlar. Bu saatlerde dışarı çıkmayın ve evde camlarınızı açık tutmayın.
- Kıyafetlerinizi yatak odasında değiştirmeyin yoksa gece boyunca rahatsız olacaksınız.
- Bahar dönemi piknik alanlarına gitmemeye çalışın yada yanınızda aleji ilacı bulundurun.
- Klimanız varsa sık sık polen filtresini değiştirin.
- Her gece yatmadan önce duş alın çünkü saçlarınız tozu ve polenleri tutar ve böylece gece boyunca sizi rahatsız eder.

Nasıl Tedavi Edilir?
- 1.Yöntem alerjenlerden korunmaktır. Polen alerjisi olanların alerji yapan maddelerden uzak durarak korunma yollarına harfiyen uymaları gerekmektedir.
- 2.Yöntem ilaçla tedavidir. Doktora danışıp alerjiye yol açan polenin etkisini en aza indirgeyecek ilaçlar alınmalıdır.
- 3.Yöntem ise aşı tedavisidir. Eğer alerjik şikayetler ilaçlarla geçmiyorsa ve giderek artıyorsa aşı tedavisi (immunoterapi) uygulanmaktadır.

Bu aşıların içinde alerjiye neden olan alerjenler vardır. Önce çok düşük dozla başlanıp yavaş yavaş dozu arttırlır. Bu alerjenlere karşı vücudun bağışık hale gelmesi sağlanır. Bu enjeksiyonlarla vücutta antikorlar oluşur, bunlar alerjenleri engeller. Tedavi süresi yaklaşık 4- 5 yıldır.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Vücutta Yaşlılıkla İlgili Değişiklikler Nelerdir?

Vücutta Yaşlılıkla İlgili Değişiklikler Nelerdir?

Kemik yoğunluğunda azalma, kas kuvvetinde düşme ve kas hacminde daralma, yüksek kan basıncı, duyu kayıpları, psikolojik değişiklikler. Sizi neler bekliyor?

Hemoroid (Basur) Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavi yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid (Basur) Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavi yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid, basur nedir? Nasıl oluşur? Nasıl muayene edilir. Hemoroid basurun tedavi yöntemleri nelerdir?

Osteoporoz: Sinsi Düşman

Osteoporoz: Sinsi Düşman

Kemik kütlesinde azalma ve yapısının zayıflaması sonucunda, kemik kırılganlığında ve kırık ihtimalinde artışla kendini gösteren bir iskelet hastalığıdır.

bahar nezlesi, alerjik rinit, saman nezlesi, nezle, nezle teşhisi, nezle tedavisi, polenler, alerjenler, küf mantarı sporları, ev tozu akarları,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım