Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Osteoporoz: Sinsi Düşman

Osteoporoz: Sinsi Düşman

OSTEOPOROZ NEDİR?

Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısının zayıflaması sonucunda, kemik kırılganlığında ve kırık ihtimalinde artışla kendini gösteren bir iskelet hastalığıdır.
Osteoporoz; halk arasında kemik erimesi olarak bilinen bir hastalıktır. Osteoporozu anlatmak için sıklıkla kullandığımız kemik erimesi terimi aslında korkulduğunun aksine kemiklerin eriyip, akıp gitmesini değil, kemiklerin yoğunluğunun azalmasını ifade etmektedir. Üstteki resimde normal bir kemik dokusu görülmektedir. Alttaki resimde ise osteoporoz olan, dolgu maddesi azalmış, gözenekleri büyümüş daha güçsüz ve kolay kırılabilir bir kemik dokusu görülmektedir.

OSTEOPOROZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Osteoporoz aslında sinsi bir hastalıktır ve kırık oluşana kadar belirti vermeyebilir. Ancak en sık görülen yakınmalardan biri sırt ağrısıdır, bu osteoporozun sırt omurlarında yol açtığı küçük kırıklar yüzündendir. Bu kırıkların sayısının artışı ile de omurlarda çökme meydana gelir, hastanın sırtında kamburluk oluşur ve boy kısalır. Sırtta kamburluğun artması ile beraber göğüs ve karın boşluğunda daralma olur. Karın öne doğru çıkabilir ve hasta kilo aldığını zannedebilir. Ağır aktivitelerde nefes darlığı ortaya çıkabilir.

OSTEOPOROZ TİPLERİ

- TİP 1 : 50 – 75 yaş arası kadınlarda görülür. Kemik iliğindeki kayıp fazladır. Omurga ve el bileği kırıkları daha sıktır. Hormon değişiklikleri vardır.
- TİP 2 : 70 yaş üstünde görülür. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür. Kemik bütününde kayıp vardır. Kemik bölgesinde kırık riski yüksektir. Genellikle kadınlarda menapoz sonrası dönemde daha sık görülür. Fakat erkeklerde ve bazı hastalıklar sonucu her yaşta insanlarda görülebilir. Osteoporozun kesin neden olduğu tam olarak bilinemez. Fakat bazı faktörler osteporozu hazırlar.

OSTEOPOROZ OLUP OLMADIĞIMIZI NASIL ANLARIZ?

Birçok kişi kemik kaybı olduğunun farkında değildir ancak kırık oluşunca fark eder. Normal şartlarda anlamayız kemik kaybı çok yavaş oluşan bir olay olduğu için belirgin şikayetlere yol açmaz. Osteoporozda ilk bulgular boy kısalması, omuzlarda ve kalçalarda yuvarlaklaşma ve bel – sırt ağrısıdır. Hastalıktan şüphelenilmesi halinde kemik ölçümü yapılmalıdır.

Osteoporoz tanısı için kemik yoğunluğunun ölçülmesi gereklidir. Bunun için farklı yöntemler olmakla beraber günümüzde en sık güvenilen ve başvurulan ölçüm yöntemi DEXA'dır. DEXA ölçümü ağrı verici ya da rahatsızlık uyandıran bir yöntem değildir ve hasta ciddi bir radyasyona maruz kalmaz. Bel omurları, kalça ve el bileğinden ölçüm yapılır.

Osteoporoz özellikle erken dönemlerde hiçbir belirti vermeden de mevcut olabilir. Dolayısı ile osteoporoz gelişme riski yüksek olan kişilerin, menopoza girmiş hanımların ve 50 yaşının üzerindeki beylerin herhangi bir şikayeti olmasa da hekime başvurmalarında fayda vardır.

KEMİK ÖLÇÜMÜ NEDİR?

Kemiğin ölçümü kemiğin içindeki minarelleri ölçebilen bir alet ile yapılan bir tetkiktir. Genellikle dual energy x- ray prensibi ile çalışan densitometre denen cihazlarla ölçülür. Tetkik süresi yaklaşık 15 – 20 dakikadır. Standart olarak kalça, bel veya her iki bölgeden ölçümler yapılır. Tetkik ağrılı ve sıkıntılı değildir ve bilinen bir riski yoktur. Bu tetkik sadece kemiklerde mineral yapıyı gösterir fakat kemiğin mikroskopi yapısını göstermez. Bundan dolayı kemik gücünün kesin durumunu belirtmez. Ölçüm sonuçları toplumdaki normal kişilerin kemik yapıları ortalamasına göre yapılır. Bu tetkik kemiğin kırılmaya yatkınlığını gösterir fakat ne zaman olacağını göstermez. Kemik yoğunluğu yaş ilerledikçe azalır. Yaşlıların pek çoğunda kemik yoğunluğu gene erişkinlere oranla azalmıştır. Bir çalışmaya göre kadınların % 66 sında 40 yaş üstünde osteoporoz veya osteoporoza yatkınlık vardır. (genç erişkinlerle mukayese edildiğinde)

Kemik Ölçümü;
Normal: Genç sağlıklı popülasyonda standart sapma - 1 in altında olmasıdır.
Düşük kemik kütlesi (ostoponi): Genç sağlıklı popülasyonun ortalama değeri - 1 ile - 2.5 SD arasında olmasıdır.
Osteoporoz: Genç sağlıklı popülasyonun ortalama değerinin - 2.5 SD nin üstünde olmasıdır (yani kemik kaybı normal insanlara göre % 25 daha fazladır).
Ağır osteoporoz: Osteoporozoa bağlı kırığı olanlar bu gruptadır.

KEMİK ÖLÇÜMÜ NİYE OSTEOPOROZ İÇİN KESİN BİR TANI METODU DEĞİLDİR?

Çünkü kemik kuvveti kemik yoğunluğu ve kemiğin mikroskopik yapısının ortak göstergesidir. Bir tetkik ile sadece yoğunluğu ölçebiliriz. Yani her kemik yoğunluğu azalan kişide mutlaka kırık oluşacak demek değildir. Bunun yanı sıra kemik yoğunluğu azalması kemik kırığı riskini riskini arttıran sebeplerden sadece bir tanesidir. Az hareket, dengesiz beslenme, ilaç kullanımı, denge sorunu, diğer bazı hastalıklarda kemikte zayıflama yapabilir. Bugünkü tedavi metotları kemik kaybını yavaşlatır fakat kaybolan kemik dokusu yerine konulamaz.

Kemiklerimizi korumalıyız. Osteoporozun en etkili tedavisi kemik kaybının önlenmesidir.

Genel olarak söylemek gerekirse bazı basit önlemlerle kemik kaybı yavaşlatılabilir. Kemik yoğunluğunuz ne olursa olsun yeterli kalsiyum almak iyidir, düzenli egzersiz yapmak, sigara içmekten kaçınmak aktif olun ve gereksiz ilaç kullanmayın.

OSTEOPOROZ RİSKİ KİMLERDE YÜKSEKTİR?

Akrabalarında osteoporoz olan, zayıf, açık renk tene sahip olan, hareketsiz yaşam süren ve erken menopoza giren kişilerde osteoporoz daha sıktır. Osteoporoz gelişmesi açısından diğer risk faktörleri; düşük kalsiyum alımı, sigara, aşırı alkol ve kafein tüketimi, kortizon ve tiroid hormonları gibi bazı ilaçların kullanılmasıdır.

OSTEOPOROZDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Çocukluktan başlamak üzere kalsiyumdan zengin bir diyet, yeterli vitamin tüketimi, günlük yaşamda omurganın korunması, düzenli egzersiz yapılması ve güneş banyosu önemli oranda korunma sağlar.

Ayrıca sigara, alkol, kafein, şeker, tuz ve aşırı protein alımı azaltılmalı, ideal vücut ağırlığı korunmalı ve osteoporoza yol açan ilaçlardan uzak durulmalıdır.

OSTEOPOROZUN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

- Hasta eğitimi yapılmalıdır.
- Osteoporozda ağrılı dönemde ağrı kesiciler kullanılabilir. Kemik yıkımını azaltan ve yapımını arttıran ilaçlar da kullanılmaktadır. Kalsiyum ve D vitamini bu ilaçlar içinde en yaygın kullanılanlarıdır.
- Ağrılı dönemde yatak istirahatı uygundur.
- Fizik tedavi ağrı giderici özelliğinden dolayı yapılır.
- Duruş eğitimi ve güçlendirici egzersizler (öne eğilerek yapılan egzersizlerden kaçınmak gereklidir) hayati öneme sahiptir. Yürüyüşler, ağırlık çalışmaları, aerobik egzersizler, tenis, merdiven çıkma gibi aktiviteler osteoporoz için çok iyidir.
- Korse kullanımı önerilebilir.
- Ayrıca osteoporoz gelişmiş olan hastalarda kırıkların önlenmesi için uyku verecek ilaçların kullanımından uzak durulmalıdır. Görme kusuru varsa bunun tedavisi ve iyi bir aydınlatma gereklidir. Yerde, ayağın takılmasına ya da kaymasına yol açacak kilim, çocuk oyuncağı gibi şeyler bulunmamalıdır. Merdivenlere, koridorlara tutunmak için trabzanlar yapılabilir.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Akciğer Embolisi: Uzun Süre Hareketsiz Duranları Bekleyen Büyük Tehlike!

Akciğer Embolisi: Uzun Süre Hareketsiz Duranları Bekleyen Büyük Tehlike!

Eklem İltihabı (Arthritis) ve Egzersiz

Eklem İltihabı (Arthritis) ve Egzersiz

Yaşlılıkta Body Building ve Fitness Gerekliliği

Yaşlılıkta Body Building ve Fitness Gerekliliği

Sigara ve Zararları: Bir Keyif Uğruna Bakın Neler Feda Ediliyor

Sigara ve Zararları: Bir Keyif Uğruna Bakın Neler Feda Ediliyor

Kinesiotaping: Rengarenk Bir Tedavi Yöntemi

Kinesiotaping: Rengarenk Bir Tedavi Yöntemi

Mastercare İsveç  Bel Koruma Sistemi

Mastercare İsveç Bel Koruma Sistemi

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Bodydrom 003-05-BDA Kırmızı Atlet
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 003-05-BDA Kırmızı Atlet

Kargo Bedava
Bodydrom 004-01-BDA Yan Panelli Siyah Atlet
60,00TL.   44,99 TL.

Bodydrom 004-01-BDA Yan Panelli Siyah Atlet

Kargo Bedava
Bodydrom 001-03-BDS Şort Gri - Lacivert
54,00TL.   39,99 TL.

Bodydrom 001-03-BDS Şort Gri - Lacivert

Bodydrom 120 cm Krom Düz Bar
41,90 TL.

Bodydrom 120 cm Krom Düz Bar

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!