logo
Egzersiz   3.971

En İyi Egzersiz Zamanı

Paylaş:

Pek çok kişi iş yaşamı nedeniyle spor salonuna akşamları gidebiliyor. Hiç spor yapmamaktansa akşamları da olsa bir egzersiz programı uygulamanın yararı tartışılmaz ancak yaşam boyu bilinçli spor için sabah saatleri tercih edilmeli.

Bütün gün çalıştınız, yoruldunuz. Günün stresi ve iş yerinin koşturmacası hem bedenen hem ruhen sizi tüketti. Akşam saat 19:00'dan sonra vücut şarteli indirip dinlenmeye çekilecek ama siz dinlenmek yerine bir spor salonuna gidip ağırlık çalışıyorsunuz.

Vücudun dinlenmeye çekildiği ve melatonin gibi bunu destekleyici hormonların arttığı bir zamanda egzersiz yapmak mantıklı mı?

Biz size en iyisini ve nedenlerini söyleyelim.

Ağırlık antrenmanları için En İyi Egzersiz Zamanı sabah saatleridir. Kahvaltıdan 2 saat sonrası. Tabi erken kalkmakta fayda var. Saat 12 de yataktan kalkan gece kuşlarını kastetmiyoruz.

Gece bir güzel uyuyup dinlendiniz. Sabah bol proteinli ve gerektiği kadar karbonhidratlı kahvaltınızı yaptınız. Vücudunuz hem dinlendi hem beslendi. Aradan iki saat geçti ve kahvaltının sindirimi bitti. Kas glikojen depolarınız doldu.
Üstelik özellikle erkekler için Testosteron düzeyinizin de en yüksek olduğu zamandasınız. (Sabah 11:00 e kadar testosteronunuz yüksektir.)

Sabah saatleri zihinsel konsantrasyonunuzun da en yüksek olduğu saatlerdir. Bunun yararı çalıştığınız kasa daha iyi konsantre olabilmeniz ve bu sayede verimliliğin artmasıdır.

Spor salonuna sabahları gitmenin bir avantajı da yoğun akşam saatlerine göre salonun çok daha boş olması ve makinaların başında sıra bekleme zorunluğunun olmamasıdır.

Sabah saatlerinde yapılan spor sizi gün boyu daha dinç ve enerjik tutacak. Gün boyu daha çok yağ yakacaksınız.

Egzersiz sonrası yoğun şekilde salgılanan Endorfin ve Serotonin hormonları mutluluk hormonları olarak da adlandırılır ve gün içinde sizi mutlu ve neşeli kılar.

İşte ağırlık egzersizleri için asla kaçırmamanız gereken en ideal zaman bu sebeplerden dolayı sabah saatleridir.

İş günlerinde bunu uygulamanız zor olabilir ancak hafta sonu egzersizlerinizi mutlaka bu şekilde programlayın.

Deneyin, farkı göreceksiniz.
Bunları Okudunuz mu?
Vajinismus Birçok Çiftin Kabusu Olmuş Durumda

Vajinismus Birçok Çiftin Kabusu Olmuş Durumda

Yıllardır evli olup hala eşiyle cinsel ilişkiye giremeyen kadınlar var. İşte vajinismus birçok çiftin ya korkulu rüyası yada ayrılık sebebi.

Anemi (Kansızlık) Nedir? ve Türleri Nelerdir?

Anemi (Kansızlık) Nedir? ve Türleri Nelerdir?

Kansızlık belirtileri, türleri, tedavi yönetmleri hakkında bilgileri bu başlıkta bulabilirsiniz…

Kanserin Penceresinden 4: Kemoterapiler ve Tedavi Süreci

Kanserin Penceresinden 4: Kemoterapiler ve Tedavi Süreci

Kemoterapiye karar verildikten sonra, artık durumumu dostlarıma da bildirme sırası geldiğini düşündüm. Kanseri kabullenmiştim. Herkes hayret içindeydi. Öncelikle benim gibi spor yapan, sağlık ve güç sembolü gördükleri kişinin kanser olabileceğine inanamıyorlardı. Diğer taraftan da bana acıyorlar, ne söyleyeceklerini bilemiyorlardı.

en iyi egzersiz zamanı, spor ne zaman yapılmalı, egzersiz zamanı, sabah egzersizi,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Erdem Gülen     22.05.2017
Ben akşamları gidiyordum. İş çıkışı yorgun antrenman yapılmıyor gerçekten.
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım