logo
Egzersiz   34.460

Streching: Esnetme ve Gerdirme Egzersizleri

Paylaş:

Esneklik bir eklem etrafındaki hareket alanı (R.O.M.) olarak tanımlanır. Her eklemde, performans için gerekli olan bir hareket alanı vardır. Tüm sportif aktivitelerde hareketin özelliğine göre yeterli ölçüde Streching - Esnetme ve Gerdirme Egzersizlerini uygulamak verimliliği vücut esnekliğini ve çalışma zevkini arttırarak aynı zamanda sakatlanma riskini önlemektedir.

Streching egzersizleri çalışma öncesi ısınma, çalışma sonrası da soğuma hareketleri olarak çok önemli bir rol üstlenerek, aynı zamanda vücut esnekliğinin artmasını sağlarlar.

Bununla birlikte esnekliği etkileyen şu faktörler de, egzersizlerde çok önemli rol oynamaktadır:

- Yaş : Yaşlandıkça, eklemlerimiz esnekliğinin bir kısmını kaybederler.
- Hareketsizlik : Bağ dokular, hareketsizlik sonucu kısalarak, eklemlerin esnekliğinin yitirilmesine neden olurlar.
- Cinsiyet : Kadınlar, erkeklere nazaran daha esnek bir hareket sistemine sahiptirler. Birçok uzman, kadınların doğum kabiliyetlerinin bu esnekliği oluşturduklarından söz etmektedirler.
- Vücut Tipi ve Güç Çalışması : Esneklik kişiden kişiye değişir; çünkü her bireyin farklı bir kas ve eklem yapısı, genetik oluşumu vardır. Esneklik dereceniz, kasları uzatma antrenmanı ile arttırılabilir.

Streching - Esneklik Çalışmasının Faydaları
- Kas ağrısını azaltır,
- Sakatlanma riskini (Kas yırtılması) azaltır,
- Hem fiziksel hem de ruhsal rahatlamayı arttırır ve sağlar.

Streching - Esnetme Uygulaması
Hareket Detayları İçin Resimlere Tıklayınız

Seated Finger Streching Overhead

Side To Side Body Streching

Standing Rear Leg Curl Streching

Arms Rear Streching

Parallel Arms Rear Streching

Elbow Rear Streching

Seated Knee Down Streching

Seated Back Straight Leg Streching

Rear Body Streching On The Floor

Birçok Streching - Esnetme metodu vardır. Genellikle uluslararası kuruluşların önerdiği metod, statik esasa dayanmaktadır. Buna göre uygulama; esnetme esnasında
yavaşça pozisyon alınarak ve ilgili esnetmeyi uyguladığınız kasınızda ve eklem yerinizde bir gerilme olana dek hareketi devam ettirmek suretiyle olmaktadır. Ancak bu gerilme kasınızda bir acı hissederek olmamalıdır.

Gerilme noktasına geldiğinizde, kaslarınızın uzamasını 10 ile 30 saniye için, yaylanmadan sabitleştirerek tutun ve sakın bozmayın. Yaylanmalı esnetmeler, kasın daralmasına, sıkışmasına neden olur. Buna esnetme refleksi denir. Böyle bir esnetme tekniğini kullanmak yanlıştır ve bu durum kas ağrısı ve sakatlanma olasılığını arttırır. Size verdiğimiz Streching - Esnetme egzersizleri tamamen bilimsel ve tüm vücudu mükemmel esneten hareketlerden oluşmaktadır. Bu egzersizleri düzenli olarak uygulamanız vücut esnekliği ve sağlığınızı mükemmel etkileyecektir.

Esnetme çalışmasına harcayacağınız zaman, genel kondisyon düzeyinize bağlıdır. Eğer, fıtık, kas yırtılması, ayak bileği burkulması gibi bir sağlık sorunu varsa, Streching çalışmasına başlamadan önce, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bu durumda yapmamanız gereken birçok egzersiz vardır.
Bunları Okudunuz mu?
Kutu Sütler Tehlike mi Saçıyor?

Kutu Sütler Tehlike mi Saçıyor?

Okuyacaklarınız, üzerinde önemle düşünülmesi gereken şok iddialar içeriyor. UHT kutu sütlerle nasıl bir tehdit altındayız? Reklamlar gerçekçi mi?

Suyu Önemseyin ve Asla İhmal Etmeyin

Suyu Önemseyin ve Asla İhmal Etmeyin

Su vücudun gereksinim duyduğu en temel besin olup, yaşam için oksijenden sonra en önemli ögedir. Besinin vücutta taşınmasını sağlar, vücut ısısını düzenler.

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Spor yapılsın veya yapılmasın, herkesin mutlaka kas ve yağ oranlarının vücutta ne gibi değişiklikler meydana getirdiğini bilmesinde fayda var. Yağ oranının artması, çeşitli riskleri beraberinde getiriyor.

streching, esnetme egzersizleri, gerdirme, hareketsizlik, kas ağrısı, fiziksel, ruhsal, esnetme hareketleri, fıtık, kas yırtılmazı, burkulma, egzersiz resimleri,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

cevap     01.11.2015
Hareketsizlik sonucu kaybedilen esneklik, düzenli bir şekilde esnetme hareketi yaptığımızda kazanılabilir.
misafir     23.11.2014
Esneğim ama daha fazla nasil esnerim bunla ilgili de yazar misiniz?
demir     04.11.2014
Esneme hareketleri spor aktivitelerinin tümü için olmazsa olmazdir. Siteniz çok faydalı teşekkürler. Bîr ricam var esneme hareketlerinin sayılarini artırin
yaren     18.03.2014
Hareketsizlik sonucu kaybedilen esneklik geri kazanılabilir mi??
turgay     13.01.2013
streching esnetme metodunun önemini tüm sporculara hatırlattığınız için teşekkür ederim yakından takipcilerinizdenim başarılar.
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım