logo
Sağlık   24.056

Jinekomasti: Erkeklerde Meme Büyümesi

Paylaş:

JİNEKOMASTİ NEDİR?

Yapısal olarak aslında erkek memesinin kadın memesinden büyük bir farkı yoktur. Erkek memesinin küçük olmasının tek sebebi erkek vücudunda yeterli miktarda kadınlık hormonu olmamasıdır. Ancak bazı durumlarda erkek memesi kendiliğinden büyümeye başlar ve neredeyse bir kadın memesi şeklini alır. Bu bir hastalıktır ve tıp dilinde bu hastalığa jinekomasti adı verilmiştir.JİNEKOMASTİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Jinekomastinin birçok nedeni olabilir. Bazı hastalıklar; örneğin siroz gibi ağır karaciğer bozuklukları, bazı ilaçlar, örneğin bir zamanlar çok kullanılan bir mide ilacı (cimetidin) jinekomasti yapabilir. Ancak jinekomasti vakalarının büyük çoğunda hiçbir sebep bulunmamaktadır. Yani bu hastalık büyük bir oranda hiçbir sebep olmadan ortaya çıkar.

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen sporcuların büyük bir kısmında da jinekomasti görülmektedir. Bunun sebebi uyarıcı olarak kullandıkları yüksek miktarda erkeklik hormonundan kaynaklanmaktadır. Erkeklik hormonu vücutta kullanıldıktan sonra yok edilirken ortaya kadınlık hormonuna benzeyen bir ara madde çıkar ve bu da yüksek miktarlarda olunca göğüslerin büyümesine neden olur. Türkiye' de en sık kullanılan ilaçlar primabolan, sustanon ve anapolandır. Özellikle anapolan ciddi şekilde jinekomastiye neden olur ama hem çok etkili, hem de hap olarak alınabildiği için bu sporcular tarafından tercih edilir.

JİNEKOMASTİ MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIR MI?

Tüm meme kanserlerinin sadece %1' i erkeklerde görülmektedir. Meme kanseri gelişmesi için jinekomasti olması riski artırmaz. Sadece Klinefelter's sendromunda meme kanseri riski 60 kat artmaktadır. Sonuç olarak jinekomasti meme kanseri riskini artırmaz.

JİNEKOMASTİDE AMELİYAT ŞART MIDIR?

Cerrahiye tamamen karşı olan bazı hastalarda testosteron, clomifen ve tamoksifen gibi östrojen karşıtı ilaçlar ve danazol ile sınırlı bir başarı elde edilebilmiştir. Ancak bu ilaçların çok fazla yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden jinekomasti hastalığında büyüyen meme dokusunun ameliyat ile alınması gerekmektedir.AMELİYAT
Jinekomasti ameliyatında yapılacak tekniğe; memelerdeki kitlenin içeriğine bakılarak, jinekomasti derecesine, ve hastanın tercihi de göz önüne alınarak karar verilir.

İki tür ameliyat yapılmaktadır. Büyüyen meme bezi yumuşak ve yağlı ise sadece liposuction, yağ alma ameliyatı yeterli olabiliyor. Ama sert ve büyük jinekomastilerin açık teknik ile çıkarılması gerekiyor.

Meme ucunun altında, deir ile renkli kısmın birleşme hattında yarım daire şeklinde bir kesik yapılıyor ve meme bezi buradan çıkarılıyor. Gerekiyorsa liposuction da yapılıyor. Bu küçük sayılabilecek bir ameliyattır. Yaklaşık bir saat kadar sürmektedir ve ağrılı bir ameliyat değildir. Hastanede yatmak gerekmez. Pansumanlar iki gün sonra çıkarılır ve üçüncü gün yıkanılabilir. Dördüncü gün normal yaşantınıza dönebilirsiniz.Jinekomasti Ameliyatına Karar Nasıl Verilmelidir?
Ameliyat kararı vermede, jinekomastinin meydana geliş sebebinin bilinmesi çok önemlidir.

Ergenlik dönemi dediğimiz ortalama 15 yaş civarında görülen jinekomasti de bazı tetkikler yaptırarak alınan sonuçlara göre, bu durumun 1- 2 yılda kendiliğinden gerileyeceği, belki bir delikanlı için beklemenin çok zor olacağı, ancak takibin en doğru yaklaşım olduğu bildirilmelidir. Bu nedenle de ergenlik yaşı bitimi olarak 18 yaş jinekomasti operasyonu için alt sınırdır. Ergenlik dönemi dışında belli bir hastalık bağlı olmayan ve yaklaşık 1 yıldan uzun zamandır devam eden jinekomasti için ameliyat kararı alınabilir.

KOMPLİKASYON VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR

Cerrahi olarak meme dokusunun çıkarıldığı vakalarda, liposuction işlemine oranla daha fazla komplikasyon görülmektedir.

Meme Başının Duyu Kaybı:
Her iki seçenekte de meydana gelebilen genellikle geçici bir komplikasyondur. Duyunun geri dönmesi bazı hastalarda 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Hematom:
Her iki seçenek içinde olması muhtemel erken komplikasyonlardan biridir. Kan toplanması ile karşılaşmamak için ameliyat sonrası baskılı bandaj kullanılması şarttır. Asimetri, aşırı ağrı, şişlik belirtileri verir. Mutlaka müdahale edilip biriken kanın boşaltılması gerekmektedir.

Seroma:
Her iki seçenek içinde olması muhtemel geç komplikasyonlardandır. Kanama değil doku sıvısı birikmesidir. Nadiren ortaya çıkar. Biriken sıvı mutlaka boşaltılmadır.

Enfeksiyon:
Tüm cerrahi işlemler sonrasında erken veya geç ortaya çıkabilen bir komplikasyondur. Yara yerinde akıntıyla, ağrıyla ve ısı artışı ile başlayıp devam eder. Damardan antibiyotik tedavisi ile kontrol edilmeye çalışılır ancak kontrol edilemezse bölgenin cerrahi olarak çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekebilmektedir.

Aşırı Meme Dokusu Çıkarılması:
Cerrahi çıkarma işleminin kontrolsüz yapılması sonrasında, meme başı altında bırakılması gereken meme dokusunun bırakılmamasından kaynaklanmaktadır. Tedavisinde bu bölgeye yağ enjeksiyonu ile yumuşak doku hacmi artırılmaya çalışılır. Liposuction ile böyle bir komplikasyon görülmez.

Az Meme Dokusu Çıkarılması:
Her iki işlemde de yetersiz müdahale yapıldığında ortaya çıkabilen bir sorundur. Tedavi cerrahi olarak veya bazen liposuction ile fazla dokunun alınma işlemidir.AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI

Bu büyüklük ve zorluk olarak küçük denebilecek bir ameliyattır. Ağrılı bir ameliyat değildir. Genellikle hastalar aynı gün taburcu olup ve 3–4 gün sonra işlerine dönebilirler. İlk gece nispeten sıkıntılı geçebilir.

Genellikle ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici sıkıntıları gidermeye yeterli olur. Bu ameliyat ciddi morarmanın ve şişliklerin beklenmediği bir girişimdir. Çalışıyorsanız bu ameliyat için en az 4 gününüzü ayırmanız yetecektir. Ameliyattan sonraki 10- 15. günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır. Tempolu egzersizlere başlama ortalama 4.- 6. hafta olmalıdır.

Meme şeklinin tam olarak oturması ve ameliyat izlerin hafiflemesi ortalama 6 ay sonra gözükecektir.

Ameliyat tarihinizden bir hafta öncesi; sigarayı bırakmanız, aspirin türü kan sulandırıcı ilaçlar almamanız, bitkisel tablet kullanmamanız ve bitki çaylarına ara vermeniz gerekmektedir. (Sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz) Ameliyat sonrası iyileşmeniz hızla tamamlanacaktır ancak; ameliyat sonrası 2 ay güneşlenmenin, ağır sporlar yapmanın yasak olduğunu unutmamalısınız.

AMELİYAT SONRASI MEMENİN TEKRAR BÜYÜME RİSKİ VAR MI?
Ameliyat sonrasında eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın aşırı kilo aldığı durumlarda (15- 20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, bunun haricinde ameliyat sonucu tekrar eski hale geri dönmek söz konusu değildir.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Sporcu Gıda Takviyeleri Kullanmalı mı?

Sporcu Gıda Takviyeleri Kullanmalı mı?

En çok sorulan ve kafa karıştıran soru. Konunun hem yanında hem karşısında olan görüşleri ve bilimsel çalışmaları sizin için derledik.

Kilo Verdiren Zayıflatan 10 Bitki

Kilo Verdiren Zayıflatan 10 Bitki

Sağlıklı kilo vermek isteyenler, iştah azaltan ve yağ yakımını hızlandıran bu bitkileri tercih ediyorlar. İşte kolayca bulabileceğiniz bu bitkiler.

Streching: Esnetme ve Gerdirme Egzersizleri

Streching: Esnetme ve Gerdirme Egzersizleri

Esnetme ve gerdirme egzersizlerini uygulamak verimliliği vücut esnekliğini ve çalışma zevkini arttırarak aynı zamanda sakatlanma riskini önlemektedir.

erkek meme büyümesi, jinekomasti, meme büyüme tedavisi, erkek memesi, erkekte meme büyümesi, liposuction, büyük erkek memesi, erkek meme aldırma, erkeklerde göğüsten yağ aldırma, erkeklerde kadın gibi göğüsler, erkeklerde kadın gibi memeler,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

ahmet akın     06.05.2012
jinokomasti ve vucudumun farklı yerlerinde nohüt büyüklüğünde 9 - 10 adet yağ bezesi de var tek ameliyatta bunlardan kurtulma imkanım varmıdır ve bu ameliyatın maliyeti nedir? Yakın zamanda ameliyat olmak istiyorum cevap verirseniz çok memnun kalırım.
tugay degirmencigil     05.05.2012
selamlar ben bundan iki yıl önce gögüslerimden ameliyat oldum. ancak. ameliyat başarısızmış dedi doktor. şimdi bana yardım edecek birini arıyorum.
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım