logo
Güzellik   19.577

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Paylaş:

Sağlıklı saç kadının güzelliği demektir!
Hanımlar, işte sizlere, ekstra bir çaba harcamadan sağlıklı saçlara kavuşmanın yolları.

Saç, kadınların en çok önem verdiği, iyi göründüğünde kendini iyi hissettiği, kötü göründüğünde ise aynaya bile bakmak istemedikleri bir parçasıdır. Bu nedenle saç sağlığı ve
saçın nasıl göründüğü tüm kadınlar için ölümcül derecede önemlidir. Peki sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak için öncelikle beslenmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor muyuz?

Beslenme sağlığın temel taşlarından biri olduğuna göre, beslenmeyi es geçerek dışarıdan yapılan bakım ve kürlerin kendi başlarına yeterli olamayacağını anlamamız gerekiyor. Öncelikle saç sağlığını oluşturacak besinleri alalım ve sonra dışarıdan bakım ile destekleyelim ki ortaya muhteşem bir sonuç çıksın. Ayrıca aşağıda saçınız için tavsiye edeceğimiz
besinler vücut sağlığınızı birçok yönden destekleyecektir.

- SU:
Susuz bir hayat düşünülemez. Vücudumuzun en çok ihtiyacı olan şey sudur. Tabiki saçlarımızın da. Günde 1,5 litre su tüketimi hem metabolizmamızı hızlandıracak, hem güne daha iyi başlamamızı sağlayacak, hem de saçlarımızı nemlendirecektir.

- SÜT ÜRÜLERİ:
Kalsiyumdan zengin olan süt ürünleri saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.

- TAVUK, ET VE BALIK:
Saçlarınızın parlak ve canlı görünmesini istiyorsanız mutlaka balık tüketmelisiniz. Balık, içinde bulundurduğu Omega- 3 sayesinde saçlarınızın parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Saçlarınızın güçlü, kırılmaz olması ve kolay kopmaması için de yeterli derecede protein almamız gerekmektedir. Et, tavuk ve balık çok yüksek miktarda
protein içerdiği için bu besinleri düzenli şekilde almaya dikkat etmelisiniz.

- YUMURTA:
Son yıllarda yumurta aklanmış besinler arasına girdi. Birçok faydası olan yumurta sadece hayvansal besinlerde bulunan B12 içerir. İçerdiği çinko sayesinde saçlarınız daha güçlü olacaktır. Güçlü saçlara sahip olmanızı sağlayacak biotini yumurtadan alacaksınız.

- BAKLAGİLLER:
Protein, çinko ve demir üçlüsünü bir arada barındıran baklagilleri haftada 2- 3 kez tükettiğinizde saçlarınızın gücünü korumuş olacaksınız.

- TAHILLLAR:
Mısır, pirinç, yulaf, buğday vb. ürünler B vitamininden zengindir. Yüksek miktarda çinko ve demir içerir. Saç sağlığında demir, çinko ve proteinin önemini artık biliyoruz. Bu nedenle tahıl gurubunu hayatımıza mutlaka eklemeliyiz.

- YEŞİLLİKLER VE YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER:
Roka, yeşil soğan, maydanoz, dereotu, semizotu, ıspanak, brokoli vb. besinler A ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir deposudur. Saçlarımız için saç kremi görevi gören, saçımızı yumuşatan yağlı sebum maddesi bu gıdalar sayesinde vücudumuzda üretilir.

- BADEM:
Bol miktarda çinko içerir ve saçın hızlı uzamasını sağlar.

- KURU ÜZÜM:
Bol miktarda demir içerir ve kansızlık probleminiz varsa bunu da destekleyecektir.

- KETEN TOHUMU:
Bol miktarda bitkisel kaynaklı omega- 3 içerir. Saçlarınızın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.
Bunları Okudunuz mu?
Balık Tüketiminin Beslenmemiz ve Sağlığımız Açısından Önemi

Balık Tüketiminin Beslenmemiz ve Sağlığımız Açısından Önemi

Balığın sağlığınız için ne kadar yararlı olduğunu biliyor musunuz? İşte balık tüketiminin sağlığımıza olan sayısız yararlarını, bilimsel kaynaklardan sizin için derledik.

Egzersiz Programları 1: Yeni Başlayanlar İçin

Egzersiz Programları 1: Yeni Başlayanlar İçin

Yeni başlayanlar için egzersiz programları burada. Doğru bir başlangıç, daha kısa sürede hedefinize varmanızı sağlayacaktır. İşte programınız.

Gıdalarla İlgili Bilimsel Araştırmalar Ne Kadar Bilimsel?

Gıdalarla İlgili Bilimsel Araştırmalar Ne Kadar Bilimsel?

Hemen her gün birbiri ardına gıdalarla ilgili pek çok araştırma sonuçları duyuruluyor. Televizyonda, dergilerde ve internette sık sık rastladığınız bu araştırmalar ne kadar bilimsel?

sağlıklı saçlar için nasıl beslenmeli, sağlıklı, saçlar, için, nasıl, beslenmeli, sağlıklı saçlar, saç sağlığı,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Lemann     17.03.2014
Bence bunlar saçın uzaması için saçma ...

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım