Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Erol Uğur

Yazar: Erol Uğur

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Bayanların, fitness ve ağırlık çalışmaları prensipleri açısından en büyük endişeleri, kaslanarak vücutlarının erkeksi görünüme sahip olacağı korkusudur. Oysa hafif kilolarla yapılan çalışmalarda kasların büyümediği bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Düzenli ve bilimsel planlanmış Vücut Geliştirme ve Fitness egzersizleri size şu avantajları kazandırır :

BİÇİMLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAR

Kaslar, kendinizi ince hissetmenizi ve öyle olmanızı sağlar. Kaslar, yağlardan daha az yer kaplarlar, yani kilosu kilosuna aynı ağırlıkta olduğunuz bir diğer bayandan en azından iki beden daha küçük giyebilirsiniz.

YAĞLANMADAN DAHA FAZLA YİYEBİLMENİZİ SAĞLAR

Kaslar yağlanmadan, bol bol yemek yiyebilmenizi sağlar. Çünkü kaslar, vücudun aktif olan tek kısmı olup, yirmi dört saat çalışırlar, sandalyede oturduğunuzda hatta uyuduğunuzda bile aktiflerdir. Devamlı titreşim halinde olduklarından extra kalori harcanmasını sağlarlar.

Yani bu, kaslandığınız zaman, saatte 20 - 30 kalori fazladan yakmanız anlamına gelir. Diyetinizde de ekstradan 500 - 600 kalori tüketebilmeniz oldukça iyi bir avantaj olsa gerek. Şampiyon vücutçular gibi çok iri insanlar saatte 80 - 90 kalori fazladan yakıyorlar. Aslında onların ortalama insanlardan çok daha fazla yemelerinin bir sebebi de budur.

Kısaca, kaslar daha fazla yiyebilmenizi sağlayan çok önemli bir unsurdur. Erkeklerle karşılaştıracak olursak, bayanların çok daha az yiyebildiğini görürüz. Erkekler her zaman yağlanmadan daha fazla yiyebilmişlerdir.

Yıllar önce ve bilimsel araştırmalar yapılmadan bunun sebebi hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Şimdi, biliyoruz ki, erkekler, kadınlardan daha kaslı vücutlarındaki testesteron seviyesinin yüksek olmasından dolayı daha fazla yağ yakarlar.

YAŞLANMAYI ENGELLER - GENÇ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAR

Kaslarınızın, yaşınız ilerledikçe sizi gençleştirdiğini biliyor muydunuz?
30 yaşınızdan sonra kaslarınız her yıl biraz ufalır. Buna atrofi denir. Bu ufalma her 5 yılda ortalama % 4 oranındadır. Ve eğer bu doğal ve normal kas aşınmasını önlemek için herhangi bir şey yapmazsanız, 40 yaşınıza geldiğinizde vücut şekliniz önemli ölçüde değişmiş olur.

Kas kaybı erkeklerde daha belirgindir. Bunun iki sebebi vardır; kadınlar çoğunlukla erkeklerden daha az kaslı oluyor, ve erkeklerden daha fazla şişmanlıyor, zayıflamayı kafalarına takıyorlar. İki tane sorunları olduğunun farkına varmıyorlar - Kas aşınması ve Kilo alma, ve onlar sadece kilo alma kısmıyla ilgileniyorlar.
Çoğu bayan kaslarının aşınmaya başladığının farkına varmıyor, çünkü fazla yağları, incelen kaslarının üstünü örtüyor. Böylece kadınlar, fazla yağlarını verene kadar kaybettikleri kasın farkına varmıyorlar. İşte o zaman düş kırıklığına uğratıcı sürprizle karşılaşıyorlar. Fazla kilolarını verince on sene önceki şekilli ve genç vücutlarını görmeyi bekleyerek aynaya baktıklarında, karşılarında ince fakat bayağı değişmiş bir vücut görüyorlar.
İşte o zaman, bayanların ya pes edip tekrar yağlandıkları, ya da kendilerini şekle sokacak olan vücut geliştirme ve fitness programını bulacak kadar şanslı oldukları zamandır. Ve bir taşla iki kuş da vurabilirler, diyet yaparken ağırlıklarla da çalışabilirler. Yağ yakarken yağlarının altında sıkı, belirgin ve şekilli kas yapabilirler. Ve sonra bütün yağlarını yaktıktan sonra sürpriz, rüyalarındaki vücut hatlarına kavuşabilirler.

Bir bayan antrenman yapmaya başladığında, yağlı da olsa, zayıf ta olsa, kasları büyümeye ve yapılanmaya, dolayısıyla aşınıp yaşlanma sürecine gireceğine gençleşmeye başlar.

Ağırlıklarla çalışarak 30 yaşınızdan sonra her yıl kaybettiğiniz kaslarınızı yerine koyup sonra eskiden olduğundan daha fazla kas yaparak, vücudunuzu 20'li yaşlarınızdakinden daha da gençleştirebilirsiniz.


GÜÇLÜ VE ÖZGÜR OLMANIZI SAĞLAR

Dördüncü olarak, kas size kuvvet ve bu da beraberinde özgürlük ve kendinize güven kazandırır. Erkeklerin size acıyıp bavullarınızı taşımalarından, kavanoz kapaklarını ve ağır kapıları açmalarından bıkmadınız mı? Yanlış anlamayın. Bu geleneklerimize bağlı olmadığımız anlamına gelmez. Yakınınızda bir adam ağır bavullarınızı taşımanıza yardım etmek istiyorsa, kavanoz kapağını veya ağır bir kapıyı açmak istiyorsa, belki bunu memnuniyetle kabul edersiniz. Peki görünürde hiç adam yoksa veya bir takım insanlarla muhatap olmak istemiyorsanız
veya aceleniz varsa ne olacak. ' Ben hallederim, kimseyi beklememe gerek yok ' diyebilme hissini seviyor ve hissediyor olmalısınız.

KAS SİZİ SEKSİ GÖSTERİR

Kas seksidir, hem de çok seksidir. Kaslar kendinizi seksi hissetmenizi, öyle olmanızı ve mükemmel simetriye sahip olmanızı sağlar. Tam gereken yerlere gerektiği gibi kıvrımlar ve kabarıklıklar yapar. Sert ve sıkı vücuda dokunmak, yumuşak vücuda dokunmaktan çok daha hoştur.

Bu arada şunu belirtmemizde fayda var, günde üç saat çok ağır kilolarla çalışan ve profesyonel vücut geliştirme şampiyonalarına katılan ve erkek vücudunun üstüne kadın kafası yapıştırılmış gibi olan bayanlardan bahsetmiyoruz. Düzenli ve bilimsel egzersizlerden oluşan çalışmalar yaptığınız taktirde şimdiye kadar ürktüğünüz ölçüde fazla kasınız olmayacak. Önemli olan gerektiği kadar, gerektiği şekil ve ölçüde kaslara sahip olmak ve onları muhafaza etmektir.

KEMİKLERİNİZİ KORUR VE KUVVETLENDİRİR

Otuz yaşın üstündeki bayanlar kemik yapılarını tehlike noktasına kadar kaybederler. Vücut geliştirme ve ağırlık çalışmaları, kemik yoğunluğunu arttırarak osteoporose ( kemik erimesi ) tehlikesini ortadan kaldırmaktadır. Eğer düzenli vücut geliştirme ve ağırlık çalışmaları yaparsanız, hiçbir zaman kemik erimesi ile sorununuz olmayacaktır. Ağırlıklarla çalışırken sadece kaslarınız üzerinde değil, kemikleriniz üzerinde de baskı uyguluyorsunuz ve kaslarınızı güçlendirip şekillendirirken, kemiklerinizin de gücünü ve dayanıklıklarını arttırıyorsunuz. Ama eğer kemik erimesiyle başınız zaten dertteyse ve osteoporose'un başlangıç aşamasındaysanız ne olacak? Bunun da cevabı kesin : Ağırlık çalışmak osteoporose'u tersine çeviriyor.

BAYANLAR, AĞIRLIK EGZERSİZLERİNE ÖNEM VERİN

Eğer spor yaparken çalışmalarınıza vücut geliştirme egzersizlerini dahil ederseniz sadece şekillenmiş kaslarınız ve güçlenmiş kemikleriniz ve mükemmel vücudunuz olmayacak. Halen yapmakta olduğunuz diğer spor branşında da sakatlanma riskiniz çok azalacak.

İster tenis, squash, basketbol, voleybol, ister golf, yüzme, bisiklet v.s.gibi başka bir sporla uğraşın, ağırlık egzersiz programı sakatlanma riskinizi çok azaltacaktır. Çünkü eklemleriniz kuvvetlenecek, böylelikle sakatlıklara yol açan dengesizlikleri ve kas güçsüzlüğünü önlemiş olacaksınız. Aynı zamanda spordaki dayanıklılığınız ve kuvvetiniz artacaktır.

Eğer bel, boyun veya omuz ağrıları ile başınız dertteyseyine ağırlık çalışmaları sizin için mucizeler yaratacaktır. Çünkü bütün büyük kas guruplarını çalıştırarak bel, boyun veya omuz ağrısını ortadan kaldıran dengeli bir duruşa sahip olacaksınız. Özellikle mide egzersizleri, belinizi destekleyecektir. Çünkü beli destekleyen mide kaslarıdır.

Ağırlık çalışmaları yaşamınızın öyle bir parçası olacak ki, onu uygulayamadığınız zamanlar, kendinizi halsiz ve güçsüz hissedeceksiniz. Daha da önemlisi çalışmanızı yapmamış olmaktan dolayı kendi kendinizle barışık olamamanın suçluluğunu duyacaksınız. Bu nedenle ilk fırsatta ihmal ettiğiniz çalışmanızı yapmak için fırsat kollayacaksınız.

YAŞ BU İŞİ NE KADAR ETKİLİYOR ?

Geçmişte, otuz yaşından fazlaysanız kas yapmanızın daha uzun zaman alacağı söyleniyordu. Fakat şimdi son araştırmalara göre, yaşlandıkça daha zor kas yapılır diye bir belirtiye rastlanmadığı bir gerçek.
Aslında son araştırmalar hangi yaşta olursa olsun ağırlık çalıştığınızda vücudunuzun kas yapma kapasitesinde hiçbir fark olmadığını göstermiştir. Hızı ve refleksleri yaş etkiler ama vücudunuzun kas yapma kapasitesini değil. Yaşla birlikte kuvvet de artar ama bu kas atrofisine bağlıdır. Hız ve refleks kaybı için bir şey yapamazsınız ama kas atrofisi için yapabilirsiniz ve aslında ağırlık çalışırken yapıyor olacaksınız da. Eğer şimdi güçsüzseniz zamanla bu güç probleminin üstesinden geleceksiniz ve sizden on yaş daha genç kadınlardan daha güçlü olacaksınız!

Yani, iyi haber; Bayanlar; ağırlıklarla çalıştığınızda her hangi genç biriyle aynı sonucu alırsınız.

Bilindiği gibi genç insanların kasları doğal olarak daha yaşlı olanlardan daha fazla (onların kasları henüz atrofiye başlamadı) yani çalışmaya başladıklarında daha da gelişiyorlar, böylece genel etki daha etkileyici görünüyor.

Genç insanların daha hızlı gelişme sağlamalarında bir etken faktör daha var o da güç ve enerji. Başta genelde gençlerin daha fazla gücü ve enerjisi oluyor, çünkü daha yaşlılar yıllardır kaslarını ihmal ettiler, kasları atrofi yaptı ve güçsüzleşti. Olay buysa gençler işin başında daha çok enerjiyle ve doğal olarak daha iyi çalışacaklar. Daha yaşlı bir insanın eski kaslarını yerine koyması ve gençler kadar sert çalışabilmek için güçlenmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Ama ağırlık çalışmalarına başladıktan bir iki ay sonra gençleri yakalamaya başlarsınız ve zamanla yakalarsınız ve bu güç ve enerji problemi de çözülmüş olur. Bazı kadınlar kendilerinden on ya da yirmi yaş genç kadınlardan daha güçlü ve enerjili. Bunun örneklerini hem günlük yaşamda ve hem de sportif aktivitelere katılan kişilerde her gün yaşamaktayız zaten.

Kısacası kalıcı ve mükemmel form ve mutluluğunu...

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Streching: Esnetme ve Gerdirme Egzersizleri

Streching: Esnetme ve Gerdirme Egzersizleri

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girebilirim?

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girebilirim?

Spor Anatomisine Göre Vücut Tipleri

Spor Anatomisine Göre Vücut Tipleri

Bayanlar İçin Mükemmel Vücut Hatları Kalça ve Bacaklar

Bayanlar İçin Mükemmel Vücut Hatları Kalça ve Bacaklar

Hamilelikte Egzersiz Yapın

Hamilelikte Egzersiz Yapın

Kısa Sürede Atletik Bir Vücuda Sahip Olun

Kısa Sürede Atletik Bir Vücuda Sahip Olun

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Bodydrom 005-01-BDA Klasik Siyah Atlet
60,00TL.   44,99 TL.

Bodydrom 005-01-BDA Klasik Siyah Atlet

Kargo Bedava
Bodydrom 003-05-BDT Kırmızı-Gri Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 003-05-BDT Kırmızı-Gri Kolsuz T-Shirt

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Fuşya Light 1 Metre Fiyatı
5,99 TL.

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Fuşya Light 1 Metre Fiyatı

Kargo Bedava
Bodydrom 005-05-BDT Omuz Baskılı Kısa Kollu Kırmızı T-Shirt
80,00TL.   59,99 TL.

Bodydrom 005-05-BDT Omuz Baskılı Kısa Kollu Kırmızı T-Shirt

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!