logo
Egzersiz   31.887

Spor Anatomisine Göre Vücut Tipleri

Paylaş:

ENDOMORPH


- Armut şeklinde vücut
- Yuvarlak kafa
- Geniş kalça ve omuzlar
- Yanlardan ziyade öne ve arkaya doğru genişleyen vücut
- Vücutta, üst kollarda ve baldırlarda çok fazla yağ birikimi

Endomorphic kişiler genellikle kısa kol ve bacaklara sahiptir. Bu da çok fazla kıvraklık ve hız gerektiren sporlarda hareketleri yapmalarına engel olur. Ağırlık kaldırma gibi sadece güç gerektiren sporlarda endomorphlar oldukça başarılı olurlar.

Birçok ünlü vücut geliştirmecinin kısa boylu olmasının de sebebi budur. Yoksa body building boyu kısaltmaz. Kısa kol ve bacaklar ağırlığı kaldırma mesafesini de düşürür. Bench press veya shoulder press yaptığınızı düşünün. Kısa boylu bir sporcunun ağırlığı kaldırdığı mesafe ile kısa boylu bir sporcunun kaldırdığı mesafe aynı değildir. Bu yüzden kısa boylu olanlar daha kısa mesafeye kaldırdıklarından daha ağır çalışabilirler. Kas lifleri de kısa olduğundan genişleme de daha kısa sürede olur. Bir diğer husus ta kısa boylu ve toplu olan bu kişilerde kas gelişimi daha çabuk farkedilir.
165 boyunda 45 cm kola sahip bir sporcu, 185 boyunda ve 45 cm kola sahip sporcuya göre daha iri görünür.

MESOMORPH


- Sıkı bir vücut
- Köşegen kafa
- Geniş omuzlar
- Kaslı kol ve bacaklar
- Dar kalçalar
- Yanlardan ziyade ön ve arkada daralan vücut
- Çok az oranda yağ

Mesomorphic kişiler güç, kıvraklık ve hız gerektiren sporlarda oldukça başarılı olurlar. Boyları, beden yapıları ve kaslı vücutları herhangi bir sporda kolayca sivrilmelerini sağlar. Zaten Tanrı vergisi böyle bir vücudunuz varsa işiniz daha kolaydır. Yüzme, fitness, body building sizin çok kısa sürede daha da hoş görünmenizi sağlar.

ECTOMORPH


- Yüksek alın
- Geriye doğru çekilmiş çene
- Dar omuz ve kalçalar
- Dar göğüs ve karın kasları
- İnce kol ve bacaklar
- Çok az kas ve yağ

Ectomorphic kişiler uzun, zayıf ve yetersizdirler. Bu nedenle güç gerektiren sporlarda başarılı olamazlar. İnce yapıları çabuk incinmelerine yol açar. Vücutları kolayca eğilebiliyorken, kas yapılarındaki eksiklik nedeniyle kas gerektiren sporlardaki seçenekleri oldukça azdır. Ancak bu herşeyin sonu değildir. Bu kişilerin egzersiz sırasında az (veya hiç) cardio hareketleri yapmaları, son 3 tekrarda kaldırabildikleri maksimum ağırlıkla çalışarak ortalama 8 ve bazen 10 tekrar sayısını aşmamaları gibi hususlara dikkat edilerek uygun bir egzersiz ve beslenme programıyla vücutlarında harikalar yaratabilirler.

İlk aylarda kasları güçlendirecek hafif ağırlık egzersizlerinde kaslar yenilenip güçlendikçe yavaş yavaş ağırlıklar artırılmalıdır. Lütfen çalışmaya devam. KAslarını güçlendikçe sizden daha ağır çalışmanızı kendisi isteyecektir. Bu yüzden ilk aylarda kimseye özenmeden kendi çalışmanıza bakın. Çalışmanızın meyvelerini mutlaka alacaksınız.
Bunları Okudunuz mu?
Kardio Egzersizleri ve Kardio Çalışmanın Önemi

Kardio Egzersizleri ve Kardio Çalışmanın Önemi

Kardio çalışmaları, egzersiz programlarınızın içinde mutlaka yer almalı ve düzenli olarak yapılmalıdır. Kalp sağlığınız için en önemli aktivitedir.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Önlemler

Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Önlemler

Bahar yorgunluğuna karşı alınacak önlemleri Doçent Doktor Mesut Başak TRT Haber'de anlattı. İzlemeyen veya kaçıranlar için işte bahar yorgunluğu için alınacak önlemler.

Kozmetik Ürünlerinizinin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız!

Kozmetik Ürünlerinizinin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız!

Arada sırada makyaj yapan bayanların makyaj malzemeleri uzun süre bitmezler. Peki bu durumda ürünlerin bozulduğunu nasıl anlarız. Bu yazımız bozulan kozmetik ürünlerinizi nasıl anlayacağınızı gösteriyor.

endomorphic, spor anatomisi, mesomorphic, ectomorphic, vücut tipi, vücut tipleri, yüzme, fitness, body building, cardio hareketleri, güçlü kaslar,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım