Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Özer Baysaling

Yazar: Özer Baysaling

Sporun Cinselliğe Etkileri Nelerdir?

Sporun Cinselliğe Etkileri Nelerdir?

Sporun insanlara ne denli yararlar sağladığı ve sağlıklarını olumlu etkilediği bilinen gerçektir. Bu cinsellik konularını da kapsamına almaktadır. Sportif egzersizler bilimsel, programlı ve devamlı yapıldığı taktirde hormonların çalışmasına da yararlı etki yapmaktadır. Spor, bu yönü ile cinsel hormon faaliyetlerini de etkiler. Erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojen ve progesteron hormonları sporla daha dengeli çalışmakta ve hormon salgıları artmaktadır.

SPORUN VÜCUT SİSTEMLERİNE ETKİLERİ

Sporun kalp, damar, solunum, sinir, kan, kas vs. gibi doku ve sistemlere birçok yararlı etkisi vardır. Bu sistemlerdeki olumlu gelişmeler iletken bir zincir halkası gibi bütün vücudu etkiler. Bu olumluluk vücudu daha aktif ve duyarlı hale getirir. Beyin, sinir ve kas sistemi arasında çok faydalı etkileşim doğarak kasların ve tüm vücudun kontrolü artar. Bu kontrol kişiye özgüven vererek cinsel istek ve orgazm üzerinde de etkili gelişmeler gösterir. Kasların duyarlılığı ve kontrol etme gücü seks faaliyetinde de etkisini gösterir.

Sporun dolaylı etkisi açısından ise; spor kalp, damar, solunum, şeker vs. gibi birçok hastalığı önlediğinden veya ilerlemesini yavaşlattığından, bundan olumlu yönde etkilenecek insan sağlığı, kişide var olan seks hayatını arttırıcı rol oynamasa bile, daha uzun süreli ve sağlıklı devamını sağlar.

Sporun cinselliğe psikolojik açıdan etkisi:

Spor yapan kişilerde yavaş yavaş oluşan kas kontrolü, güçlenme, estetik çekicilik, vücut foksiyonlarının düzeldiği hissi ile başlayan kendine güven duygusu, kişinin kendisini sevmesine neden olan Ben i oluşturur. Kişi kendine güvenmeye ve kendini beğenmeye başladığı zaman vücudunu seks arzularına daha rahat bırakarak, birleşmeye hazır hale gelir. Buna sportif egzersizlerden sonra vücutta salgılanan endorfin mutluluk hormonunun seviyesinin artması, sinirlilik ve gerginliğin ortadan kalkması, vücut sıcaklığının yükselmesi, kan dolaşımının artması gibi unsurlar da eklenince, kişide cinsel birleşmeye müsait bir ortam hazırlar.

Spor dengeli ve yararlı beslenme alışkanlığı kazanılmasına yardımcı olur.

Spor yapan kişiler genelde sporla birlikte dengeli beslenme alışkanlığı da kazanırlar. Bu bir açıdan spor yaparken daha rahat elde edilebilen yararlı beslenme şeklidir. Yararlı beslenme, her türlü besinin gerektiği kadar, gerektiği yerde, gerektiği şekilde alınmasıdır. Bu da şişmanlığa mani olup, sağlığı olumlu yönde etkilerken, lüzumsuz besinlerin ve aşırılıkların elimine edilmesine, vücudun gücünün sağlıklı şekilde yerine gelmesine sebep olur. Bu da cinsellik üzerinde çok olumlu etki yapar.

Geri Ok Geri Dön

Spor Fırsatları
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Bitkisel Afrodizyaklar: İşte Doğal Sex İlaçlarınız

Bitkisel Afrodizyaklar: İşte Doğal Sex İlaçlarınız

Vajinismus Birçok Çiftin Kabusu Olmuş Durumda

Vajinismus Birçok Çiftin Kabusu Olmuş Durumda

Kadınlarda Cinsel Mutluluk

Kadınlarda Cinsel Mutluluk

Testosteron Hormonuna 40 Yaş Sonrasında Dikkat!

Testosteron Hormonuna 40 Yaş Sonrasında Dikkat!

Erken Ergenlik: Çocuğunuz Küçük Yaşta Ergen Olursa Ne Olur?

Erken Ergenlik: Çocuğunuz Küçük Yaşta Ergen Olursa Ne Olur?

Testosteron Düşüklüğü ve Yüksek Kilo Cinselliğin Düşmanı

Testosteron Düşüklüğü ve Yüksek Kilo Cinselliğin Düşmanı

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!