logo
Beslenme   16.134

Gıda Takviyelerine İnternet Yasağı

Paylaş:

Tarım Bakanlığı, sporcu gıdalarını da düzenleyen yeni bir uygulamayla bu ürünlerin reklam ve tanıtımına yeni kısıtlamalar getirdi. Uygulama, bu ürünlerin internet sitelerindeki ürün açıklamalarını da kapsıyor.

Yeni Denetim Vasıtası Web Taraması.

Bir gıda takviyesinin ne işe yaradığıyla ilgili, fonksiyon belirten ifade kullanılmayacak. Zayıflatır, kilo aldırır, güçlendirir, kas yapar, kasları geliştirir, onarır, tedavi eder, boy uzatır, iyi gelir, büyütür gibi ifadelerin hepsi yasak. Sadece bu kadar da değil. Yardımcı olur şeklindeki yumuşatılmış ifadeler de ima etme sayılıyor ve bu şekilde ifadeler de yasak kapsamında.

Uymayana, Her Ürün İçin 5000 TL Üzerinde Ceza
Gıda takviyelerinin tanıtımı sadece ürün adı, içindekiler ve miktar belirtilerek yapılabilecek. Ne işe yaradıklarıyla ilgili en küçük bir ima ise ceza kapsamında. Bu şekilde tanıtım ve satışı tespit edilen her ürün için satıcıya 5000 TL üzerinde ceza kesiliyor.

Sebep, Zayıflama ve Cinsel Performans İlaçları
Son yıllarda internet üzerinde bir furya başladı. Sözde zayıflama ilaçları ile cinsel performansı artırdığı, penis büyüttüğü ileri sürülen ilaçlar dört bir yanı sardı. Hangi internet sitesine girseniz bir zayıflama ilacı veya cinsel gücü artırdığı ileri sürülen ürünlerin reklamları karşınıza çıkıyor. Maliyeti 1-2 lirayı geçmeyen ve hiçbir işe yaramayan bu ürünler 50-60 TL den 150 TL ye kadar satılıyor. Ürünlerin hiçbir maliyeti olmadığından bu rakamın neredeyse tamamı kar. Bu nedenle de çok büyük bütçeli reklam kampanyaları yapılabiliyor. Zayıflama ve cinsel performans ürünlerinin internet piyasasının milyar dolarla ifade edildiği belirtiliyor.

İşte Tarım bakanlığı buna dur demek ve tüketiciyi bu aldatmacadan korumak için bu tip ürünlerin reklam ve tanıtımına yasak getirdi. Getirdi ama kurunun yanında yaş ta yanıyor. Hatta ortadaki büyük rant nedeniyle bu sahtekarlar yine reklam ve satışa devam ederken sporcularımız, kendilerine fayda sağlayan ürünlerin tanıtımından mahrum kalıyor.

Ürünleri Bu Şekilde Tanıtılan Firmalar Ürün İthal Edemeyecek
Gıda takviyesi ve sporcu gıdası ithal eden firmaların kendi satış noktalarını denetlemesi ve bu ifadelerle tanıtılan ürünleri için ilgili siteleri uyararak bu tanıtım yazılarını kaldırtması veya değiştirmesi gerekiyor.

Gıda takviyesi ithal eden firmaların malları gümrüğe gelip, Tarım Bakanlığı tarafından numune alınarak incelenmesi sürecinde bundan böyle sadece ürünün içeriğine değil, ne şekilde tanıtılıp satıldığına da bakılıyor ve bunun için web taraması yapılıyor.

Aynen bir müşteri gibi internet başına geçen Tarım Bakanlığı yetkilileri bu ürünleri arama motorlarında aratıyorlar ve listeledikleri sitelerdeki tanıtım yazılarına bakıyorlar. Ürünün tanıtımında en küçük bir fonksiyona dair tanıtım görürlerse o ürüne ait bu yazılar kaldırılana kadar ürünün dağıtımına izin vermeyerek gümrükte bekletiyorlar.

İthalatçılar Uygulamayı Haksız Buluyor
Görüştüğümüz ithalatçı firmaların hepsi bu uygulamadan rahatsızlıklarını dile getirerek bir an önce değiştirilmesini istediklerini söylüyorlar.

Hepsinin ortak görüşü şöyle: Rakibim olan firma benim ürünümle ilgili bir tanıtım sitesi kurarsa ne olacak? Benim ürünlerimi şuna yarıyor buna yarıyor diye tanıtabilir. Bu durumda ben o ürünleri gümrükten çekemeyeceğim. Kendi işletmediğim sitelerde, bana bağlı olmayan kişilere nasıl bir yaptırımım olabilir ve nasıl engelleyebilirim ki? Bu uygulama son derece haksızdır.

Bakanlık ta diyor ki, sen bu markanın sahibi veya ithalatçısıysan git bu satış noktalarına dava aç. Markanın bu şekilde tanıtılıp satılmasını engellemek benim değil senin yükümlülüğündedir.

Sorun şu ki Türkiye´deki ithalatçıların pek çoğu sattıkları markanın sahibi veya temsilcisi değiller. Bu durumda asıl markanın Türkiye´de markasını tescil ettirmesi ve bunu takip etmesi gerekiyor. Marka sahibinin, ürünün niteliğiyle ilgili açıklamaları denetleme yetkisi ve yaptırımı bulunuyor.

İnternet Siteleri Ne Diyor?
İnternet sitelerinin büyük kısmı da bu işten tamamen ithalatçının sorumlu olduğunu belirtiyor. İnternet sitelerinin görüşü de şöyle: Biz o ürünün ne işe yaradığıyla ilgili yazıları kendimiz yazmıyoruz. İthalatçı ürün açıklamasını gönderiyor biz de yayınlıyoruz. Madem bu açıklamalar bakanlığın yönetmeliğine aykırıydı o zaman neden gönderdiler. Gönderdilerse bunun cezai sorumluluğu da onlarda olmalı.

Tüketici ve Sporcu Yönünden
Tarım Bakanlığı´nın Gıda Takviyeleri´nin Etiketlenmesi, Reklam ve Tanıtımıyla ilgili bir tebliği var. Sporcu gıdalarınınki ayrı. Gıda takviyelerinde hiçbir şekilde fonksiyon belirtilemezken sporcu gıdalarına biraz daha müsamaha gösterilmiş. Ancak sporcu gıdaları kapsamı sadece proteinler, amino asitler ve karbonhidratlar olarak gruplanmış.

Grup kapsamındaki sporcu gıdalarının dahi tanıtımında yasaklar mevcut. Örneğin karbonhidratlar kilo alımında kullanıldığı halde bu ürün kilo aldırır diyemiyorsunuz. Bir de bu 3 ana grubun hiçbirisine girmeyen ancak sporcuların kullandığı pek çok gıda takviyesi var. Örneğin Tribulus için Testosteron´u yükseltir diyemiyorsunuz. Creatine için performansı ve gücü artırır diyemiyorsunuz. Bu şekilde yüzlerce ürün var.

Peki Sporcu Ne Yapacak?
Hangi ürünün ne işe yaradığı yazılamazsa sorcularımız bunu nasıl bilecek ve nasıl yararlanacak? Tarım Bakanlığı´na göre bu çok basit. Zaten Bakanlığa göre sporcu gıdası dendi mi protein, karbonhidrat ve amino asit anlaşılmalı. Bu konudaki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmekten ve güncellemekten uzak, yıllar önce hazırlanmış yönetmeliklerle işi iade etmeye çalışıyorlar.

Bu Durum Sporcularımız için nelere yol açacak?
1. Eğer yabancı dili varsa yurtdışı sitelerden ürünlerin ne işe yaradığını öğrenecekler ve buradan satın alacaklar.

2. Ürün adı belirtmeyen ancak etken maddenin ne işe yaradığını belirten kaynak sitelerden bilgi alacaklar ve sonra bunlar hangi ürünlerin içinde var ona bakacaklar. Örneğin bizim sitemiz gibi bilgi sitelerinde ürün adı ve markası geçmeden, sadece Sporcular için Creatine´in önemi, BCAA nedir, neye yarar? gibi konuları takip edecekler ve bunları içeren ürünleri araştırıp kullanacaklar.

3. Diğer kullanıcılardan, forum sitelerinden alınma, kulaktan dolma ve yalan yanlış bilgilerle ürün kullanımına gidecekler ki bu oldukça tehlikeli.

Ne Yapılmalı?
Aslında doğru olan ve tüketicilerin de bekledikleri, gıda takviyeleri ve sporcu gıdaları ile ilgili Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı´nın ortak yürüteceği çalışmalarla, üniversitelerin bilimsel araştırmaları ve klinik deneylerin ışığında insan sağlığına veya sporcu performansına gerçekten destek sağlayan içeriklerin tespit edilmesi ve bunların da tanıtımda kullanılabilmesidir.

Örneğin Creatine gerçekten kaslarda büyümeye, güç ve performans artışına yarıyorsa ve bu da Türkiye´deki Üniversitelerin veya yurt dışında geçerliliği kanıtlanmış ve ülkemizde de kabul gören bir kurumun bilimsel bir araştırmasına dayanıyorsa, o halde bu ürünün bu fonksiyonla tanıtımı ve satışına izin verilmelidir. Bunu araştırmak yerine kolaycılığa kaçıp yasaklamak, Türkiye´deki sporcularımızın, sporcu gıdalarındaki gelişmelerden yararlanamaması ve doğal olarak müsabakalarda yabancı rakiplerinin gerisinde kalmasına neden olacaktır.
Bunları Okudunuz mu?
Body Building Hakkında Önyargılardan Kurtulun

Body Building Hakkında Önyargılardan Kurtulun

Body Building hakkında pek çok şehir efsanesi vardır. Bilen de konuşur bilmeyen de. Sebebi bazen cahillik bazen kıskançlık. İşte halk arasında sıkça duyduğunuz safsatalar ve gerçekler.

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girebilirim?

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girebilirim?

Bebek sahibi olmak çok güzel ama bir de şu kilolar olmasa. Hamilelik sonrası kilo verme ve kısa sürde forma girmek için uygulayacağınız basit egzersizler burada.

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hayatı çekilmez kılan alerji. Nasıl korunabilirz? Tedavisi nasıl yapılıyor? Cevapları bu yazımızda…

tarım bakanlığı, denetim, gıda denetimi, sporcu gıdaları, gıda takviyeleri,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

semih     23.03.2013
sadece gülüyorum kalem degıl kı bu herkez yazı yazmaya yarayacagını bılsın uygulama tamamen sacma kendı acılaından da haklılar fakat cözum yolu bu olmamalı işin kolayına kacıyorlar
Orhan     02.02.2012
Bu haberin kaynağını öğrenebilirmiyim? Yani bu genelge nerede yayınlamıştır?
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım