logo
Beslenme   36.447

Kaslarınız Artık Büyümüyorsa Yeterince Protein Alamıyorsunuz Demektir

Paylaş:

Kas kaybetme yada kaslarının büyümemesine karşı beslenme koşullarına bir göz attık ve öneriler getirdik. İşte sizlere protein alımında karşılaştığınız güçlükleri ortadan kaldıracak 8 öneri.

Vejeteryansınız ve bütün günü protein shake içerek geçirmek istemiyorsunuz.

Çözüm: Protein shake yok, et yok, tavuk yok; bu durumda süt ürünlerini tüketirken oldukça bilinçli olmalısınız. Özellikle az yağlı köy peyniri tüketebilirsiniz. 226 gr. az yağlı köy peynirinde yaklaşık 30 gr. protein bulunur. Lezzetlendirmek için kaloriyi düşük tutmayı sağlayacak tatlandırıcı ve baharat ekleyebilirsiniz. Ayrıca tam tahıl içerikli krakerler yiyebilir yanına az yağlı peynir ekleyebilirsiniz. 28- 30 gr. peynirde yaklaşık 7 gr. protein bulunur. Yada protein içeriği zengin bir çeşit peynirle lazanya yapabilirsiniz. Bunlar protein shakeler için size çok iyi alternatifler oluşturacaklardır.

Düşük yağ ve karbonhidrat içerikli, çabuk, kolay, protein bakımından zengin öğünler bulamıyorsunuz.

Çözüm: Bu bir çok sporcunun problemidir aslında. Evde protein açısından zengin soğuk sandviçler hazırlamayı alışkanlık haline getirin ve bunları yanınızda götürün. Düşük kalorili ekmeğin içine hindi göğsü, tavuk göğsü, biftek, az yağlı peynir seçenekleriyle sandviç yapıp iş yerinize götürebilirsiniz. Eğer o gün için hiç birşey hazırlayamadıysanız, size en yakın marketten az yağlı peynir, salam ve yağsız süt alarak protein ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Her öğünde ne kadar protein alacağınızı bilmiyorsunuz.

Çözüm: Eğer tek bir öğünde 50- 60 gr.dan fazla protein alırsanız vücudunuz bunun tamamını kullanamayacaktır. Çok azını kullanacak ve kaslarınızdan yemeye başlayacaktır. Bunun için protein ihtiyacınızı vücut ağırlığınıza göre ölçmelisiniz. Eğer 100 kg. iseniz, günlük 100 gr. protein ihtiyacınız var demektir. (Normal bir kişi içindir. Kaslarını büyütmek ve geliştirmek isteyen body building sporcuları için kilo başına 2 gr a kadar çıkılması gerekebilir.) Bu protein ihtiyacınızı günde 5- 6 öğüne bölmelisiniz. Bu durumda her öğünde yaklaşık 20 gr. protein almalısınız. Kilo vermek isteyenlerin protein ihtiyacı biraz daha artar çünkü vücuttan yağ atılırken kas kaybı oluşmaması için protein alımınızı biraz daha arttırabilirsiniz. Bu durumda kilonuzu 1,5 ile çarpın ve sonra 5 yada 6 ya bölün böylece günlük protein ihtiyacınız ortaya çıkacaktır.

Bir çok çeşit protein tozu var fakat siz hangisini kullanacağınızı bilemiyorsunuz.

Çözüm: Protein tozu konsantresi (PTK) bir çok protein tozundan daha ucuzdur ve diğer ihtiyacınız olan şeyleri de içerir. PTK kilo vermek için nitrojen dengesini sağlamak için bağışıklık sisteminizden etkilenen bir çok şey içerir. Örneğin; lactoferrin, alpha laclabumin, immunoglobin ve beta lactoglobin. Fakat bunun tek olumsuz tarafı laktoz kullanamayan kişilerde şişlik yaratmasıdır. Diğer bir seçenek ise mikrofiltrasyonlu protein tozudur. Bu PTK'nın içerdiği tüm içeriklere sahip fakat içinde laktoz bulundurmuyor ve en iyi protein tozu olarak biliniyor. Diyet yaparken en önemli faktörlerden biri olan amino asitler yönünden de oldukça zengindir.

Yatmadan önce bir protein öğünü daha almak istiyorsunuz fakat aynı zamanda kilo almaktan da korkuyorsunuz.

Çözüm: Egzersiz yaptınız ve orada kendizi neredeyse öldürdünüz. Bu yüzden kaslarınızı tekrar yenilemek için proteine ihtiyacınız var ve özellikle yatmadan önce. Çünkü siz günlük yaşamını spor yapmadan geçiren insanlardan değilsiniz. Yatmadan önce tavuk yada hindi göğsü yiyebilirsiniz. Bunlar size kilo da aldırmayacaktır. Gün boyunca büyümeniz gece uyurken de devam eder ve gece yatmadan önce mutlaka protein almalısınız.

Sürekli olarak tavuk ve hindi eti yemekten sıkıldınız.

Çözüm: Bu durumda size et, ton balığı ve beyaz et karışımından seçenekler sunuyoruz. Ton balığıyla yumurta beyazına değişik baharatlar ilave ederek lezzetli bir sandviç yapabilirsiniz. Yada bir tavada az yağ koyarak didiklenmiş hindi yada tavuk göğsünü ve didiklenmiş biftek ile soslar ilave ederek lezzetli bir yemek yapabilirsiniz. Böylece kuru tavuk göğsü yemekten kurtulmuş olursunuz. Sıkıcı yemekler yememek için yaratıcılığınızı biraz zorlayın.

İşiniz nedeniyle sadece 6 saatte bir yemek yiyebiliyorsunuz.

Çözüm: Ne yazık ki bu durumda kaslarınız küçülebilir. Öğününüzde 50- 60 gr. protein alıp bunun bir sonraki öğüne kadar sürmesini dileyeceksiniz.

Araştırmalardan biri suya karışmış kazein proteinin öğütülmesinin 7 saat sürdüğünü gösteriyor. Bunu bir seçenek olarak kullanabilirsiniz. Fakat protein tozunuzun listesinde kazein ilk sırada yer almalı. Diğer bir seçenek ise biftek. Biftek 6 saat boyunca vücudunuza amino kaynakları sağlar. Yüksek lifli yiyecekleri (fasulye ve pirinç gibi) proteinle beraber yemek protein emiliminin hızını düşürür. Bu da başka bir tavsiye.

Tüm sıvı proteinler bağırsaklarınızda sorun yaratıyor.

Çözüm: İhtiyacınız olan aminoları alabilmek için protein tozu içiyorsunuz fakat bu da sizde ishal yada kabızlık yapıyor. Her iki durumda da lifli yiyeceklerden yardım almalısınız. Protein tozunu yulaf lapası ile karıştırıp yiyebilirsiniz. Bir kase yulaf lapası size 5 gr. lif sağlar. Yada protein tozunuzu kepek ile tamamlayıp 5- 7 gr. arası lif alabilirsiniz. Bunları günde birkaç kez aldığınızda bu size 15- 17 gr. arası lif sağlar ve bu birçok bodycinin ihtiyacı olan bir miktardır. Fakat bunları çalışma öncesi yada sonrası değil diğer zamanlara dağıtmalısınız.
Bunları Okudunuz mu?
Balık Tüketiminin Beslenmemiz ve Sağlığımız Açısından Önemi

Balık Tüketiminin Beslenmemiz ve Sağlığımız Açısından Önemi

Balığın sağlığınız için ne kadar yararlı olduğunu biliyor musunuz? İşte balık tüketiminin sağlığımıza olan sayısız yararlarını, bilimsel kaynaklardan sizin için derledik.

1.6 Milyon Ton Whey Proteini Çöpe Atıyoruz

1.6 Milyon Ton Whey Proteini Çöpe Atıyoruz

Sporcularımız 2.3 kg Whey Proteini 160 TL ye satın alırken, senede 87 milyon kutuya denk gelen whey proteini çöpe atıyoruz.

Karbonhidratlar: Sağlıklı Enerji İçin Karbonhidrat Tüketin

Karbonhidratlar: Sağlıklı Enerji İçin Karbonhidrat Tüketin

Spor yapanlar için en önemli enerji kaynağıdır. Fazla oksijen gerektirmeden çabuk ve ekonomik enerji vererek, uzun süre yorulmadan çalışmayı sağlarlar…

küçük kaslar, kasları büyütmek, kaslar nasıl büyür, protein alma, düşük yağ, karbonhidrat, nasıl protein alınır, protein tozları, sıvı proteinler, protein tozu, kas kaybetme, kasların büyümemesi,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Alper umutlu     19.03.2018
Proteinler üzerine okuduğum en güzle yazılardan biri. Türkiyede et çok pahalı. Yeterince et yiyemiyoruz ki.
figene irfan     02.10.2015
bende hem kalp yetersizliği hemde irritable bağırsak sendromu var..ne yersem dokunuyor..nasılbir beslenme yöntemi önerirsiniz..
gizem     10.12.2014
günde 30gr prıtein kaybımız var am doktorlar günde 100gr potein almamı gerektiğini söyluyo bunun nedeni nedir
Dogan C     05.11.2013
yatmadan önce tavuk et mi yemek? Şaşırdınız galiba, yemek yedikten sonra 3 saat uyumamalısınız hatta yatmamalısınız kilo almamak için, evet yatmadan önce protein almak gerekir ama bu katı değil sıvı olarak almalısınız, süt, yoğurt gibi
Ronnie Coleman     17.10.2012
İlk defa protein temelli beslenme üzerine Türkçe ve doğru bir kaynağa rastladım, çok sevindim. Tek bir düzeltme yapacağım, bir öğünde 50-60 gr.dan fazla protein alırsanız vücudunuz bunun tamamını kullanmaz kısmı doğru değil. Emilimi uzun sürer sadece.
Müjdat Yalçın     03.08.2012
Merhabalar. Protein Tozu Konsantresi dediğiniz nedir. Google ile arattığımda hiç bir sonuç çıkmadı. Güvenilir bir kaç imalatçı ve ürün adı verebilir misiniz?
İyi dileklerimle.
efeden     11.03.2012
protein kullanan arkdaşlar eğer ishal oluyorsanız protein tozunuzu değiştirin. vanilyalı muzlu çilekli v.s sakın almayın. kakaolu veya çikolatalı alın ve yağsız süt ile tüketin ishal probleminiz çzülecektir.
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım