logo
Sağlık   511.092

MS (emes) Hastalığı Nedir? MS Belirtileri Nelerdir? MS Nasıl Teşhis Edilir?

Paylaş:

MS Hastalığı Nedir?

Bir MS hastası, MS'i şu örnekle tanımlıyor. Elektrik kablolarını düşünün. Tellerin üzeri, yalıtımı sağlayan plastikle kaplıdır. Bir sebepten kabloların üzerindeki plastik sıyrılır veya yer yer açılır. Bu durumda çıplak teller birbirine değer ve kısa devre olur. İnsan vücudunda da binlerce kilometre sinir vardır ve bu sinirlerin üzeri miyelin denen yağlı bir madde ile çevrelidir. MS te bu miyelin yer yer yok olur ve vücutta kısa devre oluşur.

MS hastalığı, diğer bir adıyla multiple skleroz, beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığıdır. Bu hastalığa multiple skleroz denmesinin nedeni hastalık beyin ve omuriliğin bir çok yerinde sertleşmiş dokular oluşturur.

Merkezi sinir sistemi sinirler boyunca vücudumuzun farklı yerlerinde elektriksel mesajlar gönderen bir telefon santrali gibidir. Bu mesajlar bilinçli ve bilinçsiz tüm hareketlerimizi kontrol eder. MS hastalığı da bu mesajların düzgün bir şekilde iletilmesini bozar. Sağlıklı sinir liflerinin çoğu mesajların iletilmesini kolaylaştıran miyelin denen yağlı bir madde ile çevrelenmiştir. Bu doku sinir liflerinin elektrik uyarılarını iletmelerine yardımcı olur. MS hastalığında miyelin parçalanır ve miyelinin yerini sertleşmiş dokular alır. Böylece mesajın geçişi engellenir yada sapar. Sonuçta vücut fonksiyonları kontrol edilemez hale gelir, çünkü mesajlar yanlış yere gittiği için gerektiği şekilde iletilemez.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Hastalığın belirtileri merkezi sinir sisteminin hangi bölgesinin etkilendiğine bağlı olarak değişebilir. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi aynı kişide zaman içinde farklı belirtiler de gösterebilmektedir. En yaygın belirtisi hissizliktir. Bununla birlikte MS halsizlik, karıncalanma, koordinasyon zayıflığı, titreme, kas sertleşmesi, konuşma bozukluğu, yorgunluk, görme bozukluğu, denge problemleri, bağırsak yada mesane sorunları, istemsiz hızlı görme (nistagmus), yürümede bozukluk, cinsel işlev bozuklukları, hafıza kaybı, ısıya hassasiyet gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. MS hastaları bu belirtilerin tamamını yaşamaz ama her hastada farklı belirtilerle ortaya çıkar.

MS Hastalığına Yol Açan Sebepler Nelerdir?
Ne yazık ki tıp henüz bu hastalığın tam olarak nedenini saptayamamıştır fakat bununla ilgili bir takım teoriler ortaya koymuştur.

- Virüs saldırısı: Vücudumuza giren virüsler hücrelerde hızla çoğalır ve bir hastalığa sebep olur fakat bazı virüsler vücutta yavaşça aylar yada yıllar içinde vücutta kalarak yeni hastalıklar oluşturabilir. MS bu yavaş virüsler sonucunda ortaya çıkabilir.

- Bağışıklık Sistemi: Vücudumuzun savunma yani bağışıklık sistemi zaman içinde zayıflayıp geri tepebilir ve bunun sonucunda kendi hücrelerine saldırır. Buna Oto-İmmun Reaksiyon denir. MS hastalığı vücudun kendi dokusuna saldırdığı reaksiyon sonucunda da ortaya çıkıyor olabilir.

MS Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?
Başlangıçta MS hastalığı çok hafif belirtiler gösterdiği için kişiler doktora gitmeye gerek duymazlar. Fakat belirtiler zaman içinde oluşur ve kaybolur. Hatta bazen yıllar sonra ortaya çıkar. Bu nedenle hastalığın teşhisi çoğu zaman ilerlemiş düzeydeki şikayetler sonucunda konur. Tanı konduktan sonra bile bazı belirtilerde iyileşmeler ve kötüleşmeler olabilir. Doktorunuza geçmiş hikayenizi anlatmak, ayrıntılı bir nörolojik muayene, beyin ve omuriliğin ayrıntılı çekilmiş MR sonucu teşhiste yardımcı olacaktır.

MS Hastalığının Tedavisi Nedir?
Ne yazık ki MS'in tam bir tedavisi yoktur. Hastalığın ciddiyetine göre kullanılan ve hastayı belli ölçülerde rahatlatan ve özürlülüğünü azaltan ilaçlar kullanılmaktadır. Zayıflamış kasları güçlendirmek ve hareket kolaylığı sağlamak için çeşitli Fizik tedavi yöntemleri kullanılabilir. Günlük yaşamını kolaylaştıracak öneriler ve destek sağlamak için Rehabilitasyon tedavisi kullanılabilir. MS tedavisi için hala güncel araştırmalar yapılmaktadır.

MS ile ilgili güncel bilgileri doktorunuzdan yada Ulusal MS Derneklerinden alabilirsiniz.

Türkiye için telefon numaraları:
- Türkiye MS Derneği Genel Merkezi: 0212 275 22 96 - 275 22 97
- Türkiye MS Derneği Ankara Şubesi: 0312 440 02 65
- İzmir MS Derneği: 0232 238 88 88
- Bursa MS Derneği: 0224 442 83 00

Kimler Risk Altındadır?
Kadınlar erkeklere göre, ılıman iklimde yaşayanlar sıcak iklimde yaşayanlara göre daha fazla risk altındadır. Belirtiler 20- 40 yaş grubunda daha sık görülür. Sağlık koşullarını çok iyi olduğu ortamlardaki kişiler de risk grubundadır çünkü bu bölgelerde MS'e karşı bir bağışıklık sistemi gelişmemektedir.

Ne Yapmalıyız?
Dr. Emin Mindan gelişmiş toplumda yaşamanın verdiği bazı şeylerin bu hastalıkta etkili olduğunu belirtmektedir. Örneğin kadınların saç boyası ve ruj kullanması, aliminyum tencere ve benzeri ürünlerin kullanılması, dişlerdeki metal dolgular, güneşten korunmak için kullanılan güneş kremleri.

Dr. Emin Mindan D Vitamininin kişiyi 16 çeşit kanserden koruduğunu ve günün doğru saatlerinde güneş ışınlarını vücudumuza alarak almamız gerektiğini vurguluyor. Ayrıca Dr. Emin Mindan beslenirken aspartan içeren ürünlerden (örneğin sakız), unlu, şekerli gıdalardan, katkı maddesi içeren ürünlerden ve beyaz ekmekten uzak durmamızı, bunların yerine kefir, yoğurt, zerdeçal, köri, soğan, taze soğan, sarımsak, buğday ekmeği, omega 3 içeren ürünleri mutlaka tüketmemiz gerektiğini vurgulamaktadır. Çünkü bu bahsedilen ürünler vücudumuza çeşitli şekillerde aldığımız ağır metalleri yok etmekte ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
TENS Cihazları İle Ağrı Tedavisi

TENS Cihazları İle Ağrı Tedavisi

TENS pek çok ağrı çeşidinin tedavisinde kullanılabilir. Deri yüzeyine yakın sinirlerin elektriksel sinyallerle uyarılmasını ifade etmektedir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hayatı çekilmez kılan alerji. Nasıl korunabilirz? Tedavisi nasıl yapılıyor? Cevapları bu yazımızda…

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Spor yapılsın veya yapılmasın, herkesin mutlaka kas ve yağ oranlarının vücutta ne gibi değişiklikler meydana getirdiğini bilmesinde fayda var. Yağ oranının artması, çeşitli riskleri beraberinde getiriyor.

emes, emes nedir, emes hastalığı, emes belirtileri, emes tedavisi, ms hastalığı, ms nedir, ms belirtileri, ms teşhis, ms dernekleri, multiple skleroz, nistagmus, ms hastalığına yol açan sebepler, multiple sclerosis,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Havva özcelik     08.12.2016
Almanyada yaşiyorum. 6 Yildir ms hastasi yim.ve malûlen emekliyim.Tr.ye babama bakmaya Gittigimde babami kaybettim ve ayaklarım bacaklarim karincalandi stres den sandim 1 hafta toparliyarak yürüdüm vede arada agrilarimda vardi.almanyaya gitmek uçağa bindim 2.30 saat yolculuk tan sonra Ayağa kalktigimda belden aşağim tutmuyo du direk hastaneye kaldirildim ve 6 hafta yurüyemedim kendimi birakmadim. Hep terapiler yaptim. 2 7 hafta hastanede kaldim. suan yüruyorum iyim kendime igne yapiyorum ancak hep yorgunum ve çok unutkarnim. Doktorlar bu hastalik la yasamayı ögrenmem gerktigini söylüyor.cok zor Tüm hastalara acil sifalar diliyorum. not ms hastalari hep aktif hareket halinde olmalı
meryem     06.12.2016
Merhabalar benim sol gözümde görme azlığı vücudumun sol kısmında şiddetli şekilde uyuşmalar oluyo gittiğim doktorların çoğu emes olabileceğimi söylüyorlar ama tam bi teşhis konulmuyo acaba ben emes olabilirmiyim
Kazım Karahan     01.12.2016
Kasım 2016 ayı sonunda İSTANBUL Maltepedeki bir akrabamın eşinin EMES hastalığına yakalandığını öğrendim. Bu hastalıkla ilgili verdiğiniz değerli bilgiler için sonsuz teşekkürler.
mustafa     28.11.2016
Slm bende son bir aydır yorgunluk,halsislik var. Ve bu bir aydır vucudumun her yeri agriyor kolların,bacaklarim baş ağrısı gözlerde ağırlık bulunik gitme gibi durumlar oluyor bunun sebebi nedir.. TEŞEKKÜRLER.
Adnan     24.11.2016
1.5 yıl önce beyin onna o gridin.beyinsapı sol göz kayması baş dönmesi yürümede bozukluk var ne yapmalıyım % 54 özürlü raporum var
Saygılar
naci kara     01.11.2016
Meraba ms genetik gecisli acaba babam ms hastasıydı bende de bu aralar unutkanlik basladı sol ayagimda da ara sira sızılar oluyor ms teshisi icin direk test yoksa nasil ms olup olmadigimi ögrenebilirim
öner öcal     10.10.2016
bende 2.5 yıldır ms hastasıyım bu belırtılerın en az yüzde 90 oldu su anda yürüme zorluğu kaldı emeklılık basvurusunda bulundum çalışacak bı durumum yok inşallah emeklı ederler evden dışarı bıle çıkamıyorum doktora gıderken annem ve babamın koluna giriyorum
ayşe     05.10.2016
slm. bende yıllardır sürekli kabızlık, idrarını tutamama, ara ara titreme, denge kaybı ve arada suratıma şamar yermişim cinsinden bir ağrı oluyor. ben bunları boyun fıtığına bağlamıştım belirtileri okuyunca korktum resmen
Zeynep     02.09.2016
7 aylik kizim var dogum dan sonra bacaklarimda asiri agri var ve sabah uyandigimda ve gun icinde ayaklarimin ustune basamiyorum cok aciyor ara ara kollarimi bicak saplaniyor gibi sancilar girip daha sonrada uyusma hissediyorum ve unutkanligimda var
hatcik     11.07.2016
çift görmeye başladım halsizlik ve unutkanlık çok olmaya başladı hiç olmazdi benim ama
gamze     30.05.2016
Bizm bi akraba eli falan uyusuyo halsizlik var asiri isteksizlik bide surekli uyumk istiyo.ise bile gidemez hale geldi bi sure psikiyatride yanls tedavi gordu acaba ondanmi oldu ya bi bilgi verin bu hastalk adami. Felc edermi
murat     27.05.2016
Eşimin sag tarafı .başından ayak ve ucuna kadar uyuşmaktadır. Hatta tırnak uçları bile bazen mosmor olmaktadır.emar çektirdik Dr beyne giden damarlarda tıkanıklık olduğunu söyledi.birde kalple ilgili bir araştırma yapılıp tekrar kontrole çağrıldı.tşk
ismail     25.04.2016
Ayni anlatilanlar var hocam ne yapmaliyiz
ismail     25.04.2016
Hastayiz Allah yardım etsin Amin
Arzu Dogan     21.04.2016
Merhaba, ben yaklaşık 4-5 ay once morfin içip hayatima son vermek istedim ve 2 bucuk gün komada sonra hayata tekrar döndüm. İlk basta hafıza kaybı yasadım ve zamanla düzeldim. Bazen bacagimi hissetmiyorum ve yuruyemiyorum, ms hastalığına mı yakalandi
gökay tufan ergöl     20.04.2016
ayrı bir varlık olarak görüp tehdit etmekle başlayın...Ancak kandırmaya çalışmadan gerçekten yapacağınıza inandırın...Daha büyük bir hızlı onarma işlemine başlayacaktır...Bu yöntemle daha az acı duymayı da kolaylıkla başarabilir acı eşiğinizi
gökay tufan ergöl     20.04.2016
kendi varlığının sürmesi için bile yanlış yöne yanlış virüsler yerine kendi bağışıklık sistemine saldırabilmektedir.
Bu beyini kontrol altına almaya başarırsanız kendine saldırmayı da durdurmuş olursunuz...Size bir ipucu vereyim...Onu kendinizden
tufan ergol     20.04.2016
anmış bölgeye fazlaca kan pompalamasıdır.O yüzden o bölgenin kırmızı görünmesi yanıktan değil fazla kan akışındandır.Dolayısıyla beyinin kendi varlığını sürdürmesi için tüm vücuda hakim olması gerektiği kanıtlanmış olur...İşte bu yüzden bazen kendi
GOKAY TUFAN ERGOL     20.04.2016
vücüdun kendi kendisine saldırmasıdır.Vücut kendi kendine saldırmaya hazırlanıyorsa vücudun kendi kendine saldırmaması da hazırlanabilir..Sadece beyninizi kontrol altına almak yeterlidir.Beyin vücutta anormal bir durum gördüğünde orayı onarmak için
gökay ergöl     20.04.2016
Oysa Ms hastalarının bilmesi gereken en önemli nokta hastalığın yenilebilir olduğunun kabul edilmesidir...Bunun için çok güçlü bir yapıya sahip olunması gerektiği açıktır.Unutulmamalıdır ki hastalığın özünde temel olarak kabul edilen varsayım
Mikail     03.04.2016
Baş ağrısı vücut yorgunluğu kas ağrıları kollarim ve her iki bacakgim çok kötü ağrıyor özellikle bacaklarim dizden aşağı agriyo sabah kalkınca çok kötü bi vücut yorgunluğu bel ağrısı ve aklımda çok şey var belli bi süre sonra hatirlliyorum şimdiayni
Reyhan     01.04.2016
Doktor bey 5-6 aydır unutkanlık başladı 1 sn önce diyeceğimi unutyorm.konuşurken kekeliyor anlatırkn dilim dönmüyor arada sırada başım dönüyor bacaklarmda romatzma gibi ağrıvar soğukta kaldım gerçi ama kemiklerim sızlıyor 4 aylık bebeğim var sorunedr
GÜVEN DOĞAN     24.03.2016
Merhaba sayın hocam ben 19 yıldır ms liyim hastalığımdan fazla şikayetim yok amam vicudumun sol tarafında ara ara dolaşan yanma gibi ağrılar oluyor ama bu beni oldukça rahatsız ediyor ilaçsiz (trileptal)kullanıyorum oda fazla fayda yok ne yapmalıyım.
figen dolar     23.12.2015
yaklasık 4.yada 5 aydır baş dönmelerim var özel hastanelere bile gittm önce ms ten şüphe doğdu sonra yok dendişimdi omirilik bel ağrılarım sıklasta sol ayagımda aksama var ve ben bunu kımseye söyleyemıyorum cok korkuyorum yardım edın
Hatice     17.11.2015
Yaklasik bi aydir bas donmelerim var. Lakin gozunun onu karariyo gibi deil. Sadece basimda cok hafif uyusma oluyo ve donme. Bu herhangi bi hastaligin belirtisimidir sizce. Bunun icin doktora gitmelimiyim cvb icin simdiden tesekkurler.
Sevgi Y.     08.11.2015
Ben bir aydır baş dönmesi,ayakta sabit duramama,kafamda kocaman bir ağırlık var ve ensemden biri itiyormuş gibi hissediyorum.Gittiğim doktor emar çekti ve MS(emes) oldumuğu söyledi bu yüzden moralim çok kötü çok zor durumdayım.Bigi Alabilirmiyim??
yuksel     04.10.2015
Merhabalar öncelik le herkeszn allah yardımcısı olsun benm çok değer verdiğim bir arkadaşımn çocuğu da ms hastası hocam çocuk şuan 5 yaşında ve bayılıyor kendini kaybediyor ne yapmalıyız şimdiden sizden allah razı olsun teşekkürler
serap van     01.10.2015
8-9 aydan beri annemde konuşma da tutukluk,unutkanlık ve konuşurken durarak konuşma gibi belirtiler başladı.dşlerinde problem var kelimeleri çevirememesinin nedeni bu olabilirmi acaba?
semra iskender     07.08.2015
ameliyat olduktan sonra 2001 senesinden beri MS hastasiyim ikigüde bir igne yapiyorum son iki aydir basim cok dönüyor bu dönme ms denmi geliyor bilmek istiyorum buradaki dr, danistim bana tam anlamda cevap vermediler.cevap vereceginiz icin simdiden t
seher orhun     03.08.2015
hangi bölüm doktoruna getiriliyor emes hastaları.
Mısra     28.07.2015
Doktor bey merhaba ben 14 yaşındayım ve uzun zman bel ağrısı çektim ama doktora hiç gtmedim bazn kalçamda ağrıyor ve yürümem zor oluyor bugün hiçbişey yokken oturup kalktığımda vücuduma ve yüzüme biri dokunuyormuş gibi uyuşma giriyor çok korkuyorum..
eylül     25.07.2015
Yakın arkadaşım yukarıdaki belirtilerin aynısını yaşıyor önceden sadece bacaklarinda uyuşma vardı şimdi sıklıkla oluyor. Sizce ms hastası mı yardımcı olur musunuz?
yusuf yiğit     17.07.2015
selam benim dayım emes hastalığına yakalandı ve şu an belden aşağı felç bacaklarını kullanamıyor bunun bi tedavisi varmıdır ALLAH rızası için bana acilen dönün
recep bulut     28.06.2015
Ms belirtileri var bilgilerinizden faydalandigim için çok teşekkür ederim
Nafiyenur     13.06.2015
Benim ablamın baş ağrısı ağşırı derecede var ve dokra giti doktor beyninde beyaz lekelenmeler var dei emesin başlangıcıymış ama ablam hehüz 24 yaşında iki çocuğuda var ablam bu hastalığın tedavisini nasıl olcak nolur bana yardım edin
ihsan karaömerlioğlu     03.06.2015
ben de 1997 yılından emesliyim. insan moralini yüksek tutarsa kötüleşme yerine iyileşme görülmektedir. sağlam insanlar da trafik kazası sonucu veya düşme sonucu sakat kalabilir bunları düşünüp hiç de kötü durumda olmadığınızı anlarsınız
yaren     14.05.2015
Hocam benim ablmda ms hastsı 1 sene önce öğrendik sol gözünde küçülme var gun geçtikçe zayflıyor untkanlk halsizlk ve vücudnda uyuşukluk var belindn sıvı alınması gerektğini söyleydiler ama sıvının alınmasınn iyi olmadığnı söylediler lütfen yardmcı olun
haci memet     26.04.2015
İyi gunler benim ablamda bu ms belirtileri var doktora goturduk ms dedi belirtileri soyle yurumede bozukluk halsizlik cok uyuma istegi ve ayaklarimi hissetmiyorum dedi ne yapabiliriz hangi tedaviyi kullanmaliyiz
mustafa     26.03.2015
merhaba 2-3yıldır merdüvenlerde yürüken istemsiz olarak sağ ayağımı fazla kaldırıyorum.acaba ben MS hastasımıyım?ne yapmam gerekiyor?
rıza ünver     13.03.2015
ben yirmi beş senedir hastayım nasıl anlatdam aklınıza ne geliyorsa hepsini yaşattı bana önceleri güler yüzlü şakacı biriydim şimdi kendi yüzüm gülmez insanlardan kacar oldum ama hepside eşim dostum arkadaşım
Murat P     02.03.2015
Merhaba;
Babam 3 haftadir bacaklarinin diz kapaklarindan asagisi ve kollarindada dirseklerden itibaren uyusukluk var. Ayrica el ve ayak parmaklarinda uyusukluk var. Kan tahlilinden bisey cikmadi norologa gidicez. Bilgilendirirseniz minnettar kalirim.
Salih     25.02.2015
Gıda takviyeleri ile merkezi sinir sistemi ve kas sistemi kuvetlendirilerek ms hastalarında ataklar azalmakta ve hasta kişi kendini toplayarak fiziksel aktivitesini yerini getirebilmektedir.
muammer pusmaz     23.02.2015
ben ms 6 senedir hastasıyım vücudumun sol tarafında hiskaybı var şuanda son 4 aydır vücudumda gerilmeler başladı açıklamak gerekirse soltarafımı sanki biri eliyle sıkıyor vücudum 5 saniye kitleniyor sebebi niyedir çalışmalarınızda başarılar
ömer     12.02.2015
iyi günler eşim 25 yaşında aynı şeyler var mr da ms var dediler nasıl bir tedavi uygulamamız gerekiyor.
Zehra Yanmaz     05.02.2015
Benim biraz daha değişik bir Kas Rahatsızlığım var - Myasthenia Gravis.
Son 3 Haftadır çok değişik Sorunlar yaşıyorum. Tek taraflı ağrılarım oluyor,
veya bir Bölgede Cildim çok hassas oluyor, kendim bile elleyemiyorum... MG'den sonra MS
olabilir mi.?
serdar     29.01.2015
benım oglum 40 gunlük smn hastası dedıler 1bucuk yasa kadar ölür dedı doktor ama oglum cok istahlı o kadar guzel bakıyorkı goren bu cocugun bıseysı yok derler ne olursunuz bı bılgı verınız kol ve ayaklarını hareket ettırmıyor el parmak az oynatyor
maşallah GÜLER     24.01.2015
benim kız kardeşim yaklaşık 2 yıldır emes hastası yaklaşık 1 aydır elleri ve ayakları uyuşuk halinde ne yapmamız gerek
miray     09.01.2015
Ben 16 yaşındayım ve ms hastasıyım 2 yıl önce böyle bi hastalıgım oldugunu ögrendim şuan hastanede yatıyorum zaten herseye rağmen mutluyum Allahdan tek isteğim yardım sadece yardım baska bisey istemiyorum kendi doktorlarm konusmuyo bile.
özgür     08.01.2015
Hocam eşim normal bir anda birşey sorulduğunda ani tepki veriyor ve peşine şuğur kaybı unutkanlık yaşıyor nerde olduğunu çocukları bile tanımıyor sanki bir bebek misali kelimeleri tekrarlıyor tabi bununla beraber el parmaklarında agrı ve acı hissediyor
sibel     05.01.2015
Merhaba hocam annemin ellerinde gun icerisinde uyusma oluyor. Bu emesin bi belirtisi olabilirmi. Bel boyin agrilarida var. Halsizlikte var. Bide kafasinda yag bezesi vardi patladi onin bi etkisi olabilirmi cevabinizi merakla bekliyorum
azize     02.01.2015
Hocam ben hareket halindeyken sirtimdam bi küt diye ses duydum daha sonra da sağ elinin bas ve işaret parmagi uguştu daha sonra sağ elim kompiki parmagim uguştu bazense beynim uguşuyo ve dönüyo sizce MS belirtisi olabilir mi teşekkürler
songülcoşkun     24.12.2014
bende emes hastasıyım 2008 yılında teşis konuldu ve zaman zaman kendini gösteriyor ve beni çok rahatsız ediyor yaşantımı etkisiz hale getiriyor ne yapmam lazım
merve     13.12.2014
19 yaşındaym.Bende aşırı güçsüzlük boyun omuz sırt ağrıları var.İstemsizce çok hızlı görüyorum etrafımı ve başım ağrıyor dengesizlik var ve baş ağrılarım var.yürürken kasılıyorum. Bazen ellerim ayaklarım titriyor. Konuşmamdada bozukluk var. MS miyim
Ulaş     09.12.2014
Merhaba
Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda atak geçirdim sol gözüme vurdu, ciddi bulanıklık vardı. Bugünlerde de geçtiğimiz sene kadar şiddetli olmasa da, biraz gözde bulanma mevcut.
Bir ay önce girdiğim MR'da aktif plak görünmüyordu. Bu atak olabilir mi?
Hazal     04.12.2014
mrb esimde bundan 3 hafta önce kusma ve asiri basdönmesi baslamisti hemen acile gitik biz önce vertigo dedik ama degilmis 6 ay öncede uyusukluk varmis sag tarafinda MS ola bilirmi? suanda ilac tedavisi görüyor ve daha iyi bu hastalik illerlermi?
Oya akbas     04.12.2014
Yüz felciyle emes hastalığının bir alakası varmi
selen     03.12.2014
Hocam benim annem 2008 den beri emes ancak o seneden bu yana emes te hic bir ilerleme olmadi hep ayni ancak vucudunda kaybi cok oldu zor yuruyor bunun sebebi nedir ne yapmaliyiz
nuran     12.11.2014
sevgili hocam,

MS hastalaliigi genetiksel mi bu hastalik genetiksel ise hangi yas grubunda cocuklarimiza dikkat etmeli doktorlara goturup kontrol etirmeliyiz.

saygilarimla
rahmi     09.11.2014
Otururken birden bi kasılma geldi birden basım uyzum uyustu derken tüm vucudum uyustu kalktım elimi yuzume su carptım tekrar uzandım takriben 4 dk ka surdu sanki vucudum kısa devre yaptı elektirik gider gelirde lamba kısık yanarda sora toparlarya
şaban arslan     07.11.2014
slm ben iki haftadır bahsetiş hastalığın tıpa tıp aynısını yaşıyorum vucuda iğne ucu gibi batmalar bıçak keser gibi ani ağrılar halsizlik aralıklı aşırı baş ağrıları uykusuzluk ne yapmam gerektiğini bana yardımcı olurmusunuz gerekirse tedavi olam
nese DOĞAN     05.11.2014
Sağ kolumu dengelemiyom ve vasiflarini yapmiyor moralim bozuk kotu bir şeyolur diye cok uzu
Luyorum ve iyleşmemekten korkiyorum bazen uyuşma ve hafif lkarincalanma oluyor beyin filimi bpyun emari ve EMG cekildim disey yok dendi fezik yokdedi
Ömer     29.10.2014
Hocam ben 29 yaşındayım emes ve epilepsi hastasıyım ben Moskova'da yaşıyorum burasi bana iyi gelir mi rebif 44 ve depakin crono bt kullaniyorum! 10 ayda 2 sefer atak geçirdim ilaçlar mi fayda etmiyor acaba?Özür dilerim hocam siz daha iyi bilirsiniz
ali aygun     29.10.2014
hocam ben 6 yıldır ms hastasıyım çok iyiydim 3 hafta önce uzun yol yürüdm yaklaşık 5 klmetre ondan sonra yürümem değişti çok korktum iyi olurmu yardımlarınızı bekliyorum teşkkürler
ali aygün     29.10.2014
ben 6 yıldır ms hastasıyım hiç şikayetim yoktu 3hafta önce uzun bir yol yürüdüm çok halsizdüştüm şimdi yürümem çok değişti ve düzelmiyo benm ne yapmam lazım çok korktum yardmlarınızı bekliyorum hocam teşekkürler şimdiden
hatice ceylan     28.10.2014
ve beyin cerrahiye gönderdi kalpdamar hastalıkları bendede var dengemi kaybediyorum sinir kollarımda sertlik kasılma agrılar gelince kasılma parmaklarımı hareket ettirememe hepsi moral bozuklugu sinir birden bire sanki sag ayagımda damarım kısa gibi
hatice ceylan     28.10.2014
benim adet bitinden sonra sag parmaımdan agrı giriyo ve iki veya üçgünde bütün vücuduma yayılıyo gitmediim doktor kalmadı ekim ayında sag ayagımı hareket edemedim agrı üç gün hastane hastane gezdim dahiliye kalp damar hastalıklarına ortopediye enson
mehtap-salih     23.10.2014
mrb benim sabah kalktığımda sırtlarım ve boyunlarımda tutukluk ve ağrı oluyor ensemde agri ve vicudumda karıncalanma var başımda agrıyor neden
omer     12.10.2014
selam hocam ben ozel bir hastanede emar ve tomokrafi film cekindim sonuclara gore bende emes hastaligi tesisi konuldu. simdi ne yapmam gerekiyor.bana yardimci olun.
buket     11.10.2014
hocam ben 24 yasindayim gecen yil bi gün sabah uyandim yüzumun sag taraflve sagbacagım da karıncalanmalar hissizlik oldugunu farkettim hemen beyin ve omurilik mr cektirdik doktorlar ms ten süpheleniyodu ama temiz çıktı 1 yıldır uyusmalar varneyapayim
namık istanbullu     27.09.2014
teşekkürler spormeniz.biz bilgilendim.
Zerrin Bektaş     12.09.2014
Hocam ellerimde ve ayaklarımda uyuşukluk hissi var. Görme bozukluğumda var ayrıca bağırsaklarım iyi çalışmıyor ne önerirsiniz henüz bir doktora gitmedim b1 b6 ve b12 vitamini alıyorum. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Merve     12.09.2014
Hocam annemde baş dönmesi halsizlik gözünde görmeme problemi sag bacağının arka kısmnda asılma sol dizinin üstündede uyuşma var daha önce mr çekindi ms den şüphelendlr teşhis konulamdı güneşe çıkamıyor yüzü yaniyor kabızlık var 55 yaş yardmcı olurmsnz
hakan     07.09.2014
merhaba hocam eşim doğum yaptı ama belde aşağı tutmuyor salı akşamı suyu aktı saat 8 çarşamba günü saat 3,5 buçukta doğum yaptı belden aşağı tutmuyor nedendir acaba cevabınızı bekliyorum tel 0530 961**** aynı zamanda eplesi hastası
lütfi aydın     30.08.2014
ms hastaysanız yada şüphniz varsa merak etmeyin tedavisi şimdilik yok ben üç sene önce rahatsızladım erkenden çaresini arayım dedim hiç yok soltarafım cetvelle çizilmişçesine ısıyı algılamıy yani soğukmu sıcakmı bilmiyor kötü bir arkadaşla yaşıcaksın
dilek     30.08.2014
Son 2 aydir ayaklarmda iyne btmalari gbi agrilar oluyodu ve gdrek vucudumun her yerind olmaya bsladi kollarmda uyusmalar ve kuvvetsiz hissediyorum yorgunum surekli 2 gundur de puslu gormeye bsladim sizce ms myim
yavuz tosun     25.08.2014
mrblar ben 30 yasında gıttım beyın mr ve kulak mr cektırdım ılaclı ama ılac tam verımedı sorun cıktı neyse ıkı mr da da demyenelızan has dedı ama ben bazı ataklar nedır bılmem ama bazen ben de konusma bozuklugu daha cok oldu bı aralar ne ya
günay     24.08.2014
merhaba bende ms dim ama ben hem bakıldım erken teşisi koyuldu hem lalatım
tugce aslan     23.08.2014
Merhaba doktora gittigimde ilk basta baska doktor vardı anlattım mr cektirdim sonuclari baska doktor gordu bende olup benim bile soylemedigim seyleri soyledi dilimin kendi kendine katlanmasi gibi daha 19yasindayim ben hayallerim vardı
Büşra     16.08.2014
Ben henuz doktora gitmedim ama bi arkadasim siyaketlerimden dolayi ms olmamdan supheleniyor . Bas donmesi dusmeler denge kaybi halsizlik , bacaklarimda kitlenme oluyor ve acamiyorum . Ms olabilir miyim ?
Burak     09.08.2014
Merhaba, yaşım 25 önce parmaklarımda karıncalanmalar daha ayak ve göğüsümde kasılmalar en sonunda çene ve kulaklarda kasılmalar oluyor, tövbe haşa felç gibi kalıyorum bi süre sonra açılıyorum, neden olabilir, yardımlarınız için teşekür ederim.
Raziye kaplan     09.08.2014
Merhaba benim önceden hic denge kaybim olmasdı sımdı denge kaybim var 5 aydir yürürken zorluk cekıom halsızlık var gözlerim ıyi görmio ne yapmalıyım sabah kalkınca 2 saat sonra yorgun oluyom
serap söylemez     06.08.2014
bn 21 yaşndaym belirtileri n hepsi hmen hmen var ağrılarımla özelliklè artıyor beyin goz kapaklarım ani bkış istetmsz ayak yamulması halsizlikle bşlıyo sbh bg bi yatym hç kalkmak istmyrm kmik ağrları mde blantları 2.çogma hmlym ama evlnmdn once wrdı
emine     05.08.2014
benimde eklem agrilarim cok.ve odemde okuyor tum vucudumda bas donmesi.unutkanlik.kollarda uyusukkuk vesaire gibi bicok sikayetlerim var.asiri ses e karsi hassasiyet.beyin ve beden yorvunlugu gibi sikayetler.ve bende korkuyorum.
tenzile     03.08.2014
benım goz kapagımda duşme var bacaklarım yorgun kolumda agrı kasılmalar oluşmakta
Ebru     25.07.2014
Ben 37 yaşındayım ve yukardaki lerin çoğunu yaşıyorum hafıza kaybı halsizlik bazen konuşurken tıkanıyorum 2/3 dakikalık duraksamalar bir noktaya odaklanıp kalıyorum
murat     16.07.2014
beyinde uyuşukluk ve saç diplerini hissetmemek ve saç dökülmesi bu hastalığa neden olur mu
Nezihe Buhan     16.07.2014
Vucudumda kütlemeler oluyor, omurgadan geldiğini düşünüyorum. Ayaktayken kütleyince sendeliyorum. Kütlemeden sonra müthiş bir yorgunluk hissediyorum. Bir de yürürken sağ dizim bükülüyor.
Cansu     13.07.2014
bende iki senedir basdonmesi bas ağrısı zayıflama halsizlik uyuşukluk bulanık görme dengesizlik var ve vücudum da karincalasma oluyor . uyuyamicak duruma geliyorum bu belirtilerin Ms hastalığının belirtileri olabilir hangi doktora gitmeliyim
aytac caglamaz     12.07.2014
selam almanyadan yaziyorum ben MS hastaliginin kismi belirtileri bence mevcut, örnegin: unutkanlik, asiri yorgunluk, hemen hemen hergün bas agrisi sorunum var. Belimden sivi alacaklarmis öneriniz nedir acaba tesekkür ederim simdiden ...
emine teke     10.07.2014
Sag gozumde gorme kaybi mevcut doktor optik novrit diyor ama bende ms belirtileri mevcut gaziantepte ikamet ediyorum tedavi icin oneride bulunabilirmisiniz.saygilar
Erkan     10.07.2014
Merhaba yaşım 35 4 sene önce ayaklarımdaki karıncalanmadan dolayı doktora gittim kan sayımlarında tronbositpeni teşisi kondu 4 senedir 130 seviyelerinde sinir sistemim alt üst .odaklanma ,konsatrasyon bozukluğu,unutkanlık MS .ile bir bağlantısı vrmdr
bedriaydoğan     07.07.2014
merhaba 2 3 aydır ayak parmaklarından mororma oluştu bir süre sonra tırnaklaım cıktı.bunun için manisa celal bayar hafsa sultan hastanesine gittim hastalığıma birtanı koyamatılar testlerin sonuçları normal cıktı.
aleyna     04.07.2014
bana annem internetten araştır bana oku dedi okudum sonra bana yüzü asık bir şekilde birşey yok dedi acaba annem ms hastasımı
HALİM     03.07.2014
Ben yaklaşık 10 yıldan beri kas ağrısı çekiyorum. ağrılar sabit bir yerde olmuyor. Vücudumun farklı bölgelerinde oluyor kaslarımda herhangi bir zayıflama yok doktorlara çok gittim romatizma diyorlar MS hastalığıyla ilgisi var mı bilgi verirseniz sevinirim.
Eda temel     29.06.2014
Benim sag kolumda sorun var.Ama bir care bulamiyor doktorlar.Uyusukluk guc kaybi kitlenme ve karincalasma hissediyorum.Cok defa doktorlara gıttım ama nd oldugunu bılemıyorlar malesef ne yapmam gerekıyor.Bznz yardımcı olabılırmısunız saygılarımla
metin     27.06.2014
(MS)hastalığı adına belirtilere dair anlaşılan tek bir örnek yok.Bu kadar emeğe yazık.
mustafa ertaş     26.06.2014
Diz kapagımda anı oluşan bır karıcalanma oluyor sankı ordan belime aynı anda kalbımde kas gerilmesi gıbı tarıfı zor bır karıncalanma oluyor bunun ms le ilgisi varmı ilginize şimdiden teşekkur ederim
AHMET KUBUK     26.06.2014
kalp krizi geçirdim,stent takıldı,yedi defa anjio oldum,şuanda belden aşağım tutmuyor,halsizim ve kendimi felç olmuş hissediyorum,aşırı yorgunluk ve sürekli uyumak istiyorum,keyifsizlik,cinsellik peniste sertleşme olmuyor,cevap verirseniz tş
ali geyik     25.06.2014
benim ellerimin avuc iclerimde karıncalanma bir şey hissetmeme becerisizlik var bunun iyileşmesi mümkünmü ne yapabilirim ben yurdısında ikamet edoyorum önerinizi bekliyorum teşekkür ederim.
ismail     24.06.2014
ms hastalığının tüm belirtileri bende var ne yapmam lazımmm
BAHAR ALTUN     17.06.2014
yeğenimde konuşma bozukluğu baş gösterdi diyetisyen tarafından kontrollü olarak zayıflıyordu bir haftada 4 kilo vermişin fakat kastan vermişin demiş bunun etkisi olabilirmi bana yazarsanız sevinirim
Davut Köklüoğlu     16.05.2014
MS Hastalığı hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorum, sizinle nasıl bir irtibata gece bilirim. Veya bana E-Mail olarak bir bilgi aktara bilirmisiniz.

Saygı ve Hürmetlerimle
Davut Köklüoğlu
nezahatsubay     28.04.2014
bana emes tesisi konuldu nasıl tedavi görmeliyim
Bülent yaylı     26.04.2014
2008 yılından beri ms hastasıyım 3 defa şiddetlı bır şekılde atak geçırdım ilaç ve gun aşırı igne kullanıyorum fakat 2 gunden beri bel aşagısında hıssızlık olustu bunun nedeni ne olabılır
İsmail     14.03.2014
Ziya kardeş slmlar.. Ya bal arısı iğnesini nereden bulabilirim! eğer yazarsan çok sevinirim.. Teşekkürler
seren     14.03.2014
beyındekı ıkı damar sınır uçlarının sıvı eksıklıgı neye yol acar
aleyna     25.02.2014
arkadaşlar mutlaka doktora gidin mustafa arkadaşımız altta tek gözünün bulanık olduğunu söylemiş ancak bu kalıcı olup beğininizde plaklar oluşmadan doktora didin atak geçirmeden yatalak yada felç olmadan gidin 11 yaşındayım 11 senedir bu hastalığı bil
zennure     20.02.2014
merhaba hocam. şuan kronik bir ms hastasıyım. er da yirmi leke var çok mu bu sayı ve sonuçları ne olabilir. cevap yazın lütfen. ii günler.
hakan     17.02.2014
merhaba ben hakan 27 yaşındayım 2012 senesinde birden kasılma konuşma bozukluğu yürürken bozukluk ve 1 ayda tam 10 kilo zayıfladım şu an kilomu toparladım ama hala kasılmalarım yürüme konsma bozukluğum devam ediyo çalışamıyorum bile ms mym yardım edn
Selin Y.     14.02.2014
Ve evet MR yaptılar ve belimden sıvıyıda aldılar elektirik verdiler funktionlarımı ölçmek için. Gerçekten kolay deģil ben iyiym gözlerimde cortison infusyon sayesinde normalleşti yani hiç birşeyim yok ama heran olabilme ihtimali var. Malesef :(
Selin Y.     14.02.2014
Slm ben 24 yaşındayım ve 3 hafta önce gözlerim 2 görüyordu 4 gün sonra hala geçmediği için hastanesine gttim sonuç gözde deģil beyinde dediler ve hastaneye yatırıldım evet MS hastasıyım ama ben fitim ama hastalık var işte. Kontrole gidin mutlaka..
nilgün     11.02.2014
doktorlar en hafif bir şikayette hastaneye gelmemi istediler. beyin cerrahi doktoru yaşımdan dolayı sanırsam (38) ilk 5 yılı atlatabilirsem sonrasında korkmamamı söyledi.
NİLGÜN     11.02.2014
1 hafta önce kolumda uyuşmayla gitmiştim nöroloji doktoruna. MR sonucunda MS teşhisi konuldu. tekrar ilaçlı MR çekildi. çok şükür uyuşmanın beyin cerrahi ile nöroloji doktorunun görüşmesiyle boyun fıtığından olduğu anlaşıldı.
beyza     03.02.2014
benim öğretmenim MS hastası onun çok seviyorum ve onu kaybetmek istemiyorum Allah hepimizin yardımcısı olsun :(
burcin     21.01.2014
B12eksikligi dolayisiyla igneyle tedavi oluyordum. 3gün süren bas donmesi bulanik gorme bayginlik hissi sikayetiyle dr'a gittm b12'im 500lerde cikti..mr cekildi temiz cikti..yasadiklarimsa hafife alamicagim kadar korkunctu ms olabilirmi?
suat saglam     17.01.2014
benim yengem 6senedir emes hastasi her gecen gun daha kutuye gidiyor iki gunde bir iyne kulaniyor yokmu bunun caresi lutfen yazin tesekurler hocam
aynur kaya     10.01.2014
sizlere bilgileriniz icin tsk ederim yasim 51 dr gitmedim ama bu hastaligin belirtileri bende mevcut tamda emin degilim yorgunluk ayak agrisi zaman zaman usume oturdugum zamsn kalkmaya halim yok kollarimds hic guc yok beni bilgilendirseniz onuduyarim
elmas onaran aytas     07.01.2014
Merhaba emin bey yorumlarinizi cok begendim ve insanlari mukemmel dogal urunlere yonlendirmeniz gercekten su donemde ozellikle cok onemli sizin bu kadar bilincli olmanizdan dolayi bizim firmanin besin tamamlayicilari icin bilgi vermek istedim.
lale güngör     26.12.2013
nasıl tedavi yapmalıyız
didem     14.12.2013
slm bende 2 yıldır baş donmesı cok şiddetli oluyor. 2 3 saati buluyo nedır dıye bakarken ms hsatalıgını okudum kolda uyuş ve halsızlık dıyo bende de var acaba emes mıyım bende ?
sevgi     10.12.2013
tekrar emar istendi ilaçlı beyin ve lomber mr perşembe cekinecem peki ben emes olabilirmiyim fikrinerseniz söylermisiniz teşekkürler
sevgi     10.12.2013
ben yaklasık 2 yıldır başım ve idrar yollarım agrıyor cinsel ilişkide hissizlik var.şiddetli baş ve idrar yolları agrısı var .ve 2 aydırda işemede güçlük var ürodinami testim normal çıktı.beyin bel emarlarımdada bişey cıkmadı.fakat 2 aydır işeyemediği
mustafa kaplan     09.12.2013
Halk arasındaki tedavi edebileceğini söyleyen insanlara karşı hastamızı nasıl ikna yönüne gitmemiz gerekir? Hastanın içinde bulunabileceği psikolojik travmalar olur mu? Hastaya yaklaşımda dikkat edilecek hususlar nelerdir?
nurcan     05.12.2013
Rabbim bu hastalara sifa versin arkadaslar moralinizi bozmayin rabbim yardim eder dua edin acil sifalar
handan     03.12.2013
b12 eksıklıgınde bu tanı kondu sag el ve bacakta uyuşmadan dolayı gıtim hastaneye şiimdi bir ömur boyu cekmeye hazırlanmaya calışıyom benı yenmese atakları belı olmuyo şaşırtıyo bazen
handan     03.12.2013
arkadaşlar bende ms hastasıyın 5 yıdan berı bu hastalıgın adını bile bilmezken kendımı tam ortasında buldum mucadelı edıyom ama bazen yetersiz kalıyo
burcu karakılıç     28.11.2013
sürekli başım dönüyor ve sol tarafımda kasılma var ben de emes miyim?
melike     25.11.2013
acil cevap bekliyorum ms hastasıym yüzümün sol tarafı uyuşuk dudaklarım sanki kaymış gibi hissediyorum atak denir mi buna
ziya     23.11.2013
kardeşler , bende ms liyim yada ms liydim. kendi kendime yıllarca her ALLAHın günü iğne yaptım. sonra yeter dedim. bıkmıştım çünkü. sonra neyi keşfettim biliyomusunuz? bildiğimiz bal arısının zehiri
rabia şemşek     22.11.2013
benım annemede emes tanısı koyuldu. fakat yuruyebılıyor konusabılıyor gayet normal bas agrısı ıle gıtmısdı hastaneye. kortizon ilacı verildi bundan sonra nasıl bir tedavi uygulanacak ?
necla nur yoldaş     18.11.2013
yaa arkadaşlar bende üzüldüğümde ya da bazen oluyor geçiyor şu aralar sık sık vücudumu elektrik çarpıyor katıncalaşma oluyor gibi nedenini bilen var mı
mehmet tahir ucar     03.11.2013
meraba arkadaşlar bende 2ay oldu emes hastası olduğumu öyrendim doktorların karamsarlığa kapılmayın diyorlar tum hastalara allahtan acil şifalardilerim
meraklı biri     31.10.2013
bugün derste hocamız anlattı ve bnde merak ettim bi okuyum dedim ve yazılan belirtilerin hepsinin bnde olduğunu gördüm ve şu an moralim eksilerde puff
Burcu Ekildi     26.10.2013
Arkadaşlar basit baş ağrıları için bile MS miyim acaba şüphesine düşmeyin... Hastalığın erken teşhisi çok önemli, bu yüzden eğer şüpheleriniz varsa manyetik rezonans görüntüleme, MR çektirin ve rahatlayın.. Ayrıca, B vitamini ve avonex iyiki var..
nedim     20.10.2013
benim eşimde ms hastası yaklaşik 12 yıldır allah hepinize acil şifalar versin
beyza horasan     28.09.2013
ms´in tedavisi yok yazıyor? doğru mu
ali ufuk     20.09.2013
Her hücreyi ,her derdi ,her derdin devasını yaratan ALLAH (C.C)\´ın Resülü(s.a.v) çörek otu hakkında buyurdu \"Bu kara tane ölüm hariç bütün dertlere devadır\" RESULULLAH(S.A.V) Efendimiz böyle buyurduktan sonra bize bu buyruğa sıkıca sarılmak düşer.
ali ufuk     20.09.2013
Arkadaşlar herkese geçmiş olsun ALLAH(C.C)acil şifalar ihsan eylesin.Size sadece bir önerim olucak yatağa düşmeden henüz bir şeyler yerken sabahları kalktığınızda 1 çay kaşığı çörek otu,dozu aşmadan 1 çay kaşığı acı bal yiyin inşaALLAH şifanız bunda.
rüzgar     17.09.2013
mrb tam olarak emes hastası olduğumuzu nasıl anlayabiliriz.mr sonucu beyinde küçük beyaz lekeler var dedi doktor.bu emes hastası olduğumu gösterir mi?başımda karıncalanmalar kulak çınlaması, bazen de unutkanlık oluyor.cevabınız için tşkrler şimdiden
resul     15.09.2013
ems hastasiyim sag tarafim uc gundur cok asiri sicaklik var parmak ucularim girap gibi giriyor ne yapmam lazim saygilar dilerim
çağatay     09.09.2013
arkdşlar ms i öyle formdan filan anlayamazsınız. bunun 2 yolu var ya MR ya da belden sıvı aldrımak. başka yolla doktro bile tanı koyamyor. 1.5 hafta önce MR da kendi beynimdeki lezyonları gördüm. bu kadar açık. Ama asıl önemli oln moral. doktra uy moralini bozma.
Melek     09.09.2013
MS Nasıl Bir Hastalık Ve Ne yapmam Gerek Bilgi İstiyorum. Teşekkürler..
selver     31.08.2013
merhaba 32 yaşındayım sıcak bi şehirde yaşıyorum 50 gün önce doğum yaptım sol kol ve bacağımda uyuşma var doktorlar ms başlangıcı olabilir dedi bu bir başlangıç ise tedavisi kolay olur mu bebeğime ne şekilde yansır ne yapmalıyım teşekkürler
yaren     27.08.2013
her ms hastası olan sakat kalırmı ne olur bu konuda bilgilendirin ve ms hastaları ne tür meslek seçmelidir ben suan lise son sınıftym devam edeblr mym okula bu hastalık meslek seçimini sınırlndırır mı rica ederim bu konuda aydınlatın bizleri
yaren     27.08.2013
sa arkdşlr ben17 yasndym bikaçyıldır bacaklarımda zaman zaman ağrılar kasılmalar oluyor 1 yıldır okulda odaklanma ve dikkat problemi yasıyorum gözlerim zaman zaman bulanık görüyor ve bikaç gündür sol elimde parmak uçlarım uyusuyor ms hastsı olabilir miyim tesekkürler
Recep Çayıroğlu     14.08.2013
sinirlerin üzerindeki miyen adlı dokunun tahribiyle oluşan bu hastalık deterjan ve yağ sökücü kullanan herkes de olabilir hatta tansiyon, guatır gibi hastalılarda . bu zararlı maddeleri evinize bile sokmayın, sirke ile temizlik imandandır.
pınar taner     13.08.2013
ben de ms hastalıgı belirtisi dendi ama bande çok kasılmalar vardı seriumdan sonra gecti ne yapmalıyım başka doktoradamı gitmeliyim lütfen cevap bekliyorum
metin akboğa     01.08.2013
arkadaşlar geçmiş olsun bende de ilk önce ağzımın bir kısmı sonra sol kolum sonra sol kol ve ayağım sonra yüz felci geçirdim şimdi hastaneden geldim emar sonuçlarımı bekliyorum saygılarımla geçmiş olsun herkese
kadir akdeniz     21.07.2013
bende bu hastalıga 2 sene önce yakalandım hiç bir zaman umutsuzluga kapılmadım inşallah ben bunu yenecegim Allahın sayesinde sizlere temennim inancınızı mufaza etmeniz
sanem     17.07.2013
ben 13 yaşındayım ve yaklaşık 4-5 aydır vücudumun sol tarafı sürekli uyuşuyor önceleri geceleri olurdu fakat şimdi gündüzleri de olmaya başladı ve ağrılı bir şekilde. Uyuşukluk ayağımdan boynuma kadar gidiyor sizce ms miyiim? ne yapmam gerekiyor?
hüseyin     15.07.2013
öncelikle bütün ms ve diğer hastalıkları olanlara geçmiş olsun dilegimi iletir allah şifa versin. benim merak ettiğim ms hastası türkiyede vurundukları iğneyi rahatlıkla buabiliyormu ve sigorta karşılıyormu? bilen varsa ve cevaplarsa memnun olurum.
defne     03.07.2013
soltarafimda boynumdan ayagima kadar agri oluyo ayagimda siyatik oldugunu suylediler boynumdada sinir sikismasi var dediler masaja gittim ikisi icinde biraz iyi geldi ama bazen sanki ceryan carpmis gibi oluyo vucudum elim ayagim bosaliyo.
defne     03.07.2013
merhaba benim on aydir boynumun arkasindan kafama dogru dayanilmaz bi agriyla basladi sonra kulaklarimda bi sancima oldu zaten bisene once sol kolumda karincalanma oluyodu uykumu bolecek derecede sonra emar cektirdim bisiy cikmadi migren dediler
emine     03.07.2013
arkadaşlar bol bol maydonoz tüketin öğünde 2 yada 3 demet şikayetleriniz azalacak yada bitecek deneyin Allah şifa versin.
türkan alan     01.07.2013
merhaba.7yıl önce sol tarafım uyuştu, dilim tutuldu, dengem bozuldu, görme bozukluğu oldu, anlamsız anlamsız konuşmaya başladım ve beni hastaneye aldılar. ms den şüphelenip tedavi uyguladılar. daha sonra doktorum bana ms değilsin dedi. rahatsızlığım nedir?
hüseyin ttk     20.06.2013
slm arkadaşlar ms hastalarına allahtan şifa dilerim bende ms hastasıyım ama bildiğim kadar bir çaresi yok ama allahtan şifa kesilmez alaha şükür ayaktayız genellikle sinir olmayın avonex ine kullanıyom şimdilik atak yok,
musa sekmen     19.06.2013
merhaba bn musa annem 38 yasında yol yurudugunde dızlerınde agrı ve sısme var oturdugu zm dızlerınde karıncalanma oluyo ellerınde kollarında ve bacaklarında uyusma oluyo varısde var ortapedıye gıttı surme ılac verdı agrı azaldı ama yol yuruyunce aynı
musa sekmen     19.06.2013
merhaba ben musa annem 38 yasında 2 yıldan berı dızlerınde agrı ve oturdugu zaman dızlerınde karıncalanma var rontgen cektırdı temız cıktı bacagında varıs var ve boynunuda kıreclenme var ellerınde karıncalanma var ne yapmalıyız
neval     18.06.2013
merhaba ben de baş dönmesi sol kolda ağrı halsizlik baş ağrısı yorgunluk var emes olabilir mi?
şenay     18.06.2013
merhaba benim şikayetim sağ tarafımda uyuşma çektirme unutkanlık hafif baygınlık konuşma bozukluğu baş dönmesi kabızlık ve bunlar çogalğı doktora çok gittim kimi epilepsi kimi hastasın ama e rahatsızlığı var belli değil kimi piskolojik ama sonuç yok
nurten     10.06.2013
ben mr çektirdim 6 ay önce temiz çıktı emg çektirdim bir yılönce temiz çıktı ancak kas ağrılarım ellerve bacakta uyuşma bir bacakta incelmem var ve seyirmelerim sürekli devam ediyo 2 yıldır ne yapabilirim bilmiyorum yoruldum artık yardım bekliyorum
buket     08.06.2013
mrhb baş dönmesi sebebi ile nöroloji doktoruma baş vurdum benden eg mr we kan tahlili istedi,hepsini yapıp ertesi gün doktoruma baş vurdugumda sonuçları söyle beynimin bi tarafında 2 tane leke oluşmuş ms olabileceğini söyledi..daha önce menenenjit geç
ömer     02.06.2013
son 3 günde sol ayak, sol el titremeye, sol gözde çift görme, büyük ve küçük tuvaletini tutamama şikayeti oldu. tabi 1kaç hastahane gezdik bu sürede 1 sonuç alana kadar iyice kötü oldu ve bugun ms tehşisi konuldu. Yarın kortizona başlıcak sonuç ne olur?
necle     26.05.2013
parkınsonla emesın arasındakı fark nedir
Şeyma     26.05.2013
Mrb ben 26 yaşındayım. 1 hafta önce bir kriz geçirdim sağ kolumda geçmeyen bir ağrı var uyuşma, elimde şişme oluyor. Fizik doktoruna gittim boyun emarı ve sağ koluma emg çekildi. Doktor boynumda fıtık olduğunu nörolojiye gitmemi söyledi acaba bende MS miyim? :(
osman s     24.05.2013
2 yıldan bu yana ilaç kullanmıyorum. Doktorlar ilaç tedavisi verdiler ama sadece ilaç beni uyuşturmaya yarıyor. Dilim şişiyor, başım dönüyor ve sürekli bulantı geliyor. Anlamış değilim. Teşhis yok ama ne yapacağımı bilmiyorum.
hcı hüseyin ateş     19.05.2013
2 yıldır elimde uyuşma vardı bütün emar ve filimlerim balcalı hastanesinde çekildi bana bir şey söylemediler bile bulamadılardı ve şimdi ayaklarım uyuşmaya başladı bana başken emes hasatlığı olduğunu söylediler tedavim başladı ilçla uyuşma geçiyormu
sevgi çavdar     15.05.2013
kızım 10 yaşında parmak uclarında yürüyor ve çok düşüyor.(küçüklüğünden beri) MS hastası olabilirmi?
harun çınar     08.05.2013
ayakta çok kaldığım zamanlarda tek bir ayağımda şişme meydana gelmektedir. bazen kollarım ve ayaklarım tutmuyor sanki yok gibi hissediyorum,yürüyemiyorum uzun süre aynı pozisyonda oturduğum zaman ayaklarım tutmuyo oturduğum yerden kalkamıyorum.
emrah     07.05.2013
remziye hanım kortızon alıyosanız tuzu kesinlikle kullanmayın
AYŞİN     03.05.2013
Babam 2 gündür bacaklarının dizden aşağısını ve kollarının dirsekten aşağısını hissedemediğini söyledi, sanki bacaklarım ve kollarım yok gibi, yürümeye korkuyorum diyor. Bu durum neyden kaynaklanıyor olabilir?
Ne yapmalıyız?
teşkkür ederim
ayşe     24.04.2013
s.a benim 7senedir şiddetli başağrım var son zamanlarda kollarımda uyuşma halsizlik ani kramplar algıma ve hatırlama görme zorluğu başdönmesi unutkanlık konuşurken zorlanma yada elim aniden tutmamaya başlıyor yadmcı yardımcı olurmusunuz
elifnur     16.04.2013
merhaba anneme MS hastalığı teşhisi kondu , giresunda oturuyoruz va KATÜ araştırma fakultsnde sadece bu hstalık üzrnde çalışan bir Doktor var 2 gün önce Amerikadan bu hstalık hakkında staj yapıp dönmüş annemi o doktra götreceğiz çk fydsı olr dediler.
Remziye     14.04.2013
41 yasinda emes tanisi konuldu dolayisiyla kortizon tedavisi sonrasi cok kilo aldim bir turlu kilo veremiyorum versemde tekrar aliyorum lutfen bu konuda bana yardimci olursaniz beni cok mutlu edersiniz
elif atkaşı     11.04.2013
bende beyin mr ında 3 tane plak çıktı sol kolumda halsızlık uyusma gece uyku problemı nefes alamama yaşıyorum.sol kolumda keçelesme hıssızlık ve arada ferahlama gıbı birşey oluyor doktorlar ms dedıler sonrada atak yasamadıgın ıçın değil dediler.
emine öztürk     11.04.2013
bende emes hastasıyım 7 seneden beri rahatsızım ve 1 senedir iğne kullanıyorum ve 2 gün önce gene atak geçirdim çok aşırı derecede ağrılarım var hap kullanıyordum bıraktım. çok aşırı derecede zayıftım ilaçların sayesinde 15 kilo aldım herkese acil şifalar dilerim
derya     11.04.2013
merhaba benim abim 2012 aguststa aniden sağ parmaklarndn baslayarak sağ tarfına komple uyusma hissizlik sardı,görme bozklugu kusma ile bas dönmeside mevcttu kan pıhtısı denilen hastlık suanda msten süpheleniliyor sizde bu belirtiler ms midir? ltf cvp
gulistan     07.04.2013
2 sag bacagim uyusup agriyor bazende belim kac doktra gitim emar cektirdim hic bir sey cikmadi
Namık Şahin.     02.04.2013
Ben 1 yıldır emes hastasıyım. Betaferon iğne kullanıyorum ve şu yakın zamandır aşırı derecede kilo kaybım oluyor ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler.
engin ucar     29.03.2013
selamlar herkese benim esimde ms hastaligina yakalandi görme bozuklugundan almanyada hastaneye getirdim ve kortizon ignesi yapildi ve daha sonra görme bozuklugu gecti ama gene de her an icin olabilir bagisilik sistemini kuvvetlendirmek cörekot ya
GURBET     19.03.2013
Öncelikle Rabbim hepimizin yardımcısı olsun yorumları okuyorum da herkez bi kendine gelsin arkadaşlar gözümün nuru anneme 1 hafta önce ms teşşisi kondu. kendiniz ve sevdikleriniz için güçlü olun ve tedavinizi yaptırın. moral moral morall
burcu tokgoz     16.03.2013
Benim annem geçen sene diz protezi ameliyat oldu. bu senede öbür dizini ameliyat ettirmek için çapa tıp fakultesi hastane sine yatırdık ortepedi böl fakat anneme ameliyat olamazsın mrrs mikrobu var denildi burnunun ucunda ve annem eve gonderildi
mehmethan     16.03.2013
arı sütünün ms hastalığına karşı tedavide iyi geldiği söyleniyor ne kadar doğrudu acaba?
seyit rıza kılıç     15.03.2013
mrb bende ms hastasıyım yaklaşık 10 aydır tedavı guruyorum betaferon kullanıyorum acaba ıyımıdr daha sonra ne olabilır benle ılgılı kotuyemı gıderım yoksa atlatırım cvp beklıyorum tşk...
asya kara     14.03.2013
Bende 2 hafta önce çok şiddetli baş ağrısı oldu migren hastasıyım zaten ama son 1 haftadır tüm vücudumda ağrı var kendi başıma yürümekte bile zorlanıyorum. çok ciddi halsizliğim ve odaklanma problemim var dr gittim mr istedi sonuç bekliyorum ms miyim
huseyin     13.03.2013
benım eşinde ayni hastalik var ama emes hastali ve doktora bas vuduk ama hap kulanmaya devam ediyor ama bir faydasi yok halen benım ne yapmam lazim emes hastalığına?
gulanur Bilican     08.03.2013
Simdi 4 haftadir asiri yorgundum, sonra gece uyuma sorunu basladi, ayakta karincalanma,kollarda halsizlik. kosamama, su anda beklemekteyim, sikayetlerim artarsa hastaneye gitmem gerekecek.
gulanur Bilican     08.03.2013
Ben belcikada yasiyorum, 2011 yaz ayinda rahatsizlik gecirdim. ayagimda karincalanma vardi, yani ms´in semptomlarinin hemen hemen hepsi vardi. MR cekildim, ve sivi aldilar. beynimde iltihap oldugunu soylediler. hic bir tedavi gormeden duzelmistim.
abdurrahman     03.03.2013
ben cenk ms hastalarında bitkisel ürün kulllanınıpta faydasını gören varsa lütfen bize yardımcı olsun
selda     02.03.2013
şuanda hiçbir sorunum yok. Ama stresli bir ortamda olur isem parmaklarımda uyuşma oluyor. Umarım sizlerinde benim gibi sağlığınıza kavuşursunuz.
selda     02.03.2013
Ben 2004 te ms hastası oldugumu öğrendim. Öğrendiğim andan itibaren moralimi bozmadım. Dr. ne derse onları aynen uyguladım. Şeker ve tuz dan uzak durdum. Spor yaptım. Abur cubur yerine elma ve tuzsuz, yağsız mısır yedim. Tedavim 1 yıl sürdü.
fatma     27.02.2013
benim annam de de baş ağrısı oluyordu dr lar ems dediler ve bu nasıl bır hastalık. ayrıca annemin el ve ayaklarında şişkinlik oluyor bu günlerde eklem.lerde özellikle ona bağlımı ne olur yardım edin bana ve ben hakkaride oturuyorum imkaanlar çok az lt
emine     20.02.2013
Bende konusma bozukluguda var doktor bey :(
emine     20.02.2013
Lutfen yardim edin . Doktor bey bn bugun gene anı hızlı yaşama hızlı görme sesleri yüksek sesle duymayla karsilasiyorum bazen sık sık oluyo bazen üç dort ay icinde tekrarlanıyo cok degisik bise tavana baktigmda gozlerim karariyo emes hastasimiyim .
haydar     19.02.2013
3 yıldan butarafa MS oldugum ögrendim rapor almadım ne yapmalıyım tşk ler herkese Allah acil şifa versin
demet     16.02.2013
bende ms hastasıyım ve gerçekten çok zor :( herkese şifalar diliyorum
murat comlekci     13.02.2013
Bnim yegenimde bu hastaliga yakalandi 30 yasinda siz doktorsunuz sade maas alip ay sonunu gtirmeyi dusunun care yokmus dermansiz dertmi olur tedavi bulanlara bak hep yabanci prof lar bizdekilerin akli sadece paraya calisir haram zikkim olsun
ülkü     12.02.2013
kardeşimin sağ bacagında karıncalanma var daha 12 yaşında beyin cerrahiye gitti emar çektiler birşey çıkmadı emes olabilir mi acaba?
mehmet     10.02.2013
emes hastalığında beyinde lekeler oluşurmu araştırmalarda öyle bişey olmadığı söyleniyo ama doktor emes olduğunu söylüyo yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
azize     07.02.2013
emeste şüpeleniliyor daha sonuçlarım açıklanmadı sağ gözümde aniden görme kaybı oluştu ve şimdi de ses kaybı oldu bilginize ihtiyacım var ben bir emes hastasımıyım
Nazlı     31.01.2013
sol elımde parmaklarımdan baslayıp omuzuma kadar uyusma yasıyorum daha sonra yuzume gecıyor dudaklarım ve dıslerım etlerım bıle ıgne saplar gıbı oluyor kolumu kaldıramayacak sekılde agırlasıyor ve gectıkten sonra kolum bır sure sonra halsızlesıyor:(
Nazlı     31.01.2013
Tum yazılanları okudum bılgıler ıcın tesekkurler.. cogu kısı bu hastalıkta moral cok önemlı demıs ama daha ms hastası oldugum kesın olmadıgı halde moralım suanda sıfır belırtilerin cogu bende var :(
funda ilhan     26.01.2013
merhaba ben ayaklarımda damarlarımda titreme olduğunu hissediyorum sanki damarlarımdan kan geçerken biryere takıldığını hissediyorum ve sonra geçiyor gün içersinde 3ve4 defa oluyor nedeninin söylerseniz çok mutlu olurum
ebru     22.01.2013
bn 15 yaşındayım sadce sol ayağımda belirli bi yerde karıncalanma var ms olabilir mi ?7
Nimet Akca     20.01.2013
Dr. kontrolü altındayım bazen tedavimi geciktiriyorum ataklarım bazen sıklaşıyor. tedavi gördüğüm sürece ataklarımndan kurtulamayacak mıyım? lütfen ALLAH rızası için sorumu cevaplar mısınız???
muammer     19.01.2013
1 yıl önce ems hastaligi tesissi konuldu mr çekildi hastanede yatiş yaptilar sonra ilaç tedavisi verildi sonuç ayni hiç bir gelişme yok bildiginiz bu konuda dr varsa tavsiye ederseniz çök memmun kalirim tip bu konuda yetersiz kalmiş tüm ms geçmi
haşim     17.01.2013
emes hastası olduğum yeni tespit edildi ne yapmalıyım nelerden uzak durmalıyım
Hasan Özkan     16.01.2013
benim 7 sene evvel sol ayak taragı üzerinde igne ucu kadar büyüklükte deri altında yanma uyuşma keceleşme şeklinde başlayan hastalıgım yıllar iç
nde sol tarafımı kople sardı sol tarafımın deri altı acı biber sürmüş gibi yanıyor yanma cok sürerse ağzı
tuncay     11.01.2013
bir haftadır sol el 2 parmagımda uyuşma var 3 gundur de avuçiçimin yarısıda uyuşmaya başladı söyledigimi 2-3 dak.sonra unutuyorum belli süre sonra yeniden hatırlıyorum. önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.
İSMAİL     10.01.2013
ÖNCELİKLE Tüm hastalara Geçmiş olsun der acil şifalar dilerim hstalıkların tüm tedavisi öncelikle Moral ve kendine güven Anlatıldıgına göre aynı hastalık bende zuhur etmişti halsizlik sinir kas agrıları kas tutulmaları deri altı yanma kemik sılaması
tülay     06.01.2013
bende ms bağlı bazı sonuçlar çiktıgını söylediler gözde görmeme elde ayakta uyusma kekeleme gibi unutkanlık hisetme beyın cerahıne gıttım hemen yatısyapıp kontrol etmeleri gerektıyı söylenıldı yıllardır aynı problenlerle gidıyorum hiç ilaç kulandır
hanefi tuna     01.01.2013
ms ile ilgili bitkisel destek ürünleri var fda onaylı tedavi desteği yapıla bilir elimden gelen yardımı yapa bilirim hepinize geçmiş olsun allah yardımcınız olsun
gonca arikan     27.12.2012
Merhaba benim annem 1hafta once birden gorme problemi yasadi doktora gittik beyinden emar cekildi temiz cikti beyin damarlarin dobler le bakildi temiz seker tansiyon normal en son omur ilikten sivi alindi beyinden anju yapildi sonuc bekliyoruz.
cennet     23.12.2012
1 ay oldu hastalıga yakalanı bu hastalıkta üzüntü stres çok önemlimi yüzümde kasılmalar var ama kimsenin umurunda deyilim sanki bu rahatsızlık çok hafife alınacak bir şeymi moralım çok bozuk
yunus     17.12.2012
benimde hastam var ama iyileşme süreci gün geçtikçe azalıyor. ve hastalıgı ilerlemiş bu konuda arkdaşalr önereceginiz ne var yardım bekliyorum...
mikayıl     16.12.2012
bende ms hastasıyım altı ay önce çif görmeden dolayı Hastaneye gittim tam teşhis konulmadi şimdi sol ayağımda zayıflama oldu bu kez teshıs konuldu ama bılındık bır tedavısı yok ama ALLAH tan umut kesılmez bana bır tedavı abının bırı onerdı 1ay uygula
çiğdem     13.12.2012
arkadaşlar bu hastalıktan hacamat yaparak tedavi olarak kurtulan arkadaşlar var
aysegul     09.12.2012
mrb benim gecen sene beynimin sol tarafında 3 tane lezyon bulundu hocam ve yüzümün sol tarafında seyreme var halsizlik ve yorgunluğum cok fazla emes teşhisi koyuldu sizcede olabilirmi yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...
ipek akgül     19.11.2012
merhaba annem 56yaşında nisanın 9 unda belinden platin ameliyatı oldu. ameliyat sırasında hepatit alı bir kan verilmiş haberimiz yok. ağır romatizma hastasıyken birde hepatit a çıktı. şimdi doktor ms tahlilleri istedi. çünkü nörölojik rahatsızlıkları var
demet     10.11.2012
selam arkadaslar bu hastaligin berliteleri nelerdir bana bu hastalik hakinda bilgi verirseniz sevinirim ben demet isvicreden mail adresim kardelendemet03@hotmail.com bana bu konu hakinda bilgi verirseniz sevinirim
melek karakaya     05.11.2012
bayılma sonucu araştırma yapıldı beyinde damar tıkanıklığı sebebiyle gördüğüm tedavide emes hastalığı şüphesi görüldü allah herkesin yardımcısı olsun morel çok önemli hayat devam ediyor ne gelirse allahtan amenna kardeşlerim
kübra gülben     04.11.2012
18 yaşndaym.1 yıla yakındr ara ara baş dönmelerim oluyrdu.son zamanlarda arttı.doktor msden şüpheleniyr.bi hafta sonra mr cekncem.ama yukarıdaki belirtilern aynıları var.sanırm şüphelernde haklılar.çok üzgünüm.herkese Allah,tan şifa diliyorum
seher     04.11.2012
arkadaşlar ben 24 yaşındym ay önce çektirdiğim mr ile 2 tane plak olduğunu söylediler ve msten şüphelendiler ama hala bir teşhis koyamadılar. fakat benim baş dönmelerim ve ayaklarımın altında karıncalanmalar var sizce ms miyim yardım edin bana lütfen
Yücel..     01.11.2012
Herkese Allahım şifa versin, bütün yorumları okudum çok ilginç yaklaşımlar var, bende de MS rahatsızlığı var ama sadece doktor kontrölü zaman zaman oluyor, herşey yine eskisi gibi lütfen karamsar olmayın.
Serkan     30.10.2012
Anneme yaklaşık 24 sene önce ms teşhisi kondu ondan önce sağlıklı bir insandı.Annemin sağ ayağında yürüme bozukluğu olarak görülmüş,yürüme bozukluğu gün geçtikce arttı,ama annemin morali yüksek olduğunda daha güçlü oluyor.. BU HASTALIĞIN İLACI MORAL
emine     22.10.2012
Selam kardeslerim rabbim sevdigi kula dert verirmis oncelikle umutsizlik yok derdi veren dermanide verir demek dua zamani gelmis bol bol dua edelim . Uzulmeyelim kuran muhminlere sifadir bolldua edip hastalar risalesini okuyalim cevsenide okuyun
nurten     20.10.2012
eşim 41 yasında ve 20 gun once sag yuz bolgesınde uyusma ve sag kol ve bacakta karıncalanma seklınde bır rahatsızlıktan doktora gıttık bız kısmı yuz felcı beklerken cekılen MR ve tetkıkler sonucunda ms hastalıgı dendı ms ılgılı bılgı almak ıstyrm
Pınar     15.10.2012
1 bucuk ay once bayginlik gecirdim ve esim beni hastaneye goturdu ve emar ve eeg cektiler 4aylik hamileydim. Ms teşhisi koydular ve belirtileri beni cok uzuyo ve korkutuyor ne yapacağımı sasirmisim sol elim istem dişı oynuyor beynmde leke gorduler yardim edin.
BURCU     09.10.2012
merhaba. Benim sağ bacağımda ve genellik gece yattığımda hissettiğim bir şikayetim var. aslında adlandıramıyorum bu durumu hissizlik yada uyuşma değil, hafif bir ağrı gibi. Bacağıma baskı yaptığımda ve bir yere dayadığımda rahatladığımı hisediyorum..
Omer cayikli     06.10.2012
Bende sag tarafımda his kaybı ve boynumun sag tarafında kaşınma ile başladı 8 yıl oldu Kocaelinde üniversitede teşhis kondu tedavimi gördüm 58 yaşındayım çok iyiyim sag elimin parmaklarında biraz uyuşma var doktorum alışmamı söyledi herkese gecmis olsun
yalçın akcaoğlu     05.10.2012
bir gün aniden gözlerimde şaşı bakar ve dalgalı sisli bi görme bozukluğu başladı daha önceleri sol parmağımda seğirme şeklinde bi durum oluşuyodu 20 gün öncesi baş ağrım vardı meniere hastasıyım ms le bi alakası olabilirmi hocam
ali çapan     02.10.2012
kapari kullanan ms hastası var mı
rüşan ekiz     02.10.2012
slm ben rüşan ekiz. benim sol tarafım komple uyuşuyor kaç tane doktora gıttim bana emes hastalıgı dedıler ama kulanabılecegım hıc bır ilac vermedıler. ben emes hastalıgı varmı ögrenmek istıyorum şımdıden cok teşekurler
aygül yıldız     26.09.2012
bende sol elimde seyrime şeklinde kasılma oluyo aynı zamanda sol bacağımada vuruyo uyuşmalar var halsizlik çok dikkat dağınıklığı var sağ elim zaten uzun zamandır uyuşuyor. 2 haftadan beri sol tarafıma atlatı baş ağrısıda var sebebi nedir acaba?
gülveren demir     19.09.2012
benim halam 1 ay önce ms hastalığına yakalandı. doktara gitti doktorlar çocuk emzirdiği için 2 ay sonraya attılar tedaviyi. sizce hemen tedaviye başlasın mı? yoksa beklesin mi merak attiği bişeyde var, beklerse hastalığının ilerleyip ilerlemeyeceğini merak ediyorum
demet     16.09.2012
