Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Erol Uğur

Yazar: Erol Uğur

İleri Yaşlarda Egzersizlerin Önemi

İleri Yaşlarda Egzersizlerin Önemi

Birçok yaşlı insan, yaşı ilerledikçe spor yapmanın öneminin çok fazla olmadığını zanneder. Bu son derece yanlış bir düşüncedir.

Genç insanlarda olduğu gibi, 50 yaş üzeri İnsanlarda da devamlı ve düzenli olarak yapılan spor, fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlamaktadır.

Kendini bırakmış kaslar, azalan dayanıklılık ve dirilik yaşlılığın doğal belirtileri değildir. Vücutça aktif insanlar en yaşlılıklarında bile her zaman hareketli, aktif ve dinç olabilirler.

Şayet uzun süre aktivitelerden yoksun, hareketsiz bir hayat sürdüyseniz, geç kalmadınız, yeni başlayın, vücut geliştirme ve fitness için bir şeyler yapın. Göreceksiniz her şey farklı olacak. Sitemiz bunun için yaşamınız boyu hep yanınızda ve yardımcınız olacak.

Vücut geliştirme sporu ve bu sporun türevleri olarak yapılan aletli, aletsiz fitness ve ağırlık çalışmaları, her yaş gurubunda uygulanabilen ve sağlığı olumlu yönde etkileyen çağdaş ve popüler yönü ile ve günümüzde çok revaçta olan çalışma aktivitelerdir.

Yaşlanmanın vücutta meydana getirdiği bir çok yıpranma, başta hareket sistemimizin temeli olan kas ve kemik dokularını etkilemektedir.

Bunlara paralel olarak metabolizma yavaşlamakta, yağ dokusu artmakta, dolaşım ve solunum sistemi rahatsızlıkları başlamaktadır. Bütün bunlar, yaşam sevincini ve hayatı giderek hüzne dönüştüren olumsuz faktörlerdir.

İşte insanlar her dönemde sağlıklı, zinde ve formda kalmak, yaşamı daha güzel hale getirebilmek için spora yönelmekte ve onu yaşam biçimi haline getirmektedirler.

İnsanlar bir yaşam biçimi olarak gördükleri bu sporla, yaşlanmaya karşı meydan okumaktadırlar ve her geçen gün, genç yaşlılar, daha iyi vücut görünümü, daha sağlıklı bir yaşam için, vücut geliştirme, fitness ve aletli çalışmalara yönelmektedirler.

Hatta tıp dünyası da sportif rehabilitasyon ve fizik tedavi metot ve uygulamalarına, vücut geliştirme ve fitness egzersizlerini de dahil etmektedirler.

Bütün bunların dışında bugün dünya vücut geliştirme yarışmalarında, 30, 40, 50 hatta 60 ve üstü yaşlarda hem sağlık hem de form açısından hala zirveleri zorlayan sporcuları izleyebiliyoruz.

Vücut geliştirme, fitness ve ağırlık sporuna, uzmanların tavsiyesi ile ileri yaşlarda başlayanların çoğu, ağır hastalıklardan, kalp krizinden, duruş bozukluklarından, veya bir çok fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklardan kurtulmak ve iyileşme amacı ile başlamaktadırlar.

Aslında ne amaçla olursa olsun, yaşlanma sürecini azaltmak, tüm vücut ve zihinsel fonksiyonlarınızı en üst düzeyde tutmak için vücut geliştirme ve fitness'e hemen başlayarak, tüm yaşamınızı değiştirebilir ve hayattan daha fazla zevk alıp, daha çok mutlu olabilirsiniz. Biz hep yanınızdayız...

Başlama kararı verdiğinizde, egzersizler bölümünde verdiğimiz programları, ister tam bir vücut geliştirme programı olarak, isterseniz, set sayılarını ve kiloları daha az tutarak, çok tekrarlı ve dinlenme süresi kısa olmak koşuluyla, bir fitness programı şeklinde uygulayabilirsiniz.

Örneğin başlangıç program bölümünden başlangıç çalışmaları ile başlayıp, set sayılarını 3 değil 2 olarak yapabilir, gerekirse her guruptan birer hareket eksiltebilirsiniz.

Eğer daha çok ilerlemek istiyorsanız verilen programları aynı sıra ile 3'er set uygulamak ve gücünüzün arttığını hissettikçe set ve tekrarları aynen çalışmak yeterli olacaktır.

Ancak unutmayın ki, kendinizi iyi hissettiğiniz sürece çalışma yoğunluğunu arttırabilirsiniz. Şimdilik haftada iki gün iki ayrı gurubu çalışabilir ve diğer günler, kuvvet hareketleri yanında, düzenli yürüyüş, streching ve düzenli aerobik çalışmalar ile yağ atmanızı hızlandırıp, kondisyon seviyenizi yükselterek, form kazanabilirsiniz.

50 Yaşın Üzerindeki İnsanlar Vücut Geliştirme ve Fitness Yaparken Zorlanırmı?

Bu görüş bir dereceye kadar doğrudur. Yaşlandıkça maksimal kalp frekansı düşer, akciğer ve kan hücrelerinin elâstikiyeti azalır. 30 ile 80 yaş arasında istirahat halindeki nabız %20 - %30 oranında azalır.

Örneğin 80 yaşındaki bir insan genelde 30 yaşındaki bir insanın akciğer kapasitesinin %40'ına sahiptir. Çünkü kalp ve akciğerler, hücreleri çok oksijen ile besler ve yaş ilerledikçe zindelik azalır ve yorulma süratlenir.

Yaşlanma, Kuvvet ve Hareketlilik Üzerinde Ne Kadar Etkili Olur?

Kas kuvveti erkek ve kadınlarda 20 ile 30 yaşları arasında en üst düzeydedir. Çünkü bu dönemler kasların yoğunluğunun en fazla olduğu dönemlerdir.

30 yaşından itibaren kas hücreleri çoğalması azalmaya başlar ve 50 yaşından itibaren yavaş yavaş zayıflık meydana gelir.

Yaşlı insanların kasları Glikojene ihtiyaç gösterir. Karbonhidrat birikimi vücudun aktivitesini önler. Yaşlı insanlar otomatik olarak daha az kas dayanıklığına sahiptirler. Kas hücreleri daha fazla yağ ve kollagen içerirler, bu da yaşlılıkta sakatlanma riskini arttıran bir faktördür.

Sabahları yataktan kaskatı kalkma hissi birçok yaşlı insanın sorunudur. Yaşlanma süreci başladığında uyku sırasında veya hareketsizlikte kas hücrelerinde kimyasal bileşimler oluşur. Bunlara Yan zincirler denir. Bunlar kas kasılmasını (kontraksiyon) zorlaştırır.

Vücutça aktif insanlarda bile sabahları hissedilen vücut katılığı 40 yaşından itibaren başlamaktadır.

Yaşlanma sürecinin sonucu olarak, kasların birbirleri ile ve kemiklerle, ve yine kemiklerin kemiklerle olan bağlantı noktalarına daha az kan pompalanmaya başlar. Bu bölgelerde yırtıklar çoğalır. Ayrıca kemikler incelerek, bantların sertleşmesiyle, yırtılmalar için uygun bir zemin hazırlanır.

Tıp uzmanlarının verdiği bilgilere göre, yaşlı insanların en fazla şikâyet ettikleri bölgeler mafsallarıdır. Yapılan araştırmalara göre 55 yaş üzerindeki insanların % 57'si, kısıtlı mafsal fleksibilitesinden şikâyetçidirler.

Kas ve bağ dokulardaki şikâyetlerin, kemiklerden daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Huseyin
Ingilterede yasayan 65 yasinda bir beyim. Son yillarda zayiflayan bacak kaslarimi hangi hareketler ve hangi tur beslenmelerle guclendirebilecegimi ogrenmek istiyorum. Yardimci olabilirseniz sevinirim Saygilarimla H.Dogan

sima yıldırım
çok teşekkürler çok güzelmiş,çok işime yaradı:)

Reklam
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

En İyi Egzersiz Zamanı

En İyi Egzersiz Zamanı

Egzersizlerde Sık Yapılan Hatalar

Egzersizlerde Sık Yapılan Hatalar

Youtuber Fitness Hocaları Arasında Büyük Gerilim

Youtuber Fitness Hocaları Arasında Büyük Gerilim

Egzersizler İçinde En İyi 6

Egzersizler İçinde En İyi 6

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!