Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Romatizma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

ROMATİZMA NEDİR?

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ön planda ağrı ve hareket kısıtlılığına bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma adı verilmektedir.

Romatizma vücudun herhangi bir katmanında ağrı, sızı bazen şişlik, deride romatizmalarda rastlanılan küçük bir yumrucuğun görülmesi, sıcaklık veya şekil bozukluğu ile seyreden bir hastalıktır. Bu yüzden sadece eklemlerde değil vücudun herhangi bir organında eklem sorunu ile beraber giden bir tutulum olabilir. Tutulan organ akciğer, deri, damarlar, barsaklar, böbrekler hatta gözler olabilir.

Romatizma her yaşta ve cinste görülür. Çok küçük yaşdaki bir çocuktan 80'lere merdiven dayamış bir yaşlıya kadar her yaşta insan bu hastalığa yakalanabilir. En önemlisi erken teşhis ve zamanında müdehaledir.

Romatizmaya yol açan nedenler arasında infeksiyon , geçirilmiş bir düşme çarpma durumu ( travma ) olabilir. Bazen neden tümörlerin veya vücuttaki kimyasal bir maddenin hastalığı başlatması olabilir.

Hastalık eklemde olabildiği gibi eklem dışındaki kiriş ( tendon) veya yumuşak dokularda veya adalelerde kendini gösterebilir.

Romatizmal hastalıklarla beraber olabilen eklem dışı şikayetler ise şunlardır: Zayıflama, iştah kaybı, ateş, göz yakınması(kırmızılık, kaşınma, bulanık görme), karın ağrısı, ishal (özellikle kanlı), yan ağrısı, göğüs ağrısı, saç dökülmesi, güneş ışığına aşırı duyarlılık, deri döküntüsü, kuru ağız ve göz, ağız içi yara ve aft, bel ve sırt ağrısı, topuk ağrısı olabilir.

Romatizmal hastalıklar vücudun her bölümündeki eklem, kas, damar ve sinir dokularını tutabilir. Baş, boyun, sırt, bel ve diğer eklemlerin ağrı ve tutukluklarının da kökeninde büyük bir olasılıkla önemli bir romatizma başlangıcı vardır.

ARTRİT NEDİR?

Romatizma eklemleri tutuyorsa buna artrit denilir. Artrit en çok ellerde ve ayaklarda daha sonra dizler, kalçalar ve omurgalarda görülür. Artritde sabahları yarım saatten fazla süren tutukluk olup çekilen eklem röntgenlerinde ve laboratuar analizlerinde belirgin bozukluklar olması ile kireçlenmelerden ayrılır. Şişme ve kızarıklıklar oluşmaktadır.

ARTRALJİ NEDİR?

Romatizma eklemlerinde sadece ağrı varsa bu artraljidir.

ARTROZ- OSTEOARTROZ NEDİR?

Eklemlerin yapısının ve kıkırdağın bozulması, kireçlenmenin oluşmasına artroz denir. Bu hastalıkta ağrı genellikle hareket sonrasında ortaya çıkar, sabah yoktur. Bir çok hasta kendini kuru ve sıcak günlerde daha iyi, soğuk ve rutubetli günlerde daha kötü hisseder.

ROMATİZMA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

- Romatoid Artrit
- Romatoid nodül
- Ankilozan Spondilit
- Osteo Artrit
- Psöriyatik Artrit
- Osteoporoz
- Spondilo Artropati
- Polimiyalji Romatika
- Fibromiyalji
- Lupus
- Sjögren Sendromu
- Raynaud Fenomeni
- Karpal Tünel Sendromu
- Behçet Hastalığı
- Gut Hastalığı
- Ailevi Akdeniz Ateşi

Bu romatizma türlerinin hepsi detaylı bir şekilde sitemizde işlenecektir. Romatizma bölümü alt kategorilerinde bulabileceğiniz açıklamalar için sitemizi tekrar ziyaret ediniz.

ROMATİZMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

En yaygın tedavi şekli ilaçla tedavidir. Hastanın romatizma şekline göre seçilen romatizma ilaçları kullanılır. Diğer bir yöntem ise fizik tedavi yöntemidir. Manyetik alan romatizmal hastalıklarda etkili bir fizik tedavi aracıdır. Özellikle eklem dışı ve yumuşak doku romatizmal sorunlarda çok başarılı sonuçlar veren bir tedavi şeklidir. Ayrıca romatizmal hastalıkların alevlenme dönemlerinde soğuk uygulama yapmak gereklidir. Bu amaçla hastalar ya evlerinde buz paketleri uygularlar ya da kliniğimizde olduğu gibi hastada donma duygusu oluşturmadan derin doku katmanlarına kadar etkisini gösteren derin dondurucu cihazlar ( kriyoterapi ) tedavide kullanılır. Kaplıca tedavileri doktora danışılmadan asla denenmemelidir. Bazı tür romatizmada iyi sonuç veren kaplıca tedavisi diğer türdeki bir romatizmayı olumsuz yönde etkilemektedir. Kişi doktoruna mutlaka danışmalıdır.

ROMATİZMALI BİR HASTA NASIL BESLENMELİ?

Aslında herkeste olması gerektiği gibi romatizmalı hastalarda sağlıklı beslenmeyi hayatlarında oturtmalılar. Kilo verilmesi gerekiyorsa vermeliler. Tuz, şeker ve alkol tüketiminden vazgeçmeliler. Özellikle kortizon kullanan hastalarda tuz tüketiminde sınırlama yapılmamışsa vücutta ve özellikle yüzde anormal büyüme ve şişme olacaktır. Her zaman yediğiniz gıdaların kalorilerini hesaplayın. Kalori miktarını fazla kaçırmamak için , küçük kase ve tabaklarda yemek yiyin. Bol sebze, meyve ve tahıl yiyin, tek tip beslenmeden kaçının.

ROMATİZMA AĞRISI ŞİDDETLENDİĞİNDE NE YAPILMALI?

Elemlerinizi yükten kurtarın ve istirahat edin. Ağrıyı kesmek için eklem üzerine beze sarılmış buz uygulayın. Buz fayda etmezse ve eklem çevresinde elle tutulduğu an herhangi bir sıcaklık fark edilmiyorsa rahatlatmak için sıcak torba yapabilirsiniz. Ağrınız sürüyorsa ve ekleminiz şiş ve sıcak değilse ağrıyı kesebilecek bir merhemi ağrıya yol açan eklemin üzerine sürebilirsiniz. Canınız hala yanıyor ve bir ilaç almanız gerekiyorsa, öncelikle yan etki riski en düşük bir ağrı kesici olan parasetamolü düşünün. Tüm bunlara rağmen ağrınız hala devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

habibullah
hayirli gunler benim sorum benim baldir da kişin uşutme olur bu bir romatizmami tedavisi nelerdir

nilgun gulten
kizim bir haftadir rahatsiz. ayaklari ile beli arasi hala sis ve cok fazla kirmiziliklar var.biz pariste yasiyoruz ve doktorlar bunun tedavisinin olmadigini soyluyolar.cok uzgunuz.sizce bu hastalik icin ne uygulayabiliriz yada nasil onlem alabiliriz.

nilgun gulten
merhaba benim kizim 6 yasinda ve gecen hafta rahatsizlandi,ayaklari sismeye basladi ve yuruyemez hale geldi.doktora gittigimizde damar ve deri romatizmasi olduguna karar verdiler ve bu hastaligin hic bir tedavisinin olmadigini soylediler.

turan
özelikle boyun ve sırt bölgesinde kronikleşmiş ağrı çekilmez bir hal tedavisini arıyorum yaklaşık 15 yıldan yaşım 42

rabia kaya
Deri romatizmasi ne demektir neden olur?

yalçın güner
bacagımda huzursuz agrılar var geceleri yatamıyorum neden olsbilir acaba yardımlarınız dan dolayı tşkkür ederim. Yalçın Güneri

fatma
bacaklrımda güç kaybı, kollarımda kasılma, bileklerimde ağrı çömelip yerden kalkarken zorlanmalar, çocukkende dizlerim ağrırdı bu birkaç gündür dizlerimde ağrılar fazlalaştı uyurkende rahatsız oluyorum fizik böl. gittim nimes ve rantudil verdi yaş35

fahri
Genelikle yagmur yagmadan 1 veya 2 gün önceden diz kapaklarımda ve ayak kaslarımda asırı agrılar oluyor. sanki çivi batmış gibi oluyor. sizce nasıl tedavi uygulamalıyım?

mehmet oguzalp
Efendim benim çok seneler önce kalçada başlayan ve yürememe engel olan çok şiddetli bir agrı ile başladı.daha sonra sürekli sag el bilegimin ve parmaklarımın şiştigi sol omuzda ve bilhassa sogukta olan bu tip romatizma hangi cins olabilir.Cevap Lüt.

Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon: Sinsi Katil

Kanserin Penceresinden 1: Kanser Olduğumu Öğrenme Şoku

Kanserin Penceresinden 1: Kanser Olduğumu Öğrenme Şoku

Kinesiotaping: Rengarenk Bir Tedavi Yöntemi

Kinesiotaping: Rengarenk Bir Tedavi Yöntemi

Fazla Kilo ve Obezitenin Sebebi: Hormonlar

Fazla Kilo ve Obezitenin Sebebi: Hormonlar

Jinekomasti: Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti: Erkeklerde Meme Büyümesi

Hemoroid (Basur) Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavi yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid (Basur) Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavi yöntemleri Nelerdir?

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Bodydrom 004-05-BDT Düşük Kol Kırmızı T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 004-05-BDT Düşük Kol Kırmızı T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 003-01-BDT Siyah-Kırmızı Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 003-01-BDT Siyah-Kırmızı Kolsuz T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 001-03-BDS Şort Gri - Lacivert
54,00TL.   39,99 TL.

Bodydrom 001-03-BDS Şort Gri - Lacivert

Kargo Bedava
Bodydrom 003-02-BDT Beyaz-Antrasit Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 003-02-BDT Beyaz-Antrasit Kolsuz T-Shirt

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!