logo
Sağlık   18.864

Liposuction: Anormal Yağ Birikimlerinin Alınması

Paylaş:

Liposuction Nedir?


Liposuction Yunanca' da yağ anlamına gelen lipos ve İngilizce' de emmek anlamına gelen suction kelimelerinin birleşimidir.

Liposuction vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile ince kanüller (metal borular) kullanılarak alınması yöntemidir.

Liposuction ile vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla yağ toplanmış olan yerlerden yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılmaktadır.

Liposuction bir zayıflama ameliyatı olmayıp, düzensizlik oluşturan anormal yağ birikimlerinin alınması, vücut şekillendirme body countring dediğimiz vücudu daha estetik daha güzel gösterme yöntemidir.

Yüz ve boyun da dahil olmak üzere anormal yağ birikiminin bulunduğu her bölgeye liposuction uygulanabilmektedir.

İlk defa 1970' li yılların sonlarında uygulanmaya başlanmıştır.

LIPOSUCTION NE İŞE YARAR?
- Boyuna göre normal kiloda olan erişkinlerde, bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini (göbek, kalça yanları, diz içleri ve erkeklerde böğür bölgesi gibi) uzaklaştırmak
- Erkeklerde görülen ve jinekomasti adı verilen meme büyümesi hastalığını tedavi etmek.
- Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak.

LIPOSUCTION HANGİ İŞE YARAMAZ?
- Kilo verme işlemi
- Sık kilo alıp verenler, doğum yapan kadınlar ve orta yaş üzerindeki insanlarda; bölgesel yağlanmaya eşlik eden deri ve karın duvarı sarkmasını toplama
- Selülitlerden kurtulma
- Popo kaldırma

LIPOSUCTION UYGULANACAK HASTANIN YAŞI VE CİLDİNİN KALİTESİ OPERASYON SONUCUNU NASIL ETKİLEMEKTEDİR?
Hastalar deri elastikiyeti, yağ miktarı ve yaşa göre dört gruba ayrılmaktadır.

- 1. Grup: Deri gerginliği çok iyi ve az miktarda anormal yağ birikimi olan 30' lu yaş grubuna kadar olan kadınlardır.
Liposuction uygulamasından en çok fayda gören hastalar bu grup hastalardır. Tek seansla istenen sonuçlar alınır.

- 2. Grup: İyi veya orta derecede deri gerginliği olan, deri gevşekliği olmayan orta derecede yağ birikimi olan 40' lı yaş grubuna kadar olan kadınlardır.
Bir, iki seans liposuction uygulaması ile iyi sonuçlar alınır.

- 3. Grup: Deri gevşekliği ile birlikte fazla miktarda yağ depolanması olan gruptur.
Fazla olan yağ ve deri dokusu ameliyatla alındıktan sonra liposuction aynı anda uygulanmalıdır.

- 4. Grup: Yağ birikimi olmadan aşırı deri gevşekliği olan genellikle 50- 65 yaş arası veya aşırı kilo veren gençlerin oluşturduğu gruptur.
Tek çözüm bu fazla dokuların çıkarılmasıdır. Liposuction için uygun grup değildir. Liposuction uygulaması tavsiye edilmez.

EN SIK LIPOSUCTION UYGULANAN BÖLGELER HANGİLERİDİR?
- Erkeklerde en uygun bölge bel çevresi ve karın (simit, love handle gibi isimler takılan yerler), boyun altı (gıdı), meme
- Kadınlarda yine karın ve bel, kalçalar, basenler, diz içleri ve bacakların iç ve üst kısımları, ayak bilekleri, yine boyun altı (gıdı), kol altları, sırt, meme

DAHA AZ TERCİH EDİLEN BÖLGELER
- Bacakların dizin altında kalan kısımları: Özel ince kanüller ile yapılmalıdır, özellikle lipoödem vakalarında tercih edilir.
- Gluteal bölge (popo): Gluteal bölgenin kalkık ve dolgun görünümü negatif yönde etkilenebileceği için daha çok asimetri olan ve gluteal bölgenin aşırı çıkıntılı olmasından şikayetçi olan vakalarda tercih edilir.

AMELİYAT VE SONRASI
Liposuction ameliyatında yağlanma bölgesi, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir.
Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına 5 mm. uzunluğunda birkaç kesi yapılır.
Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2- 6 mm. çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur ve kanüller vakum cihazına bağlanır.
Vakum cihazı çalıştırılır, kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların alınması işlemi başlar.
Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut şekli ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder.Son yıllarda ultrason enerjisinden yararlanılmaya da başlanmıştır. Bu yöntemde fazla yağ dokuları ultrason dalgaları ile parçalanır, daha sonra vakumla alınır.
Aynı kanül sistemi kullanılır. Yalnız bu işlem klasik liposuctiona göre daha uzun sürer.
Kanül çapı daha geniş olduğundan yara izleri daha uzun kalır.
İleride göstereceği sonuçlar henüz tam olarak bilinmediğinden ülkemizde ve uluslararası alanda çok fazla kabul görmüş bir yöntem değildir.Liposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınmakla birlikte, son 10 yıl içinde geliştirilen yüzeyel liposuction yada liposculpture adı verilen yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir.

Klasik liposuction işlemi ilk çıktığı 1970 li yıllarda kullanılan kanül çaplarının oldukça geniş olması, kullanılan vakum cihazlarının yeterli olmaması nedeniyle ciddi sorunlara neden olmaktaydı. İşlem vücutta önemli derecede sıvı ve elektrolit kaybına neden olabilmekteydi. Hatta bu ameliyattan sonra yaşamım yitiren hastalara bile rastlanmaktaydı. Artık bu sorunlar günümüzde geride kalmıştır.

Son 10 yıldır uygulanmakta olan teknikler ile liposuction vücut kontur düzeltimindeki vazgeçilmez yerini almıştır. Oturmuş, kabul görmüş ve klasik ders kitaplarına girmiş, aynı gün eve çıkılmasına izin verilen bir yöntem halini almıştır.Ameliyat, hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Genel anestezi tercih edilir. Sadece çok sınırlı küçük alanlarda lokal anestezi uygulanabilir. Ameliyat süresi, vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1 ila 2,5 saat arasında sürer. Ameliyatın genişliğine ve uygulanan bölgeye bağlı olarak aynı gün eve çıkmak mümkündür.

LİPOSUCTİON AMELİYATI SONRASI GÖRÜLEBİLEN KOMPLİKASYONLAR:
- Deri yüzeyinde ondülasyon (dalgalanma): Cerrahiden üç hafta sonra başlanılan çeşitli masaj yöntemleriyle önlenmeye çalışılır.
- Derinin yeterli oranda adapte olmamasına bağlı deri gevşemesi: Özellikle menopoz sonrası dönemdeki ve doğum yapmış kadınlarda karın bölgesinde gözlenen bir durumdur. Liposuction işleminden en erken altı ay sonra karın germe ve uyluk germe ameliyatlarının yapılmasıyla daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.
- Deri kaybı: Nadir görülen bir komplikasyondur. Özellikle sigara kullanan hastalarda, boyun bölgesinin liposuction işlemi sırasında çok dikkatli olunması gerekir.
- Yüzeysel duyu kayıpları: Genellikle geçicidir.
- Deri yanığı: Ultrason enerjisi ile yapılan liposuction işleminde oluşan ısıya bağlı oluşabilen nadir bir komplikasyondur.
- Karın duvarının delinmesi: Özellikle çok doğum yapmış kadınlarda ve fıtığı olan hastalarda, karın bölgesinin liposuction işlemi sırasında oluşabilir. Bu gibi hastaların ameliyat öncesi teşhisi çok önemlidir.

Liposuction yaptırmaya karar veren bir kişi diğer birçok ameliyatta olduğu gibi, iki hafta öncesinden aspirin ve benzeri antienflamatuar ilaçları almayı bırakmalıdır. Sigara içiyorsa bırakmalı en azından ara vermelidir. Sonucun daha kalıcı olabilmesi için diyetle verebileceği kiloyu vermelidir.Yeni doğum yapmış bayanlar için ideal zaman doğumdan itibaren birinci yılın sonudur. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları verir hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak ortaya çıkar.

Liposuction ameliyatı daha sonraki hamilelikler için herhangi bir problem teşkil etmemektedir. Ancak yeni bir hamilelikle beraber tekrar deformasyonlar ve kilolar oluşacağı için eğer kısa bir süre sonra hamile kalmak isteniyor ise liposuction ameliyatını erteleyip, ikinci hamilelikten sonraya bırakmak en mantıklısıdır.LİPOSUCTİON UYGULANAN BÖLGEDE TEKRAR YAĞ BİRİKMESİ OLABİLİR Mİ?
Liposuction eğer uygun ve yeterli olarak uygulanmış ise aynı bölgelerde yeniden yağ birikmesi olmaz. Kilo alınsa bile liposuction uygulanan bölgeler diğer alanlarla aynı oranda gelişir. Bu işlemle yağ hücrelerinin ve reseptörlerin sayısı azaltılarak vücudun diğer alanları ile aynı düzeye getirilir.

LİPOSUCTİONUN RİSKLERİ NELERDİR?
Uzman bir plastik cerrah tarafından yapılan liposuction ameliyatının risk oranı, diğer kozmetik girişimlerdekinden çok daha azdır. Yüzde 5- 15 arası hastada aynı bölgeye tekrar liposuction yapılması gerekebilir. Kanama ve enfeksiyon nadiren görülür.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Kötü Beslenme Alışkanlıkları

Kötü Beslenme Alışkanlıkları

Kötü beslenme alışkanlıkları hem görünümünüzü hem sağlığınızı etkiliyor. Hayat kalitenizi düşürüyor.

Kaslarınız Artık Büyümüyorsa Yeterince Protein Alamıyorsunuz Demektir

Kaslarınız Artık Büyümüyorsa Yeterince Protein Alamıyorsunuz Demektir

Kaslarının büyümemesine karşı beslenme koşullarına bir göz attık. İşte protein alımında karşılaştığınız güçlükleri ortadan kaldıracak 8 öneri.

En İyi Egzersiz Zamanı

En İyi Egzersiz Zamanı

En yüksek verim için en ideal egzersiz saatleri ne zaman? Spor salonuna sabah mı akşam mı gitmeli? Sebepleriyle en iyi egzersiz zamanı bu yazımızda.

liposuction, lipos, liposuction nedir, yağ birikimi, liposuction ameliyatı, liposuction riski nelerdir, hamilelikte liposuction, liposuction yağ aldırma,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım