logo

Standing Barbell Calf Raise Egzersizi

Standing Barbell Calf Raise Egzersiz Resmi
  • Paylaş:
  • Çalışan Kaslar: Gastrocnemius, Soleus, Extensor Digitorum Longus, Perenous Longus
  • Kasların Görevi: Parmak ucunda yükselme ve sıçrama aktivitelerini yaptırır.
  • Kullanılan Ekipman: Barbell
  • Spor Branşları: Bacak kaslarının rol oynadığı tüm branşlarda, baldır kasları da çok önemli tamamlayıcı bir rol üstlenirler. Bilhassa, kısa mesafe koşu, yüksek ve üç adım atlama, basket, voleybol, eskrim, ski, futbol ve uzak doğu sporlarında çok etkilidir.
  • Uygulama: Omuzlara Barbell alınarak, ayakların altına 10-15 cm.yüksekliğinde bir tahta almak suretiyle parmakların ucunda yukarıya doğru yükselerek uygulanır. Yükselirken nefes verilir, topuklar en alt pozisyona gelirken nefes alınır. Dikkat edilmesi gereken husus; hareket esnasında vücudun dik olması ve dizlerin kırılmamasıdır. Ayrıca parmak uçlarında en üst noktaya kadar yükselmek ve en alt noktaya gelindiğinde de topukların yere değmemesine dikkat etmek çok önemlidir. Ayrıca hareketi yavaş ve kontrollü olarak, baldırlarda yanma hissedene kadar, çok tekrarlı uygulamak gerekir.
    Baldırların dış kısmını çalıştırmak için, topuklar dışa dönük, iç kısmını çalıştırmak için içe dönük olmalıdır. Baldırları zayıf olanların bu hareketi en az vücut ağırlıkları kadar bir ağırlıkla yapmaları ve gittikçe çalıştıkları kiloları arttırmaları iyi netice verir. Bu egzersiz tek bacakla da uygulanabilir ve bu şekilde baldırlarda daha çok gerginlik hissedilebilir. Tek bacakla yapılan çalışmaya “One leg standing calf raise” ismi verilir. Ayrıca bu hareket "Smitt Machine" adlı çok amaçlı çalışma istasyonunda da uygulanabilir.

Bu Bölgeyi Çalıştıran Diğer Egzersizlerden Bazıları

Rocking Standing Calf Raise

Rocking Standing Calf Raise

Çalışan Kaslar: Gastrocnemius, Tibialis Anterior, Soleus

Dankey Calf Raise

Dankey Calf Raise

Çalışan Kaslar: Gastrocnemius, Soleus

Standing Barbell Calf Raise

Standing Barbell Calf Raise

Çalışan Kaslar: Gastrocnemius, Soleus, Extensor Digitorum Longus, Perenous Longus

Dumbbell Seated One-Leg Calf Raise

Dumbbell Seated One-Leg Calf Raise

Çalışan Kaslar: Flexor Digitorum Longus, Soleus, Tibialis Posterior, Flexor Hallucis Longus, Pereneus Longus, Pereneus Brevis

Tibialis Extension

Tibialis Extension

Çalışan Kaslar: Tibialis Anterior, Soleus

Seated Calf Raise

Seated Calf Raise

Çalışan Kaslar: Flexor Digitorum Longus, Soleus, Tibialis Posterior, Extensor Digitorum Longus, Perenous Longus, Pereneus Longus, Pereneus Brevis

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım