logo
Beslenme   16.313

Beslenme Uzmanlarına Sorduk: Sık Karşılaşılan Sorunlar

Paylaş:

Kollarınız sıska ve çelimsiz, enerjiniz düşükse probleminizin kaynağı diyet.

Düzenli olarak bodybuilding yapanlar şu hissi çok iyi bilirler; ağırlığı kaldırmanın imkansız olduğunu, ne kadar sıkı çalışırsa çalışsın kaslarının daha fazla büyümeyeceğini ve bazen daha da kötüsünü. Örneğin, sabahları baş ağrısı, ısrarcı ağrı ve sızılar, enerji düşüklüğü. Bu nedenle biz de okuyucularımız için beslenme ve çalışmaya dayalı problemleri bulduk ve bunları beslenme uzmanlarına danıştık.

SABAHLARI YATAKTAN KALKARKEN ÇOK CİDDİ PROBLEM YAŞIYORUM
Beslenme uzmanları bunun testesteron ile ilgili bir problem olacağını söylüyorlar. Testesteronu düşük yiyecekler yemeniz uykunuzu etkileyecektir bu yüzden bu tip yiyeceklerden uzak durun. Bu tip yiyecekleri azaltmanız, (alkol, yağ oranı yüksek yiyecekler) aynı zamanda testesteron seviyenizi yükseltecektir, bu da kaslarınızın oluşumunu destekleyecektir. Tabiki sabahları vücudunuza güvenli bir başlangıç yaptırarak.

Connecticut üniversitesinden profesör Jeff Volek, amino asit L- theoninin sabahları önerilen dozda (200- 500 mg) alındığında zihinsel ve fizikel rahatlama sağlayacağını açıkladı. Stresinizi ve endişenizi azaltır, uyuşukluğa sebep olmadan konsantrasyonunuzu arttırır.

Kafein oldukça güvenli ve etkili bir uyarıcıdır. Sabahları 1 saat extra uykuyla 1 fincan kahve yada kafein içeren bir içecek sizin güne oldukça iyi başlamanızı sağlayacaktır.

ENERJİM ÖĞLENDE BİTMİŞ OLUYOR
En iyi yol bir öğünde gereğinden fazla şey yememektir. Öğle yemekleriniz çok büyük bir menü oluşturmasın böylece öğlenleri enerji seviyenizin düşmesini engelleyeceksiniz. Uzmanlar öğlenleri öğle yemeğinin yerine kazein destekli protein içeceklerini de öneriyorlar. Protein beyinde ve sinir sisteminde uyandırıcı bir etki yaparken karbonhidratlar tam tersini yaratır. Kazein yavaşça sindiriliyor ve böylece tüm öğleden sonra sizi zinde tutma etkisi yaratıyor.

EGZERSİZDE İYİ BİR KAS GELİŞİMİ SAĞLAYAMIYORUM
Gelişmiş kaslara sahip olabilmek için size 2 önemli şey öneriliyor; su ve karbonhidrat. Eğer vücudunuzun suya ihtiyacı varsa ve kaslarınızda hücresel su ihtiyacı arttı ise kas pompalaması azalacaktır. Düşük karbonhidrat diyeti, yağ yakımı için etkiliyken, kaslarınızın pompalanmasına engel olacak ve düz gözükmelerine sebep olacaktır. Egzersiz öncesi yağlı yiyeceklerden uzak durun. Araştırmalar yağlı yiyeceklerin egzersiz öncesinde tüketildiğinde kasların çalışmasını sağlayan kan akışını azalttığını gösteriyor.

SABAHLARI KALKTIĞIMDA BAŞIM AĞRIYOR
Sabahları uyandığınızda başınızın zonklamasının muhtemelen 3 sebebi var; düşük kan şekeri, susuz kalma yada kafein eksikliği. Kahvaltıyı atlamamanız, düzenli su içmeniz ve 1 fincan kahve bu konuda size yardımcı olacaktır. Kalkar kalkmaz yarım litre su için, yüksek proteinli bir kahvaltı yapın, örneğin yumurta beyazı, yulaf lapası ya da tam tahıl ekmeğiyle yaptığınız bir kahvaltı ve 1 fincan kahve size çok iyi gelecektir.

KARIN BÖLGEMDE HALA BİR GELİŞME YOK
Bu konuyla ilgili olarak çok kolay bir çözüm yolu yoktur, fakat disiplinli bir çalışma sizi yine de sonuca götürecektir.
Ne kadar crunch hareketi yaparsanız yapın bu sizin karın bölgenizdeki yağ seviyesinin kabul ettirmesiyle ilgili.
Peki vücut yağ oranınızı nasıl düşüreceksiniz? Karbonhidratı hayatınızdan çıkarın. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, düşük karbonhidrat diyetiyle düşük yağ diyetine oranla göbek bölgenizde 3 kat daha fazla kilo kaybediyorsunuz. Ayrıca içeceğiniz yeşil çay da yağ yakımınızı destekleyecektir.

EGZERSİZDEN SONRAKİ GÜN TÜM VÜCUDUM AĞRIYOR
Düzenli beslenmenin yanısıra karitin (günde 2- 4 gr) ve E vitamini (günde 800 IU) kullanımı bu sorununuza çözüm olacaktır. Aynı zamanda uzmanlar C vitaminini günde 500 mg olarak aldığınızda bu ağrılarınızın da yok olacağını belirtiyor. Bunun bir başka sebebi de sıvı tüketmiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Egzersizden önce bikarbonatlı soda içmeye çalışın. Bu laktik aside tampon görevi görecek ve ağrılarınızı azaltacaktır. 1 litre suya en az 2 çaykaşığı karıştırın ve için.

DAYANIKLILIĞIM ARTMIYOR
Bodybuildingte beslenme en önemli rolü oynarken, daha iyi çalışma için dayanıklılığınızın artması ve kalp sağlığınızın gelişmesi tamamen kondisyona bağlı. Çözüm ağırlık kaldırmanızda ve kardiyo rejiminde yatıyor. Tabiki beslenmede extra yol katetmeniz de destekleyici olacaktır. Extra enerji giderinizi sağlamak için yeterli kalori almanız gerekiyor. Bu kalorileri sağlıklı yiyeceklerden almaya dikkat edin. Örneğin; patates, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, yumurta, balık ve tavuk ürünleri.

BÜYÜYEMİYORUM VE KALDIRDIĞIM AĞIRLIĞIN MİKTARINI ARTTIRAMIYORUM
Ağırlık arttırma, daha az tekrar gibi standart egzersiz tavsiyelerin yanısıra, 2 önemli şeye daha dikkat etmeniz gerekiyor: protein ve kreatin.
Uzmanlara göre proteini ne zaman ve nasıl aldığınız, ne kadar aldığınızdan çok daha önemli. Sık sık ama küçük yiyeceğiniz protein öğünleri büyük olanlardan çok daha faydalı. Çalışma öncesi ve sonrası alacağınız küçük protein öğünleri protein bireşimlerinin uyarılmasına yarımcı olacaktır. Çabuk absorbe olduğu için Whey protein bunun için en iyi seçimdir. Egzersiz öncesi whey proteini 20 gr, egzersiz sonrası hemen 40 gr olarak alın. Ve kreatini sakın unutmayın.

KİLO VERMEYE ÇALIŞIYORUM FAKAT KARBONHİDRAT İÇİN DELİ OLUYORUM, YEMEDEN YAPAMIYORUM
Sağlıklı bir diyet çok miktarda doğru karbonhidrat içerir. Tam tahıl ürünleri, taze ve kurutulmuş sebze ve meyveler gibi. Eğer bunu yaparsanız, karbonhidrat sizin dostunuz olacaktır. Doğru karbonhidrat tüketimi karbonhidrat açlığınızı azaltacak ve sizi daha az tombul yapacaktır.
Bunları Okudunuz mu?
Doğru Beslenme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğru Beslenme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beslenmenin iyi yürütülmediği her çeşit spor, kişiye istenen verimi ve başarıyı sağlayamadığı gibi, onu aktivitelerden soğuma noktasına da getirir.

Bitkisel Afrodizyaklar: İşte Doğal Sex İlaçlarınız

Bitkisel Afrodizyaklar: İşte Doğal Sex İlaçlarınız

Eşinizin ya da sevgilinizin performansı giderek düşmeye mi başladı? Hemen moralinizi bozmayın. Bu yazımızı okuyun.

Egzersizlerde Sık Yapılan Hatalar

Egzersizlerde Sık Yapılan Hatalar

İster spor salonunda ister evinizde çalışın, çalışmalarınızın başında size ışık tutabilmek için en fazla yapılan yanlışlardan bahsedeceğiz.

beslenme, beslenme uzmanı, nasıl beslenmeli, kas gelişimi, sabah baş ağrısı, vücut ağrısı, kilo verme, karbonhidrat, sağlıklı diyet, kafein, protein, yağ yakma,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım