logo
Sağlık   16.733

Kanserin Penceresinden 7: Spor ve Kanser

Paylaş:

Sitemizin danışma kurulundan Sn. Özer Baysaling´in geçirdiği kanser hastalığı dolayısıyla, kanser hastalarına ve onlara bakanlara; bilgi, yaşananların paylaşımı, ümit ve cesaret vermek amacıyla yazdığı, piyasada tükenmiş olan "Kanserin Penceresinden Bir yaşam sentezi" kitabından kısa alıntıları, genel istek üzerine sitemizde bölümler halinde yayınlıyoruz. Bu yazı 9 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Spor yönüm dolayısıyla bu konuyu da açmakta yarar gördüm. Şüphesiz kansere yakalanmanın birçok sebebi var. Örneğin kötü beslenme, genetik yapı, sigara vs ve daha mahiyeti tayin edilemeyen birçok sebep.

Buna rağmen benim açımdan; sigara içmedim, kendime iyi bakmaya çalıştım, kanserle ilgili genetik mirasım da yok. Ancak yaşamımda üzüntü ve stres yoğunluğu yaşadığımı itiraf edeyim. Bence kanserin en önemli sebeplerinden biri de bu. Çünkü üzüntü ve stres insanın savunma sistemini çökertiyor ve kanser başta olmak üzere birçok hastalığa neden oluyor.

Spor esasında kansere yakalanmamak açısından önemli bir faktör ise de, yakalanılmışsa yenmek açısından daha önemli faktör… Yaptığım spor sayesinde o ilerlemiş yaşımda, ağır kemoterapi tedavilerine katlanamazdım. Çoğu kimse daha başında bu tedaviyi kaldıramıyor.

Fizyoloji Profesörü bir aile dostum, benim yüzümden, sporun hastalıkları yenme açısından da çok önemli olduğunu görerek, talebelerine ders olarak koyduğunu belirtti.

Bu sebeple sporun yararlarına kısaca değinirsem:
- Sporla kasların glikoz kullanımı 7–20 kata kadar artabilir.
- Düzenli ve dozunda hareket vücudun bağışıklığını arttırıyor. (Buna karşın, ağır hareketler vücudu enfeksiyonlara karşı zayıflatıyor).
- Kan değerleri düzelir. Ayrıca spor, kanın akışkanlığını arttırıyor.
- Sportif yüklenmelerde kalbin pompaladığı kan 5–10 misline çıkabiliyor. Kalp kaslarında yararlı büyüme (Hipertrofi) oluşur. Bu da kalbin ekonomik çalışmasını sağlıyor. Nabız frekansı ve tansiyon düşüyor ama kalbin hacmi artıyor. Böylece kalp daha az yoruluyor ve oksijen ihtiyacı azalıyor. Nabız istirahat haline çabuk dönüyor ve düşük çalışıyor. Spor yapanlarda %85 kalp krizinden sağ kurtulma avantajı oluşuyor.
- Sporla oksijen kullanımı, vital kapasite ve solunum volümü artar. Bu da daha çok enerji yakımı ve zararlı atık sağlar. Dayanıklılık egzersizleri; akciğerin oksijen alınımı, kirli hava değişimini ve kan dolaşımını iyileştiriyor. Böylece vücuda toplam olarak daha fazla oksijen giriyor.
- Spor ve kondisyon düzeyi ile ölüm oranı arasındaki bağlantıyı incelemek için yapılmış olan en ayrıntılı araştırma, 1989 yılında Amerikan Tıp Birliği´nin Dergisinde (JAMA) yayımlanmış olan bir çalışmadır. Tamamıyla hareketsiz olan kişiler ile biraz hareketli olan kişiler arasındaki ölüm oranı neredeyse yarı yarıyadır. Kondisyon arttıkça ölüm oranı marjinal düzeylerde azalmaya devam etmiştir.
- Kemik erimesi - osteoporose, postür bozukluğu ve arthritis eklem iltihaplarını önler.
- Stres, ruhi ve zihinsel hastalıklar ve iktidarsızlığa iyi gelir, Spor kastaki sinirsel mesajların gidiş hızını arttırıyor.
- Düzenli egzersiz, yaşlanma sürecinde azalan kemik kütlesini aynı oranda arttırıyor.
- Organ zayıflığını önler,
- Şişmanlık, şeker, tansiyon ve damar sertliğini önler.
- Ve sporun yararlarını ortaya çıkaran daha nice bilimsel araştırma ve bulgular.

Yazı dizisinde anlatılanlar bir kanser hastasının kansere yakalandığını öğrenmesinden başlayarak, tedavi süresince yaşadıkları ve hissettiklerini paylaşmaya yöneliktir. Kesinlikle teşhis ve tedavi amacı gütmez, teşhis ve tedavi ancak konusunda uzman hekimlerin birebir hasta ile olan ilişkisiyle yürütülmelidir.

Herkese sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Tiroit Hastalıkları Nelerdir? Sebepleri Belirtileri Ve Korunma Yolları

Tiroit Hastalıkları Nelerdir? Sebepleri Belirtileri Ve Korunma Yolları

Sabahları uyanamıyor, fiziksel olarak her geçen gün tükeniyorsanız, saçlarınız dökülüyorsa, uykularınız bozulduysa, üşüyorsanız, cildiniz kuruyorsa, ani kilo aldıysanız yada ani kilo verdiyseniz.

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Spor yapılsın veya yapılmasın, herkesin mutlaka kas ve yağ oranlarının vücutta ne gibi değişiklikler meydana getirdiğini bilmesinde fayda var. Yağ oranının artması, çeşitli riskleri beraberinde getiriyor.

Balık Tüketiminin Beslenmemiz ve Sağlığımız Açısından Önemi

Balık Tüketiminin Beslenmemiz ve Sağlığımız Açısından Önemi

Balığın sağlığınız için ne kadar yararlı olduğunu biliyor musunuz? İşte balık tüketiminin sağlığımıza olan sayısız yararlarını, bilimsel kaynaklardan sizin için derledik.

kanser, kansere yakalanmak, kanser hastası anlatıyor, kanser hastası, kanser tedavisi, kemoterapi, kanser süreci, kanser nedir, kanser ve yaşam,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım