Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Kadınlarda Cinsel Mutluluk

Kadınlarda Cinsel Mutluluk

Kadındaki aşırı kilo orgazmı da cinsel mutluluğu da engelliyor!

Türk kadını erkeğine göre cinsel yönden çok daha mutsuz. Kadınların pek çoğu cinsel hayatını orgazm olamadan sürdürüyor. Oysa, spor yapmak, kilo vermek, seks hakkında konuşabilmek kadının cinsel hayatında ilaç etkisi yapıyor.

Çeşitli kaynaklara göre Türk kadınının sıklıkla cinsel istek bozukluğu yaşadığı belirtiliyor. Ancak kadınların yaşadığı cinsel sorunlar bununla sınırlı değil.

Kadınlarda görülen cinsel problemler

Kadında cinsel fonksiyon bozukluğunu dört ayrı safhaya ayırabiliriz.
- İstek bozukluğu,
- Uyarılma bozukluğu,
- Orgazm bozukluğu,
- Ağrı bozukluğu.
Bunların arasında en sık görülen istek bozukluğudur...
Kadınlar, hayatlarının bir döneminde bir şekilde cinsel isteksizlik yaşamaktadırlar.
İkinci sırada uyarılma bozukluğu geliyor. Üçüncü sırada orgazm bozukluğu yer alıyor ve bu konuda da çok az şey bilinmektedir.

Cinsel isteksizlik nedir?

Cinsel isteksizlik (Frijite) cinsel ilişkiye girme konusunda isteksiz olma veya cinsel ilişkiye girmekten kaçınma durumudur. Frijit olma hali, hiç cinsel istek duymamış olma durumu olabileceği gibi, yaşanan bir takım bedensel veya psikolojik problemler neticesinde sonradan da gelişebilir.

Yaşanmış olan psikolojik ya da fiziksel travmalar, bireylerde cinsellikten uzaklaşmalara yol açabilir. Bedensel rahatsızlıklar, geçirilmiş jinekolojik ameliyatlar veya tedaviler (şua ve kemoterapi tedavileri) sonucunda da oluşabilmektedir.

Aynı zamanda bir takım jinekolojik şikayetler (vajinal akıntı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gebe kalma korkusu, menopoz, kişilerin bedenlerinden utanmalarına ve cinsel isteksizlik duymalarına neden olmaktadır.

Cinsel ilişkide tatmin olamamanın nedenleri?

Kadınların yaşadıkları her cinsel birliktelik orgazm ile sonuçlanmayabilir. Kişinin cinsellik hakkındaki bilgi ve deneyimleri, kendi vücudunu tanıması, beden sağlığı, orgazm yaşamayı kolaylaştıran etkenlerdir.
Klitoral orgazm, klitorisin ulaşım ve uyarılma kolaylığı, tecrübe noksanlığında dahi kendiliğinden fark edilebilmesi gibi faktörler sayesinde, kadınların en sık yaşadığı orgazm türüdür. Özellikle son zamanlarda adından daha çok bahsedilen vajinal orgazm ise, klitoris uyarımı olmaksızın vajinal duvarların uyarılması sonucunda yaşanan orgazmdır.

Orgazmı zorlaştıran etkenler

Aşırı kilolu kadınlar gerek fiziksel olarak erojen bölgelerin uyarılmasındaki zorluk, gerekse psikolojik faktörlerle orgazm güçlükleri yaşayabilir. Sağlıklı beslenen (düşük yağlı, diyet..) ve düzenli egzersiz yapan kişilerde vajinal bölgeyi besleyen damarlarda yağlanma daha az olacağından cinsel uyarılma kolaylaşmaktadır. Spor yapan kadınlardaki salgılanan testosteron miktarında artış hem libido (cinsel isteklilik) artışına hem de orgazm olmada kolaylaşmaya yol açar.

Doğum travması sonucunda yırtıklar oluşması ve bu yırtıkların yeterli tedavi edilememesi uyarılmayı güçleştiren bir diğer nedendir. Hayatın belli bazı dönemlerinde (gebeliğin ilk üç ayı gibi) orgazm olmak güçleşir ve cinsel istek azalır. Sanılanın aksine, orgazm olma fonksiyonu rahim alınması gibi jinekolojik operasyonlardan etkilenmemektedir. Menopozda ve vajinismusta da yeterli uyarım sağlanabildiği taktirde orgazm yaşanabilmektedir.

Orgazm olma güçlüğünü giderme

Öncelikle sorunun iyi irdelenmesi ve çözüm seçeneklerini araştırma en önemli adımdır. Unutulmaması gereken en önemli nokta, orgazm olmanın keşfedilen bir içgüdü olduğu ve öğretilebileceği gerçeğidir.

Kişinin jinekolojik problemleri giderildikten sonra, vajinal uyarılma bölgelerinin tanınması, ruhsal problemlerin giderilmesi, ilişki sırasında daha aktif bir rol kazanılarak vajinal uyarımın artmasını sağlamak en pratik yöntemlerdir.

Bu amaca yönelik olarak psikoterapi uygulamaları yapılıp, cinsel organ hakkında bilgiler alınır, vajinal bölge kaslarının kullanılması amacıyla kegel egzersizleri denilen kasılma egzersizleri uygulanır.

Size sitemizde bacak ve kalça için verdiğimiz tüm bilimsel egzersizler bu sorunun giderilmesinde ve ilgili kas guruplarının kontrol altında tutulmasında çok faydalı olmaktadır.

Egzersizler Vajinal anatomide varolan birtakım bozukluk veya yetersizlikleri, de giderirler. Ayrıca vajinal bölgeye uygulanan ameliyatlarla (vajinoplasti) giderilerek, kadın ve partnerinin uyarılmaları arttırılabilir.

KADINLARDA CİNSEL SORUN YARATAN RAHATSIZLIKLAR

SİSTEMİK HASTALIKLAR

Şeker hastalığı, kalp hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri gibi çeşitli sistemik problemler, ateroskleroz (damar sertliği) gibi damar yapısına ait sorunlar ve sigara alışkanlığı gibi nedenlerle, cinsel organlara kan akımı bozulabilir ve cinsel sorunun nedeni olabilir.

NÖROLOJİK SORUNLAR

Nörolojik hastalıklar veya çeşitli nedenlerle (diyabet, travma, cerrahi girişim gibi) sinir zedelenmeleri sonucunda beyinden cinsel organlara giden mesajlar engellenir. Omurilik yaralanmaları, epilepsi (sara), multipl skleroz, serebrovasküler (beyin damarlarına ait) hastalıklar, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları, sinir sistemine ait enfeksiyonlar nedeniyle cinsel işlev bozuklukları oluşabilir. Histerektomi (rahmin alınması) gibi üreme organlarına ait cerrahi girişimler ile mesane ve bağırsağa yönelik operasyonlar sırasında oluşabilen sinir zedelenmeleri de, cinsel işlev bozukluğuna yol açabilmektedir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Çeşitli tedavi yöntemleri, bazı ilaçlar ve madde kullanım alışkanlıkları, cinsel yaşamı çeşitli yönlerden etkiler.

Kalp hastalıkları, hipertansiyon, depresyon, hormonal problemler, kanser ve mide şikayetlerinin tedavisinde kullanılan kimi ilaçlarla bazı idrar söktürücüler ve kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler, adet düzeninin, cinsel organların yapısının ve sonuçta cinsel işlevlerin bozulmasına yol açabilmektedir.

Bu gibi durumlarda ilacın dozu, tedaviyi aksatmayacak biçimde azaltılabilir, daha az yan etkisi olan bir ilaçla değiştirilebilir veya bunların mümkün olmadığı hallerde, cinsel işlevleri düzenleyici yöntemler tedaviye eklenebilir. Sigara, alkol, madde kullanım alışkanlıkları da, bir süre sonra cinsel işlev bozukluğuna yol açmaktadır.

MENOPOZ

Menopozla birlikte azalan östrojen hormonuna bağlı olarak, vajinanın boyutlarında küçülme ve ıslaklığında azalma sonucu, cinsel ilişki sırasında ağrı oluşumu nedeniyle sekse olan ilgi azalır.

PSİKOLOJİK NEDENLER

Çocukluk çağı, yetiştirilme tarzı ve bu dönemde kazanılan yaşam deneyimleri, alışkanlık ve takıntılar bireyin hayatının sonraki aşamalarını etkiler. Bozuk aile ilişkileri içinde, yanlış cinsel bilgilerle büyüyen ya da çocuklukta cinsel travma yaşayan bireylerde, cinsel işlev bozukluğu oluşabilir.

HORMONAL BOZUKLUKLAR

Üreme organlarının gelişmesini ve cinsel aktivitenin çeşitli aşamalarının gerçekleşmesini sağlayan hormonların kandaki düzeyleri azaldığında, cinsel işlev bozukluğuna rastlanabilir. Özellikle, yumurtalıkları alınan kadınlar bu problemi yoğun olarak yaşamaktadır.

CERRAHİ GİRİŞİMLER

Üreme organlarına ait çeşitli cerrahi girişimler sinir zedelenmesine yol açabilmenin yanı sıra, hormonal dengeyi bozabilmekte ve vücutta meydana getirdiği değişiklikler nedeniyle de cinsel işlev bozukluğuna sebep olabilmektedir. Özellikle memenin alınması veya mesane ve bağırsağa yönelik operasyonlar nedeniyle, kadının bedenini algılayışı bozulabilmekte ve cinsel yaşamı da etkilenebilmektedir.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

nermin topalo...
8 sene önce erken menepoz oldum climen çok kullandım şimdilerde içmiyorum 43 yaşındayım aşırı orgazm oluyorum horman düzeliyor olurmu beni kısa zamanda bilgilendirirseniz memnun olurum

Reklam
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Testosteron Hormonuna 40 Yaş Sonrasında Dikkat!

Testosteron Hormonuna 40 Yaş Sonrasında Dikkat!

Testosteron Düşüklüğü ve Yüksek Kilo Cinselliğin Düşmanı

Testosteron Düşüklüğü ve Yüksek Kilo Cinselliğin Düşmanı

Bitkisel Afrodizyaklar: İşte Doğal Sex İlaçlarınız

Bitkisel Afrodizyaklar: İşte Doğal Sex İlaçlarınız

Vajinismus Birçok Çiftin Kabusu Olmuş Durumda

Vajinismus Birçok Çiftin Kabusu Olmuş Durumda

Aldatmanın Suçlusu Bulundu: Testosteron

Aldatmanın Suçlusu Bulundu: Testosteron

Sportif Çalışmaların Cinsel Faaliyete Olumlu Etkileri

Sportif Çalışmaların Cinsel Faaliyete Olumlu Etkileri

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Bodydrom 005-05-BDT Omuz Baskılı Kısa Kollu Kırmızı T-Shirt
80,00TL.   59,99 TL.

Bodydrom 005-05-BDT Omuz Baskılı Kısa Kollu Kırmızı T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 001-03-BDT Gri Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 001-03-BDT Gri Kolsuz T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 001-04-BDT Indigo Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 001-04-BDT Indigo Kolsuz T-Shirt

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Mavi Sert 1 Metre Fiyatı
7,99 TL.

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Mavi Sert 1 Metre Fiyatı

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!