Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Özer Baysaling

Yazar: Özer Baysaling

Kanserin Penceresinden 3: Gelecek Kanser ve Ölüm Korkusu

Sitemizin danışma kurulundan Sn. Özer Baysaling´in geçirdiği kanser hastalığı dolayısıyla, kanser hastalarına ve onlara bakanlara; bilgi, yaşananların paylaşımı, ümit ve cesaret vermek amacıyla yazdığı, piyasada tükenmiş olan "Kanserin Penceresinden Bir yaşam sentezi" kitabından kısa alıntıları, genel istek üzerine sitemizde bölümler halinde yayınlıyoruz. Bu yazı 9 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Kişisel gelişim ve rehabilitasyon kitaplarının mutluluğu engelleyen üçüncü ana unsur olarak gösterdiği ise gelecek ve ölüm korkusuydu. Bunu yenmeden anı yakalamanın ve mutlu olmanın imkânı yoktu. Kanser hastalığından korkunun en önemli sebebi de ölüm korkusuydu.

Şu var ki bir korkuyu yenmek için onunla yüzleşmek gerekliydi. Bu safhada; felsefi, dini ve psikolojik anlamda, ölüm konusunu derinlemesine incelemem gerekiyordu.

Ölüm: Gelecek korkusunun en büyük sebebi ölümdür. Yok olmak... Sevdiklerinden ayrılmak... Bilinmezler yumağı vs... tüm bunlar ölümü hatırladıkça insana korku veriyor. Hatta hatırlamasak bile şuuraltımızda bu korkuyu hep hissediyoruz.

Bu korkuyu yenmeden de; günü yakalamak, mutlu olmak ve gelecek ümidi taşımak mümkün değil.

Genelde felsefede ve dinde ölüm ayrı görüşlerde tartışılır.

Epiküriyen´lere göre; "İnsanlar ölümün hiçbir şey olmadığı fikrine kendini alıştırmalıdır. İyilik ve fenalık ancak insan düşüncesinde vardır. Ölüm ise akıl, düşünce ve her şeyin bittiği bir hiçliktir. Hayatın ötesinde hiçbir şey olmadığını iyice anlayan bir insana, hayatta korkunç gelecek hiçbir şey yoktur... Ölüm yoktur!.. Ölüm olduğu anda da biz yokuz!.."

Din açısından ise; "Ölümden korkulmaz. Çünkü ölüm insan için bir geçitten ibarettir. Bu geçidin öte tarafında sevdiklerimiz ve dünya hayatına göre çok daha güzel bir hayat olduğuna iman edilir. İnsanın yaşamında yaptığı iyiliklerle orantılı olarak ölüm insanlara daha büyük güzellikler getirir!.."

Ölüm, anlamsızlıkların korkusu ile acizliğin anlam kazandığı en önemli olgudur. Acı çekme, sevgi, olgunlaşma vs. gibi birçok duyguyu öğreten, bu dünyada iyilik ve olumlu şeylerden başka her şeyin boş olduğunu gösteren bu denli kuvvetli başka hiçbir olgu yoktur.

Grace Hansen; "Yaşamın sona ereceğinden korkma, hiç başlamayacağından kork!.." diyerek, ölümü düşünmektense, yaşamanın anlamını ne güzel dile getiriyor.

Mevlana´ya göre:
"Herkesin ölümü kendi rengindedir; düşmana düşmandır, dosta dost!.."
"Sonsuzla düğünümüzdür ölümümüz!.."

Mevlana ölüme yaklaştıkça, canı ten kafesine sığmaz olmuştu. Yıllarca ruhunu tutuşturan ateş sonunda bedenini kavurmaya başladı ve kendini Allah´a ulaştıracak ölümü düğün ve kavuşma olarak görerek, ruhunu büyük bir arzuyla teslim etti.

Kanserin penceresinden ölümü bu şekilde irdelemek beni biraz olsun rahatlattı.

Bence belki de esas ölümsüzlük günümüzden geleceğe sesleniştir. İnsanlar için geleceğe faydalı şeyler göndermektir. Bu şekilde arkada bıraktıklarımızın kalbinde ve aklında daha çok kalarak bir nevi ölümsüzlüğü yakalayabiliriz

Orta çağdan kalma bir söz vardır: "Momento mori, karpe diem" - ölümü hatırla, anı yakala!. Yaşamın ölümlü olduğunu hatırlayınca, insan yaşadığı andan daha iyi yararlanabilir.

Yazı dizisinde anlatılanlar bir kanser hastasının kansere yakalandığını öğrenmesinden başlayarak, tedavi süresince yaşadıkları ve hissettiklerini paylaşmaya yöneliktir. Kesinlikle teşhis ve tedavi amacı gütmez, teşhis ve tedavi ancak konusunda uzman hekimlerin birebir hasta ile olan ilişkisiyle yürütülmelidir.

Herkese sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Bahar Nezlesi: Bahara Girerken Neşenizi Kaçırabilir

Bahar Nezlesi: Bahara Girerken Neşenizi Kaçırabilir

Kanserin Penceresinden 2: Kanser Ve Ruhsal Gelişim

Kanserin Penceresinden 2: Kanser Ve Ruhsal Gelişim

Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon: Sinsi Katil

Vücutta Yaşlılıkla İlgili Değişiklikler Nelerdir?

Vücutta Yaşlılıkla İlgili Değişiklikler Nelerdir?

Mastercare İsveç  Bel Koruma Sistemi

Mastercare İsveç Bel Koruma Sistemi

Spor Yaralanmalarında Önlemler

Spor Yaralanmalarında Önlemler

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Bodydrom 001-04-BDT Indigo Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 001-04-BDT Indigo Kolsuz T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 001-01-BDT Siyah Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 001-01-BDT Siyah Kolsuz T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 002-03-BDA Gri Atlet
60,00TL.   44,99 TL.

Bodydrom 002-03-BDA Gri Atlet

Kargo Bedava
Bodydrom 003-05-BDA Kırmızı Atlet
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 003-05-BDA Kırmızı Atlet

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!