logo
Cinsellik   28.539

Testosteron Düşüklüğü ve Yüksek Kilo Cinselliğin Düşmanı

Paylaş:

Dünyaca ünlü uzmanlar uyarıyor: Bel ölçüsü 94 santim üzerinde olan erkeklerin seks hayatı tehlikede!

Erkekte cinsel isteği yöneten testosteron kilo sevmiyor! Göbek ise erkeğin seks hayatının bir numaralı düşmanı. Dünyaca ünlü uzmanlar uyarıyor: Bel ölçüsü 94 santim üzerinde olan erkeklerin seks hayatı tehlikede!..

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen Uluslararası Erkek Sağlığı Kongresi'nde, erkeklerin cinsel isteğini yönlendiren testosteron seviyesinin düştüğü açıklandı. Dünyaca ünlü uzmanlar düşük testosteronun ilk göstergesi olarak kabul ettikleri göbeğin de erkeğin cinsel hayatına darbe vurduğunu söyledi. Kongrede; 46 bedenin üzerinde pantolon giyen erkeklerin cinsel hayatının tehlikede olduğuna dikkat çekildi. Yani 94 santimden daha büyük olan göbekler, testosteron oranını düşürerek erkeğin cinselliğinde ve sağlığında ciddi şekilde sorun yaratıyor.

40'LI YAŞLARDA BAŞLAR

Öte yandan uzmanlar testosteron yetersizliğinin 40'lı yaşlardan sonra giderek büyüdüğüne de değindi. Erkeklerin psikolojilerinden vücut yapılarına kadar etkili olan bu hormonun seviyesi ayrıca genel sağlığın da göstergesi kabul ediliyor. Kongrede; İngiltere'deki St. James Üniversitesi Hastanesi'nin dünyaca ünlü ürologlarından Prof. Dr. Ian Eardley bu konuya dikkat çekti: Testosteron oranı düşük erkekler kalp ve diyabet hastalığının adayları... Bu hastalıkların bir üst basamağı olan metabolik sendrom onların en büyük sorunu oluyor.

TESTOSTERON=CHECK- UP
Düşük testosteron seviyesinin; göbek, düşük omuzlar ve depresyona yakın bir ruh hali ile cinsel yönden isteksizlik olarak kendini gösterdiğine dikkat çeken Prof. Eardley, GÜNAYDIN'a özel yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: 2 bin erkek üzerinde araştırma yaptık. Bu araştırmada 40'lı yaşlardan sonra erkeklerin testosteron seviyelerinin ciddi şekilde düştüğünü belirledik. Testosteron düşmesi ilk belirtisini göbek ile gösteriyor. Bu erkekler fazla yemek yemedikleri halde göbeklerinin çıkmasından yakınıyorlar. Göbekleri çıkınca da, zaten testosteron seviyeleri daha da düşüyor. Tepeden aşağılara kadar inme duygusuna kapılıyorlar. Bu kişilerin beş yıl içinde diyabet ve kalp hastalığına yakalanma yüzdeleri ciddi şekilde artıyor. Bu nedenle aslında testosteron seviyesi önemli bir checkup niteliği de taşıyor, iyi bir gösterge oluyor. Colombia Üniversitesi Klinik Üroloji Profesörü Ridwan Shabsih ise erkeklerde 40 yaşından sonra artan sertleşme ve cinsel problemlerde testosteronun önemli bir neden olabileceği üzerinde durdu. Göbek ölçüsü 94 santimi yani pantolonda 42 bedeni aşan erkekler, düşük testosteron oranında riskli kişiler arasına giriyor. Cinsel sorunu olan erkeklerde kalp hastalığı riski, ilerleyen beş yıl içinde iki kat artıyor.

GÖBEKLERDEN KURTULUN!
Testosteron seviyesinin küçük bir kan testi ile saptanabileceğini anlatan Prof. Dr. Shabsih şunları anlattı: Gerekirse bu kişilere testosteron tedavisi uygulanır. Biz üç aylık enjeksiyonlar ya da jeller öneriyoruz. Yalnız tedaviye alınmadan önce erkeklerin olası bir üroloji kanseri taramasından geçirilmesi gerekiyor. Çünkü testosteron kanser oluşumuna neden olmaz ama olası bir kanserin ilerlemesine yol açabilir. Doktor kontrolünde yapılan testosteron tedavisinin ardından pek çok erkeğin cinsel yaşamıyla birlikte vücut yapılarının ve genel sağlıklarının da hızla düzelme eğilimine girdiğini vurgulayan Prof. Dr. Shabsih erkekleri uyardı: Göbek erkeklerin cinselliği üzerine ciddi bir darbedir, önce göbeklerinizden kurtulun!

Seks hormonu sabah saat 11.00'e kadar yüksektir

Aile Sağlığı Araştırmaları Derneği Başkanı Prof.Dr. Halim Hattat Viyana'daki Erkek Sağlığı Kongresi'ne katıldı. Erkeklerin hayatında önemli bir gösterge olarak kabul edilen testosteronla ilgili bilgiler verdi:

- Testosteron ne demek?
Erkeklik hormonu demek. Erkek cinsel fonksiyonunu tamamlayan bir hormondur. Adale sistemini oluşturup sperm fonksiyonlarından cinsel arzuya pek çok şeyi yönetir.

- Testosteron oranı nasıl ölçülür?
Aç karnına herhangi bir laboratuvara gidip kan vermek yeterli. Bu şekilde toplam ve serbest testosteronlar ölçülür. Cinsellikle ilgili kısım araştırılırken seks hormonunu bağlayan globulin de ölçülür. Bir ürolog bu verileri rahatlıkla yorumlayabilir yani hastaya testosteron oranının yüksek ya da düşük olduğunu söyleyebilir.

- Düşük testosteronu olan bir erkeği tarif edebilir misiniz?
Aşırı cinsel isteksizlik vardır, konsantrasyon eksikliği olur, halsiz ve yorgundur. Kişi kilolu, göbek ölçüleri 9n üzerinde, kolesterolü yüksek, diyabeti varsa ya da bunlardan sadece biri varsa yüzde 100 testosteron seviyesi kontrol edilmeli.

- Yüksek testosteronlu bir erkek nasıldır?
Aşırı anormal bir istek değil ama cinsel arzusu tamdır. Cinsel aktivite testosteron seviyesini yükseltir.

- Yüksek testosteron, bir erkek için ödül mü, ceza mı?
Bence ödül, testosteron erkek için önemli bir destektir.

- Saçı dökülmüş erkeklerde testosteron düşük müdür?
Saçı dökülmüş olan erkeklerde testosteran yüksektir. Öyle bir ifade var ama bir araştırması yok. Sakalın, bıyığın kuvvetinin azalması, vücut kıllarının dökülmeye başlaması düşük testosteron belirtisidir.

- Testosteronu düşen bir erkek ne yapacak?
Metobolik olaylarını kontrol ettirmeli. Testosteron seviyesinin düşüklüğü için destek preperat verilebilir. Eskiden bu ilaçlar zor kullanılıyordu şimdi tablet, jel ya da iğne şeklinde, kullanımı çok kolay. Ancak mutlaka doktor kontrolünde alınmalı. Testosteron çok da masum değil, PSA seviyelerine bakılmadan verilemez.

- Bekar ve evli erkeklerin testosteron seviyelerinde bir fark var mı?
Seksüel aktif insanlarda testosteron yüksek olur. İlişki aralıkları uzadığında diğerlerine göre düşer. Stresin çok önemi var. Stres veya yoğun çalışma ortamları erkeklerin testosteronunu artırıyor. Sabah saat 11.00'e kadar olan zamanda erkeklerin testosteronu yüksektir. Mevsimle birlikte, ilkbaharda testosteron artar.

- Testosteronu eksilen erkeğe cinsel gücü artıran ilaçlar iyi gelir mi?
Gelmez! Testosteron erkeklerin cinsel isteğini yönlendirir. Testosteronu düşükse, cinsel isteği çok düşükse söz konusu ilaçlar hiç işe yaramaz ya da sınırlı etki yapar.

Testosteron Din Adamında Düşük, Politikacıda Yüksek
Araştırmalar gösteriyor ki, din adamlarında testosteron düşük. Buna karşılık, aktörlerde ve politikacılarda yüksek.

Ortalama testosteron seviyesine sahip bir siyasetçi bile, iktidara geldiğinde testosteron seviyesi yükseliyor, muhalefetteyken düşüyor. Şampiyonluğa yaklaşan takımın futbolcularının testosteron seviyesinde de aynı şeyler gözleniyor. Takım baş aşağı gidiyorsa, futbolcuların testosteronu düşüyor. Statüsünü kaybeden bir CEO'nun testosteronu da düşüyor.

Yükselme sürecinde daima daha fazla testosteron pompalandığını gösteren veri var. Yüksek testosteronlu erkeklerin aldatma, ikinci bir eş bulma ve şiddet eğilimleri daha fazla. Erkeklik hormonu olarak bilinse de, testosteron kadınlarda da bulunuyor ama erkeklere göre 30 kat daha az oranda. Kadınlara testosteron verildiğinde aldatma istekleri belirgin düzeyde artıyor.

Kaynak: Sabah Gazetesi / Esra Tüzün
Bunları Okudunuz mu?
Kanserin Penceresinden 8: Her Şey Geçici Dayan

Kanserin Penceresinden 8: Her Şey Geçici Dayan

Kanserin penceresinden ayrılıp, evin penceresinden yaşama bakış. Hissedilen müthiş hisler ve boyutlar. Kanseri yenmeyeceğim. Sadece "ben buradayım kolaysa gel al bakalım" diyorum. İnanıyorum ki ben güçlü ve moralli olduğum sürece kanser beni terk edecek.

Sporcular İçin Balık Neden Önemlidir?

Sporcular İçin Balık Neden Önemlidir?

Et, balıktan daha iyi bir protein kaynağı değildir. Yanlış bilgilenme nedeniyle sporcularımız bu ucuz ve çok değerli besinden yeterince yararlanamıyor. İşte doğrular.

Karbonhidratlar: Sağlıklı Enerji İçin Karbonhidrat Tüketin

Karbonhidratlar: Sağlıklı Enerji İçin Karbonhidrat Tüketin

Spor yapanlar için en önemli enerji kaynağıdır. Fazla oksijen gerektirmeden çabuk ve ekonomik enerji vererek, uzun süre yorulmadan çalışmayı sağlarlar…

testosteron, erkeklik hormonu, düşük testosteron, yüksek testosteron, testosteron seviyesi, cinsel gücü artıran ilaçlar, üroloji kanseri, cinsel arzu, testosteron nedir, tedavisi,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

izzet fidan     17.01.2014
testosteron 10.05 yukselmiş acaba ne yapmam lazım nasıl duşure bilşiriz hangi yiyecekler tuketmeliyim yardımcı olun lutfen çok teşekur ederim
izzet fidan     17.01.2014
öncelikle saygıyla selamlıyorum sorunum varikosel ameliyatı geçirdim ameliyattan 6 ay sonra spermim 3 milyondan 5 milyona yukselmiş ama klomen adlı bir hap kulandım 1 büçük ay sonra dr gitim durum değişmemişti tahliller sonucunda testosteron 10.05 e

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım