Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Alerji Nedir? Genel Tanım ve Bilgiler

Alerji Nedir? Genel Tanım ve Bilgiler

ALERJİ NEDİR?

Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin çevremizde bulunan ve zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı şeklide ve anormal bir reaksiyon vermesidir.

Normalde vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere de aşırı yanıt verir. İşte bu reaksiyonlara allerji adı verilir. Alerjik reaksiyonlar herkeste farklı şekilde, farklı bölgelerde, farklı şiddette ortaya çıkarlar. Eğer alerjik yangı burunda ise hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yanma sulanma ile karakterli olan saman nezlesine, akciğerde bronşlarda ise hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve koyu balgam çıkarma ile ortaya çıkan alerjik bronş astımına, deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olan alerjik egzemaya, barsakta ise karın ağrısı, ishal, kusma ve barsaklar dışında bir çok bulguya neden olan besin alerjisine neden olur.

Alerjide bağışıklık sistemi vucut için zararlı olmayan maddelere karşı ancak vucut için zararlı olan aşırı bir reaksiyon verir. Bu reaksiyon allerjinin görüldüğü organda kronik bir yangı şeklinde devam eder ve bazen geriye dönüşümsüz değişikliklere yol açabilir. Alerjik hastalıklar insandan insana bulaşmazlar ve taşınmazlar. Daha çok çevresel ve genetiksel etkenlere bağlı kronik hastalıklardır.

En çok rastlanan alerjiler: Allerjik bronş astımı, alerjik burun ve göz nezlesi (saman nezlesi, bahar nezlesi ve tibbı adıyla alerjik rinit), besin alerjisi, ilaç alerjisi, deri alerjisi (bebeklik egzeması, egzema ve tıbbi adıyla atopik dermatit), hayvan alerjisi, böcek alerjisi ve çalışılan ortamdaki maddelere karşı olan mesleki alerjiler.

ALERJİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eğer alerjik yangı burunda ise hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yanma sulanma ile karakterli olan saman nezlesine, akciğerde bronşlarda ise hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve koyu balgam çıkarma ile ortaya çıkan alerjik bronş astımına, deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olan alerjik egzemaya, barsakta ise karın ağrısı, ishal, kusma ve barsaklar dışında bir çok bulguya neden olan besin alerjisine neden olur.

Migren tipi başağrıları, göğüs ağrıları, hareketsiz yaşama isteği, inatçı öksürük, sık sık ve uzun süreli nezle olma, çocuklarda büyüme de gerilik gibi bulgular da alerji nedenli olabilirler.

ATOPİ NEDİR?

Kişinin alerjik bir bünyeye sahip olması demektir. Bu kalıtsal bir durumdur. Genetik yatkınlık ve çevredeki allerjenin bir araya gelmesi ile önce vucudda bebeklik döneminden ititbaren bir duyarlılaşma oluşur. Bu duyarlılık sonucu bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılamaması gereken IgE adında bir antikor salgılar. Bu antikor kan dolaşımı ile vücudun her tarafına dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır. Eğer allerjen vucuda bir daha ulaşırsa hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon verir. Bu reaksiyon esnasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde allerjenin etki yarattığı organda anormal şiddette bir alerjik yangı oluşturur ve hastalığın bulgularının çıkmasına neden olur.
3 çeşit atopik hastalık vardır:
- Atopik dermatit (egzema)
- Allerjik rinit
- Allerjik astma

Allerjik rinit çoğunlukla göz allerjisi (konjunktivit) ile birlikte olabilir. Atopik kişiler genetik olarak İgE tipi antikorlar üretme eğilimindedir. Bu İgE antikorları da çevrede bulunan ve normalde zararsız olan allerjenlerle (polenler, ev tozları vb) etkileşime girerek allerjik reaksiyonu başlatır.

ALERJEN NEDİR?

Vücutta alerjik reaksiyonu oluşturan maddelerdir. Daha önceden kişinin vücuduna bu alerjen maddeyi almış olması gerekir ki bağışıklık sistemi ikinci seferde bu allerjene karşı reaksiyon göstersin.

SOLUNUM YOLUYLA ALINAN ALERJENLER NELERDİR?

AKARLAR- EV TOZLARI:
Ev tozları bir çok evde önlenemeyen bir sorundur. Bunlar ciddi bir alerjen deposudur. Akar dediğimiz ev tozu böceğidir. Akarlar küçük örümcek benzeri canlılardır ve gözle görülemezler. Ortalama 0.3 mm. uzunluğundadırlar. Akarlar insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Başlıca yatak içinde (yastıklar, yatak, yorgan vs.) yaşarlar, çünkü deri döküntülerinin en çok bulunduğu yer buralardır. Akarların dışkılarıda allerjiktir. Bu ev tozlarının sebep olduğu alerji çoğunlukla astma ve alerjik rinittir. Şikayetler uykudan kalkınca başlar ve yılın her döneminde yaşanır.

POLENLER:
Polen bitkilerin erkek tohumudur. Bitki türlerine bağlı olarak çok farklı şekilleri olan ince taneciklerden meydana gelir. Ortalama boyutu 0.05 mm'dir. Bu da çıplak gözle görülemeyeceği anlamına gelir. Polen tanecikleri birçok allerjik protein içerirler. Bu taneciklerin küçük ve ince olanları rüzgar yolu ile dağılırlar. Daha büyük olanları ise böceklerle taşınırlar. Rüzgarla dağılan polenler daha allerjeniktirler ve geniş alana yayılabilirler. Bu nedenle bu polenlere karşı allerjisi olan kişilerin çevrelerinde bitkiler olmadığı halde şikayetleri ortaya çıkabilir. Polen allerjisine yol açan başlıca üç bitki ailesi vardır. Bunlar çayır otları, ağaçlar, yabani otlardır. Ağaçlar Ocak- Mayıs arası, çayır otları Mayıs- Temmuz arası, yabani otlar Temmuz- Ekim arası polen verirler. Polenlere karşı olan allerji allerjik rinit, allerjik konjunktivit, allerjik astma ve akut ürtiker şeklinde ortaya çıkabilir.Yakınmalar sadece yılın belli zamanlarında olur ve diğer aylarda kişi tümü ile sağlıklıdır.

KÜF MANTARLARI:
Küf mantarları gözle görülmeyen allerjik etkisi olan sporlar üretirler. Renkleri türden türe değişir. Ev dışında çürüyen bitkiler üzerinde veya havada bulunabilecekleri gibi ev içinde evin güneş görmeyen nemli yerlerinde de bulunabilirler. Polenler gibi atmosferdeki spor sayısı hava koşullarına bağlıdır. Havanın sıcak ve nemli olduğu zamanlarda, örneğin yazın sonlarına doğru ve erken sonbaharda en fazladır.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sportif Aktivitelerin Kalp ve Dolaşım Sistemine Olumlu Etkileri

Sportif Aktivitelerin Kalp ve Dolaşım Sistemine Olumlu Etkileri

Kanserin Penceresinden 9: Günlük Tavsiyeler

Kanserin Penceresinden 9: Günlük Tavsiyeler

Romatizma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlılıkta Body Building ve Fitness Gerekliliği

Yaşlılıkta Body Building ve Fitness Gerekliliği

Kanserin Penceresinden 8: Her Şey Geçici Dayan

Kanserin Penceresinden 8: Her Şey Geçici Dayan

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Bodydrom 004-02-BDT Düşük Kol T-Shirt Beyaz
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 004-02-BDT Düşük Kol T-Shirt Beyaz

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Yeşil Orta 1 Metre Fiyatı
6,99 TL.

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Yeşil Orta 1 Metre Fiyatı

Kargo Bedava
Bodydrom 004-05-BDT Düşük Kol Kırmızı T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 004-05-BDT Düşük Kol Kırmızı T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 003-06-BDA Yeşil Atlet
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 003-06-BDA Yeşil Atlet

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!