logo
Cinsellik   23.677

Sporun Cinselliğe Etkileri Nelerdir?

Paylaş:

Sporun insanlara ne denli yararlar sağladığı ve sağlıklarını olumlu etkilediği bilinen gerçektir. Bu cinsellik konularını da kapsamına almaktadır. Sportif egzersizler bilimsel, programlı ve devamlı yapıldığı taktirde hormonların çalışmasına da yararlı etki yapmaktadır. Spor, bu yönü ile cinsel hormon faaliyetlerini de etkiler. Erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojen ve progesteron hormonları sporla daha dengeli çalışmakta ve hormon salgıları artmaktadır.
SPORUN VÜCUT SİSTEMLERİNE ETKİLERİ
Sporun kalp, damar, solunum, sinir, kan, kas vs. gibi doku ve sistemlere birçok yararlı etkisi vardır. Bu sistemlerdeki olumlu gelişmeler iletken bir zincir halkası gibi bütün vücudu etkiler. Bu olumluluk vücudu daha aktif ve duyarlı hale getirir. Beyin, sinir ve kas sistemi arasında çok faydalı etkileşim doğarak kasların ve tüm vücudun kontrolü artar. Bu kontrol kişiye özgüven vererek cinsel istek ve orgazm üzerinde de etkili gelişmeler gösterir. Kasların duyarlılığı ve kontrol etme gücü seks faaliyetinde de etkisini gösterir.

Sporun dolaylı etkisi açısından ise; spor kalp, damar, solunum, şeker vs. gibi birçok hastalığı önlediğinden veya ilerlemesini yavaşlattığından, bundan olumlu yönde etkilenecek insan sağlığı, kişide var olan seks hayatını arttırıcı rol oynamasa bile, daha uzun süreli ve sağlıklı devamını sağlar.

Sporun cinselliğe psikolojik açıdan etkisi:

Spor yapan kişilerde yavaş yavaş oluşan kas kontrolü, güçlenme, estetik çekicilik, vücut foksiyonlarının düzeldiği hissi ile başlayan kendine güven duygusu, kişinin kendisini sevmesine neden olan Ben i oluşturur. Kişi kendine güvenmeye ve kendini beğenmeye başladığı zaman vücudunu seks arzularına daha rahat bırakarak, birleşmeye hazır hale gelir. Buna sportif egzersizlerden sonra vücutta salgılanan endorfin mutluluk hormonunun seviyesinin artması, sinirlilik ve gerginliğin ortadan kalkması, vücut sıcaklığının yükselmesi, kan dolaşımının artması gibi unsurlar da eklenince, kişide cinsel birleşmeye müsait bir ortam hazırlar.

Spor dengeli ve yararlı beslenme alışkanlığı kazanılmasına yardımcı olur.

Spor yapan kişiler genelde sporla birlikte dengeli beslenme alışkanlığı da kazanırlar. Bu bir açıdan spor yaparken daha rahat elde edilebilen yararlı beslenme şeklidir. Yararlı beslenme, her türlü besinin gerektiği kadar, gerektiği yerde, gerektiği şekilde alınmasıdır. Bu da şişmanlığa mani olup, sağlığı olumlu yönde etkilerken, lüzumsuz besinlerin ve aşırılıkların elimine edilmesine, vücudun gücünün sağlıklı şekilde yerine gelmesine sebep olur. Bu da cinsellik üzerinde çok olumlu etki yapar.
Bunları Okudunuz mu?
Kısa Sürede Atletik Bir Vücuda Sahip Olun

Kısa Sürede Atletik Bir Vücuda Sahip Olun

Uygulaması son derece basit, fazla alet ve makineye gerek kalmadan uygulayabileceğiniz çabuk form tutma planı. Kısa sürede gösterişli bir vücut için.

Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon dediğimiz şey, kanın damar duvarını zorlamasıdır. Tansiyon ne kadar yüksekse, damar duvarı o kadar çok zorlanır. Yani o kadar çok bozulur.

Anemi (Kansızlık) Nedir? ve Türleri Nelerdir?

Anemi (Kansızlık) Nedir? ve Türleri Nelerdir?

Kansızlık belirtileri, türleri, tedavi yönetmleri hakkında bilgileri bu başlıkta bulabilirsiniz…

spor ve cinsellik, cinsellik ve spor, spor ve sex, sex ve spor,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım