Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Tiroit Hastalıkları Nelerdir? Sebepleri Belirtileri Ve Korunma Yolları

Tiroit Hastalıkları Nelerdir? Sebepleri Belirtileri Ve Korunma Yolları

Tiroit hastalıkları hızla artıyor.

Sabahları uyanamıyor, fiziksel olarak her geçen gün tükeniyorsanız, en önemli günleri unutuyorsanız, saçlarınız dökülüyorsa, uykularınız bozulduysa, üşüyorsanız, cildiniz kuruyorsa, ani kilo aldıysanız yada ani kilo verdiyseniz, her an düşüp bayılacakmış gibi hissediyorsanız, soğukta el ve ayak tırnaklarınız morarıyorsa siz de tiroit hastası olabilirsiniz.

Tiroit Nedir Ve Vücudumuzda Ne İşe Yarar?

Tiroit gırtlak ve köprücük kemiği arasına yerleşmiş, soluk borusuna dolanmış şekilde duran kelebek şeklinde bir salgı bezidir. Bu salgı bezi, metabolizmayı ve vücut ısısını düzenler, bedendeki enerji kaynaklarının kontrolüne yardımcı olur, bedendeki bütün sistemlerle birlikte çalışır, bağırsakları hareket halinde tutar, beyni daima etkin kılar, regl döngüsünün düzenli olmasını sağlar, tırnak ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar.

tiroid

Tiroidin Sebepleri Nelerdir?

En yaygın sebebi kalıtsallıktır fakat sıklıkla hamilelik sonrasında, kalıcı yada geçici olarak ya tiroit hormonunun az salgılanması yada bezin fazla çalışması şeklinde ortaya çıkar.

Tiroit İle İlgili Hastalıklar Nelerdir?

- Guatr : Tiroid bezinin büyümesine guatr denir.
- Nodül : Nodül, tiroid bezinin içinde normal dışı doku oluşmasıdır.
- Tiroidit : Tiroid bezinin iltihabına denir. Bezde ağrı vardır.
- Hipotiroidzm: Hormonun az salgılanmasıdır.
- Hipertiroidzm: Hormonun fazla çalışmasıdır. Diğer adı Zehirli guatr olarak da bilinen Graves hastalığıdır.

Hipotiroidzmin Belirtileri Nelerdir?

Başlarda çok fazla belirti göstermez fakat ilerledikçe cilt kuruluğu yada kırışması , saç dökülmesi, unutkanlık, yorgunluk, üşüme, kabızlık, düzensiz regl döngüsü, aniden kilo alma yada diyete rağmen kilo verememe, egzersiz yaparken aniden yorulma gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Hipertiroidzmin Belirtileri Nelerdir?

Zehirli guatr olarak da bilinen bu türde tiroit bezi gereğinden fazla çalışmaya başlar ve hasta ani kilo kaybeder. Hipertiroidzm hızlı kalp ritmi, uykusuzluk, ishal, sürekli gergin hissetme, vücut iç ısısı yüksek olur ve hasta titremeler yaşayabilir.

Nasıl Korunuruz?

Eğer kendinizde yukarıda bahsettiğimiz türden bir belirti hissediyorsanız basit bir kan testi taptırıp TSH (tiroit uyarıcı hormon) değerlerinize baktırın. Günlük belli oranda iyot alarak boğazınızı koruyabilirsiniz. İyot tiroit hormonu üretilmesinde çok önemlidir. Bu element tuza eklenir ve bazı ekmeklerde bulunur.
Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmalısınız çünkü içindeki kimyasallar hipertiroidzmin bir türü olan ehirli guatrın riskini arttırmaktadır.

Hamilelik Döneminde Tiroidin Oluşturacağı Sorunlar Nelerdir?

Tiroit bezi hastalıklarının her ikisinde de bayanlar hamile kalmak için olumsuz yönde etkilenebilirler. Fakat en sık rastlanan durum tiroidin az çalışmasıdır. Çünkü tiroid bezi az çalıştığında ( hipotiroidi ) regl düzensizlikleri, yumurtlamanın ( ovülasyon ) olmaması ve luteal faz tabir edilen rahmin döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için gelişip hazırlandığı dönemin kısalması gibi problemler ortaya çıkar ve bunun sonucunda doğurganlık azalır.

Eğer tiroit hastasıysanız hamile kalmadan önce mutlaka doktorunuz kontrolünde hamile kalın. Doktorunuz hamilelik öncesinde tiroid hormonu seviyeleri ve tiroid antikorlarınızı mutlaka gözden geçirmelidir çünkü hamilelik öncesi anti- TPO seviyeleri yüksek bulunan bayanlarda hamilelik sırasında hipotiroidi ve düşük riskinin çok daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Hamilelik öncesinde ve sonrasında ihmal edilen tiroid hastalığının sonucunda bebeğiniz hem fiziki gelişimi bakımından, hem de zeka gelişimi ( düşük IQ ! ) bakımından olumsuz yönde etkilenecektir.

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Ömer Topcubaşı
Tiroit 6.50 belirti olarak bişey yok düzenli spor yapıyorum neden yüksek çıktı yardımcı olursanız

Tugba
Mrb bi sorum olucak ben hipotroidizm hastasiyim 2o yasindayim 1senedir tedavi görüyorum en son doktora gittiğimde 8e ciktigini ve ilacin dozunun arttikmak gerektiğini söyledi kaça kadar cikarsa ameliyat gerekir ve hamile kalsam ne gibi sorunlar olur

ayşen
isthmus 4,5kalınlıktadır sağ40,7x41,4mm sol lob 17,8x26mmdir ben kısa zaman önce anjiyo oldum ama göğüsümden boğazıma kadar yanma oluyor ve nefesim kesiliyor bana cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler

ayşen
tiriot belirileri bendede var ben daha önce doktora gittim sadece ultrosana koydu biyopsi yapılmadı büyük ilaça gerek yok dedi sonuçda şöyleydi tiriod parankimi heterojendir ekojenite azalmıştır er yer hipoekojen alanlar ve pseudonodüller dikkati çek

seyhmus kaplan
Benim vucudumun bel ve sirt kol bolgelirinde kabarmalar olusuyir pembe kabarmalar yutkunmakta zorluk cekiyirum akerji testi yaptim biseybcikmadi kortizon hapi verdiler kulaniyorum bir yildir kulaniyorum bir faydasida yok damagim daima kuruyor

mahmut1977
2013 yılında troid bezi hormanlarının fazla çalıştığı teşhisi konuldu. İlaç tedavisi 2 sefer uygulandı ama ikisindede dahada arttığı görüldü bu sağlığım açısından ne kadar risk oluşturur.

muhabbet
Benim kilo sorunum var ve bilyirum ki troid sorunum var ama doktor hic biseye bakmadan diyet listesini elimeve rdi ve gonderdi anlamadi

Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Bel Sırt Ağrılarını Önleme ve Tedavi

Bel Sırt Ağrılarını Önleme ve Tedavi

Kanserin Penceresinden 1: Kanser Olduğumu Öğrenme Şoku

Kanserin Penceresinden 1: Kanser Olduğumu Öğrenme Şoku

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Jinekomasti: Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti: Erkeklerde Meme Büyümesi

Kanserin Penceresinden 3: Gelecek Kanser ve Ölüm Korkusu

Kanserin Penceresinden 3: Gelecek Kanser ve Ölüm Korkusu

Fazla Kilo ve Obezitenin Sebebi: Hormonlar

Fazla Kilo ve Obezitenin Sebebi: Hormonlar

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Bodydrom 004-02-BDT Düşük Kol T-Shirt Beyaz
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 004-02-BDT Düşük Kol T-Shirt Beyaz

Kargo Bedava
Bodydrom 002-03-BDA Gri Atlet
60,00TL.   44,99 TL.

Bodydrom 002-03-BDA Gri Atlet

Kargo Bedava
Bodydrom 003-05-BDT Kırmızı-Gri Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 003-05-BDT Kırmızı-Gri Kolsuz T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 005-03-BDA Klasik Gri Atlet
60,00TL.   44,99 TL.

Bodydrom 005-03-BDA Klasik Gri Atlet

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!