selam bende ms hastasiyim yeni ögrendim 3 yildan beri varmis yeni ögrendim baslangici mide bulantisi bas agrisi ve gözlerimde asiri derece agri ile basliyan birsey ve suan ellerim kitleniyor bazen 2 ellerim kitleniyor ve bacaklarim sizliyor
ayşe     15.09.2012
bu ms hastalığı erkek yada kadında nasıl etkilidir? kadında farklı erkekde farklı mı? oluyor yoksa hep aynı şikayetlerle mi başlıyor?
mustafa     15.09.2012
48 yaşında 19 senedir ms hastasıyım 2 yıldır yürüme sıkıntısı çekiyorum yinede hayat iyisi ve kötüsüyle devam ediyor en önemlisi yaşamak için moral
mehmet     08.09.2012
Allahım herkese acil şifa vesin Allahım hiç kimseye dert verip derman aradmasın hiçbişey yapamıyosun gözünün önün de eriyip gidiyor bu hastalıgın terkiyede ilacı olmadıgını söylemek yetiniyorlar dr lar acaba imkanlarım la neyapa bilirim dua ediyom
sevda güven     08.09.2012
arkadasımın ms oldugunu 1 saat once öğrendim başlangıcı varmış sizce ona nasıl moral vermeliyim yardım edermısnız
konul     07.09.2012
benim ablam da emes hastasi. isvecde yasiyor kendisi hastaliga orda yakalandi. simdi tedavi gorur, hafta da bir kere ayagina igne vurur, bu onun hastaliginin irelimesinin karsisi alir. tum emes hastalari tedavi gormeli, yoksa elleri ayaklari islemez olur
hatice     06.09.2012
ellerimde 5 yıldır uyuşmalar var yaklaşık 1 aydırda beynimde uyuşmalar başladı çekilen tomagrafiden sonr beni nörolojiye gönderdiler o da benden MR istedi ama bana söylenen belirtiler ms belirtisi dediler ne yapmalıyım
zafer     27.08.2012
kardeşler bacılar sizin için dua ediyorum yüce rabbim acil şifalar versin moralinizi yüksek tutmaya çalışın inşallah tez zamanda daha iyi tedavi yöntemleri bulunur ALLAH a emanet olun
Gizemli     27.08.2012
Merhaba ben 21 yaşındayım ve bende belirtiler var gibi son haftalar baya yasiyom mesela bas dönmesi mide bulantisi ve ayakta fazla duramamak sürekli icim titriyo bide hic normal degil cok halsizim ms miyim sizce lutfen cvp yazın?
Arzu Çetin     26.08.2012
Yaklaşık birbuçuk aydır sol göz kapağımda seğirme var. Sabahları dayak yemiş gibi hissediyorum kendimi. Sürekli yorgunum. Üç yıldır idrar yolu enfeksiyonum var ve geçmiyor. Bacaklarım günün her saatinde şiş. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim
bülent     25.08.2012
aşkımın sol tarafı tutmuyor,daha oncede ıkı defa olmuş ama psıkolojık sorun demısler. bugun de yanına gıttım doktorları ms hastalıgından suphelenmısler, ben oyle olacagını dusunmuyorum ınsallah ta degıldır sadece psıkolojıktır. onu sevıyorum herseyım o.
mehmet     18.08.2012
Ben bir ms hastası olarak hasta olan tüm arkadaşlarıma Allah tan acil şifalar diliyorum. Herkesin ms hastası olma ihtimali var. Ne mutlu ki teşhisim koyulmuş tedavimi görüyorum. Çoğu ms hastasına bel fıtığı teşhisi koyuluyor. Nöroloji uzmanına görünün.
saniye     17.08.2012
kollarımda uyusma sağ tarafımda boyundan dirsek ve parmakuclarına kadar agrı boyunun bir tarafında sertlesme, eklemlerde sürekli ağrı ve kasılma yürümede bozukluk, sürekli kas ve kemik agrısı unutkanlık, kolve bacakta halsizlik, yorgunluk var. emes miyim acaba
Yilmaz     13.08.2012
Selam esimde 1 yildir vucudunda belli belirsiz yerlerde atma, igne batmasi etkisi yapan hareketler oluyor bu durumdan dolayi ms korkusu basladi, sol kolunda ve göz kenarlarinda sizi ve yanma oluyor bazen. Bende cok endişeliyim. Ne dersiniz?
çilem tunç     05.08.2012
bi gun hastaneye gittım baş agrısı sebebiyle fakat doktorum emarımı gordukten sonra beynımde 1cm capınsa plak oldugunu ve emes suphesıyle hastaneye yatırıldım yapılan testlerın hepsı temız cıktı ama HALA kafamda bı soru ısaretı var?
gülşah     05.08.2012
hocam kuzenim 1 ay önce rahatsızlandı çenesi kitlendi 26 yaşında emes hastalığından şüpelendiler tahlillerden ve emardan emin olamadılar omirilikten su alınması gerekiyor bunu yaptırmadan anlaşılması mümkünmüdür. cevabınızı bekliyorum.
Murat K.     03.08.2012
Tanıdığım EN hayat ve enerji dolu EN hayattan zevk alan EN tatlı EN hayatı uçlarda yaşayan arkadaşımın MS hastası olduğunu dün maalesef öğrendim. Çok şaşkın, çaresiz ve mutsuzum. Yaşam Enerjin Hiç Tükenmemesin. HEP MUTLU OL VE MUTLU KAL. Şifalar Diliyorm
aliihsan eryıldız     29.07.2012
merhaba hocam benim baldız emes hastası hastalık çok ilerlemiş şu anda eli ayağı tutmuyor konuşmasıda bozuk ne yapmamız gerekiyo
rabia kahriman     27.07.2012
Merhaba hocam ben 37 yaşın da ms yakalandım. hiç tedavi görmedim norolojiye gidiyorum klinik tanı iyi diyorlar doktorlar üzülme dikkat et diyorlar, bende antideprasan gün de tane başım da ağrı oldğuğnda ağrı kesici alıyorum. çok sebze meyve tüketiyorum,
EHMET. TOKAT.     26.07.2012
Hocam bende bu vefasız(emes) hastalığından muzdaribim. Belirtilerinin bir çoğu var. 3.4. ayda daha da arttı. İlaclari alıyorum çok ağır geliyor. Bir zaman kendime gelemiyorum. Halsiz keyfsiz yaşayisa az az devam ediyoruz. Ne yapmam gerek yardimci olun.
Melek     22.07.2012
Hocam benim annem emes hastası baslarda bilmiyorduk bırgün dislerini yaptırdık ve ortaya cıktı başta cıft görme snra titreme ince hareketlerde beceri kaybı yürüyüş bozukluğu derken bya ilerledi şmdi hafıza sorunu var bide çocuk gbi davranıyor yası 45 olmasna rağmen napmam gerekiyor lütfn yardm edin yorumunzu beklıyorum
oguzhan     19.07.2012
benim 28 yaşında yakınım var kendisi emes hastası bunun tedavisi yokmuş diye duydum. allah için her bo kun tedavisini buluyolar bunu nasıl bulamıyorlar hayret ediyorum doktor geç kaldıgını ve düzelmeyecegini söyledi inanıyorum ki DÜZELECEK !!!
ercan kerem     18.07.2012
selam sayın doktorum bu hastalıga yakalanalı 3-4 ay oldu ondan önce güvenlik görevlisiydim bendekı belirtileri kısaca özetlıyım sol göz bulanık sag net ellerimde ayaklarımda karıncalanma ve uyusma durduk yere ısınma ve usume gereksiz gülme ve asabiye
lokman     15.07.2012
yazdınız belırtılerın yuzde doksanı bulunuyor bende ne yapmalıyım
gülüm denizim deniz     14.07.2012
arkadaşlar benimde bir arkadaşım ms hastası ama 10 yaşında. denge bozukluğu konuşma bozukluğu özellikle isteksizlik ve yorgunluk var belirtilerinde 3 kardeşler ama sadece o hasta babalarıda yok onun için tedavi oluyo ama sonuç yok lütfen yardım edin ?
Neşe     11.07.2012
şunu da eklemek istiyorum hafızamın gerilediğini hatırlamakta zorlandığımı adapte sorunu yaşadığımı algı bozukluğu ve dikkatsizlik bunların hepsini yeni yaşıyorum ama daha önce hiç böyle şikayetlerim yoktu 29 yaşındayım bunlar için erken bir yaştayım
Neşe     11.07.2012
benimde ellerimde ve bacaklarımda uyuşmalar var sürekli yorgunluk, isteksizlik, kasılmalar, ellerde titreme oluyor ben hareketsizlikten sinirden olduğunu düşünüyorum kötü düşünmek istemiyorum ama düşünmeden de edemiyorum. Ne önerirsiniz.
rabia     09.07.2012
3 senedir ms hastasıyım xxx (ilaç adı vermek yasaktır) iğne kullandım kullanalı çok iyiyim. arkadaşlar tedavinizi olun doktorun verdiği iğneleri aksatmadan kullanın derim. en önemliside moralinizi yüksek tutun.
Yunus     05.07.2012
Emes Hastalığının Tedavisi Nedir Hep Basım Donuyor. Ne Yapmalıyım Hocam
seçil     03.07.2012
ben de bir ms li yakınıyım ve hatta kesin tanı konmamış olmasına karşın ms şüphesi ile kontrol altına alındım. yapılan tetkiklerde miyelin kılıflarında sertleşme bulunmamasına karşın tüm belirtiler ms i işaret etmekte. 2 kardeşte ms olabilir mi?
apocan     03.07.2012
allah herkese acil şifalar versin allahtan umudumuzu kesmeyelım
fatma     01.07.2012
selam herkese bende bugün 1 arkadasin emes hastasi oldugunu duydum 25 yasinda daha bilmiyodum hastaligi ögrenmek icin girdim ve caresiz oldugunu anladim. hepinize ALLAH tan acil sifalar dilerim rabbim yar ve yardimciniz olsun. ümitsizlige düsmeyin.
sinem     30.06.2012
slm hocam ben de 8ay önce emar caktrdm ms hastalğindan söz etti doktorum 6 y sonra birdaha çektirdm normal çkti ama şmdide ellerimde ayaklarmda yanmalar bazende başımın yar yer soğuduğunu fark ediyorum yardmcı olursanz sevinirim
güneş mızrak     28.06.2012
sayın hocam benimde sol gözümün üst kapağında 10 gündür geçmemiş olan göz seyirmesi var risk altında olabilirmiyim ne yapmam lazım yalnız hocam 1 ay kadar önce gözümün kaz ayağı olan bölgesine botox uygulandı bundan da olabilirmi?
teşekkürler
egeberk     28.06.2012
hocam aşırı baş ağrılarım oluyor. migren var dediler. ama hiç test falan yapmadılar. geceleri ellerimde uyuşmalar oluyor veya otobüste tutunurken oluyor. mide bulantısıda aşırı oluyor baş ağrısından önce. acaba ms olabilirmiyim
sena bayezit     25.06.2012
hocam annemin gözünde şişlk ve kızarıklık olustu fakat mikroptan dendi daha iyi bir doktora gidnce mikrop değilde ms hastalıgından süphelendi doktor. ms hastalığının hayati bir durumu etkileme gibi birşeyi varmı çok tedirginim ne yapabiliriz
erol     24.06.2012
hocam benım kardeşim emes tehşisi konmuş bir hasta. 21 yaşında. hasta şu anda kalp büyümesi olarak hastanede yatıyor. kalbının olagandan fazla büyüdügünü kalbin süngerleştigini söylediler. şuan yogun bakımda yatıyo yardımcı olursanız memnun oluruz .
zehraiskender     24.06.2012
bilginiz icin tesekkürler bende ms hastaligi var beynimde ur var diye 2001 senesinde beynimden ameliyat oldum yurt disinda yasiyorum iki günde bir ms ignesi oluyorum cok yorgunum bu yorgunluguma care ariyorum.
ersin     23.06.2012
ablamda emes hastası sorun belden aşagı tutmuyor birde kalçada yaralar çıktı göz şeklinde bunu doktorların görmesini isterim lütfen bu çareye sorun bulunmasını istyoruz
Kenan     21.06.2012
Hocam benım ayaklarımda ellerimde uyuşma var kolumda ve bacaklarımda acaba ememesmiyim
esra akgümüş     15.06.2012
iki elimdeki son üç parmagımın uyuşmasıyla doktora gittim tüm tahliller yapıldı defalarca emar çekildim omurilikte ödem gözüküyo dediler ama %80 emes degil diyolar ne yapmam lazım
Sukran     13.06.2012
Emes hastalığı oldurucü müdür? herkese acil şifalar diliyorum
ahmet amak     13.06.2012
hocam benim sağ gözümde bazen tam bir kararma oluyor doktorum bana gözümde bişeyin olmadığını ama emes hastalığı başlangıcı olabilir dedi sizce olabilirmi bu ne yapmalıyım önlemek için.
israfil karateke     10.06.2012
ben önce kendimi tanıtayım adım israfil karateke benim abim ms denilen bir muztalip hastalığa tutulmuş ve ben yeni haberim oldu bunu internette araştırdımda malesef tedavisi olmadığını söylüyorlar ya uzay çağında olupta tedavisiz hastalık kaldı mı
hanife özdemir     04.06.2012
3 aydır yürüme bozukluğu yaşıyorum sağ gözüm bazen tamamen görmemi engelliyor çok halsiz ve yorgunum yemek yerken bile yoruluyorum bağırsak porablemimde var dr gittim b12 bakınlı normal kan değerlerimde gayet iyi emes hastası olabilirmiyim
sevim gökçe     02.06.2012
hocam 33 yaşındaki kızım 2007 yılında emes hastalığından şüphe edildi bu konuda önleyici kortizonlu 15 günlük bir tedavi uygulandı. Ancak Dr. Nevin Sütlaç bir şey yok dedi. Şimdi bacağında kas sertleşmesi oldu acaba yeni bir şey mi dr gitmeli miyiz?
sebahat polat     31.05.2012
sol kolunda parmaklarımda uyuşma üç parmakta karpal tünel sendromu denildi ama belırtiler emes gibi yorgunluk halsizlik baş dönmesi mide bulantısı emes olabilirmi şimdiden teşekür ederim ne yapmam gerekir
seren     30.05.2012
özellikle şubat ayında iki ay boyunça baş dönmesi oluyor yirmi gün çok şittetli baş ağrısı çekiyorum halsizlik oluyor lütfen yardımcı olun
beyhan ülgen     30.05.2012
Ablamda baş dönmesi dilinde dolaşma halsizlik ellerinde ayaklarında uyuşma,denge bozukluğu ve ayak parmaklarından başlayarak üşüme var beyin filmi çekildi birşey çıkmadı.ms hastalığı olabilir mi ne yapmamız gerekli
sevim üstündağ     30.05.2012
bende aşırı halsizlik ve yorgunluk var emes belirtisi olabilirmi aşırı sinirliyim
Burcu     25.05.2012
yaklaşık 4 ay önce sol gözümde bulanık görme başladı.göz doktoruna gittim görme sinirimde şişme olduğunu söylediler mr çektirdim plak yok norölojiyede göründüm. 8-10 haftada çeker dediler geçmedi. kulağımda sürekli çınlıyor ms olabilir mi?
serdar temiz     25.05.2012
Emes icin kapari çiçeği iyi geliyormus
semih     23.05.2012
murat bey . hastalıgın ılerlememesı ıcın bızımle bılgılerınızı paylasırsanız sevirim. sımdıden sagolun .
barış     23.05.2012
benim teyzemdede aynı belirtiler var teyzemdede bazen karıncalanma titreme ve tansiyonu çok yükseliyo 16 lara kadar yükseliyor 1 aydır böyle halsizlik işitme kaybı yaşadı acaba bunun nedeni nedir en kısa sürede açıklar mısınız
Gülsüm Yüksel     20.05.2012
Annem de bu hastalığa yakalandı ve biraz ilerledi tedaviye gidiyor ama belli bişey söyleyen yok sürekli gidip geliyor ben annem için bişeyler yapmak istiyorum ne yapabilirim?
murat     19.05.2012
Ms hastası olan tüm hastalara allahdan acil şifalar dilerim. Hastalığın ilerlemesini önlemek için bigilerimi paylaşabilirim
ümit     18.05.2012
Slm hocam kiz arkadasim ms hastaligiymis bunun icin ne yapmalı
fatik ünal     14.05.2012
hocam eşimin annesi ms hastası..bu hastalık kalıtsallık taşıyormu eşimin bu hastalığa yakalanma riski varmı varsa ne kadr ve eger varsa önlem olarak ne yapmalıyız?
dursun keskin     02.05.2012
slm ben 1 yildir ms hastasiyim ama ayaklarimdan sorun var sadace ayaklarim cok ugusu yor bazen dengeyi zor buluyorum ne yapmam lazim
hatice köksal     30.04.2012
Ben sol tarafta uyuşukluk belirtisi ile doktora başvurdum. Beyinde haddinden fazla damar tıkanıklığı olduğu tespiti konuldu ve emesden şüphelenildi
ahmet     29.04.2012
rahatsızlığım 2005 yılı bahar ayında başladı. ilk hafif baş dönmesi ve miğde bulantısıyla beraber başımın sağ tarafı ağrıyor ve vücudumun sol tarafı tamamen uyuşuyor.genelde bahar aylarında oluyor. 2009 yılında tomogrofi çektirdm birşey çıkmadı
sonay     27.04.2012
benim yuzumde sol tarafta kasilmalar oluyor beynimde baski hissediyorum ve istem disi hareketler oluyor beyin mri cekildi sag ventrikulde leke oldugunu soylediler fakat tehlikeli olmadigini her insanda olabilecegini soylediler.
ferhat     26.04.2012
hocam benim sol kolumda uyuşma var baze ağrısı kısa sürüyor bazende hiç kesilmiyor unutkanlıkta oluyor titreme olarakta omuz ile kolun dirsek arasında titreme oluyor görmede yakını göremiyorum yorgunluk devamlı var konuşmadada sorun var acaba ems varmı
eda öztürk     26.04.2012
sınıf arkadaşımızın ms hastası olduğunu öğrendik. bunun bir tedavisi yokmudur.
Burcu UÇAROĞLU     25.04.2012
Tsk. Annem´e ms hastalığı teşhisi kondu beyinde ödem oluşmuştu ona bağlı olarak mi ms oldu bilmiyorum kesin tedavisi yokmuş annem´e yardımcı olarak ne yapmalıyım bu arada annem yumurtalık kanseri lenf kanseri ve kemik kanseri kalp h. Tansiyon da var
emre yiğitalp     23.04.2012
ms hastalığının çaresi vardır. cenab ı hak her derde deva yaratmıştır. ahmet merankinin sitesinde bir ms hastasının nasıl ayağa kalktığını bizzat gördüm. http://www.maranki.com/1558_MS-ve-Felçli-Katilimcilarimiz-Anlatiyor-!.html
fatma     22.04.2012
ablama da emes teshisi kondu sık sık bayılıyor onunla nasıl ılgıleneceğimi bilmiyorum yaşama sevınci yok olmuş ne yapmalıyım
mesut     19.04.2012
hocam. bilginize cok teşekkür ederim bende emesle ilgili hepsi var daha fazlası bile var fazlası olarak su moturun acınca hortumlar birden genişler ya aynısı oluyor ne yapmam gerekiyor tavsiyenize şimdiden teşekkür edrim
YAKUP     18.04.2012
Bu hastalığın vücuttan virüslerin çıkma olasılığı var mıdır? Bu hastalığı yaşayanların aileleri ne yapmalıdır? Bu hastalıkta yatağa düşme durumu var diyorlar. Ne kadar sürer yatağa düşmesi? Allah tüm hastalara şifa versin.
emel Koçak     16.04.2012
teşekkürler bütn anlattıklarınız çk güzel. ben 85 yılından beri epilepsi hastasym.yılardır elerimde çok titriyor mide bulantısından dolayı yıllardır aç yaşıyorum. asla krmızı et kyma vs. hiç yimiyorum. kaç defa endeskopi çekildi.temiz çıkıyr anlıyamadım.
aysun     11.04.2012
slm bende ms hasdasiyim 5yildir msim canim biraz aciyor ama oyrendim hic tedavisi yokmus ms yuzunden 11 yillik sevgilim atti beni lanet olsun amma her isde bir hayir vardir
Hatice     10.04.2012
Bugün ablamın MS hastası olduğu kesinleşti annem ben çok üzgünüz başlangıç böyleyse hastalığın ileri safhalarında yatağamı düşürüyor kalkamıyormu hastalar lütfen biri aydınlatsın...
Gonca Güneş     10.04.2012
Yaşım 43 2005 yılında aşırı bir baş dönmesiyaşadım. 2.atak 2007 oldu.Nöroloji vertigo dedi vasoserc verdi.Bu 2 atak tan sonra kafam genelde çok bulanık yarı uyku halinde gibiyim görme bozukluğuda var.Dün yine oldu MS olabilir mi hiç film çekilmedi.
derya     05.04.2012
arkadaşlar bunun bir çözümü olmalı . öncelikle piskoloji çok önemli
esra esra     29.03.2012
Sürekli mide bulantısı ve görmede bulanıklık olduğu için doktora gitmiştim. Doktor önce migren dedi. Emin olmak için MR istedi. Raporda ms olduğum yazıyordu. İnanmadığım için başka bi doktora gittim sonç yine aynı. Çift görme, mide raht ms hastalığı ataklalarıymış.
esra GÜNDÜZ     18.03.2012
Ben yaklaşık 2 yıldır bu belirtilerden dolayı çok rahatsızım. Son 1 ay önce beyin MR çektirdim ve beynimde birkaç lekeye rastlandığını söylediler. Özellikle baş dönmesi ve sağ yüzümde uyuşma karıncalaşma sıklaşmaya başladı. Bana bu konuda yardımcı olun.
emre aslan     14.03.2012
benim bi arkadaşımın da başaına geldi bu olay canım ya bütün belirtileri de doğru
ahmet seven     07.03.2012
16 yaş. halsiz 2 3 sene önce üşüttügümü sandım konusmada zorluk cektim pepe dilimi birisi tutuyormus gibi konusuyordum agzımı acamıyordum ayrıyetten basım dönüyormus gibi olmustu bu 4 5 defa oldu 1 13 14 yaslarımda şimdi bişey olmuyor bu ms olabilir mi
durmuş can     06.03.2012
slm ben gaziantepden yazıyorum 2009 yılında gaziantep ünüversite hastanesinde yattım bana yapılan tüm tahlillerden sonra emes hastası sın dedi doktorben o günden bu güne rebif44 iğne yapıyorum haftada3 gün o zamanlar çalışa biliyordum yörüyordum
Abdullah ÇABUK     06.03.2012
arkadaşlar kalın bağırsakta prostetit iltihap tespit edildi ellerimde ve ayaklarımda zaman zaman şişmeler oluyor sürekli yorgunluk hissi ve uyku hali mevcut emes teşhisi konulmadı olabilir dediler ne dşünüyorsunuz
Gumane memmedli     05.03.2012
Selam ben Azeriyem. anemin sol gozu birden 2yil oce gormedi aksam yati sabak uyandiqinda gormiyordu sag gozu 20% goruyor . Dr neden bilmiyorlar. ben kendim kas hastasyam 21 yasim var. bir yol gosterin aneme bir sey olsa ben ne yaparim.
nazlı     29.02.2012
arkadasım tv ızledıgı bır programda ms hastalarında aralıklarla şişme belırtısı gosterdıgını soyledı bunun ıcın nette arastırma yaptım cunku bende bu sıkayetten dolayı yıllardır doktorlara gıdıyorum ama bır sonuc cıkmıyor sızce ms kaynaklana bılır mı
zeynep güler     26.02.2012
3 defa emar cektirdm 2 defa migren dediler hatta ilacç yazdılar kullanmadım en son emarda ise MS hastası oldugumu söylüyolar ne yapmalıyım?
merve     24.02.2012
annemde mıgren var bayadır. doktora gittik beyinden emar istediler. emar sonucunda emes belırtılerinin olduğunu soylediler. ama emes belırtılerı hıc yok annemde sadece baş ağrısı mide rahatsızlığı ve görme bozuklugu yaşıyor.
nermin     20.02.2012
bilgileriniz için çok tşkler çok güzel anlatılmış sade ve öz.
bende ms hastasıyım ve saçımızı boyatıp makyaj yapmamızmı buna neden oluyor yani? bende hepside var dolguda kaplamada var.
adnan     19.02.2012
cok tesekkur ederim cok yararli bilgiler
engin polat     19.02.2012
ms ile ilgli gelişmelerden haberdar olmak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler...
mustafa     19.02.2012
Bilgiler icin tesekur. Bende bunların bazıları var. Emes bulgusu dediler. Bir daha gitmedim doktora. Şimdi çok halsiz, dermansızım. Tek gözum bulanık görüyor. Ne yapmam gerekiyor? Barsak, karın şismesi var ayrica bir senedir daha sıklaştı.
gülüm deniz     14.02.2012
teşekürler güzel bilgiler. tam olarak olmasada bende bir emes hastasıyım emeste yazdığınız tüm sorunlar bende var. ne yapabilirim
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım