logo
Sağlık   22.056

Sigara ve Zararları: Bir Keyif Uğruna Bakın Neler Feda Ediliyor

Paylaş:

Sigaranın neden olduğu zararlar sayılamayacak kadar çoktur. Bu alışkanlığın süresine, günlük içilen sigara sayısına, her kişiye ayrı etkinlikte zarar vermesine, içerdiği katran, nikotin ve diğer zararlı maddelere ve dumanın ulaştığı dokulara bağlıdır. Sigara ayrıca bağımlılığı oluşturan bir ruhsal sorundur.

Bir keyif uğruna ciğerlere çekilen dumanın en önemli zararlarına kısaca göz atarsak:

- Sigarayla doğrudan etkilenen akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, gırtlakta çeşitli hastalıklar, kanser riski. Akciğer kanserinin %90´ı, gırtlak kanserinin %84´ü sigaradandır.

- İdrar kesesi hastalıkları ve kanser riski,

- Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları: Kan damarlarının büzüşmesine ve kan basıncının artmasına neden olan hormonların salgılanmasını körükleyen nikotinin kalp ve damar üzerindeki zararlı etkileriyle; damar sertliği, damar tıkanmaları, nefes darlığı, kalp krizleri vs.

- Sigara dumanında 4.000 den fazla zararlı madde (zehir) bulunmaktadır.

- Nikotin bağımlılık yapmakta, ayrıca kanın pıhtılaşmasını arttırdığından enfarktüse neden olmaktadır.

- Sigara içenlerin kanındaki karbon monoksit düzeyi içmeyenlere oranla daha yüksektir. Bunun sonucunda oksijenin dokulara geçişi azalır.

- Kaliforniya Üniversitesinde yapılan bir araştırmada; nikotinin beyne korkunç zararlar verdiği, beyindeki sinir sistemi ve özellikle REM uyku ve cinsel uyarı bölgelerine zararlı etki yaptığı, ayrıca kanser ve kalp krizi riskini arttırdığı tespit edilmiştir.

- Yapılan çeşitli araştırmalarda kansere bağlı ölümlerde ölümlerin 1/3 ünün sigaradan kaynaklandığı görülmüştür. Sigarayı bırakanlarda ise bu oran azalmıştır.

- Sigara içenlerin en az %25 inde ortaya çıkan koroner bronşitte; akciğer dokusunun gaz alışverişi yapan bölümünde, tekrar düzelmesi mümkün olmayan değişimler meydana gelerek, içeri giren hava, içeride kapalı kalarak akciğeri şişiriyor. Amfizem adı verilen bu hastalık, hastayı kalp ve solunum yetmezliğine sokuyor.

- Konsantrasyon süresini kısaltıyor. Sigara içenlerin içmeyenlere oranla üç misli daha fazla yoğunlaşma bozukluklarına uğradıkları, hatta ayni nispette daha fazla trafik kazası yaptıkları tespit edilmiş.

- ABD´de yılda yaklaşık 5000 civarında kişi, pasif içiciliğin oluşturduğu akciğer kanserinden ölmektedir.

- Sigara bağışıklık sistemini de bozmaktadır.

- Amerikan Ulusal Kanser Kurumu Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; özellikle günde 20 ve fazlası sigara içenlerde, kolon tümörü vakalarının %21 nispetinde daha fazla risk oluşturduğu, sigaraya erken başlama ve içme süresinin bu nispeti daha da arttırdığı açıklanmaktadır.

- Gene ayni kurumun araştırmalarında, sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin içmeyenlere nazaran 10 misli daha fazla olduğu, bırakanlarda ise bu riskin %90 daha azaldığı açıklanmakta.

- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, kalp ve kanser hastalıkları ve bunlardan ölümlerin %50 civarı sigaradan kaynaklanmakta, gerek sigara ve gerekse meydana getirdiği hastalıkların tedavisi için yapılan harcamalar korkunç rakamlara ulaşmaktadır.

- Mayo Clinic´den yapılan bir açıklamaya göre; başkasının içtiği sigaranın dumanı, kendi içtiğiniz sigaranın içerdiği katran ve nikotinin iki, benzpyrene (kansere neden olan bir ajan) olarak adlandırılan bileşiğin üç, karbon monoksitin beş ve amonyağın ise yaklaşık elli kat fazlasını içermektedir. Sigara tiryakilerinin yanındaki çocukların idrarında, günde altı sigara içen erişkine eş miktarda nikotin bulunmuştur. Bu da pasif içicilerin de ne hak yere büyük risk altında olduğunu göstermektedir.

Kemoterapi seanslarına girdiğim salonda akciğer kanserli hastaların hepsi sigara içtiklerine pişmanlardı. İçlerine akciğer kanserli bir yaşlı, sigara içtiğine binlerce kere lanetler ediyordu. Kendisi gençken, yaşlı bir bey ona "İçme oğlum, sigara çok zararlı, bir gün çok pişman olursun" demiş. O da "Sen ne karışıyorsun" diye cevap vermiş. Şimdi o ayni şekilde bir genci ikaz edeyim demiş, daha ağır cevap almış. Sigara içtiğine pişmanlıkla, yana yakıla bunu anlatıyordu.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon dediğimiz şey, kanın damar duvarını zorlamasıdır. Tansiyon ne kadar yüksekse, damar duvarı o kadar çok zorlanır. Yani o kadar çok bozulur.

Kilo Verdiren Zayıflatan 10 Bitki

Kilo Verdiren Zayıflatan 10 Bitki

Sağlıklı kilo vermek isteyenler, iştah azaltan ve yağ yakımını hızlandıran bu bitkileri tercih ediyorlar. İşte kolayca bulabileceğiniz bu bitkiler.

Vücut Geliştirme İçin En İyi 6 Besin

Vücut Geliştirme İçin En İyi 6 Besin

Hızlı kas yapılanması ve maksimum büyüklük için vücudunuza gereken besinleri vermelisiniz. İşte mutfağınızdan eksik etmeyeceğiniz 6 önemli besin.

sigara, sigaranın zararları, tününe son, sigaraya son, tütün ve zararları, sigara içenler, sigara içenlerde, sigarada görülen, görülen zararlar,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım