logo
Sağlık   17.824

Kinesiotaping: Rengarenk Bir Tedavi Yöntemi

Paylaş:
Kinesiotaping Japonya'da yaklaşık 25 yıl önce geliştirilmiş fakat Avrupa ve Amerika'da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda tanınmış özel bir bantlama yöntemidir.

Kinesiotaping, bel- boyun ve sırt ağrıları gibi çok sık rastlanan sağlık problemleri yanında ortopedik ve nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında da kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir.



Kinesiotaping uygulamalarının temelde iki amacı vardır:

- Ağrısız ve daha kolay hareket edebilmeyi sağlamak,
- Yumuşak doku iyileşmeyi desteklemek



Bantlama bir tedavi yöntemi olarak, yıllardır fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edilmiştir, özellikle sporcu sağlığı ve koruyucu yaklaşımlar alanında bilinen bu tedavi şekli pek çok farklı malzeme ile uygulana gelmiştir.

Kinesiotaping bantlama yöntemlerinden biri olmakla beraber, bu yöntemde benzerlerinden farklı olarak esnek ve uzun süre cilt üzerinde kalabilen özel bantlar kullanılmakta ve bu bantlar özel tekniklerle, farklı amaçlar doğrultusunda uygulanmaktadırlar.

Kinesiotaping'te kullanılan bantların özellikleri nelerdir?

Bu yöntemde kullanılan bantlar Kinesiotape olarak adlandırılmakta ve ticari marka olarak KINESIO TEX TAPE özel adı ile satılmaktadır.



Bu bant, oldukça ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiştir. Yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğundan, ıslanma ve terleme durumunda dahi cilt üzerinde kalabilmektedir.

Bant cilt üzerine yapıştırılmış halde iken duş almak yâda uygulama bölgesini yıkayabilmek mümkündür.

Kinesiotape uygulamanın yapıldığı cildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere uygulama bölgesinde çıkmaksızın 4 ila 7 gün kalabilmektedir.

Bandın en önemli özelliklerinden biri de cildin esneme kapasitesine uyumlu oluşudur, bu özellik sayesinde, bant hareket halinde iken ciltte oluşan gerilme ve gevşemelere uyum sağlayabilmektedir.

KINESIO TEX TAPE yapısında ciltte alerji yaratabilecek lateks veya benzeri herhangi bir etken madde içermediği gibi gerekli hallerde birbiri üzerine katmanlar oluşturacak şekilde de uygulanabilmektedir.

Bantlar esasen uzak doğunun renklerle tedavi felsefesinden yola çıkarak daha sonra kişisel tercihlere de cevap verebilmek amacıyla, siyah, pembe, turkuaz ve ten rengi olmak üzere, 4 farklı renkte üretilmiştir.
Her renk materyal olarak aynı özellikte olup, uygulama da farklı renklerin tercihi uygulama yapan uzmanın yada hastanın inisiyatifine bırakılmıştır.

Bu bantlama yönteminin etkileri nasıl oluşur?
Vücutlarımız hareket etmek üzere tasarlanmıştır ve bu hareketin temel unsurları sinir sistemi ile kas- iskelet sistemidir.

Kaslar, iskelet dokusuna yapışmış halde bulunur ve normal koşullarda kasılıp gevşeme yolu ile hareketi doğururlar. Eğer bir kas çok uzun süre gevşemeksizin çalışmak durumunda kalır yada kapasitesinin üzerinde çalışma durumunda kalırsa kas dokusunda küçük yada büyük boyutlarda yaralanmalar oluşur. Oluşan bu yaralanmaların neticesinde oluşan yangılı /iltihabi durum cilt ile kas dokusu arasındaki bölgede baskıya neden olur ve bu basınç lenfatik akıma engel oluşturur.

Dokularda oluşan bu baskı deri altında yer alan ve ağrı duyusunu yaratan sinir uçlarını uyararak kişide ağrı ve rahatsızlık hissi uyandırır. Bu tip ağrılar kas ağrısı yada miyalji olarak adlandırılmaktadır KINESIO TEX TAPE teorik olarak, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede yaralanma yada hastalık sonucu oluşan baskıyı hafifletmektedir.

Yaralanma bölgesindeki baskının azalması bölgede ki kan dolaşımın artışı ile sonuçlanmaktadır. Azalan gerginlik ve hassasiyet neticesinde deri altında var olan ağrı alıcılarının uyarılmasını önlenmiş olur ve ağrısız hareket imkânı sağlanmış olur. Kinesiotaping Tekniğinin temel amacı ağrısız harekete destek olmak ve bu yolla iyileşmeyi hızlandırmaktır.

- Kinesiotaping yöntemi kasların çevresine yada üzerine gerektiği şekilde yapıştırıldığında kasların çalışmasına yardımcı olabileceği gibi kasların aşırı çalışmasını önleyebilmektedir.

- Kinesiotaping ile ağrılı eklemlerin fonksiyonel bir destekle hareket etmelerini sağlayabilir, yorgun yada zayıf kasların çalışmasına destek olabilirsiniz.

- Kinesiotaping yöntemini lenf akımına destek olacak tekniklerle uygularsanız 24 saat boyunca sürecek bir lenfatik akım desteği sağlamış olursunuz.

- Kinesiotaping uygulamalarında yer alan düzeltme teknikleri ile vücuttaki dokuları destekleyebilir böylece kişinin daha erken dönemde ağrısız şekilde hareket edebilmesini sağlarken doku iyileşmesini hızlandıracak etkiler oluşturabilirsiniz.

- Kinesiotaping soğuk tedavisi, hidroterapi yada elektrik stimülasyonu gibi diğer fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile eş zamanlı olarak kullanılabilir.

- Kinesiotaping uygulamaları temel olarak sinir sistemi, kas iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine etki etmektedir, özellikle kas dokusunun vücut fonksiyonları ve metabolizması üzerindeki önemi göz önüne alındığında uygulamanın iyileşmeye ve ağrısız harekete olan katkısı iyileşmenin hızlandırılmasında oldukça önemli bir unsur olarak ön plana çıkacaktır.

Kinesiotaping hangi problemlerde kullanılabilir?
Kinesiotape son derece esnek ve etkin kullanım şekli ile baştan ayağa pek çok problemin tedavisinde tek başına yada yardımcı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilmektedir

- Farklı sebeplerden kaynaklanan bel- sırt- boyun ağrıları,

- Kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya bir yaralanma sonucu gelişen kalça, diz, ayak- ayak bileği ağrıları ile omuz, dirsek, el- el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılı problemler, (ayak bileği burkulmaları, ayak tabanı ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, donuk omuz, hamilelik süresince gelişen ağrılı eklem problemleri. vb)

- Spor yaralanmaları sonrasında yada yaralanma öncesi önleyici uygulamalar

- Postür ve duruş bozuklukları

- Nörolojik hastalıklarda görülen kas kuvvet yetersizlikleri ile hareket algısı ile ilgili bozukluklar

- Cerrahi sonrası yada hamilelik süresince görülen ödem/şişlik durumlarında

Yukarıda verilen örneklerden de anlaşılacağı gibi Kinesiotaping pek çok sağlık probleminde bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bu yeni yöntem bugün dünyanın pek çok yerinde kullanılmakta alınan başarılı sonuçlar bilimsel verilerle desteklenmektedir.

Kinesiotaping'i kimler uygulayabilir?
Kinesiotaping yönteminde bantların, hangi bölgeye, hangi tekniklerle, hangi yönde ve hangi amaçlarla uygulanacağı doğru sonuca ulaşmak açısından oldukça önemlidir. Tekniğin başarı ile uygulanması kaslar, eklemler, bağlar ve dolaşım sisteminin anatomisini bilmekten ve duruma uygun doğru teknikleri uygulamaktan geçmektedir bu nedenle Kinesiotape uygulaması bu konuda düzenlenen uluslararası onaylı kursları almış fizyoterapistler ve doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Ülkemizde Kinesiotaping uygulamaları?
Ülkemizde Kanada ve Avrupa'dan davet edilen yetkili ve deneyimli eğitmenler vasıtası ile bu konuda kurslar açılmış ve halen açılmaya devam etmektedir. Açılan bu kurslara katılan sınırlı sayıda fizyoterapist ve doktor kursları başarı ile tamamlayarak, ülkemizde Kinesiotaping uygulama yetkisine sahip olmuş ve olmaktadır.

Kinesiotaping Klinisyenleri
Detaylı bilgi ve referanslar için
Uzm. Fizyoterapist Murat DALKILINÇ
Bunları Okudunuz mu?
Özer Baysaling Sorularınızı Cevapladı

Özer Baysaling Sorularınızı Cevapladı

Türkiye´de vücut geliştirmenin duayeni, en çok şampiyon yetiştiren spor adamı Özer Baysaling sizden gelen soruları cevaplandırdı.

Tavuk Eti: Sporcular İçin Çok Değerli Bir Besin

Tavuk Eti: Sporcular İçin Çok Değerli Bir Besin

En sağlıklı besinlerden biri tavuk eti. Tavuğun neresinde ne kadar besin değeri var bilmek ister misiniz? Ayrıca Tavuk yemek tarifleri işte burada.

Willet Diyeti Piramidi Nedir? Esasları Nelerdir?

Willet Diyeti Piramidi Nedir? Esasları Nelerdir?

Şu anda en kapsamlı ve güvenilir beslenme diyetinin Willett diyeti olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu diyet Harvard Halk Sağlığı Fakültesi Beslenme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Walter Willett tarafından geliştirilmiştir.

kinesio bandı, kinesiotaping, ağrı, ağrı tedavisi, ağrı bant, renkli bant, ağrı araştırmaları, kinesio, tex ağrı bandı, kinosrotex bantlama, sırt ağrı bantları, kinesio tape nasil yapılır,
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

serpil     03.04.2013
kanal 7 de seyrettim size nasıl ulaşa biliriz ağrılarım cok birde bu yöntemi denemek istiyorum denemediğim yöntem kalmadı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım