logo
Egzersiz   17.299

Özer Baysaling Sorularınızı Cevapladı

Paylaş:
Sportmeniz.biz sitesi olarak fitness, wellness ve bodybuilding konularında ünlü spor adamlarıyla röportajlar dizisini başlatıyoruz.

İlk konuğumuz, vücut geliştirme sporunun duayeni Özer Baysaling oldu.

22 Şubat Çarşamba günü Özer Baysaling hocamızla İstanbul´un tarihi güzelliklerinden Sultanahmet´teki Yeşil Evde sitemizin ilk röportajını gerçekleştirdik. Bildiğiniz gibi bu röportajın alışılagelmişlerden farkı, siztemizin ziyaretçilerinin de kendi sorularını iletebilmeleriydi. Bir hafta öncesinden başlayarak, site ziyaretçilerimizin sorularını da kaydettik ve röportaj sırasında sizden gelen soruları da ilettik.

Özer

Özer Baysaling Kimdir?

1941 İstanbul doğumlu olan Özer Baysaling, vücut geliştirme sporunun duayeni, büyük spor adamı ve antrenördür.

1972 yılında Kadıköy Feneryolu´nda Herkül adlı spor tesisini kurmuştur. Bugüne kadar Türkiye´de en çok şampiyon sporcu yetiştiren eğitmendir. 

1981 yılında Arnold Schwarzenegger´in ricasıyla vücut geliştirmenin zirvesi olan ´Mr. Olympia´ yarışmasına antrenör-yönetici olarak katılmıştır.

Bu arada üç ay süre ile Amerika´nın çeşitli şehirlerinde, vücut geliştirme, kondisyon, fitness, zayıflama ve spor sakatlıkları tedavileri üzerine araştırmalarda bulunmuştur.

50 yılı aşkın zamandır sporun içinde olan Özer Baysaling, Vücut Geliştirme Derneği Başkanlığı, Federasyon Teknik Komite Başkanlığı, Milli Takımlar Baş Antrenörlüğü, Uluslar arası Jüri Üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur.Özer Baysalin´in Kitapları
Sporcu, antrenör, spor salonu işletmecisi ve hakem olarak uzun yıllar boyunca edindiği tecrübeleri genç sporculara aktarmak amacıyla yazdığı kitaplarla bu alandaki büyük bir boşluğu doldurmuştur.

Erol Uğur´la birlikte yazdığı Herkes İçin Spor, bu alanda ders kitabı olarak okutulmaktadır.
Bunun yanında Hard Drive Bodybuilding, Aletsiz Vücut Geliştirme, Sporda Her Yönüyle Doping, Spor ve Cinsel Performans, Kendi Kendine Egzersizler ve Formda Kalma adlı spor kitapları bulunmaktadır.

Özer Baysaling İle Söyleşimiz

Özer Baysaling tam bir İstanbul beyefendisi. Biz hürmette kusur etmeyelim diye karşısında ezilir büzülürken, o bizden daha alçak gönüllü tavırları ve konuşmalarıyla dikkatimizi çekiyor.

Sportmeniz
- Hocam spor adamlarında sert bir mizaç ve hırçın tavırlar adet olmuştur ancak biz karşımızda bir İstanbul Beyefendisi bulduk.

Ö.B.
- Vücut geliştirme sporu, sadece vücudun geliştirilip güzelleştirilmesi değildir. Vücut geliştirme sporu aynı zamanda ruhun ve aklın da güzelleştirilmesi ve geliştirilmesini kapsar. Akıl, ruh ve vücut bir bütündür. Ben de yıllarca hep bu ikisini birlikte yapmaya çalıştım.

Özer Baysaling şu anda 71 yaşında. Spora çok erken yaşlarda başlamış. Üniversite yıllarında arkadaşlarıyla kurduğu akrobasi grubuyla İstanbul´da pek çok ünlü gazinoda gösteriler sunmuş. Galata kulesinin üzerinde, bir karpuzun üzerinde amuda kalkışını ve o sırada etrafta bulunan yabancı okullardaki Rahibelerin çılgınca tezahurat edip alkışlamalarını şimdi bile o anları yaşarcasına heyecanla anlatıyor.

- Bu gösterilerle İstanbul´da çok tanınır olmuştuk. İşin en güzel yanı da o gençlik yıllarında, İstanbul´un en güzel kızlarının yolumuzu kesip bizle tanışmak, konuşmak istemesiydi.

Sportmeniz
- Spor salonu açma fikri nasıl doğdu? O yıllarda salon malzemelerini nereden buluyordunuz?

Ö.B.
- Bu akrobat grubunda önemli olan sadece yaptığımız hareketler değildi. İzleyenlerin karşısında, aynı zamanda güçlü ve güzel görünmek gerekiyordu. Bu nedenle biz de vücudumuzu hem geliştiren hem güzelleştiren ağırlık çalışmaları yapıyorduk. Ben hem kendim bu çalışmaları rahatça yapabileyim, hem de diğer insanlar faydalansın istedim. O yıllarda (yıl 1972) İstanbul´da 3 salon vardı. İkisi Avrupa yakasındaki Tagar ve Weider, biri de benim Anadolu yakasında kurduğum Herkül. Salon malzemeleri ise demircilere özel olarak yaptırılıyordu.

O zamanlar Herkül filmlerinin de etkisiyle Türkiye´de vücut geliştirmeye ilk ilginin başladığını görüyoruz. Özer Baysaling ekliyor.
- Feneryolu´ndaki spor salonuma kısa sürede pek çok ünlü sporcu da gelmeye başlamıştı. Ünlü futbolcular, voleybolcular, boksörler. Diğer spor branşlarındaki başarılar için de ağırlık ve güç egzersizlerinin önemi anlaşılmaya başlanmıştı.

Özer

Sportmeniz
- Hocam Arnold ile tanışmanız ve Amerika´ya davet edilmeniz nasıl oldu?

Ö.B.
- Ben yurtdışı yarışmalara da jüri olarak iştirak ediyordum. Uluslararası bir yarışmada Arnold Schwarzenegger ile tanıştık. 1981 yılıydı. O yıl Arnold Mr Olympia´yı kendisi düzenliyordu. Beni jüri olarak davet etti. O yıllarda eşim de bana eskiden Amerika´da yaşadığı ve çalıştığı yerleri göstermek istediğini söylemişti. Hem Mr Olympia gibi dünyanın en büyük yarışmasında görev alacak hem de eşimin yaşadığı ve çalıştığı yerleri görecektim. Böylece Amerika´ya gittik. (Not: Özer Baysaling´in rahmetli eşi Nejla Ateş hanım, ünü Fransız´ların Casino de Paris´inden Amerika´daki Broadway müzikallerine kadar uzanan bir Türk dansçı. Güzel hanımlar için Türk Lokumu ifadesi ilk kez Metin Toker´in Yıldız dergisindeki röportajında Nejla Ateş için kullanılmıştır.)

- Amerika´da, bir kere Mr Olympia olmuş ve aynı zamanla aktör de olan Lübnan´lı Samir Bannout´un Hollywood´daki evine gittik. Frank Zane gibi efsane sporcularla tanışıp onlarla pek çok alanda bilgi alışverişinde bulunduk. Üç ay boyunca Amerika´yı dolaştık ve pek çok ünlü sporcuyla tanıştık. O yıllarda Arnold, Conan filmini yeni çevirmişti ve çok popüler olmuştu. Mr Olympiayı´da kendisi organize ediyordu.

Sportmeniz
- Sizin gözlemlerinizle, o yıllarda Amerika´da Bodybuilding´e olan ilgi nasıldı?

Ö.B.
- Anlatılamaz. Gidilip görülmesi, yaşanması lazım. Mr Olympia muhteşem bir organizasyon. O´na sadece vücut geliştirme yarışması demek yeterli değil. Birbiri ardına Showlar. Dünyanın dört bir yanından gelmiş sporcular ve izleyiciler. Amerika gerçekten bir show dünyası. Weider´in Amerikada´ki fabrikasına gittik. Anlatılamaz bir büyüklük. O protein tozları, o amino asitler. İçeriden koca koca kamyonların biri geliyor biri gidiyor. Dünyanın dört bir yanına sporcu gıdası gönderiyorlardı. Muscle And Fitness dergisi, derginin çekim stüdyoları. Bodybuilding daha o yıllarda başlı başına bir sektör olmuş Amerika´da.

Sportmeniz
- Kitaplarınız, bu konularda büyük bilgi kaynakları. Kitap yazmaya nasıl başladınız?

Ö.B.
- Ben çok genç yaşlarımda Boldy Building sporuna başladım, bunun hayatımın her safhasında faydasını gördüm. Kurduğumuz Akrobat Grubunda o yılların ünlü gazinolarında gösteriler sunduk, dünya´nın en güzel kadınlarından biriyle evlendim, hayatımın her alanında artıları oldu. En sonuncusu da 65 yaşında yakalandığım Lenf Kanseri´nden o yaşımda 8 defa kemoterapi görmeme rağmen vücudumun uzun yıllardır spor yapması neticesinde hasarsız atlatmış ve Kanser´i yenmiş olmamdır. Çok uzun yıllar gerek sporcu, gerek spor salonu sahibi, gerek se uluslar arası hakemlik ve jürilik görevlerinden elde ettiğim deneyimimi ve bilgilerimi özellikle gençlerin istifadesine sunmak istedim. Bu nedenle kitaplarımı yazdım. Şu anda Sporcular için Egzersiz ve Antrenman kadar önemli diğer bir konu olan Sporcular İçin Beslenme konusundaki kitabımı da bitirdim ve yayıncıma teslim ettim.

Sportmeniz
- Hocam 71 yaşında halen insanlara bir şey vermek için çalışıyorsunuz. Başınızdan geçen bu Kanser olayını bilmiyorduk. Çok geçmiş olsun. Lenf Kanseri gibi büyük bir kanser hastalığını yenmişsiniz. Bununla ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?

Ö.B.
- Kanseri yaşamış ve yenmiş bir insan olarak bu konuda söylemek istediğim çok şey var. Dilerseniz bu konuda sitenize bir yazı hazırlayayım. Çünkü burada birkaç dakikada geçiştirilemeyecek kadar önemli bilgiler var.

Sportmeniz
- Çok seviniriz. Sitemizin şu andaki ziyaretçi sayısı, Türkiye´deki bu alandaki tüm basılı dergilerin toplamından daha fazla. MS hastalığıyla ilgili yazımızı bugüne kadar 300.000´in üzerinde kişi okumuş. Kanserle ilgili tecrübelerinizi mutlaka sitemizde yayınlamak isteriz.Özer Baysalin´in kitapları, antrenman teknikleri, egzersizler, beslenme bilgileri ve programları gibi, sporcuların en merak ettiği konulara ışık tutan birer bilgi hazinesi. Doping kitabı ise bu alandaki bir yaraya parmak basıyor. Bu kitabı ve aldığı tepkileri soruyoruz.

Ö.B.
- Doping maalesef sadece Body Building´in değil diğer spor branşlarının da kanayan yarası. Spor salonlarında gencecik insanların doping ilaçları alarak ve bilinçsizce kullanarak hayatlarının baharında çok büyük sağlık riskleri aldıklarını gördüm. Bu kitap sayesinde pek çok genç, dopingin zararlarını öğrendi. Bu sayede ya hiç başlamadı veya bıraktı. Bu kitabı yazdığımda ölüm tehditleri bile aldım. Çünkü salonlarda gençlere doping ilacı satarak bundan büyük paralar kazanan bir nevi mafyalaşmış çetelerin tekerine çomak sokmuş oldum. Ama ben, gençleri buna karşı uyarmayı görev addediyorum.

Özer Baysaling, ulu bir çınar ağacı gibi. Etrafında bulunmaktan, gölgesinden yararlanmaktan feyz alıyoruz. Bize kalsa saatlerce soru soracağız. Ancak sitemizin ziyaretçilerinin de sorduğu bir sürü soru var ve onlara da geçmemiz lazım.

Özer Baysaling´e Sizlerden Gelen Sorular ve Cevapları


Özer Baysaling´ten Genel Açıklama
Değişik konularda birçok soru almış olmaktan mutluluk duymaktayım. Bu hem şahsıma verdiğiniz değeri, hem de spora ilginizi göstermiş olması açısından sevindirici olup, ilgilenenlere ve soru yöneltenlere teşekkürlerimi sunarım.
Cevapların mümkün olduğu kadar öz ve herkesin anlayabileceği seviyede olmasına özen göstereceğim.

Ben hiçbir zaman en iyi bilen iddiasında olmadım… Ayrıca Dünyada hiçbir şey; kesin doğru, yanlış, tam ve yetkin değildir. Birçok konu kişiden kişiye, zamana ve yere göre değişebilir. Bu yapılacak açıklamanın tam doğru veya tam yanlış olduğunu da göstermez.

Ben burada, kitaplarımda da naçizane vurgulamaya çalıştığım gibi, temel bilgileri ve 57 seneye varan tecrübelerimi yansıtmaya çalışacağım. Temel bilgilerin ve tecrübenin güncelliği çok çabuk değişmez… Örneğin bir inşaat yaparken onun kolay değişmeyen ana statik hesapları vardır. Bu temel hesaplara ve kurallara uymadan bina inşa edemezsiniz. Vücut Geliştirmede de özellikle yeni sporcular açısından, temel bilgiler önemli olup bunları bilmek gerekir.

Şu iyi bilinmelidir ki; Vücut Geliştirme sporunda da sihirli değnek yoktur. Düzenli ve bilimsel çalışma, bilgi, tecrübe, azim, sabır, beslenme vs gibi unsurların toplamı sporcuyu başarıya götürür.
 
Yaşam bir bilgi ve kültür alışverişi içinde gelişir! Bu bir dağa tırmanış gibidir. Önünüzdeki ustadan yol bulur, bilgi alır, sizi takip edeceklere de kendi kattıklarınızla yansıtırsınız. Tırmananlar çoğaldıkça çoğalır. Bunda herkes pay sahibidir.
 
Toplum içinde Vücut Geliştirme sporunu yapanları, yerleşmiş itici imajdan kurtarıp halk nazarında entelektüel, bilgili, narsist değil mütevazı, sevecen ve saygılı ve de saygı görecek duruma getirmek bu sporu yapanların, antrenörlerin ve yöneticilerin elindedir. Bence hepsi bu meziyetlere fazlasıyla sahiptir.
 
Bu arada sorularınız sayesinde, sizlere bir şeyler vermeye çalışırken, bir yandan yeni konularda ben de güncelliği yakalayıp, öğrenmeme yönelik kendimi geliştirmenin, diğer yandan sizlerden de bir şeyle öğrenmenin ve sizlerle iletişim kurmanın ayrıcalığını ve zevkini tadacağım.
 
Sağlıklı spor yapmanız temennisiyle, en iyi dileklerimi sunarım.
 
Sevgi ve Saygılarımla,
 
Özer Baysaling.
 
Sorularınızın cevabına gelince:

Genç Body Ersin
Ellerinizden öperim. Ben vücut geliştirmeye bir süre başlayıp bırakıyorum. Araya iş güç giriyor. Bırakınca bir daha zor oluyor. Acaba bunun için motivasyonumu nasıl artırırım. Egzersiz ve motivasyonla ilgili bilgi alabilirmiyim.

 
Cevap: İş durumu tabii ki önemli. Ancak spor salonuna gidemediğiniz zaman, günün herhangi bir saatinde evde veya iş yerinizde mekânınıza uygun egzersizler yapabilirsiniz. O takdirde, belki salon çalışmaları kadar etkili olmasa bile, hem sporu tamamen bırakıp sil yeni baştan yapmamış olursunuz hem de motivasyonunuz devam eder.
 
Lütfen unutmayınız ki spor bir yaşam tarzıdır. Hayat boyu onu bir şekilde devam ettireceğiniz yönünde beyninizi şartlayınız.
 
Size bu konuda Aletsiz Vücut Geliştirme kitabım yardımcı olabilir.

Hüseyin Mutlu
Hocam merhaba. 45 yaşındayım ve 25 yıldır spor salonu işletiyorum. Ama ben sizin karşınızda hocayım diyemem. Şimdi 18 yaşında çocuk karşıma geliyor ben hocayım diyor. Siz buna ne diyorsunuz. Herkes hoca mı? Spor hocası olmak için neler lazım?


Cevap: Çok rica ederim kardeşim, siz hocasınız ve karşımda da hocalığınıza saygı duyarım. Sizi çok iyi anlıyorum. Sorunu ben de hala yaşamaktayım. Bu yaşamın gelmiş geçmiş en önemli yazgılarından biridir. Çocuk küçükken babasını dünyanın en güçlü, muazzam, bilgili kişisi görürken, bahis ettiğiniz yaşlara gelince babasının hiç de öyle olmadığını, kendisinin ondan daha bilgili olduğunu düşünür. Bu gencin gelişiminin psikolojik sonucudur. Daha sonra yaşı ilerledikçe babasının kıymetini anlar ve yaptıklarına hayıflanır.

Bu sporda hoca ve talebe ilişkisinde de böyledir. Bunu gencin karakter yapısı ve aldığı terbiye de yönlendirir. Sporcu genç kendini ispatlama çabasındadır. Her sporcu için olmasa da hocasını beğenmeyebilir. Salondan salona koşturur. Ancak o da gerçekten hoca olduğu zaman bunu anlayacaktır. Tecrübenin önemini fark edecektir. Olaya hoşgörü ve sabırla bakmak gerekir.

Ne yazık ki bazı salonlar ve hocalar arasındaki çekişmeler, internetten edinilen kopuk kopuk bilgiler de bunda önemli rol oynamaktadır.

Üzülmeyiniz değerli hocam siz bilginizle öğretmeye ve kişiliğinizle örnek olmaya devam ettikçe, sizden aydınlanan ve örnek alan sporcular arkanızdan çığ gibi gelecektir.

Taner Kaş
Bizde müsabık sporcularda bir bulk dönemi bir de definisyon dönemi var. Ancak yurt dışında ünlü vücutçular diyor ki. Yılda ayrı zamanlarda 4-5 yarışmaya giriyorum ve her zaman 2 ay içinde podyuma çıkabilecek halde geziyorum. Hangi yol doğru?


Cevap: Yeni Vücutçularda ben de senede bir veya iki yarışma hedeflemelerini uygun buluyorum. Çünkü gelişmelerini bu uzun süreli aralarda tamamlayabilirler. Yarışmacı olacak Vücut Geliştirme sporcusunun vücudunun tam oturması için en az 4-5 sene gereklidir. Ayrıca yarışma hazırlıkları ekonomik açıdan da oldukça külfetli olabilir.

Ancak ünlü vücutçular genelde kaslarındaki gelişmeyi tamamlamışlardır. Bu sebeple yarışma ve of sezon kilolarında durumlarına göre 5-10 kilo civarında bir farkla formlarını korumaya çalışırlar. En fazla iki ay içinde de yarışma formuna kavuşurlar.

Ayrıca yurtdışındaki ünlü sporcuların çoğu bu işten çeşitli şekillerde para da kazanmaktadırlar. Sık yapılan yarışmalar, özel kurslar, pozörlükler, reklamlar, sponsor destekleri vs yoluyla devamlı formda kalmaya mecburdurlar.

Genelde aradaki fark bundan doğmaktadır.

Okan Gün
Hocam siz dünyayı gezmiş bir spor adamısınız. Oralarda sporculara tanınan imkanlarla bizdekini kıyaslar mısınız? Onlar neden başarılı? Para mı, antrenör mü, bilgi mi, genetik üstünlük mü. Nedir sizce?


Cevap: Ekonomisi ilerlemiş ülkelerde şüphesiz imkânlar da fazladır. Özellikle Amerika´da beslenmeden tutun her açıdan sporcunun sahip olduğu imkânlar bizle kıyaslanamayacak kadar fazladır. Bunu göz ardı edemeyiz. Tabii bu başarılarını da etkilemektedir.

Ancak başarı konusunda kendimizi de küçük görmeyelim. Seneler evvel Türkiye´deki Vücut Geliştirme salonlarının sayısı bir elin parmağını geçmezken, federasyon dahi yokken ve her türlü imkânsızlıklar içinde Dünya, Avrupa ve çeşitli Uluslararası yarışmalarda nice şampiyon sporcularımız olmuştur. Onlar bu günlerin sporcularına örnek teşkil etmiştir. Kaldı ki Türk çocuğu zoru sever ve imkânsızlıklar içinde de olsa harikalar yaratabilir.

Bugün ise daha nice Vücutçu şampiyonlarımız çıkmakta. Antrenör, bilgi vs bakımından da bir eksiğimiz yok. Kaldı ki Federasyon da sporcularımızı çok sayıda Uluslararası yarışmalara götürüyor. En önemli eksik ise bana göre, sponsor yokluğu ve çok pahalı olan sporcu beslenme sorunudur.

Gene de sporcularımızın daha iyi imkânlara kavuşması dileğimdir.

Performa
Hocam sorularımızı cevaplayacağınız için çok teşekkürler. Benim sorum şu: Antrenman sıklığı ve süresi ne olmalı? En kısa sürede hacim kazandıracak bir antrenman programı verebilir misiniz ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.


Cevap: Her ne kadar burada sorularınıza cevap vermeye çalışsam da, konuların uzunluğu, sebebiyle çok özel konulara girmenin zorluğuyla karşı karşıyayım.

Antrenman sıklığı, süresi, en kısa sürede hacim kazandıracak bir program kişiden kişiye değişir. Her sporcunun yaşı, çalışmaya ayıracağı zaman, kilosu, kişisel özellikleri değişiktir. Bu açıdan sporcuyu görmeden bu sorularına cevap ve program vermek; doktorun hastasını görmeden hastalığa tanı koymasına ve ona reçete yazmasına benzer.

Genel olarak split (İkiye bölünmüş) programlarla haftada dört gün, 45-60 dakika süreli antrenmanlar uygulanabilir. Hacim programı olarak özellikle piramit sistem ve onun gibi bulk programlar tercih edilebilir. Gene de sporcuya değişik programları uygulayıp, hocasıyla da birlikte hangi programın uygun olacağını tespit etmek uygun olur.

Program ve sistem örnekleri açısından size Hard Drive Bodybuilding kitabımı tavsiye edebilirim.

Eser Adalı
Merhaba. Benim protein tozu ve amino asitlerle ilgili kafam karıştı. Protein tozu da sonuçta amino asitlerden oluşmuyor mu? Hangisi ne de kullanılıyor? Sadece birini mi kullanmalı, sonuçta aynı şey değil mi?


Cevap: Haklısınız. İkisi de amino asit içeriyor. Ancak kombine veya tek amino asitler çok daha konsantre olup, özellikle ilerlemiş sporcularda kullanımı da çok yönlü. Örneğin soya, peynir altı suyu, yumurta, et vs den nano teknolojiyle üretilmiş, antrenman öncesi veya sonrası, çabuk kana karışan veya uzun etkili birçok amino türü mevcut. Özel hazırlanmış kombine amino asitler de kuvvete, performansa, growth hormon ve testosteron etkilenmesine vs yararlı olacak şekilde üretilmişlerdir.

Bunlar sporcunun gereksinmesine göre kullanılıyor. Siz henüz yeni sporcu iseniz ilk etapta muz, meyve ve sütle de zenginleştireceğiniz protein tozunu tercih edebilirsiniz.

Arnold jr.
Antrenmanda itiş hareketi olduğu gün triceps (örnek göğüs ve triceps) çalışın, çekiş hareketlerine de biceps koyun deniyor. Bir görüş te diyor ki tam tersini yap. Zaten göğüs çalışıyorken triceps te çalışıyor o gün bir de triceps yapma diyor. Hangi yöntem doğrudur?


Cevap: İkisi de yanlış değil. Bu sporcunun hangi türden etkilenebileceğine bağlı. Koldaki gibi antigonostik (karşıtlı) kas gruplarında ya da diğer kas gruplarında her ikisi de uygulanabilir.

Örneğin Arnold üst göğsü geliştirmek için, bir set açık tutuşlu barfiks, diğer set barbell veya dumbell incline (eğik sırada) üst göğüs olarak 6 set uygulardı. Her profesyonel kendi sistemini deneme yanılma ile bulmuştur. Bu konuda çoğunun ayrı görüşü vardır. Siz nasıl etkilendiğinizi hissediyorsanız onu yapabilirsiniz.

Mert Bolluk
Bende göbek var. Göbeğim gitsin ama zayıf olmayayım büyük kaslı olayım istiyorum. Salonda hoca diyor sürekli koşu yap, bisiklet yap, ağırlık yapma. O zaman göbek gidecek ama incecik bir adam olacağım. Hiç kas olmayacak. Ne yapmam lazım? Ben ağırlık ta yapayım diyorum.


Cevap: Değerli sporcu kardeşim, sizi hocanızla karşı karşıya getirmek istemem. Avukatlık mesleğimde dahi meslektaşlarım hakkında görüş belirtmemek prensibimdi. Sporda da öyle. Birçok hocanın da bu konuda çeşitli bakış açıları olduğunu görmekte ve saygı duymaktayım.

Ancak, bu alanda uzmanlar arasındaki genel kanı cardio, ağırlık, karın çalışmaları ve diyetin, homojen olarak bütünlük içindeki bir programla uygulanması yönündedir. Tabii ki kilo vermeyi etkili kılmak için, başta cardio´ya daha fazla yer verilmesi ve diğer unsurlara da bu bütünlük içinde ve birlikte önem verilmesi uygundur.

Atabey
Kardiyo ile ilgili çeşitli görüşler var. Kimsi diyor ki, ağırlık antrenmanından önce yap. Hem ısınırsın hem kaslarını korursun. Kimi diyor ki antrenmandan sonra yap. Hazır antrenmanda vücudun yağ yakımına girmiş, kardiyo ile devam et. Sizce hangisini yapmak lazım?


Cevap: Bunun da kesin doğru ve yanlışı yok. En iyisi mümkünse ayrı ayrı yapmak. Profesyoneller ve vakti olanlar her ikisini de günün değişik saatlerinde yapıyorlar. Ancak kas yapısına önem verenlerin güçleri etkilenmeden ağırlık çalışması yapıp sonra en az 5 dakika dinlendikten sonra kardiyoya geçmelerini, kardiyoya önem verenlerin ise başta yapmasını tavsiye ederim.

Doping Hakkında (isimsiz)
Merhaba. Doping Kitabınızı okudum. Zararlarından bahsetmişsiniz ve önermiyorsunuz. Ama sizce doping maddesi kullanmadan vücut geliştirme yarışmasına girilebilir mi. Güya herkes karşı, ama doping kullanmadan öyle vücut mümkünmü?


Cevap: İşte geldik benim için cevaplanması en zor soruya. Esasında Doping kitabımda yazdıklarım dışında bu konuya yorum getirmek istemiyorum. Çünkü orada, yazacaklarımın hepsini yazdım. Dopingin zararlarını ve karşıtı olduğumu belirttim. Aynını yineliyorum. Bu sayede binlerce kişiyi doping kullanmaktan caydırdığımı özellikle belirtmek isterim. Ancak bu konuda daha çok şey söyleyebileceğim gibi birçok konuyu da sır tutmak istiyorum.

Ne yazık ki sadece Vücut Geliştirmede değil, diğer tüm sporlarda da çok sayıda sporcunun doping ilaçları kullandığı gerçektir. Kullanan şampiyon sporcuları da bu açıdan töhmet altında bırakmak ve aşağılanmış duruma sokmak istemem. Bu bir şahsi tercihtir. Ancak yarışmacı ve profesyonel bazda çalışmayan kişilerin kesinlikle doping ilaçları kullanmamasını öneririm. Profesyoneller açısından, sporda kazanacakları getirilerle bağlantılı olarak ve tıpta güzellik ve başka amaçla kendini kestirenler gibi şahsi tercih ve etik açısından takdire bırakırım.

Amaç sporsa doping ilacı kullanmadan sağlıklı Vücut yapılabilir. Profesyonel baz açısından ise Doping ilaçları kullanmadan şampiyon vücutçu olunabilir mi? sorusunun bana yöneltilmemesini önemle rica ederim.

Ali Sevdik
Bir vücut geliştirmecinin cinsel ilişki sıklığı ne olmalı? Antrenmandan önce veya sonra arası ne olmalı? Kasını seven sex yapmamalı diyorlar doğru mudur?


Cevap: Değerli Kardeşim. Sorunuz hassas bir konu da olsa, siz sporcu kardeşlerime bilimsellik gerçeği içinde açıklamakta yarar görmekteyim.

Şu bir gerçek ki, cinsel ilişki sıklığı ve performansı kişiden kişiye değişir. Eski yıllarda bu konuda çok sıkı bir ahlak görüşü ve sınırlamalar vardı. Son bilimsel araştırmalarda uzmanlar, sporcunun cinsel açıdan doyuma ulaşmasını gerekli ve yararlı görmektedirler.

Halen Vücut Geliştirme konusunda da görüşler muhteliftir. Bazılarına göre Vücutçunun kas yapısını oluşturan en önemli hormon testosteronun (erkeklik hormonu) harcanmaması yönündedir. Ancak vücut bu azalan dengeyi çok çabuk onarabilmektedir.

İnsan üremeye yönelik yaratılmıştır. Bu sebeple cinsel ilişki insan yaşamının en önemli faktörlerinden biridir. Cinsel ilişki dolayısıyla organizmanın birçok alanında yararlı etkiler olur. Her vücut bunu doğal yapısında kendine göre ayarlar.

Genel olarak; yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, Vücutçunun haftada 1-3 civarında cinsel ilişkiye girebileceği, bunun antrenmandan önce veya sonra 4-6 saatlik bir arayla olabileceği tavsiye edilmektedir.

Erdoğan Ateş
Yağlarımdan kurtulmak için sabahları aç karnına tempolu yürüyüş yapıyorum. Ama diyorlar ki sabah aç karnına yaparsan kaslarından harcar. Oysa aynı zamanda kaslı da olmak istiyorum. sabah aç karnına yaparsam kaslarımdan mı gider?


Cevap: Sabahları vücuttaki yağ asitleri henüz yağa dönüşmemiştir. Sabah aç karnına ve de abartmadan tempolu yürüyüşlerde vücut bunları yakar. Bilakis faydalıdır. Birçok vücutçu da böyle yapmaktadır. Şayet yeterli karbonhidrat ve protein alabiliyorsanız hiçbir sakıncası yoktur.

Bir gün öncesinde yeterli karbonhidrat almadığınız zamanlar ise, vücut pek tabii ki proteinden enerji çekecektir. Bu da kaslar açısından olumsuz faktördür.

İsmet Sivri
Hocam merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim. Parası az olan bizim gibi öğrenci kesimi için supplement tercihi neler olmalı? Paramız çok olsa hepsinden alalım da az olunca hangilerine öncelik vermem lazım.


Cevap: Sporcularımızın yeterli besin alamaması bana üzüntü vermektedir. Ancak kıt imkânlarınızla mutlaka bir takviye almanız gerekiyorsa ve yarışmacı değilseniz, protein tozunu tavsiye ederim. Hem daha ekonomik olur hem de süt ve meyveyle zenginleştirebilirsiniz.

HAKKI ÜZEL
Bu girişiminizden dolayı sizleri kutluyorum. Son derece yararlı olacağı inancındayım. Böylesine deneyimli bir sportmenden yararlanmak bizler için bir ayrıcalık olacak. Saygılarımla, Hakkı Üzel


Cevap: Şahsımı onurlandıran bu değerli katkıya şükranlarımı sunarım.
Sevgi ve Saygılarımla,
Özer Baysaling.

Erdil
Ben spor salonu açmak istiyorum. Siz spor salonculuğuna yıllarınızı vermişsiniz. Daha ben dogmadan 72 yılından beri. Spor salonuna hangi malzemelere öncelik vermem lazım. Ne büyüklükte bir yer olmalı ve hangi aletlerle açmalıyım? Hangi marka malzeme alayım?


Cevap: Spor salonu açmak ve kapasitesi birçok amaç ve faktöre göre değişir. Örneğin en az elli bin liralık çok küçük bir sokak arası salondan tutun, milyonlarca liralık (eski parayla trilyonlar bazında) havuzlu ve çok aktiviteli komplekslere kadar değişik ölçüleri vardır.

Sizin imkânlarınızı bilemem. Ancak en asgari ölçülerde düşünürsek ve kısaca;

- Soyunma odalarından sonra kullanım alanı en az 150 metrekareden başlamalı,

- Kinesiolojik hazır aletlerin tüm vücut kaslarını çalıştıracak ekipmanlardan oluşmalı. Serbest ağırlıklara sahip olmalı. Barfiks ve squat teşkilatı bulunmalıdır. Gene en az 4-5 koşu bandı ve bisiklet olmalıdır. İş potansiyeli açısından da en az 10-15 kişinin aerobik ve plates gibi toplu çalışma yapabileceği serbest alana sahip olmasında yarar vardır.

- Aletler açısından, imalatçıların ve ithalatçıların da çoğunu tanıdığımdan size benim marka tavsiyesinde bulunmam doğru olmaz.

- Tabii yer ve bölgenin bu işe ait Pazar potansiyeli de önemli.

Bunların ışığında umarım size uygun en iyi salonu açar ve sporseverlere hizmet edersiniz.

Hoca Naim
Hocam merhaba. Ben spor salonu işletiyorum ve malum herkese özel program veriyoruz. Program yazarken nelere dikkat etmemiz lazım. Kime nasıl bir program uygundur bu işin aliminden öğrenmek isterim. Sağolun.


Cevap: Değerli kardeşim, şahsıma karşı gösterdiğiniz ilgiye ve hakkımdaki onurlandırıcı ifadenize teşekkürlerimi sunarım.

Esas sizler bir değersiniz ve bana değer vererek beni değerlendiriyorsunuz. Benim de sizlerden öğrenebileceğim çok şey var.

Bildiğiniz gibi, program vermek çok yönlü, bilgi ve tecrübe isteyen, sorumluluk gerektiren önemli bir iştir. Basmakalıp baştan savar gibi yapılması da doğru değildir. Program verilecek şahsın yaşı, kilosu, sağlık durumu, vakti, motivasyonu, seviyesi, beslenmesi ve daha birçok özelliği göz önüne alınmalıdır. Aksi halde verilecek program gerçekle bağdaşmaz. Şampiyon sporcuların programları da örnek olup herkese göre değildir. O sebeple burada fiks bir program vermemin çok zor olduğunu takdir edersiniz.

Ancak, kitaplarımı tavsiye etmeyi kendi anlayışıma ve tevazu kurallarıma göre doğru bulmamakla beraber, bazen buradaki satırların yetersiz kalması dolayısıyla da kaçınılmaz durumda önermekteyim. Bu sebeple sorduğunuz konuda daha geniş açıklamayı HARD DRİVE BODYBUİLDİNG kitabımda bulabilirsiniz. Bunların ışığında kendi görüş ve tecrübenizi de ortaya koyarak sporcunuza en doğru programı vereceğinize eminim.

Banu ve Ali
Eşimin de benim de kilo sorunumuz var. En etkili yağ yakıcı veya kilo verdirici kombinasyon hangi takviyelerdir. Nasıl kullanmalıyım ve en kısa sürede kilo vermek için nasıl bir egzersiz programı izlemeliyim. Teşekkürler.


Cevap: Şu iyi bilinmelidir ki, kilo verme konusunda sihirli bir çözüm yoktur. Uluslararası bilimsel araştırmaların ışığında en sağlıklı kilo vermek sportif aktivite ve iyi bir diyet programının birlikte ayarlanmasıyla mümkündür.

Sportif açıdan kardiyovasküler ağırlıklı (en az 30 dakika ve haftada dört gün başlanıp arttırarak) ve fitness-ağırlıkla çok tekrarlı ilaveli çalışmalar gereklidir.

Diyet açısından ise aç kalmak değil, gerektiği şekilde beslenmek önemlidir. Diyet çok ağır ve bilinçsiz yapılırsa, vücut kendini korumaya alır ve metabolik hızını düşürür. O zaman kastan kaybedilmesine rağmen kilo vermek değil, kilo bile alınır. Hiçbir şey yemiyorum ama kilo alıyorum bundan meydana gelmektedir.

Yağ yakıcı ve zayıflatıcı ilaçlar ve bitkiseller açısından, sağlıkla ilgili önemli bir konu olduğu için doktora danışılmasında yarar vardır. Bitkisellerin de çoğunun yan etkileri bulunmaktadır. Bir misal olarak bazı bitkiseller tiroit bezini fazla çalıştırır ve vücudun metabolik hızı artarak vücut ısısını yükseltir. Bu da tansiyon, kılcal kanama vs gibi risklere sebep olabilir.

Sportif açıdan ise; sporculara yan etkisi bulunmayan ancak faaliyet sırasında yağ yakmaya yardımcı olan bir amino türevi L-Carnitine ve yağ asidi türevi CLA tavsiye etmekteyiz. Bunlar direk zayıflatıcı olmayıp, çalışma sırasında vücuttaki yağın, yağ asidine dönüşerek enerjinin oradan alınmasına ve kilo vermeye yardımcı olurlar. Kalp sorunu yoksa antrenmandan önce bir fincan kahve içerek alınacak kafeinin de metabolik hızı artırdığı gözlenmektedir.

Burak Bıyık
Özellikle Sparta filminden sonra cross fit çok konuşulur oldu. Birçok yerde bu yeni akımın klasik vücut geliştirmeye alternatif olarak görüldüğüne şahit oluyoruz hatta vücutçulara karşı bir küçümseme tavrı var. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?


Cevap: Her spor kendi yararlılık ilkeleri içinde önemlidir. Bir branşın diğerine üstünlüğü veya aşağılığı düşünülmemelidir. Her branşta hedeflenen amaç ve beklenen yarar ayrı ayrıdır.

Bunun ışığında Cross fiti ele alırsak: Cross fit fonksiyonel bir çalışma sistemidir. Burada tek tek kaslar değil vücut bütün olarak koordineli ve işlevsel hareketlerle çalıştırılır. Ayni anda vücuttaki tüm kaslar her hareketin mahiyetine göre değişik etkilerle koordine olarak çalışır. Salonlarda yapılışı açısından serbest kilolarla çalışılır. Vücut Geliştirmedeki Circuit Training ve bazı sistemler de bu çalışmaları içermektedir. Vücut Geliştirme sporundaki çoğunluk izole ve tek tek kasları çalıştırarak büyütmeye karşı, cross fit atletik performansı, fitness ve kondisyon düzeyini arttırıcı çalışmalardır. Salon dışında ise birçok çalışma türleri vardır. Her gün de sıra dışı çeşitlerle bunlara yenisi ilave edilmektedir.

Şunu özellikle belirtmek isterim ki bu çalışmalar vücut ve kuvvet geliştirmekle beraber bizim Vücut Geliştirme branşındaki gibi yarışmacı vücudu oluşturmazlar. Sparta filmindeki savaşçıların çoğu esasında vücut geliştirmecilerden seçilmişlerdir.

Size şayet doğruysa şöyle bir misal verebilirim; Osmanlı´larda Yeniçeri askerlerinin bir kısmı ağır güllelerle çalıştırılır ve saatlerce mermere tokat attırılırmış. Bir savaşta öyle kora kor yakın dövüş olmuş ki, düşman askerlerinin çoğu başka bir yara almadan yedikleri tokatlardan ölmüşler.

Ben her zaman vücut geliştirme sporcusunun zaman zaman diğer aktif (boks, güreş vs) sporları da yapmasını, kardiyovasküler ve interval sistemli çalışmasını, tavsiye ederim.

Bu arada Vücut Geliştirme sporcusunu kimsenin küçümsemeye hakkı yoktur. Kendi açısından faydacılığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Bunlara kısaca göz atarsak: Bütün sportif faaliyetlerde rol oynayan fiziki faktörler içinde en önemli unsur kas kuvvetidir. Kas kuvvetinin bu kadar önem kazanmasının nedeni, bilinçli yapılan Vücut Geliştirme çalışmaları sırasında, sadece kaslar değil, bütün önemli bölgelerde de gelişmenin sağlanmasıdır.

Uluslararası spor enstitülerinde yapılan çok çeşitli araştırmalarda, Vücut Geliştirme esaslı çalışma yapan sporcuların, diğer sporları yapıp hiç VG yapmamış olanlara karşı çok farklı üstünlük sağladıkları görülmüştür. Gene bu araştırmalarda elastikiyet açısından da yararlı farklılıklar ortaya çıkmıştır.

Birçok branştaki dünyaca ünlü sporcular, takımlar harıl harıl Vücut Geliştirme esaslı kondisyon çalışmaları yapmaktadırlar. Bunlar yadsınamaz.

Diğer taraftan eskiden yapılan Süper Star yarışmalarının çoğunda Vücut Geliştirme yapan sporcuların daha başarılı olduğu görülmüştür. (Son zamanlardaki hakkında bilgim yok.) Bunda değişik spor branşlarındaki ünlü şampiyon sporcular; tenis, kürek, yüzme, ağırlık kaldırma, bowling, beyzbol, koşu, bisiklet, sürat, tırmanma ve mania atlamadan oluşan 10 değişik daldan 7 sini seçerek yarışmışlardır. Hepsi birbirinden ünlü sporcular arasındaki bu çeşitli yarışmalarda Lou Ferigno, Mike Metzer gibi Vücutçular Şampiyon olmuş ve daha birçoğu da iyi dereceler yapmışlardır. Bu da Vücut Geliştirme sporunun yadsınamayacak bir temel güç ve kondisyon sporu olduğunu göstermektedir.

Daha fazla bilgi için HERKES İÇİN SPOR kitabını tavsiye edebilirim.

Hadise Baylan
Çok değerli hocam selamlar. 55 yaşındayım. Menopoz ve kilo sorunum var. Neler önerebilirsiniz? (size ve sportmeniz biz ekibine teşekkürler.)


Cevap: Değerli Hadise Hanım, bizde sporun genelde hep çok genç yaşlarda yapılabileceği görüşü hakimdir. Oysa spor bir yaşam biçimidir… Bayanlar açısından özellikle menopoz döneminde yapılmasında özel yararları vardır. Çünkü o dönemde metabolik hız azalır. Çeşitli hormonal, ruhsal ve fizyolojik sorunlar başlar. Vücuttaki kas kaybı fazlalaşır.

Her zaman biz erkeklerden üstün olduğuna inandığım kadınların, erkeklere nazaran en şanssız yönleri kalsiyum eksikliği ve kemiklerdeki bozulmalardır. Bu durum, erkeğe nazaran 4 misli daha fazla olup menopoz döneminde en üst seviyelere çıkar. Özellikle diz ve mafsal bölgelerinde sorunlar başlar. Bunu önlemek için replasman tedavileri yanında, en yararlı yol sportif egzersizlerdir. Yapılan uluslar arası araştırmalarda, menopoz dönemindeki kadınların sportif çalışmalarla bu dönemlerini en sorunsuz şekilde geçirdiklerini göstermektedir. Bununla oluşabilecek sorunlar önlenebilir. Çalışmalar sırasında vücudun çıkaracağı endorfin (mutluluk) hormonu kişiyi rahatlatır. Kilo vermeye etken olur.

Şayet size uygun bir spor salonuna gidemiyorsanız, evde gerekli çalışmaları yapmanıza örnek teşkil edecek size Aletsiz kitabımı tavsiye ederim.

Esin Çelik
Sportmeniz.biz ekibini tebrik ederim. Böyle değerli bir hocamızı bizle tanıştırdıkları ve bilgilerinden istifade olanağı sağladıkları için. Basında TV´de, gazetelerde bir sürü şaklaban boy gösterir ama böyle insanları tanıtmazlar. Bravo sportmeniz.


Cevap: Övgü dolu ifadenizle beni onurlandırmışsınız. Şükranlarımı sunarım. Şahsımın tanınmasından çok naçizane iletmek istediğim bilgi ve mesajlarımın yerine ulaşması bile benim için yeterli olacak.

Kaner SARIÇİÇEK
Değerli büyüğümüz, size sorum şöyle olacak. Benim belimde fıtık sorunu var, sırtımda da dik durma ile ilgili sorun var. Acaba belimi zorlamadan postur düzeltmek için neler yapmalıyım, bilgilerinizden faydalandırabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.


Cevap: Değerli Kardeşim, bu konunun uzmanlarının ortak görüşü, bel rahatsızlıklarına yakalanmamak veya yakalanılmışsa tedavi etmek için çeşitli bel egzersizleri yapılmasını tavsiye ediyorlar. Karın ve sırt kaslarınızı güçlendirmeden bana gelmeyin şeklinde ortak görüşleri var. Anladığım kadarınca sizde skolyoz (sırt omurlarının S şeklinde bükülmesi) da var.

Esasında yoldan geçen 100 kişiyi çevirseniz en az %90 ında değişik nispetlerde benzer sorunlar vardır. Bunlar doğuştan, oturuş bozuklukları, ağırlık taşımalar ve omurgayı tutan kasların zayıf olmasından ve daha birçok sebepten kaynaklanır. Bunların ilerlemiş olanlarında sıkıntı başlar.

Lütfen hemen egzersizlere başlayınız. Göreceksiniz çok rahat edeceksiniz.

Yapılacak hareketler açısından, burada tarif etmem mümkün olmadığı için size ALETSİZ kitabımı tavsiye edeceğim. Orada evde ve her yerde yapabileceğiniz egzersizleri bulacaksınız.

Ice Lady
Ailece bel problemlerimiz var. Spor yapmaya başladık. Beli ve başı destekleyen bir karın aleti aldık. Karnım ameliyatlı, siyatiğim var. Normal mekikte zorlanıyorum. Kullanırken bir sorun yok şimdilik. Aleti kullanmaya devam edeyim mi?


Cevap: Ailece spor yapmaya başlamanızı tebrik ederim. Bel çalıştırmak için yapılmış çeşitli aletler var. Sizde hangisinin olduğunu bilmemekle beraber, beli ve başı desteklediğini belirttiğinize göre, karın ameliyatınız ve siyatiğinize uygun.

Ancak burada çok önemli bir konuya dikkat çekmek isterim. Omurga (bel) sakatlıklarının birçoğu da yanlış yapılan çalışmalardan kaynaklanmaktadır. Bu tür hareketleri yaparken dikkat edilecek en önemli konu, hareket sırasında karın ve sırt kaslarının bırakılmadan devamlı konsantre ve kasılı halde yapılmasıdır. Çünkü kaslar boşaltıldığı zaman hareket omurlara kontrolsüzce binerek zarar vermektedir. Özellikle de 4-5 omurlara. Karın ameliyatınızdan 6 ay geçmişse o açıdan hiçbir endişe duymayın.

Geçmiş olsun der iyi çalışmalar dilerim.

Rafet
Öncelikle, vücut geliştirme sporunun ülkemizde yayılmasında ve sevilmesinde gösterdiğiniz gayreti, sporculara olan yakınlığınızı, örnek kişiliğinizi tebrik etmekteyim. Toplumun sağlığı için yaşam boyu spor tekrar nasıl yaygınlaştırılabilir? Teşekkürler.


Cevap: Hakkımdaki övgünüz beni onurlandırdı. Bir yandan beni mutlu edip ilkel egolarımı etkilese de diğer yandan mahcup da oluyorum. Bu övgülere layıksam ne mutlu…

Toplumun sağlığı açısından spor bir kültür tarzıdır. Bunu yaygınlaştırmak da süre ve mücadele istiyor. Ancak iletişim vasıtalarının çokluğu, açılan spor salonları ve imkânların gelişmesiyle bizde de önemli adımlar atıldı. Çocukluğumuzda çok zor şartlarda yaptığımız spor bu gün her aileye öyle veya böyle girmiş durumda. Gene o devirlerde kız çocukların spor yapması hayalken, bu gün her alanda sporcu kızlarımız olmasından mutluluk duyuyorum.

Eğer meraklıysanız ve yaşınız da ortanın üstünde ise, yaşam boyu sporla ilgili bilgiler açısından Sayın Erol Uğur´la yazdığımız HERKES İÇİN SPOR ve eski yıllardaki spor açısından da YAŞADIĞIM İSTANBUL kitaplarımı tavsiye edebilirim.

Okan Baysal
İyi ki Varsın Özer Baysaling!


Cevap: Siz iyi ki varsınız sevgili kardeşim.

İlşad Özkan
Teşekkürler! Şu an vaktimin olmaması sebebiyle yalnızca yazıya göz atabildim fakat göz attığım yerler bile bu harika söyleşinin keyfini ve yararını anlamama yetti. İlk fırsatta tamamını okuyacağım.


Cevap: Esas ben hakkımdaki onurlandırıcı ifadeniz dolayısıyla size teşekkür ederim. Sorularınızı beklerim. Sevgi ve Saygılarımla.

Sevda Aksan
Çok değerli hocam, yakınım kolon kanseri. Ağır bir ameliyat ve sonrası devam eden kemoterapileri var. Bu hastalıkla ilgili tavsiye ve bilgilerinize dayanarak hastamıza yapabileceği sportif hareketler ve beslenmesi ile ilgili önerileriniz neler olabilir?


Cevap: Öncelikle geçmiş olsun der şifalar dilerim. Anladığım kadarıyla kemoterapi tedaviniz de bitmiş olduğuna göre, hastalığınızın da geçmiş olduğunu kuvvetle umut ediyorum.

Bu konuda bana birçok soru soruluyor. Tavsiyeler isteniyor. Kanser deneyimlerimi anlattığım KANSERİN PENCERESİNDEN BİR YAŞAM SENTEZİ kitabım piyasada tükendi. Yenisi de basılamayacak. Ancak bu sitede kısa da olsa, imkânların el verdiği kadar yazmaya çalışacağım. Sanırım önümüzdeki haftalarda yayınlanır.

Tekrar en derin şifa dileklerimi sunarım.

SAYIN KONUKLARIMIZ, SN.ÖZER BAYSALİNG´E SORULAR BİTMİŞTİR. AŞAĞIDAKİ YORUM FORMUNDAN SADECE BU RÖPORTAJLA İLGİLİ YORUM İLETEBİLİRSİNİZ. LÜTFEN SORU İLETMEYİNİZ. BAŞKA KONUKLARIMIZLA RÖPORTAJLARIMIZ SÜRECEKTİR. SİTEMİZİ FACEBOOK VEYA TWİTTER´DAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.
Bunları Okudunuz mu?
Kanserin Penceresinden 1: Kanser Olduğumu Öğrenme Şoku

Kanserin Penceresinden 1: Kanser Olduğumu Öğrenme Şoku

Şoke olmuştum. Bir an donup kaldım. Sonra büyük bir hayret ve ümitsizlikle "Allah´ım... Olamaz... Nasıl olur! Neden ben?" diye haykırmak istedim. Çıldıracak gibiydim.

AquaGym: Hem Eğlenin Hem Forma Girin!

AquaGym: Hem Eğlenin Hem Forma Girin!

Suyun ferahlatıcı ortamında sıcağın etkisini hissetmeden istediğiniz kadar egzersiz yapma imkanı. Yüzme bilmeniz gerekmiyor…

Steroidle Gelen Yalancı Vücutlar

Steroidle Gelen Yalancı Vücutlar

İşte zamanının bir numaraları. Dünyaca ünlü kas yığınları. Anabolik steroidlerle yapılan yalancı vücutlar geldiği gibi hızla gidiyor.

özer baysaling, röportaj, bilgiler, baysaling, herkes için spor, spor ve cinsel performans, spor ve cinsellik, evde egzersiz, doping, cinsellik, spor hocası, spor hocaları,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Barış Can     30.11.2012
ali seker arkadaşım gibi bende böbrek nakli oldum hocam bizim spor salonuna gidip vucud geliştirme gibi bir imkanımız varmıdır kısa bi cevap verseniz mutlaka bekliyorum.
ali seker     29.11.2012
Sayın hocalarm ve siteyi ziyaret eden bilinçli arkadaşlarım bir sorum olacak
Ben böbrek nakli oldum ve nakil olduktan 6 ay sonra yavaş yavaş şınav çekmeye başladım aralıksız her gün çektim 2 sene boyunca. artık spor salonuna gitmek istiyorum ne dersiniz?
Özer Baysaling     08.03.2012
Sayın Kardeşim,
Hakkımdaki onurlandırıcı ifadenize ben şükranlarımı sunarım.
Sizin gibi değerli hocaların sporumuza büyük katkılar sağladığına inanıyorum.
Bu vesileyle en iyi dileklerimi gönderirim.
Sevgi ve Saygılarımla...
Özer Baysaling.
samim kutal     05.03.2012
sayın özer hocam 60 yaşındayım spor salonu çalıştırıyorum. sizin öğrenciniz olmaktan gurur duyuyorum,sizden çok şeyler öğrendim ve hala öğrenmekte devam ediyorum vede bu engin bilgi ve tecrübelerinizi bizlerden esirgemediğiniz için şükranlar sunarım.
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım