logo
Sağlık   65.161

Tiroit Hastalıkları Nelerdir? Sebepleri Belirtileri Ve Korunma Yolları

Paylaş:

Tiroit hastalıkları hızla artıyor.

Sabahları uyanamıyor, fiziksel olarak her geçen gün tükeniyorsanız, en önemli günleri unutuyorsanız, saçlarınız dökülüyorsa, uykularınız bozulduysa, üşüyorsanız, cildiniz kuruyorsa, ani kilo aldıysanız yada ani kilo verdiyseniz, her an düşüp bayılacakmış gibi hissediyorsanız, soğukta el ve ayak tırnaklarınız morarıyorsa siz de tiroit hastası olabilirsiniz.

Tiroit Nedir Ve Vücudumuzda Ne İşe Yarar?
Tiroit gırtlak ve köprücük kemiği arasına yerleşmiş, soluk borusuna dolanmış şekilde duran kelebek şeklinde bir salgı bezidir. Bu salgı bezi, metabolizmayı ve vücut ısısını düzenler, bedendeki enerji kaynaklarının kontrolüne yardımcı olur, bedendeki bütün sistemlerle birlikte çalışır, bağırsakları hareket halinde tutar, beyni daima etkin kılar, regl döngüsünün düzenli olmasını sağlar, tırnak ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar.

tiroid

Tiroidin Sebepleri Nelerdir?
En yaygın sebebi kalıtsallıktır fakat sıklıkla hamilelik sonrasında, kalıcı yada geçici olarak ya tiroit hormonunun az salgılanması yada bezin fazla çalışması şeklinde ortaya çıkar.

Tiroit İle İlgili Hastalıklar Nelerdir?
- Guatr : Tiroid bezinin büyümesine guatr denir.
- Nodül : Nodül, tiroid bezinin içinde normal dışı doku oluşmasıdır.
- Tiroidit : Tiroid bezinin iltihabına denir. Bezde ağrı vardır.
- Hipotiroidzm: Hormonun az salgılanmasıdır.
- Hipertiroidzm: Hormonun fazla çalışmasıdır. Diğer adı Zehirli guatr olarak da bilinen Graves hastalığıdır.

Hipotiroidzmin Belirtileri Nelerdir?
Başlarda çok fazla belirti göstermez fakat ilerledikçe cilt kuruluğu yada kırışması , saç dökülmesi, unutkanlık, yorgunluk, üşüme, kabızlık, düzensiz regl döngüsü, aniden kilo alma yada diyete rağmen kilo verememe, egzersiz yaparken aniden yorulma gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Hipertiroidzmin Belirtileri Nelerdir?
Zehirli guatr olarak da bilinen bu türde tiroit bezi gereğinden fazla çalışmaya başlar ve hasta ani kilo kaybeder. Hipertiroidzm hızlı kalp ritmi, uykusuzluk, ishal, sürekli gergin hissetme, vücut iç ısısı yüksek olur ve hasta titremeler yaşayabilir.

Nasıl Korunuruz?
Eğer kendinizde yukarıda bahsettiğimiz türden bir belirti hissediyorsanız basit bir kan testi taptırıp TSH (tiroit uyarıcı hormon) değerlerinize baktırın. Günlük belli oranda iyot alarak boğazınızı koruyabilirsiniz. İyot tiroit hormonu üretilmesinde çok önemlidir. Bu element tuza eklenir ve bazı ekmeklerde bulunur.
Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmalısınız çünkü içindeki kimyasallar hipertiroidzmin bir türü olan ehirli guatrın riskini arttırmaktadır.

Hamilelik Döneminde Tiroidin Oluşturacağı Sorunlar Nelerdir?
Tiroit bezi hastalıklarının her ikisinde de bayanlar hamile kalmak için olumsuz yönde etkilenebilirler. Fakat en sık rastlanan durum tiroidin az çalışmasıdır. Çünkü tiroid bezi az çalıştığında ( hipotiroidi ) regl düzensizlikleri, yumurtlamanın ( ovülasyon ) olmaması ve luteal faz tabir edilen rahmin döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için gelişip hazırlandığı dönemin kısalması gibi problemler ortaya çıkar ve bunun sonucunda doğurganlık azalır.

Eğer tiroit hastasıysanız hamile kalmadan önce mutlaka doktorunuz kontrolünde hamile kalın. Doktorunuz hamilelik öncesinde tiroid hormonu seviyeleri ve tiroid antikorlarınızı mutlaka gözden geçirmelidir çünkü hamilelik öncesi anti- TPO seviyeleri yüksek bulunan bayanlarda hamilelik sırasında hipotiroidi ve düşük riskinin çok daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Hamilelik öncesinde ve sonrasında ihmal edilen tiroid hastalığının sonucunda bebeğiniz hem fiziki gelişimi bakımından, hem de zeka gelişimi ( düşük IQ ! ) bakımından olumsuz yönde etkilenecektir.
Dikkat! Sağlık bölümündeki yazılar, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yönelik içeriklere yer verecek şekilde hazırlanmaktadır. Tedavi yöntemleri sadece bilgi amaçlı olup teşhis ve tedavi ancak konunun uzmanı hekimlerin hastayı muayenesi neticesinde hekim veya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Kesinlikle doktora danışmadan hiçbir internet sitesindeki bilgiye dayanarak teşhis ve tedaviye başlamayınız.
Bunları Okudunuz mu?
Sporcunun Alması Gereken Günlük Besin Miktarı Ne Olmalıdır?

Sporcunun Alması Gereken Günlük Besin Miktarı Ne Olmalıdır?

Sadece dengeli beslenme sporcunun başarısını için yeterli değildir. Sporcu yaptığı spora göre, özel olarak beslenmesi gerekir. İşte size, sporcu beslenmesi için temel olacak önemli bilgiler.

Spor Yaralanmalarında Önlemler

Spor Yaralanmalarında Önlemler

Hedeflere ulaşmak için vücudu çalıştırmak, çoğu zaman, daha ileriye gidebilmek için zorlamak gerekir. Ancak bu zorlamalar bazı yaralanmalara yol açabilir…

Akciğer Embolisi: Uzun Süre Hareketsiz Duranları Bekleyen Büyük Tehlike!

Akciğer Embolisi: Uzun Süre Hareketsiz Duranları Bekleyen Büyük Tehlike!

Uzun süre oturarak çalışanlar, uzun süren yolculuklar yapanlar, sizi bekleyen ölüm olmasın.

tiroid belirtileri, tiroid nedir, tiroid bezi, tiroid hastalıkları, tiroid kanseri, tiroidin sebepleri, hipertiroidzm, hamilelik döneminde tiroid,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Ömer Topcubaşı     27.07.2016
Tiroit 6.50 belirti olarak bişey yok düzenli spor yapıyorum neden yüksek çıktı yardımcı olursanız
Tugba     31.01.2016
Mrb bi sorum olucak ben hipotroidizm hastasiyim 2o yasindayim 1senedir tedavi görüyorum en son doktora gittiğimde 8e ciktigini ve ilacin dozunun arttikmak gerektiğini söyledi kaça kadar cikarsa ameliyat gerekir ve hamile kalsam ne gibi sorunlar olur
ayşen     26.03.2015
isthmus 4,5kalınlıktadır sağ40,7x41,4mm sol lob 17,8x26mmdir ben kısa zaman önce anjiyo oldum ama göğüsümden boğazıma kadar yanma oluyor ve nefesim kesiliyor bana cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler
ayşen     26.03.2015
tiriot belirileri bendede var ben daha önce doktora gittim sadece ultrosana koydu biyopsi yapılmadı büyük ilaça gerek yok dedi sonuçda şöyleydi tiriod parankimi heterojendir ekojenite azalmıştır er yer hipoekojen alanlar ve pseudonodüller dikkati çek
seyhmus kaplan     09.01.2015
Benim vucudumun bel ve sirt kol bolgelirinde kabarmalar olusuyir pembe kabarmalar yutkunmakta zorluk cekiyirum akerji testi yaptim biseybcikmadi kortizon hapi verdiler kulaniyorum bir yildir kulaniyorum bir faydasida yok damagim daima kuruyor
mahmut1977     30.10.2014
2013 yılında troid bezi hormanlarının fazla çalıştığı teşhisi konuldu. İlaç tedavisi 2 sefer uygulandı ama ikisindede dahada arttığı görüldü bu sağlığım açısından ne kadar risk oluşturur.
muhabbet     28.12.2013
Benim kilo sorunum var ve bilyirum ki troid sorunum var ama doktor hic biseye bakmadan diyet listesini elimeve rdi ve gonderdi anlamadi
© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım