logo
Sağlık   69.142

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Tanısı Tedavisi Nelerdir?

Paylaş:

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak, gluten ve gliadin proteininin ince bağırsakta ömür boyu oluşturduğu kronikleşmiş bir tür alerji olup kalıtsal ve metabolik bir rahatsızlıktır. Yediğimiz gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. İnce bağırsağımızda çok sayıda villus çıkıntıları vardır bu çıkıntılar vücudun yeterince gıda almasını sağlarlar.

Fakat gluten maddesi alerji nedeniyle bu villus çıkıntılarını tahrip eder ve zamanla bu çıkıntılar küçülür ve azalır. Böylece alınan gıdalar özellikle yağlar bağırsak tarafından emilemez ve sonuçta kişide beslenme yetersizliği ve çölyak hastalığının belirtileri baş gösterir. Bu hastalar buğday, arpa, yulaf ve çavdarlı gıdaları tüketemezler.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Çölyak hastalarındaki beslenme yetersizliği vücudun farklı yerlerinde sorunlarla ortaya çıkar; Sürekli ishal, kilo kaybı, karında öne doğru şişlik, kansızlık, kaslarda zayıflama, dışkıda anormallik (daha çok büyük tuvalet ihtiyacı), kusma, iştahsızlık, halsizlik, çocuklarda büyüme geriliği, ağız içi aftları, gaz şikayetleri, eklem ve kemik ağrıları, gerginlik ve sinirlilik hali, kuru cilt, bacaklarda kabarma.

Çölyak Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?
Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir gastroenteroloğa gitmelisiniz. Doktorunuz şikayetleriniz doğrultusunda size bir kan sayımı ve ince bağırsak biyopsisi yaptıracaktır ve kesin tanıyı koyacaktır. Çölyak Hastalığı Alerji Testleri, Rezonans ve Homeopati v.b yöntemlerle teşhis edilemez.

Çölyak Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıkar?
Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Hastalık bazen bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildigi gibi doğuştan da olabilir. Hastalık yaşamının herhangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir.
Çölyak kimi kişilerde çocukluk, kimilerinde ergenlik, kimilerinde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir.

Çölyak Hastalığının Tedavisi Var mıdır?
Bu hastalığın tek tedavisi Glutensiz beslenmedir. Hastalar hayatları boyunca gluten içeren yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Bu hastalar buğday, arpa, yulaf ve çavdarlı gıdaları tüketemezler. Ayrıca marketlerde bulunan hazır gıdaların içeriklerine de dikkat etmeli ve mutlaka gluten içermez yazısı olan gıdaları tüketmelidirler. Emin olamadıkları ürünlerde üretici firmayı arayarak bilgi almalıdırlar. Günümüzde artık bir çok üretici firma bu konuda çok hassas davranmakta ve tüketiciyi bilgilendirmektedir.

Glutenli ürünlerle diğer ürünler asla birbirine karıştırılmamalıdır. Örneğin yemek hazırlama sürecinde çatala bulaşmış unu dahi gluten hastasının yiyeceği malzemeye karıştırmamak gerekir. Bu kadar küçük oranlar dahi zaman içinde sorunlar yaratabilir. Bu şekilde uygulanan sıkı diyetlerden sonra ince bağırsak düzelir ve eski halini alır.

Tedavi edilmemiş çölyak hastalığı kronik kötü sağlık, osteoporoz, kısırlık, düşük, depresyon gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Ayrıca ince bağırsak kanseri ve lenfoma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma riski artar. Çocuklarda, boy kısalığı ve davranışsal sorunlar, gelişim eksikliğine neden olabilir.

Çölyak Hastaları İçin Güvenli Yiyecekler Nelerdir?
- Tüm sebzeler,
- Tüm meyveler,
- Tüm bakliyatlar,
- Tüm katı ve sıvı yağlar,
- Tüm şeker çeşitleri,
- Et, tavuk, balık, (Bu ürünler daha önce unla kızartılmış bir yağda kızartılmamalıdır)
- Una batırılmamış konserve çeşitleri,
- Baharat ve bitki içermeyen sirkeler, meyve sirkeleri,
- Yumurta, reçel, bal, zeytin,
- Mısır, pirinç, patates, kestane unu, nohut unu, soya unu, üzüm çekirdeği unu, tapioka.

Çölyak Hastalarının Hayatını Kolaylaştıracak Öneriler Nelerdir?
Eğer siz ya da çocuğunuz bir çölyak hastasıysa diyette sıfır töleranslı olmanız gerektiğini çok iyi kavramalı ve çocuğunuza mutlaka bunu açıklamalısınız. Çocuğunuzun okulunda okul müdürünü ve öğretmenini bilgilendirmelisiniz.

Ürün etiketlerini okumayı öğrenmelisiniz ve çocuğunuza öğretmelisiniz. Aşağıda size ürünlerde görmeniz gereken logoları veriyoruz.Kendinize yada çocuğunuza beslenme çantası hazırlamaya alışmalısınız. Çünkü işyerinde yada okulda beslenmek aksi halde sizin ve çocuğunuz için çok zor olacaktır.
Hastalığı konusunda bilinçli biri olarak dışarıda yemek yerken yediklerinizin içeriğini mutlaka sormalısınız.

Ve çölyaklı arkadaşlar edinmelisiniz.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Kinesiotaping: Rengarenk Bir Tedavi Yöntemi

Kinesiotaping: Rengarenk Bir Tedavi Yöntemi

Kinesiotaping, bel-boyun ve sırt ağrıları, ortopedik ve nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında da kullanılabilen özel bir bantlama yöntemidir.

Bazal Metabolizma Kas ve Yağ Oranınız İçin Çok Önemli

Bazal Metabolizma Kas ve Yağ Oranınız İçin Çok Önemli

Kilo vermek için bazal metabolizmanın hızlandırılması ve günlük kalori gereksinimi ayarlanması gerekir. Diyet yaparken gerekli karbonhidrat ve protein alınmalı, vücudun kas yapısını azaltmayacak çalışmalar düzenlenmelidir.

Kalbinizi Tanıyın Ve Genç Kalın

Kalbinizi Tanıyın Ve Genç Kalın

Kalbimiz en önemli organımızdır; O durursa, hayat durur. Bu yazımızda kalbimizi tanıtıyor ve sağlıklı kalması için önerilerde bulunuyoruz.

çölyak, çölyak hastalığı, çölyak belirtileri, çölyak nedir, çölyak tanısı, cocuklarda çölyak belirtileri, çölyak bitkisel tedavi, colyak hastaligi ve tedavisi,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

onurcan     26.03.2016
benim arka kalçam bölgemde kaşıntılar var 20 25 gündür geçmiyo ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.
onurcan     26.03.2016
benim arka kalçam bölgemde kaşıntılar var 20 25 gündür geçmiyo ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.
Hülya     22.03.2015
13 aylık bebeğim doğumdan itibaren ishal oluyor kusması yok yaşında anne sütü alımını bıraktı 8kg iştahsız dışkısının rengi yediğine göre değişiyor çölyak tahlili yaptırmak istedim doktor similac diye bir mama verdi diş olabilir dedi beklememi istedi
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım