logo
Sağlık   18.797

Eklem İltihabı (Arthritis) ve Egzersiz

Paylaş:

Eklem iltihabı olarak bilinen arthritis belirli yaşlardan itibaren sıkça rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Ağırlık çalışmaları sırasında kıkırdak dokusunda tedavi edici bir faktör olarak tespit edilen synovial sıvısı salgılanır. Buna eklem yağı da denebilir. Bu sıvı eklem yerlerini korur ve kayganlaştırır, yani aynen arabadaki motor yağı gibi görev yapar.

Araba nasıl motor yağsız çalışamaz ise, eklemlerin de çalışabilmesi için bu sıvıya ihtiyaç vardır. Kıkırdaklar synovial sıvının içindeki besin faktörleri nedeniyle kanama yapamazlar. Eklemlerdeki synovial sıvının azalması ve eklem iltihabının meydana gelerek, hareket sistemini etkilemesi arthritis'in belli başlı göstergesidir. Bilimsel ve doğru yapılan ağırlık, vücut geliştirme ve fitness çalışmaları ile synovial sıvının oluşması sağlanarak, eklem yerlerinin korunması ve dolayısıyla da arthritis'in engellenmesi mümkün olmaktadır.

Bu çalışmalarda dizler, dirsekler gibi eklem yerleri, kasların esnek duruma gelmesi ile kuvvetlenmiş olurlar. Ayrıca, bu çalışmalar, eklem yerlerinin gevşemesini ve birbirine yakın kemiklerin sürtünmesini engelleyerek, zamanla arthritis oluşmasını önlemektedir.

Arthtritis'in oluşma nedenlerinden birisi de fazla kilonun, eklem yerlerinde aşırı yükleme meydana getirmesi ve synovial sıvının oluşmamasına neden olmasıdır.

Programlı ve düzenli yapılan vücut geliştirme ve fitness egzersizleri, fazla kiloların atılarak, kasların ve eklem yerlerinin kuvvetini arttırması nedeniyle, bu rahatsızlığı önleyen olumlu aktivitelerdir.

Arthritis Önlemi
Vücut geliştirme ve fitness, insanlara pozitif alışkanlıklar sağlamaktadır. Bunların başında, doğru ve bilimsel beslenme gelmektedir. Bunun yanında uygun bir egzersiz programı, kişiye rahatlık, huzur ve yeterli bir uyku sağlayarak, stresten de uzak tutmaktadır. Ancak bazı durumlarda, bu çalışmaların gerçekten arthritik symptomlara da neden olduğu gözlenmiştir. Bunun nedeni bazı spesifik hareketlerin aşırı dozda uygulanması, yükleme, ve yetersiz ısınma egzersizleri vs. gibi hallerdir.

Arthritis Nedenleri Nelerdir?
Kas guruplarını kendi kapasitesinin çok üstünde zorlamak :
Bu kaçınılması gereken bir çalışma tarzıdır. Eğer böyle bir çalışma tarzı devam ettirilirse, egzersizler kontrolden çıkar ve sakatlıklar meydana gelerek, arthtritis'e davetiye çıkarılmış olur.

Doğru ısınma :
Kasların ısınması, eklem kapsüllerinin içindeki sıcaklığın artması, koruyucu fonksiyon gören synovial sıvının oluşmasını hızlandırır.

Sakatlanmalara uygun olmayan davranış:
Bazı sakatlıklarda veya koruyucu önlemlerde ki yanlış uygulamalar, daha kötü sonuçlara neden olmaktadır.
Örneğin, vücut geliştirme yarışmasından önce bazı yarışmacılar, sakat durumda olan bazı eklem yerlerini korumak için bandaj uygulamaktadırlar. Fakat bu durum sakat olan eklem yerlerinde daha çok sorun yaratmakta ve ağrının da artmasına neden olmaktadır.

Bazı yarışmacılar da ağızdan aldıkları ağrı kesiciler veya kaslara yaptırdıkları kortizon iğneleri ile tedavi yoluna gitmektedirler. Halbuki kortizonun çabuk tesir ettiği halde, sayısız yan etkilerinin olduğu ve tedavi edici özelliğinin de bulunmadığını bilmemektedirler.

Sakat bir eklem yeri ancak istirahat ve doğru bir tedavi ile iyileşebilir. Ayrıca yine sakat olan bir eklem yerinin, devamlı bir vücut geliştirme çalışması ile de tedavi ye çalışılması yanlıştır. Bu durumlarda; ışın tedavisi, istirahat, kas gevşetici kremler ve zaman en uygun unsurlardır. Doğru tedavi ile iyileştirilen bir kas gurubu, yine eski yüklemelere hazır hale çabukça gelebilmektedir.Önerilerimiz
Antrenman bu konuda çok faydalı olabilmektedir. Ancak doğru zamanda başlamalıdır.
- Bir antrenman programına başlamadan once, normal zamanlarda olduğu gibi bir doktor kontrolü gerekir. Özellikle, kronik arthritis olanlarda.
- Egzersizlere ve ağırlık çalışmalarına başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır. Eklem yerlerini ve kasları egzersize hazırlamak, bilhassa arthritis hastalarında diğer insanlardan daha önemlidir.
- Belirli eklem yerlerine hitabeden spesifik ağırlık veya makinelerle yapılan hareketler, rehabilitasyonunuzun ağırlık noktasını oluşturmalıdır. Bunun için doktorunuz, antrenörünüz veya fizyoterapistinizden size uygun olan hareketlerin neler olduğunu öğrenmelisiniz.
- Başlangıçta izometrik hareketler tercih edilmelidir. İzometrik hareket, kasların hareketsiz bir engel kullanarak gerdirilmesidir. Bu tür hareketler, kuvvet gelişmesi sağlayarak eklemlere yük bindirmez.
- Zayıf kaslar, eklem problemleri doğurur, izometrik çalışmaları takiben izotonik yanî hareketli ve yüklemeli egzersizlerle, kas ve eklem yerlerinin daha da güçlenmesi sağlanmalıdır. Ancak, yanlış ve kontrolsüz hareketler, zayıf eklemleri etkiler ve kalıcı arızalara neden olurlar.
- Hareketleri yaparken, tekrarlarda kaslarınızın yumuşaması için 10- 15 saniye ara verin.
- Günde 10- 12 saat uyuyun
- Kendinizi bir programa hazırlayın ve o programı devamlı uygulayın.
- Ağrınızın en az olduğu ve eklem yerlerinizin en hareketli olduğu zaman antrenman yapın.
- Eğer sabah ağrınız varsa, çalışmanızı öğleden sonraya kaydırın. Eğer ağrı kesici almışsanız ve bu ağrı kesici tesirini 12.45'de gösterecekse, bu saat çalışma için uygundur. Günün çalışma için en ideal saati, kendinizi en iyi hissettiğiniz saattir.
- Antrenmanlarınızı hafta içinde programlandığı şekilde ve düzenli uygulayın, Yaşamınız boyunca sporunuzu uygulayın ve çalışmalarınızın size zevk ve sağlık vermesi için asla aşırıya kaçmayın Eğer çalışmalarda çok fazla ağrı ve kaslarınızda sertlik hissederseniz, mutlaka doktorunuza danışın.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Tanısı Tedavisi Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Tanısı Tedavisi Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tanısı Nasıl Konur? Çölyak Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıkar? Çölyak Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

İktidarsızlık: Erkeklerin Korkulu Rüyası

İktidarsızlık: Erkeklerin Korkulu Rüyası

İktidarsızlık ne zaman hastalık olur? Neden kaynaklanıyor? Nasıl teşhis edilir? Psikoterapi ve ilaçlı tedavi.

Egzersiz Programları 1: Yeni Başlayanlar İçin

Egzersiz Programları 1: Yeni Başlayanlar İçin

Yeni başlayanlar için egzersiz programları burada. Doğru bir başlangıç, daha kısa sürede hedefinize varmanızı sağlayacaktır. İşte programınız.

eklem, eklem hastalığı, eklem iltihabı, artrit, arthritis, eklem ağrısı, eklem ağrıları, eklemlerde ağrı, eklemde acı, eklemlerde acı, eklem rahatsızlığı, eklem rahatsızlıkları, eklem ağrılarını giderme,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım