logo
Cinsellik   46.988

Testosteron Hormonuna 40 Yaş Sonrasında Dikkat!

Paylaş:

Testosteron Nedir?

Testosteron androjen grubundan bir steroid hormonudur. Sadece erkeklerde var olduğu düşünülen testosteron aslında kadınlarda da bulunmaktadır. Bu hormon erkeklerde testislerde, kadınlarda yumurtalıklarda üretilir. Erkeklerde bu hormon kadınlara göre 10 kat daha fazladır. İşte bu nedenle kadınlar ve erkekler fiziksel olarak birbirinden farklıdır.

Anne karnında erkeklik özelliklerinin gelişmesini sağlayan testosteron hormonu ergenlik döneminde de seks hormonlarının gelişmesini sağlar. Testosteron hormonu sayesinde erkeklerde ses kalınlaşır, vücutta kıllanmalar olur, kas yapısı kadından farklı olarak gelişir, kan yapımı sağlanır.

Testosteron seviyesi normal olan bir erkekte cinsel istek, ereksiyon olma, orgazm ve ejakülasyon sıklığı normal düzeydedir. Fakat testosteron seviyesi düşük olan erkeklerde cinsel isteksizlik, ereksiyon ve orgazm olamama, depresyon, motivasyon eksikliği, sürekli yorgun hissetme, mutsuzluk gibi belirtiler ortaya çıkar. Sonuç olarak, testosteron vücudumuzun birçok bölümünde önemli rol oynar. Kas yapımız, cinsel yaşantımız, metabolizmamızın genel çalışma hızı, zihin kapasitemiz ve genel ruh halimiz, çok ciddiye almadığımız, hatta aklımıza bile gelmeyen bu hormon sayesinde dengelenir.

Testosteron hormonu neden azalır?
Testosteron yaşla birlikte azalmaya başlar. Ayrıca aşırı kilo, bel kalınlığı ve kötü beslenme, alkol ve sigara kullanımı, hareketsiz bir yaşam, aseksüel bir hayat da testosteronu düşüren sebepler arasındadır.

Düşük testosteronun belirtileri nelerdir?
Testosteron seviyeniz düşükse, cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri, sabahları daha az ereksiyon, saçlarda ve kıllarda dökülme, kemiklerde kırılma, vücutta yağlanma, kaslarda azalma, halsizlik, depresyon, hafıza kaybı, konsantrasyon bozuklukları, uyku problemleri gibi sonuçlarla karşı karşıya kalırsınız.

Bu konuda ki iyi haber testosteronun düşük olması hayatınızı tehdit etmez, kötü haber ise düşük testosteron yavaş yavaş hayatınızı tehdit edecek sorunlar getirir. Bu nedenle eğer benzer sorunlar yaşıyorsanız, en kısa zamanda testosteron seviyenizi ölçtürüp, hayatınızı yeniden düzene sokmalısınız.

Düşük testosteronun sebepleri nelerdir?
Ergenlik dönemi ve 40’lı yaşlara kadar olan dönem erkeklerde testosteronun en yüksek olduğu dönemdir. Düşük testosteronun en belirgin sebebi yaşlanmadır. Yaşlanmayla birlikte doğal testosteron üretimi azalmaya başlar.

Birçok erkek için bu düşme 40lı yaşlarda başlar ve 50’li yaşlarda ise oldukça azalır. 50 yaşın altındaki erkeklerde sabah testosteron seviyesi biraz yükselir fakat daha sonra gün içinde sabitleşir. Eğer testosteron 40’lı yaşlarda çok hızlı bir şekilde düştüyse, bu 30’lu yaşlarda düşüşün başladığını gösterir. Bu düşüş ise yaşla ilgili değil tamamen yaşam biçimiyle ilgili bir düşüştür. Ayrıca egzersiz yapmıyorsanız, sağlıklı beslenmiyorsanız, yağlı bir vücudunuz varsa, yeterince uyumuyorsanız ve düzenli olarak alkol kullanıyorsanız, testosteron seviyenizin düşmesi tamamen bunlara bağlıdır.

Testosteron seviyesi ne olmalıdır?
Genç erkeklerde testosteron seviyesi gün içinde farklılık gösterir. Bu nedenle ölçüm yapılacak en iyi zaman sabah 7 ve 10 arasıdır.
Normal değerler 350ng/dl-700ng/dl aralığında olmalıdır. Fakat kişinin yaşı ve her zamanki değerlerine göre yorum yapmak daha doğrudur. Örneğin kişinin normal değerleri 500ng/dl iken birden 300ng/dl değerine düştüyse, bu önemli bir düşüştür. 700ng/dl ve üzeri değerler yüksek kabul edilmektedir.

Testosteronu arttırmak için neler yapılmalıdır?
1. Spor yaparak testosteron seviyenizi arttırın. Özellikle body yapmak bu hormonu yükseltecektir.
2. Beslenmenize dikkat edin. Dengeli beslendiğinizde bütün vücudunuz bundan olumlu şekilde etkilenecektir.
3. Aktif bir cinsel yaşantınız olsun. Ne kadar çok sevişirseniz, testosteron seviyeniz o kadar çok yükselecektir.
4. Aşırı sıcaktan kaçının. Testisler vücut sıcaklığında olsalardı, sperm üretimleri de azalırdı bu nedenle testisler vücudun dışında yaratılmışlardır. Vücut sıcaklığınızı serin tutun.
5. Alkol ve sigara kullanıyorsanız, bunları bırakın.
6. Eğer çok kiloluysanız, kilolarınızdan kurtulun.
7. Doktor tavsiyesiyle jel, krem, cilde yapıştırılan bantlar, oral tabletler kullanarak direk testosteron arttırıcılar kullanılabilmektedir.

Testosteron seviyesini arttırmak için nasıl beslenmeliyiz?
‘Ne yersen osundur.’ sözünü duymuşsunuzdur. Çünkü yediklerimiz hücrelerimizde dönüşüme uğrar ve hormonlarımızı etkiler.

Doğal yollarla beslenerek testosteron arttırılabilir. Yiyeceklerin bazıları testosteronu onarırken bazıları düşmesini engeller.Öncelikle testosteron yağ tabanlı bir hormon olduğu için sağlıklı yağlar sizin en yakın dostunuz olmalıdır; zeytin yağ, tereyağ ve hayvansal yağlar.

Yumurta, kırmızı et, zeytinyağı, tavuk ve kuru yemişler direk olarak testosteron seviyenizi yükseltecek yiyeceklerdir. Brokoli, brüksel lahanası, karnıbahar ve lahana yukarıdaki besinler gibi direk etkili olmasalar bile östrojen hormonunu azaltıp testosteron hormonunu dengelerler.
Bu şekilde beslenerek hem sağlığınızı hem de testosteron seviyenizi desteklemiş olursunuz.

Sporcular için testosteronun önemi nedir?
Testosteron vücuttaki kırmızı kan hücrelerini arttırır. Bu kırmızı kan hücreleri oksijeni kaslara taşır ve bu da protein sentez hızını arttırır. Sonuç olarak bu bir sporcu için daha çok kas ve daha çok güç demektir.

Testosteronun kadınlardaki önemi nedir?
Kadınlarda testosteron tıpkı erkeklerde olduğu gibi metabolik özellikler, kas ve iskelet sistemi için önem taşır. Ayrıca kadınların da kas sistemine ihtiyaçları vardır. Kadınların da libidosunu arttıran hormon testosterondur. Doğum kontrolü kadınlarda testosteronu oldukça düşüren sebeplerden biridir. Eğer siz de kilo veremiyorsanız ve libidonuz düşük ise, suçlusu düşük testosteron olabilir.

Testosteron tedavisi nasıl uygulanır?
Doktor tavsiyesi ile birlikte en yaygın 2 çeşit tedavi bulunmaktadır. En geleneksel tedavi iğnelerdir. Bu iğneler iki haftada bir kalçadaki kaslara uygulanır.

Diğer yöntem ise deri yoluyla alınan jel ve bantlardır. Kişi tercihine göre seçim yaparak bant veya jelleri kullanır. Bunlar göğüs veya karın bölgesine uygulanır.

Tabi ki tüm tedaviler gibi her ikisinin de olumlu ve olumsuz tarafları vardır. İğneler daha ucuz bir yöntemdir fakat kırmızı kan hücrelerin sayısını çok yükseltir.

Jel kullananların ise jel kuruyana kadar kadın ve çocuklarla temasta bulunmamaları gerekmektedir.

Prostat ve meme kanseri olan, uyku apnesi olan, kan hücreleri yükselmeye başlayan, kalp problemi olan erkeklere bu tedavi uygulanmamalıdır.

Testosteron tedavisine başlanan erkeklerde kırmızı kan hücrelerinin sayısını görmek için mutlaka kan sayımı yapılmalıdır. Ayrıca 50 yaşın üzerindeki erkeklerde makattan film çekilerek prostat kanserine dönüşebilecek prostat nodüllerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer nodül varsa bir üroloğa danışılmalıdır.

Testosteron tedavisine başladıktan sonra ilk üç ay kan taraması yapılmalı, üç aydan sonra senede bir olarak devam edilmelidir. Eğer kırmızı kan hücrelerinin sayısı çok yüksek çıktıysa, tedavinin durdurulması, dozun düşürülmesi veya tedavinin değiştirilmesi gerekmektedir.
Bunları Okudunuz mu?
Bel Sırt Ağrılarını Önleme ve Tedavide Kullanılabilen Egzersizler

Bel Sırt Ağrılarını Önleme ve Tedavide Kullanılabilen Egzersizler

Kısaca açıklama ve resimlerini verdiğimiz, evde uygulayabileceğiniz basit egzersizlerle bu sorunu çözmeniz ve rahatlamanız mümkündür.

Akciğer Embolisi: Uzun Süre Hareketsiz Duranları Bekleyen Büyük Tehlike!

Akciğer Embolisi: Uzun Süre Hareketsiz Duranları Bekleyen Büyük Tehlike!

Uzun süre oturarak çalışanlar, uzun süren yolculuklar yapanlar, sizi bekleyen ölüm olmasın.

Alerji Nedir? Genel Tanım ve Bilgiler

Alerji Nedir? Genel Tanım ve Bilgiler

Vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere de aşırı yanıt verir. İşte bu reaksiyonlara allerji adı verilir…

testosteron, testesteron, testosteron nedir, testosteronun sporcular için önemi, sporcular ve testosteron, testosteron hormonu, testesteron hormonu, hormonlar, düşük testosteron,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Zafer     18.02.2016
Teşekürler çok önemli konu çok güzel anlatılmış emeğinize sağlık Allah razı olsun sizden
tekin     07.04.2015
Teşekkür ederim çok faydalı geldi cevaplariniz iyiki varsınız.
yılmaz ünal     17.11.2013
çok çok faydalı bilgiler edindim çokteşekkür ederim. iyi ki internet var iyi ki bilgi veren insanlarımız var
aydin haksever     14.11.2013
çok açıklayıcı ve faydalı buldum.teşekkür ederim
blek ston     14.11.2013
teşekkürler hepinize kim bu siteyi düşünüp insanların hizmetine sunduysa herkesimden her insanı bu güzel bilgilerle bilgilendiriyorsa işte cennetin kapısını açtı demek bence bu demek emeği geçen siz hepinize canı gönülden teşekkürler saglıkla kalın
cuma ozturk     10.11.2013
bu konu çok önemli ve hayati olduğu halde her ne hal ise ne halkımız ne de sağlıkçılarımız yeterince üzerinde durmuyor. ailede mutluluğun ve mutsuzluğun kaynağı da bu konudur. rast gele kendi haline bırakılamaz.

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım