logo
Sağlık   16.253

Kanserin Penceresinden 5: Yaşama Bakış Ve Şükür

Paylaş:
Sitemizin danışma kurulundan Sn. Özer Baysaling´in geçirdiği kanser hastalığı dolayısıyla, kanser hastalarına ve onlara bakanlara; bilgi, yaşananların paylaşımı, ümit ve cesaret vermek amacıyla yazdığı, piyasada tükenmiş olan "Kanserin Penceresinden Bir yaşam sentezi" kitabından kısa alıntıları, genel istek üzerine sitemizde bölümler halinde yayınlıyoruz. Bu yazı 9 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Hastaneye yattıktan on sekiz gün sonra, vücudum tedaviye cevap vermeye başladı. Ateşim kontrol altına alındı. Oksijen maskesiz sıkıntılı da olsa soluk almaya başladım. Bu biraz da olsa moralimin düzelmesine sebep oldu.

Şunu düşündüm: Hemşireler her gün idrar, büyük abdest, tansiyon, ateş ve diğer hayati fonksiyonları takip ederler. Normal hayatımızda bunları da düşünmeyiz. Ancak bunların ne nimet olduğunu da insan hastalanınca anlıyor. Rahat nefes alabilmek, diğer hayati fonksiyonları yapabilmek de ne büyük nimet!.. Belki de anı yakalamanın bir bölümü de buradan geçiyor. Yaşam fonksiyonlarını hissedebilmek… O an ve yaşamla bütünleşmek!.. Esasında bunlar da, çoğu zaman hiç düşünmeyip hissetmediğimiz, günlerin doğuşu, batışı, mevsimlerin değişmesi gibi olağanüstü mucizelerdi.

Nihayet eve gelebildik. Zorlukla yürüyorum. İlk iş hemen banyoya girip üstümdekileri kirliliğe attım. Aynaya baktım... Çok çökmüşüm. Kaslarım kaybolmuş. Saçlarım, kaşlarım, kirpiklerim dökülmüş. Çok çirkinleşmişim. Çabucak yıkandıktan sonra, tertemiz çamaşırlar ve ev yatağı... Ohhh! Eve gelmek ne güzel!..

Benim hayatım mı, yoksa başka bir hayat mıydı yaşadıklarım ve kitaplarımda yazdıklarım? Ben miyim bu güne kadar bunca şeyi yaşayan: Kuyumcu çıraklığı, at yarışları, sigortacılık, akrobatlık ve sahne, turneler, uluslar arası uçak muhaberatını idare eden şirketteki çalışmalarım, Avukatlık, Çeşitli konferanslar, Kadıköy´de ilk spor salonu işletmeciliği, spor idareciliği, çeşitli dernek başkanlıkları ve faaliyetleri, yüzlerce şampiyon sporcu yetiştirmek vs. daha neler de neler... Ya yaşamıma giren ve çıkanlar, mutluluk ve üzüntüler!..

Akdeniz ve Ege sahilleri… Ören, Ayvalık, İzmir, Bodrum, Antalya, Kemer, Kuşadası, Çeşme, Marmaris, Alanya, Göçek, Bozburun, Kaş... Daha nereler... Balık ve rakı...

Ya yurtdışı seyahatlerim!.. Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Eski Yugoslavya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Almanya, Polonya, Fransa, İspanya, Portekiz, Belçika, Hollanda, Danimarka, İsveç, Amerika, Singapur, birçok yerler arabayla adeta karış karış olmak üzere ve daha nereler... Buraları ve yeni yerleri görebilecek miyim?...

Yaşadıklarım ve yitirdiklerimden sonra... Bu hayat şimdi bana yetiyordu kuşkusuz... Sene iki bin altı. Atmış beş yaşımın içindeyim ve ben bu defa da kansere yakalandım... Soruyorum kendi kendime; yitirdiğim yıllar, boşa geçen bir zaman mıydı? Yoksa beni yetkinliğe götürme yolunda engeller, acı ve mutluluklarla dolu, bir yaşam serüveni miydi? Yaşamak istediğim hayat bu muydu? Yoksa hayatı başka şekilde mi yaşamıştım? Yeni hayatların içine oturmak, çıkmak, gene oturmak!.. Acı veren sevdalarla birlikte.

Esasında kanserin penceresinden bakınca benim yapmaya çalıştığım tüm bu arayışlar, nedenler, niçinler, sorular ve yorumlar, sonuç alamayacağımı bildiğim bir nevi çaresizlikler ve bilinmezler içindeki beyin jimnastiği. En azından yaşamı ve gerçeklerini düşünebilmek farklılığından başka bir şey değil... Yaşam bu şekilde biraz daha anlam kazanıyor...

Mutluluğun sadece parada olmadığını bunca tecrübeden sonra anlamaya başladım. Fırtınalı da olsa hayatı ıskalamadığıma ve sıra dışı yaşadığıma şükrettim... Bunlardan mahrum olan milyarlarca kişi var.

Benim ülkü dünyamda, altın zenginin değildi, insan zenginlik!..

İkbal´in sözü gibi; "Ey altına köle olan insan... Altın, ona dönüp şöyle bir baktığın için altın oldu"... Pazarı dolaşan Sokrat´ın dediği gibi; "Pazarda ne kadar çok şey var, hiç işime yaramayacak." Buna rağmen kanser hastalığımda, asgari düzeyde rahat için, belirli ölçüde paraya ihtiyaç olduğunu da inkâr etmek mümkün değil.

Kanserin penceresinden etrafıma bakıyorum; insanların ve hatta yakın birçok tanıdıklarımın tüm mutlulukları, sahip oldukları ve sahip olacakları maddi değerlere ve mallara bağlı. Her yeni elde ediş, daha fazlasını istettiği için, varlık içinde yokluk, cennet içinde cehennem yaşayıp mutlu olamıyorlar. Kimi ise; kendi yaptığı kariyerinin gölgesine sığınmış, onun tutsağı olarak yaşıyor ve gerçek "ben"ine dönemiyor. İnsanlar birbirlerini yok etmeye çalışıyorlar. Sıcak insani ilişkiler kalmadı. Samimiyet görüntüsünde, art niyetli yozlaşmış ilişkiler daha hâkim.

İnsan kanser hastalığında sevginin değerini daha iyi anlıyor.
Kanser hastalığı bazı dostlukların mihenk taşı da oluyor. Bazı çok eski dostlukların, sanki şarap gibi, yıllanıp mayalanarak doyumsuz tiryakiliğe dönüştüğünü size hissettiriyor. Bazı eski dostlukların ise; sanki hava alıp bozulmuş şarap misali, insanı hüsrana uğratırcasına fos çıktığını acı şekilde gösteriyor. "Dostumun orijinali bu değildi, bu safhada bana ilgisi bu olmamalıydı" şeklinde hayıflanıyor insan.

Yazı dizisinde anlatılanlar bir kanser hastasının kansere yakalandığını öğrenmesinden başlayarak, tedavi süresince yaşadıkları ve hissettiklerini paylaşmaya yöneliktir. Kesinlikle teşhis ve tedavi amacı gütmez, teşhis ve tedavi ancak konusunda uzman hekimlerin birebir hasta ile olan ilişkisiyle yürütülmelidir.

Herkese sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Hamilelikte Egzersiz Yapın

Hamilelikte Egzersiz Yapın

Hamlelikte egzersiz yapmanın faydaları nelerdir? Hamilelik döneminde egzersiz yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi egzersizleri yapmalısınız?

Vücut Geliştirme ve Fitness Yaşlılığı Nasıl Geciktirir?

Vücut Geliştirme ve Fitness Yaşlılığı Nasıl Geciktirir?

Optimum bir kalp-kan dolaşımı sağlayarak, kalp hastalıklarını ve diğer sağlık problemlerini önler. Kalori yakarak, uygun bir vücut kilosunu, ideal bir seviyede tutar.

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Spor yapılsın veya yapılmasın, herkesin mutlaka kas ve yağ oranlarının vücutta ne gibi değişiklikler meydana getirdiğini bilmesinde fayda var. Yağ oranının artması, çeşitli riskleri beraberinde getiriyor.

kanser, kansere yakalanmak, kanser hastası anlatıyor, kanser hastası, kanser tedavisi, kemoterapi, kanser süreci, kanser nedir, kanser ve yaşam,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım