logo
Sağlık   14.968

Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Önlemler

Paylaş:

Bahar yorgunluğuna karşı alınacak önlemleri Doçent Dr. Mesut Başak TRT Haber'de anlattı. İzlemeyen veya kaçıranlar için işte bahar yorgunluğu için alınacak önlemler.

- Stresten uzak bir yaşam
- Bol bol vitamin ve minerallerce zengin taze meyve ve sebze tüketilmesi.
- B, C vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum, potasyum, çinko alınması
- Alkol ve sigaradan uzak durulması
- Bol su içilmesi. Bahar ayları ile birlikte günde 2,5 ile 3 litre arası su tüketilmesi.
- Uyku düzeni önemli. Günde en az 6 saat uyku gerekli.
- Egzersiz. Sabahları aç karnına 5 dakikalık tempolu ve uzun adımlarla yürüyüş yapmak bahar yorgunluğunu atmada etkili.
- Haftada 4 gün 30 dakika ile 50 dakika arasında değişen egzersiz programlarının uygulanması. Ancak haftanın diğer günleri hiç egzersiz yapmayıp sadece cumartesi- pazar günleri yoğun egzersiz yapmak şeklinde değil. Egzersizler arasında sadece bir gün boşluk olmalı. Bir gün egzersiz, bir gün dinlenme şeklinde sürekli bir yaşam stili haline getirilmeli.

Bahar Yorgunluğu Nedir?
Havaların yavaş yavaş ısınmasıyla birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetler görülüyor. Bu yakınmaların çoğu bahar yorgunluğuna bağlanıyor. Bu yorgunluğa bağlı olarak kalp ve romatizma hastalarında yakınmaların arttığı da belirtiliyor.

Bahar Yorgunluğuna neden olan, havadaki negatif elektrik.

Uzmanlar, bahar mevsiminde havadaki elektrik yükünün arttığını, bu yükün iyonlar aracılığıyla taşındığını belirterek, pozitif ve negatif değerde iki tür iyondan pozitif olanlar arttıkça vücuda zindelik geldiğini, negatif yüklü iyonların artmasının ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden olduğunu ifade ediyor.

Uzmanlara göre, havadaki elektrik yükü şehirlerde daha fazla görülüyor ve taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik elektrik yükünü artırıyor.

Elektrik yükünün yoğunluğu, bahar mevsiminde sinir gerginliğini ve stresi tırmandırıyor. Bu durum, damarlardaki büzülmeyi artırıyor. Damarlardaki büzülme midede olursa ülsere bile neden olabiliyor.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Zayıflama İlaçları Zararlı mı? Nasıl Kullanılmalı?

Zayıflama İlaçları Zararlı mı? Nasıl Kullanılmalı?

Piyasada çeşitli grup ve markalarda birçok zayıflatıcı var. Hangisi nerede ve nasıl kullanılır? Nasıl etkiler? Doğru kullanım şekilleri nelerdir?

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Bir egzersiz programına başlamadan önce bilinmesi gereken kurallar. Bilinçli egzersiz için bunlara dikkat.

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Birçok kadın sadece yağlarını atarak eski genç hallerine döneceğini sanır ancak kaslanmadan bu geriye dönüş hayal kırıklığı yaratır.

bahar yorgunluğu, bahar yorgunluğu nedir, bahar yorgunluğuna karşı alınacak önlemler, yorgunluk,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım