Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Erken Ergenlik: Çocuğunuz Küçük Yaşta Ergen Olursa Ne Olur?

Erken Ergenlik: Çocuğunuz Küçük Yaşta Ergen Olursa Ne Olur?

Anne ve Babalar Dikkat! Çocuğunuz Erken Ergenliğe Girebilir.

Günümüz şartlarında yaşamın getirdiği bir çok avantaj varken ne yazık ki bir takım dez avantajlarla da karşı karşıyayız. Bunlardan bir tanesi de kız ve erkek çocukların erken ergenliğe giriyor olması. Bunun da bir takım tehlikeleri mevcut.


KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARINDA NORMAL ERGENLİK YAŞI VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ergenlik, çocukluk döneminden erişkin döneme geçişin gerçekleştiği, seksüel gelişimin ve büyümenin tamamlandığı ve üreme kapasitesinin kazanıldığı dönemdir. Bu dönem hormonal değişikliklere paralel olarak pek çok fizyolojik ve psikolojik değişiklikleri içerir Kız çocuklarında ergenlik yaşı normalde 8- 13 yaşları arasında başlar ve bu süre 2 yada 6 yıl sürer. Ergenliğin ilk belirtileri olarak kızlarda kemik gelişimi ve boy büyümesi, meme başının büyümesi, koltuk altı ve genital bölgelerde kıllanmadır.

Doğumdan itibaren kız çocuklarının büyümesi erkeklere göre daha hızlıdır. Çünkü kız çocukları daha fazla yağ dokusuna sahiptirler ve böylece daha fazla hormon depolarlar. Kız çocukları normal ergenlik döneminde 20- 25 cm uzamaktadırlar. Erkek çocuklarında normal ergenlik yaşı 9- 14 yaşları arasında başlar. Erkeklerde normal ergenlik belirtileri testis volumunun artması, testislerinin gelişmesi, boyunun uzaması, sesinin kalınlaşması, koltuk altı, genital bölge, yüz, kol ve bacaklarda kıllanma, kemik yapısının gelişmesi ve testesteronun oluşmasıdır.

Erkek çocukları normal ergenlik döneminde 25- 30 cm uzamaktadırlar.

ERKEN ERGENLİK NEDİR?

Erken ergenlik kız çocuklarında 8 yaşın altında başlaması, meme başının büyümesi, boyunun hızlıca uzaması, koltuk altı ve genital bölgede tüylenmenin başlamasıyla tespit edilir. Anne ve babaların çocuklarını çok iyi gözlemlemesi gerekmektedir. Erkek çocuklarında erken ergenlik ise 9 yaşının altında başlaması ve normal ergenlik dönemindeki gelişimin erken gözlemlenmesi ile tespit edilir.

ERKEN ERGENLİĞİN SEBEPLERİ NELERDİR?

- Beyin tümörleri,
- Yumurtalıklarda veya böbrek üstü bezinde oluşan hormon salgılayan tümörler,
- Akraba evlilikleri,
- Ailevi faktörler,
- Psikolojik faktörler,
- Prematüre doğum,
- Normalden çok düşük kilolu doğma,
- Protein ağırlıklı beslenme,
- Hormonlu gıdaların tüketimi ( özellikle tavuk, kırmızı et, süt, süt ürünleri, çilek ve domates),
- Plastik kaplar ve mutfak ürünlerinin kullanımı,
- Çok fazla TV izlenmesi (Melatonin hormonu seviyesi düşer ve uyku ritmi bozulur ve hormonlar etkilenir)
- Şampuanlardaki kimyasal maddeler.

ERKEN ERGENLİĞİN SAKINCALARI NELERDİR?

- Boy kısalığı,
- Okul başarılarında düşüş,
- Kızlarda erken adet olmanın oluşturduğu psikolajik sorunlar,
- Cinselliğe daha erken başlama,
- Genç kız gibi göründüğü halde bebeklerle oynama isteği,
- Erken seks objesi olarak görülme,
- Anti- sosyal davranışlar sergileme,
- Kural tanımaz davranışları çok daha erken başlaması,
- 20'li yaşlarında daha başarısız bir hayat sürmeleri,
- 40'lı yaşalarında daha kısa ve şişman olmaları.

ERKEN ERGENLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN ALINAN TEDBİRLER NELERDİR?

Erken ergenliğin önlenebilmesi için hipofiz bezine etki eden erken ergenliği önleyici ilaçlar kullanılarak erken ergenliğin oluşması engellenmektedir.

Ayrıca boy uzamasını sağlayacak kalsiyum ve vitamin destekleri verilmektedir, böylece çocukların boy uzaması maksimuma ulaştırılmaktadır.

Tiroit bezinin az çalıştığı çocuklarda ayrıca tiroit hapı kullanılmakta böylece bu çocukların da boy kısalığı önlenmektedir.

GEÇ ERGENLİK NEDİR?

Kızlarda 13, erkeklerde 14 yaşında hala herhangi bir ergenlik belirtisinin olmaması geç ergenlik anlamına gelmektedir. Bu tip durumlarda çocuğun kemik yaşı ölçülmelidir. Kemik yaşı 11 yaşın altında ise geç ergenlik oluşumu düşünülebilir, fakat kemik yaşı 11 yaşın üzerinde ise geç ergenlikle birlikte çocuğun kromozom anomalileri, genetik bozuklukları incelenmelidir.

Geç ergenlik erkeklerde kızlara göre daha sık görülür. Belli bir süre tedavisiz olarak izlenebilir. Psikolojik nedenlerden kaynaklanan durumlarda kısa süreli seks steroidleri kullanılarak ergenliğin başlaması sağlanabilir.

KİME BAŞVURMALI?

Çocuğunuzu gözlemleyip erken yada geç ergenlik yaşadığını düşünüyorsanız mutlaka bir çocuk endokrinoloji bölümüne başvurunuz.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

mehtap yurt
benim kızım 10 yaşında kızımın memeleri büyümeye başladı kızım erken ergenliğe mi giriyor yoksa sadece normal mi ve kızımın boyu 1.35 dahada uzamasını istiyoruz kızım ne zaman ergenliğe girer lütfen cevaplayın kızım erken ergenliğe girmesin.

zeynep
benim kızım 11 yaşında regl oldu normal midir cevaplarsanız sevinirim

adsiz
Kizim 11 yasinda regl oldu normal midir cevaplarsaniz sevinirim

seven
Ben 11,5 yaşındayım 10 yaşındayken kıllanma başladı ve 11 yaşında adet oldum bu normal birşey mi??

zeynepnisa
Merhabalar,kızım 9 yaşında adet oldu 2 sene oldu adet olalı .okuduğum yazılarda boyunun uzamayacağı yazıyor doğrumudur.şu anda boyu 147 cm 11.5 yaşında.

Aslı
Ben 11,5 yaşımdayım sağ koltuk altımda kıllanmalar oluyor ve meme uçlarım büyüyor bu normal mi

yasemin
bnim kızım 8 yaş 6 aylık ve erken ergenliğe girmiş gözüküyor doktorum iğne önerdi 28 günde 1 iğne olucak dedi fakat bu iğnenin ileride kısırlık bebeğinin olmaycak diye uyarılıyorum kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim

Ümit
Bende demek ki erken ergenlik var. Bundan oldukça memnunum sıradan biri olmaktan iyidir.

necmiye çağdaş
oğlum 10 yaşında genital bölgesinde hafif tüylenme ve yüzünde sivilceler oluşuyor.bu durum normalmidir.bilgilendirirmisinız.Teşekkürler.

Fadime
Ben 11 yaşındayım, kardeşimle beraber mememizde büyüme başladı ve ağrıyordu. Bunu okudum endişem kalmadı. Doğruymuş 11 yaşında kızınızda bu olayları görüyorsanız endişelenmeyin,)

bahar
merhaba benim kızım 8 yaşında genital bölgesi de hafif killanma gordum ve göğüsleri büyüyor gibi geldi bana.dr getirdiğinde göğüslerinin yağ olduğunu söyledi benim içim rahat etmedi . hergün çocuğumun genital bölgesini ve göğüslerini kontrol ediyorum

elif
benim kizimin memelerı oluyo musait yeri kılanmaya başlıyo ve koltuk altı kokmaya baslıyo ve psikolojisi bozuluyo elbiseler giymiyor ama adete girmemiş ne yapmalıyım

SULTAN
kızım 8buçuk yaşında göğüsleri büyümeye başladı hafif tüylenmelerde başladı kemik yaşı 10 buçuk çıktı beyin emarı da çekildi 11 yaşına kadar her 28 günde iğne vurulacak tedavi bitince büyümesi dururmu ve tedavi beyin gelişimini de etkilermi lütfen ya

Cidem
Merhaba kızım 9 yaşında genital bölgesinde kilanma var normalmı acaba

Rabia
Merhaba kızım 10 yaşında sadece sol memesinde şişlik var bu normaldir. Ne yapmam gerekir.yönlendirirseniz sevinirim.Teşekkürler. ..

gamze
Kızım 9 yaşında kışın genital bölgede kıllanma başladı yaşıtlarından iri memelerindede gelişim var nisan 2006 doğumlu etkenmidir ne yapmalıyım

fatma v
kızım 8buçuk yaşındagöğüs uçlarında boncuklanma başladı sol göğüsunde arı var normal mi bu durum ne yapmalıyız. Çok endiselendim.

hayri
ben 14 yaşındayım göğüs çevrelerinde ve koltuk altı ve yüzümün saç folu olurya onun altonda çeneye kadar küçük ama sert kıllanmalar var

Şerife
Kızım 9 yaşında ergenlik belirtileri başladı kemik ölçümü ve tahlilleri yapıldı. Her ay vurulacak ilaç tedavisine başlıyacağımızı söyledi doktorumuz. Bu süreç nasıl geçecek, boyu uzamaya devam edicekmi durucakmı? Tedavi 3 yıl sürecek, sonuçları nedir

çiçek
benim kızım 8 yaşında. ve memelerinde sertlik ve fındık kadar büyüme var. bu sertlik ilk defa olmuyor olup geçiyordu. ama büyüme olmamıştı. genital bölgesinde hafif kıllanmalar oluşmuş. erken ergenlik diye düşünüyorum ve çok endişeleniyorum

Zehra Çağlayan
Merhaba kizim 11 yas 1 Aylik 30 Ağustos 2003 doğumlu regl oldu bu normalmi erken sayılan bir durum mu bundan sonra ne yapmalıyız gelişimi için teşekkür ederim

Pınar
Merhabalar, kızım 9 yaş 8 aylık. Gecen yıl koltuk altında tüylenme başladı, bir kac gundurde göğüslerinde acı var, endokrine götürdüm ancak ergenliği geciktirmeye gerek olmadıgını soyledi. Boyu henüz 1.34 , ne yapmam gerekiyor. Ertelenebilir mi ?

gülsüm
kızım şubat 2005 doğumlu ocak 2015 te adet oldu erkenmi birde boy uzaması için ve kansız kalmaması için neler yapabilirim. teşekkürler

özge
benim kızım 10 yaşında boyu 1.22 memeleri büyümeye başlamış ergenliğemi giriyor yoksa doktoramı başvurmalıyım

cansu
Merhaba benim adım cansu 13 yaşındayım adet oldum 1.53 boyundayım 50 kiloyum sizce boyum kısa mı nolur yardım edin bana ne yapabilirim nolur yardım edin

SEMRA
benim bir tanıdığımın kızı 6 yaşında ve kemik yaşı 9 erken ergenlik başlamış ne yapilabilir. teşekkürler

hakan
13 yasindayim 190 boyum var ama sakal çıktı ve basketle uğraşıyorum boy uzamam durucakmi sizce

dilek çağla
kızım 7 şubat 2007 doğumlu alt genitalde kıllanma oldu erenlik midir değilmidir

adımı bşvr
13 yaşındayım ergenim erkeğim normalmi

sevgi
2005 dogumlu kızımda tuylenme başladı boyuda yaşıtlarından biraz uzun erken ergenlikten şüpheleniyorum bana yardımcı olurmusunuz.

rumsuz
Yaş 16 her yerimde kıllar var boyum 170 ben acaba erken ergenliğe mi girdim Gerçi 3 sene öncede çok kıllıydım

Selçuk
oğlum 7 yaşında. 1 yıl önce İnmemiş testisden dolayı doktor pregnyl iğne kullandı.(1500\'lik 3 doz). Oğlum şuan 118 cm boyunda. son aylarda genitalde hafif kıllanmalar oldu. İğne etkisimi yoksa erken ergenlik olabilirmi?İğne etkisi kendiliğinden geçer mi

aydan
Ben 12 yaşındayım . Boyum 1. 53 . Boyum normalmi?

sevilll
Oglum 2006 haziran dogulu 143 boyunda 31 kilo. yaklasik 6aydir sadece koltuk alti killanmasi var 2 3aydir da siyah renge donmeye basladi. Bana sanki erken killanmaya basladi gibi geldi.

ayşe
bende 15 yaşındayım hiç bir yerimde kıl veya tüy yok adet olmadım

rumuz
kizim 10 bucuk yasinda ve 8 yasindan beri ergenlik belirtileri basladi. meme büyümesi kilanma ve vajinal akinti. iki gündür akintisi kirli geliyor, herhangi bir agrisi yok. boyu ise 147cm. önlem almam gerekiyormu. ben kendim 163cm esim 175cm boyu

kenan
benim oğlum 12den gün almış testislerinde uzun kılanmalar aluşmuş acaba normal birşeymi lütfen beni bilgilendirirmisiniz

sevil
2007 haziran doğumlu bir kızım var alnında birazda burnunda akneleri oluştu hormonlarına bakılmadan sivilce kremi başlatıldı içim çok huzursuz endokrin bölümüne götürmelimiyim sivilce ergenlik belirtisi sayılmazmı

gülsüm
ben adet oldum ve 10 yaşındayım zarar olur mu ?

13 yaşındayım...
İyi de ben 10,5 yaşımda oldum keşke benide daha evvel doktora götürselerdi Şimdi 13 ümdeyim ve nerdeyse boy uzamam duracak Hem o zaman resmen psikolojim bozulmuştu Her gün ağlyordum kısacası BU ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY !!! :(

gonul
Merhaba, ben Gonul. Finlandiyada yashiyorum. Kizimlaa ilgili bir soru sormak istiyorum. Kizim 9 yashinda. 6 ay olar ki, kollarinin alti killanmish ve memeleri de biraz boyumush. Bu hal bu yashda normalmi yoksa deyilmi? Onceden tshk edirem. Gonul

Rumuz
13 yasında oglum ergenlıge gırdı masturbosyon yapıyo normalmı

büşra
ben 11 yaşımda oldum kötü bişey mi

sermin
kızım 2007 doğumlu boyu 127 kilo 27 genital bölgede tüylenme var.koltuk altında yok memedede değişiklik yok sizce ne yapmalıyım.

Neslihan
2 yaşındaki oğlumun cinsel organı normalden büyük ve kıllanma var ne yapmalıyım?

semra
Merhaba benim kızım 22 08 2005 doğumlu sağ görüşünde büyüme ve sertlik var dr bu erken ergenlik olabilirmi yada normal bi durumu acil chp bekliyorum lütfen

İnci
Kızım 9 yaşında sol memesinde sertlik hissettik 1 ay önce . Endokrin uzmanına götürdüm. Kemik yaşı 9 dedi. Erken olmadığını söyledi. Nasıl bir süreç olacak bana anlatabilir misiniz. Ben tedavi görmesini istiyorum ama ne yapmam gerekir.

zuhal
2005 dogumlu kızım var iki yildir araştırırorum hiçbir sonuc alamadım erken adet olur dediler bana yardım edermisiniz rica ediyorum

Günay Güde
İkiz kızlarım var 2006 doğumlular. Kızlarımın birinde memeler boncuklanmaya başladı 3 ay önce çocuk endokrin bölümüne götürdüm bazı tetkikler yapıldı yaşının üzerinde olduğu fakat erken ergenlik olmadığı söylendi ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?

Hacer
merhaba ben Hacer kızım 2005 doğumlu tüylenmesi var ve memeleri büyüyor doktora gittik kemik yaşı 11 gösteriyormuş ne yapmalıyız ne olur yardım edin. TEŞEKKÜRLER

Hacer inci
merhaba ben Hacer kızım 2005 doğumlu tüylenmesi var ve memeleri büyüyor doktora gittik kemik yaşı 11 gösteriyormuş ne yapmalıyız ne olur yardım edin.

gamze
merhaba 6 yaşında kızım var genital bölgede kıllanma var bu normalmi yoksa doktora götürmeli miyim

aynur
altı buçuk yaşında bir kız çocuğum var genital bölgesinde tüylenme var sol memesinde ele gelir bir şekilde şişkinlik var ağrısı olduğunu söylüyor beni aydınlatırsanız sevinirim

şeyma
ben 13 yaşındayım. genital bölgede ve koltuk altında kıllanma var fakat göğüslerimde herhangi bir gelişme yok birde güğüslerimin içinde sert bir tomurcuklanma var bunlar normalmi

tarık
ben 13 yaşında bi çocuğumu nedense çok erken ergenliğe girdim yüzümde kıllanma ses kalınlaşması sivilce var ve ben utanıyorum bu erken ergenliği önleyebilecek tedavi varmı acaba diğer arkadaşlarımda hiç böle bişeyler yok sadece bende war

nuray
Tedavi evam ediyor kemik yasida ilerlemedi cok sukur,ayda 2 igne ile basladik gogus belirtisi 3ayda eridi ve simdi heray 1igne ile 11yasina kadar devam edecek tedavi. 3aylik takiple boy ve kan testleri takipte.Gec kalmayin ve erken tedaviyebaslayin

nuray
Mrblar benim kiximda 7yas 3aylikken erken ergenlik belirtisii verdi kemik yasi yasi ile esitti lakin 3ay sinra kemik yasinin 10 veya 11olmayacaginin garantisi verilemediginden riske atmadik ve tedavuye basladik profunda ortak karari ile.1 yil 4 aydir

cansucancan
oğlum 2005 doğumlu. bu sene sünnet oldu. koltukaltında bişey yok. ama genital bölgesinde kıllanma var. küçük bir şehirde yaşıyoruz. çocuk endokronolojisi yok burda. maddi imkanlarda sınırlı. hangi tahlilleri yaptırmalıyız. teşekkürler

kezban
8 yaşında kızım var genital bölgede 5-6 adet siyah kıl çıktı doktora götürmeli miyim

Mustafa
Ben erkek olmama ragmen 11 yasinda ergenlik basladi. Ne yapmaliyim?

cıgdem turk
10 yasında ergenlıge gırdı ama bızım cıddı bı sorunumuz var o bı erkek arkadas buluyo ben ayırıyorum ama o ertesı gun tekrar baska bırını buluo bu bole devam edıyo ben ne apabılırım allah rızası ıcın bana bı yol gosterın kendımı oldurecem 2002 dgmlu

vildan
merhaba ben 15 yasındaym hıç masturbasyon yapmadım hala bı sorun olur mu ?

dilek
Ben eylülde 12 olucam göğüs başı büyümesi var sağ tarafım da koltuk altında az çıktı regl olmadı bunun bir sorun oldugunu düşünmüştüm baktım anladım saolun teşekkürler

asiye
Kuzenim 8 yasinda ve tek meme ucunda büyüme oldu. Diger memesinde bisey yok. Bu durum bizi cok endiselendiriyor. Ne yapmamız gerekiyor. Bizi yönlendirebilirsiniz.

ayşe
kızım 2003 doğumlu ve meme başlarında büyüme genital organ dudaklarda ve kıllanma,koltuk altında ise tüyler artmaya başlamış erken olduğunu düşünerek kaygılanıyorum. Dr.gitmesine gerek varmı?

burçak
2002liyim kıllanma göğüs büyümesi var 12 yaşında olanlar korkmasın en normali 12 yaştır regl olursanız korkmayın hatta sevinin 11 yaş altı ise normal değildir adet görmeyenlerse 15 yaşında artık ergen olurlar teşekkürler

murat
2005 Aralik dogumlu oglumun testislerinde killanma basladi. cok erken oldugunu dusunuyorum. yorumunuzu ve yonlendirmenizi rica ediyorum.

ebru kaymak
kızım 8 yaşında fakat genital bölgede kıllanmalar var,kızım prematüre ve 1750 kg doğdu,erken doğması sebep olabilirmi sinirlerim çok bozuldu,çocuk doktoruna götürücem ama endişelerim bitmiyor bana da yardımcı olurmusunuz. kızım 2005 doğumlu

sevgül
kızım 9 yaşını şubatta doldurdu 10 dan gün alıyor vede genetal bölgede kıllanma var memeleri büyümeye başladı regl bi gün oldu şimdi yok doktara gittim normal dedi beni tıpa gönderdi ama ben korkuyorum beni aydınlatırsanız sevinirim.

melek
Benim 9 yaşında kızım var genetal bölgede 3 - 4 tüylenme var üstte değil alt dudaklarda, memelerinde hiçbirşey yok endişendim, doktora götüremiyorum kan korkusu var, tahlil yapılamıyor bayılıyor. Yardımcı olun ben de yapmalım, normal midir.

Gülbahar Kaya
Yeğenim, 8 yaş 4 aylık ve genital bölgesinde ince tüyler var.Koltuk altında henüz tüyler yok.Göğüslerinde olumsuz bir durum yok. Doktora götürmem gerekir mi? Teşekürler.

cihan
merhabalar benimde kızım 3e gidiyor bütün yaptırdığımız tahliller kemik yaşı çok önde imiş ve 6 ay içinde adet görücekmiş kızınızda meme büyümesi vajinal bölgede kıllanma varsa hiç beklemeyin test yaptırın bunlar kesinlikle ilk belirtiler

çiğdem
9 yaşında olan kızımın genital bölgesinde tüylenme çok belirgi normal mi tedavi gerekir mi

şerife
merhaba benim kızım 29.12.2003 doğumlu kızımın bir senedir göğüslerinde büyüme başladı genital bölgede kıllanma ve vajinal akıntı başladı doktora götürmem gerekirmi yoksa normal mi geç kalmak istemiyorum lütfen yardımcı olun

dursen
salamlar ben ankarada dursen benim torunum 10 yaşın da ve genital bölegede kıllanma başladı bu normalmidir bir de benim torunum 18p bu da bir etkenmidir dr gitmemize gerk varmıdır saygılar

özlem06
kızımda erken ergenlik 8 yaşında başladı 2yıl gözetim altındaydık buğün iğneye başladık 1 yıl igne olucak devlet 11 yaşına kadar karşılıyormui igneyi çok araştırdım kullananlarlada birebir konuştum doktorlarda aynısını söyledi hiç bir şüphem kalmadı.

fidan yıldız
kızımda koltuk altı kıllanması var endokkirine gitti sorun yok dediler almaya başladık akıl verirmisiniz

eylul
kızım 7 yasında meme ucunda şişkinlik var davranışları da degişti ne yapmam lazım teşekkürler

meral
kızım 9 yaşında 7 yasındayken genital bölgede kıllanma başladı çocuk endokrine gittik ama meme büyümesi olmadığından endişeye gerek olmadığını söyledi. ama kemik yaşı 8 yaşında bakıldığında 10 yaştı. şimdi 9 yaş doldurdu sol memesinde büyüme var ne yapsak?

hakikat
degerli çiğdem g benim kızım da 8 yıldan beri tedavi gürüniyor halada tedavi devam ediyor sana abi nasihatı olsun mutlaka sende doktora baş vurunu yap geciktirme sana önerdiyim hastane ismide bu ankara gazi üniversitesi hastanesi geçmiş olsun

ÇİĞDEM G.
Kizim 9 yasında 3. Sınıfa gidiyor memelerinin acidigini söylüyor ve genital bölgesinde hafif killanma var bunlar normalmi doktora götürüp gerekli hormon testlerini yaptirmalimiyim? Cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Abdullah Bayın
Kızım şu an 25 yaşında, omuzlarında ağrılı bir şekilde rahatsızlığı var. Bu sebeple Dr.gittik. Tendon kalınlaşması var dendi. Filim çekilmesi sonucunda boynunda 8 kemik olduğu söylendi. Normalde 7 boyun kemiği olurmuş. İleride sağlık sorunu olurmu?

Bahar
9 yaşında kızım 3 sınıf kol altında tüylenme başladı normal mi

ahmet bey
benim oğlum 13 yaşında ve genital bölgelerde kıllanma çok .oğun eve gittiğimde oğlumun sex izlediğini ve genital belgeyle oynadığını gördüm. sizce ne yapmalıyım?

melek
ben 2002 doğumluyum ve 2-3 ay önce adet gördüm. ayrıca yaşıtlarıma göre tüm bölgelerde kıllanmalarım daha fazla acaba napabilirim yardım edermisiniz??

kübra
benim de ergenlik çağında olduğu gibi göğüs başı büyümesi oldu hastalık sanmıştım annemin uyarısıyla ergenlik çağı yaşına baktım ve rahatladım ergen oluyorum.

özlem
benim oğlum 2004 ağustos doğumlu koltuk altı ve genital bölgede kıllanma başladı. Küçükken yumurtalıklarından bir operesyon geçirdi ondan önce hormon iğnesi vuruldu altı tane acaba bunlar mı kıllanmasına sebep erken ergenliğe girmesine de sebep mi?

Sudemnaz
Ben 9 Yaşındayım Ve bir gün tuvalete gittim yaptım ihtiyacımı birden kendimi sıkıyor gibi oldum ve bi baktım pembe pembe kan Gördüm Boyum 1.39 Birdaha Hiç Uzamayacağından korkuyorum.Öle Birşey OlurmU ? :(

hakikat
kızım 2006 da erken poperte hormun bozulluğu na yakalandı şimdi 2012 yılındayız hala tedaviis ankara gazi ünüversitesinde tedavi yapmaktayım her 3 ayda bir testler yapiyor 21 günde bir iğne yapıliyor bu tedavi nezamana kadar sürecek bilen var mı

aysun
ergenliği durdurucu ilaçlar kısırlık yada başka ne gibi yan etkiler göstermekte bilgi almak istiyorum.

Zayn malik
Ben martta 11yasina gircem koltukalti ve genital bolgemde killanma cok fazla. koltuk altimi aliyoruz hatta ama regli olursam anneme nasil soylicem. 5 siniftayim

feriha ünlü
benim kızım da 2002 li ve meme uclarında büyüme koltuk altında ve genital bölgesinde kıllanma var üstelik kemik yasıda 2 yas büyük çıktı kanı yüksek ne yapacagımı bilmiyorum erken ergenligi durdurucu tedavi uygulansa kısır kalırmı çok korkuyorum

vijdan
Kizim 6 yasindayken ergenlik belirtileri nedeni ile endokrinoloji bolumune goturduk. Kemik yasi 7 cikti, yapilan testlerin normal oldugu soylendi. Kizim simdi 7 yasinda, gelisimi devam ediyor, ergenligi durduran igneler varmis bunlar ne zaman yapiliyor?

ismet gedik
08 ocak 2002 li 3 ay önce kızım adet gördü normal mi boyu ise 1,49 adet gördüğünden dolayı daha fazla uzamaz diyorlar bu doğru mu? moralim çok bozuk teşekkürler

Halime
Su an her şey yolunda. İnşallah da devam eder. Kızımın erken regl olabileceği ve boyunun küçük kalması kızımda psikolojik sorunlar yaratabileceğini düşünerek tedaviye başladık. Allah bu durumda olan küçük kızlarımıza acil şifa dilerim.

Halime
Bir senedir her ay Fransa´da olduğumuz için burda geçerli olan decapeptyl lp3 mg iğne vuruluyor. Doktorum Bir tehlikenin olmadıgını dedi çünkü bu tedaviyi 30 yıldır yapıyormuş. Her 6 ayda bir kontrolumuz var. İdrar, röntgen, ve kemik ölçümü.

Halime
Benim kızımda da aynı sorun oluştu gecen yıl. 7 yasında iken fark ettim durumu ona takiben endocrinolog doktor ile randevu dan sonra. Bütün tahlil sonucu gösterdi ki kızımda erken ergenlik durumu olduğunu. 7 yaşıtında olmasına rağmen kemik yası 10.

zöhre uluç
kızı aylık iğne olup bu şekilde tedavi gören varsa görüşmek istiyorum saygılar,

zöhre uluç
kızım 9 yaşında bu yaşta regl oldu buna istinaden konya selçuk ünv. endokrin polikliniğine götürdüm burada yapılan kemik yaşı ölçümünde kızım 11 yaşında çıktı dr. tavsiyesi olarak aylık bir iğne vurulacağını söyleyerek ergenlik dönemini öteleyecekler

duygu
kızım henüz 6 yaşında meme uçlarında buyume koltuk altına tüylenme var kilosuda 33 kilo ne yaptıysam kilosunu kontrol edemiyorum ve bu aralara hem cinslerine ilgi duymaya başladı hangi oktora götürmem gerekir. cevaplarsanız sevinirim.

dilek
erken ergen olan kız çocuğuna ergenliği durdurucu tedavi yani ilaç uygulaması ileride kısırlığa yol açarmı. beni aydınlatırsanız memnun olurum.

Reklam
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Sporun Cinselliğe Etkileri Nelerdir?

Sporun Cinselliğe Etkileri Nelerdir?

Kadınlarda Cinsel Mutluluk

Kadınlarda Cinsel Mutluluk

İktidarsızlık: Erkeklerin Korkulu Rüyası

İktidarsızlık: Erkeklerin Korkulu Rüyası

Testosteron Düşüklüğü ve Yüksek Kilo Cinselliğin Düşmanı

Testosteron Düşüklüğü ve Yüksek Kilo Cinselliğin Düşmanı

Aldatmanın Suçlusu Bulundu: Testosteron

Aldatmanın Suçlusu Bulundu: Testosteron

Bitkisel Afrodizyaklar: İşte Doğal Sex İlaçlarınız

Bitkisel Afrodizyaklar: İşte Doğal Sex İlaçlarınız

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!