Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Özer Baysaling

Yazar: Özer Baysaling

Kanserin Penceresinden 8: Her Şey Geçici Dayan

Kanserin Penceresinden 8: Her Şey Geçici Dayan

Sitemizin danışma kurulundan Sn. Özer Baysaling´in geçirdiği kanser hastalığı dolayısıyla, kanser hastalarına ve onlara bakanlara; bilgi, yaşananların paylaşımı, ümit ve cesaret vermek amacıyla yazdığı, piyasada tükenmiş olan "Kanserin Penceresinden Bir yaşam sentezi" kitabından kısa alıntıları, genel istek üzerine sitemizde bölümler halinde yayınlıyoruz. Bu yazı 9 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Kanserin penceresinden ayrılıp, evin penceresinden yaşama bakış.

Bu sabah erkenden eşimi uyandırmadan kalktım. Son zamanlarda benim yükümle de haddinden fazla yorgun düşmüştü. Kendimi iyi hissettim.

Kanserin penceresinden, evimizin penceresine yaklaştım. Kapıcı gazeteleri almış geliyordu. Yandaki komşu Maltepe sahilindeki sabah yürüyüşüne çıkıyordu. İşlerine yetişmek isteyenler koşuşturuyorlardı.

Yandaki markete sebze ve meyve kamyonu yanaştı ve yükünü boşaltmaya başladı. Gelen mallar taptazeydi. Semizotu, salatalık, Malta eriği, çilek, kiraz, marul, kaysı ne ararsan… Hepsini içim çekti.

Komşu apartmanlara okul servisleri yanaşıyordu. Anneler koştura koştura çocuklarını servislere bindiriyorlardı. Bir kedi çöp bidonuna atladı. Karıştırıp içinden kendine göre yiyecekler çıkardı. Bir kadın köpeğini dolaştırıyordu. Karşı sitedeki dairelerden birinin balkonunda bir kadın sigara içip aşağıyı seyrediyordu. Diğer bir dairenin cam kenarında, iki yaşlı oturmuşlardı. Kadının başı örtülü, tespih çekip dua ediyordu. Beyi ise kahvesini içerek gazete okuyordu. Dışarıda değişik yaşamlar ve müthiş bir yaşam dinamizmi vardı.

Gözüm ağaçlara takıldı. Yemyeşildi. Bahçelerde çiçekler rengârenk açmıştı. Kuşlar oradan oraya uçuyorlardı. Tabiat tüm güzelliğiyle insanı büyülüyordu.

Camı açtım. İçeri sabah serinliğiyle taze hava doldu. Derin derin içime çektim. Tanrım! Tüm dünya, canlılar ve nesneler ve bu yaşam dinamizmi sanki benim için yaratılmış gibi. Kanserin penceresinden, ev penceresinde hissedilen müthiş hisler ve boyutlar.

Yavaşça içeri girdim. İçim yeni bir güç ve ümitle dolmuştu. Mükellef bir kahvaltı hazırladım. Eşimle karşılıklı mutluluk duyguları paylaşırken afiyetle kahvaltı yaptık. Meğer bu bile ne büyük keyifmiş.

Kahvaltıdan sonra koltuğa geçip oturdum Bu gün kendimi yeniden dünyaya gelmiş gibi hissediyordum. Gözlerimi kapayıp düşünmeye koyuldum. Evvelce pek de düşünmediğim birçok şeye özlem duyduğumu hissettim. Bir kıyı kahvesinde simit ve çay... Balıkçı lokantasında balık ve bir duble de rakı. Sıcak bir yaz günü, salaş bir yerde, kızarmış patatesle bir bardak bira. Süleymaniye´de kuru fasulye ve acılı turşu... İyi bir kebapçıda kebap çeşitleri ve çiğ köfte. Akşamüstü bir duble viskiyle, deniz kenarında günbatımını izlemek. Yengemin çiğ böreği. Daha neler neler çekiyor canım.

Bana basit hastalık yakışmadığına göre, kolayca da kendimi bırakıp teslim etmeye niyetim yok. Kanseri yenmeyeceğim. Sadece "ben buradayım kolaysa gel al bakalım" diyorum. İnanıyorum ki ben güçlü ve moralli olduğum sürece kanser beni terk edecek.

Kötü günlere katlanma sabrı gösterdikçe, çok çekmiş olmamız, kefaretimizi ödeyerek, iyi günleri de hak ettiğimiz inancını veriyor.

Tekrar mücadele gücü kazandım. Kanseri günlük yaşamımda odak noktası olmaktan çıkarmak için yeni meşgaleler ve amaçlar peşindeyim. Kötümserliği üzerimden atarak, yeni hayaller kurmaya çalışıyorum. Bu şekilde gelecek ümidini yaşatmaya özen gösterebileceğim.

Kemoterapinin uzun zamanı kapsaması, yan etkileri, vücuduma ve ruhuma getirdiği olumsuzluklar beni zaman zaman düşüşe sokacak olsa bile, bunları yetkinleşme lehine kullanarak, yeniden dayanma azmi kazandım... Bakalım gelecek günler ne gösterecek.

Bu duygularla şu dizeleri yazdım:
"Eğer açıp solan bir gül gibiyse hayat;
Ve tekrar yeşeriyorsa koncalar…
Her selam bir vedanın,
Her veda bir selamın başlangıcıysa eğer!
Yeniden merhaba dostlar."

Hepinizi çok seviyorum.

Yaşam bu gün ve tanrım yaşamak ne güzel!

Yazı dizisinde anlatılanlar bir kanser hastasının kansere yakalandığını öğrenmesinden başlayarak, tedavi süresince yaşadıkları ve hissettiklerini paylaşmaya yöneliktir. Kesinlikle teşhis ve tedavi amacı gütmez, teşhis ve tedavi ancak konusunda uzman hekimlerin birebir hasta ile olan ilişkisiyle yürütülmelidir.
Herkese sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

İleri Yaşlarda Egzersizlerin Önemi

İleri Yaşlarda Egzersizlerin Önemi

Bel Sırt Ağrılarını Önleme ve Tedavi

Bel Sırt Ağrılarını Önleme ve Tedavi

Spor Yaralanmalarında Önlemler

Spor Yaralanmalarında Önlemler

Steroidle Gelen Yalancı Vücutlar

Steroidle Gelen Yalancı Vücutlar

Kanserin Penceresinden 7: Spor ve Kanser

Kanserin Penceresinden 7: Spor ve Kanser

Tiroit Hastalıkları Nelerdir? Sebepleri Belirtileri Ve Korunma Yolları

Tiroit Hastalıkları Nelerdir? Sebepleri Belirtileri Ve Korunma Yolları

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Mavi Sert 1 Metre Fiyatı
7,99 TL.

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Mavi Sert 1 Metre Fiyatı

Kargo Bedava
Bodydrom 001-04-BDT Indigo Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 001-04-BDT Indigo Kolsuz T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 001-03-BDS Şort Gri - Lacivert
54,00TL.   39,99 TL.

Bodydrom 001-03-BDS Şort Gri - Lacivert

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Yeşil Orta 1 Metre Fiyatı
6,99 TL.

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Yeşil Orta 1 Metre Fiyatı

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!