Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Vücut Yağ Oranı Nedir? Sporcular İçin Önemi Nedir?

Vücut Yağ Oranları

Vücut yağı kitlesinin gerek kötü beslenme alışkanlıkları gerekse hareketsizlik ve egzersiz yapmamaktan kaynaklanan sebeplerle artması, hem sağlığı tehdit eden bir durumdur hem de şişmanlık, obezlik gibi görüntü kirliliğine neden olan sebeblerin başında gelmektedir.Obezite, vücutta aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Ortalama ağırlığa sahip erkeklerde ve kadınlarda vücut yağı ile ilgili vermiş olduğumuz geniş tablo size bu konuda tedbir almanız için yardımcı olacaktır.

Halbuki spor yapılsın veya yapılmasın, herkesin mutlaka kas ve yağ oranlarının vücutta ne gibi değişiklikler meydana getirdiğini bilmesinde fayda vardır.

Öncelikle vücut yağ oranının normal seviyelerde olması ve bunun korunması ilk önce sağlık açısından son derece önemlidir.

Diğer taraftan yağın vücutta dengeli olarak bölgesel dağılımı ve kas oranının da daha iyi seviyelerde olması, kişinin formda ve estetik görüntü vermesini sağlayan önemli noktalardır.

Halbuki, şişman veya obez olup, bilimsel desteği olmayan, bir takım yanlış diyetler uygulayarak egzersizden de uzak kalan kişiler, hiç farkında olmadan kilo vereyim derken, kendileri için hayati önemi olan ve çok kıymetli sayılan kas dokularını kaybetmek gibi bir hata yapmaktadırlar. Daha da kötüsü bunun da farkında olamamaktadırlar.

Bunun neticesi hem kas dokularını kaybedilip hem de aşırı yağın vücudun çeşitli bölgelerinde yoğunlaşması nedeniyle; diyabet, inme, hipertansiyon, kalp hastalığı, eklem yeri ve kassal rahatsızlıklar gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkarılmaktadır.

Bu nedenle düzenli egzersiz ve dengeli, bilimsel beslenme kuralları ile vücut yağ oranını dengede tutmak ve Beden Kitle İndeksi´nin olması gereken sınırlarına göre hareket etmek ve yaşamınızı düzenlemek size çok şey kazandırır.

Sporcular İçin Vücut yağı?

Sporcularda yağ oranı erkeklerde 7–18, kadınlarda ise 12–20 arası olmalıdır. Değerler yapılan spora, boya, yaşa, yapılan egzersizin süresine göre değişir.

Çıkacak rakamlar yaklaşık değerlerdir, Kas, kemik yapısı, su vs etkenlerle bu rakam %10 oranında değişebilir.

Günlük besinlerini %10–20 yağ, %10–20 protein, %60–70 karbonhidrat oranlarında ayarlayan ve gerekli vitamin ve mineral alan sporcuların normal şartlarda kilo ve beslenme sorunu olmamalıdır.

Devamlı ve tek tip beslenme programı oluşturulmamalıdır. Aksi halde sağlıksız bir program olur. Sporcu ayrıca haftada bir arzuladığı yiyecekleri az miktarda yiyerek kendini ödüllendirmelidir.

BEDEN KİTLE İNDEKSİ NEDİR VE NASIL HESAPLANIR

Beden Kitle İndeksi; BKİ Vücuttaki yağ oranını ölçen yöntemler arasında boy ve vücut ağırlığına dayalı olarak uygulanan en pratik bir deri- kıvrımı kalınlığını ölçme yöntemi ve metre kareye düşen kilogramdır.

UYGULAMA
Burada kişinin kilosu metre kare olarak boyunun karesine bölünür. Aynı boy ve vücut ağırlığı olan fakat kas dokusu fazla olan bir sporcu ile yağ dokusu fazla olan bir obez bir kişi ayrı tutulur.

Bu durum, kişide hem kas ve hem de yağ dokusu karşılaştırmaları yapılarak, buna göre sağlık, sportif performans ve estetik çalışmaların, kurumsal yani klinik veya sportif bazdaki çalışmaların temelini oluşturmaktadır.

VÜCUT YAĞ ORANINIZI AZALTMAK İÇİN ŞUNLARI UYGULAYIN

- Çalışma seanslarınızdaki aerobik egzersiz süresini 30 - 45 dakikaya ve hafta içindeki çalışma sayısını da 4 - 5´e çıkarın
- Günlük kalori alımınızın büyük bölümünü günün ilk yarısında alın ve akşam yemeğiniz hafif olsun . Kötü beslenme alışkanlıklarını bırakın.
- Yatmadan önce ve gece kati surette bir şey yemeyin
- Mümkünse vücut geliştirme ve fitness programınızı, aerobik çalışmanızdan ayırın örneğin birini sabah, diğerini akşam yapın.
- Günde en az 10 - 12 bardak su için
İşte size, hedeflerinizi gerçekleştirip, sağlık ve form kazandıran, hayattan daha fazla zevk almanızı ve mutlu olmanızı sağlıyacak olan temel kurallar bunlar. Şimdi size sadece başlama kararı vermek düşüyor.

Geri Ok Geri Dön

Spor Fırsatları
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Kötü Beslenme Alışkanlıkları

Kötü Beslenme Alışkanlıkları

Tavuk Eti: Sporcular İçin Çok Değerli Bir Besin

Tavuk Eti: Sporcular İçin Çok Değerli Bir Besin

Balık Tüketiminin Beslenmemiz ve Sağlığımız Açısından Önemi

Balık Tüketiminin Beslenmemiz ve Sağlığımız Açısından Önemi

Willet Diyeti Piramidi Nedir? Esasları Nelerdir?

Willet Diyeti Piramidi Nedir? Esasları Nelerdir?

Beslenme Uzmanlarına Sorduk: Sık Karşılaşılan Sorunlar

Beslenme Uzmanlarına Sorduk: Sık Karşılaşılan Sorunlar

Bazal Metabolizma Kas ve Yağ Oranınız İçin Çok Önemli

Bazal Metabolizma Kas ve Yağ Oranınız İçin Çok Önemli

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Kargo Bedava
Bodydrom 002-05-BDA Kırmızı Atlet
60,00TL.   44,99 TL.

Bodydrom 002-05-BDA Kırmızı Atlet

Kargo Bedava
Bodydrom 004-05-BDT Düşük Kol Kırmızı T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 004-05-BDT Düşük Kol Kırmızı T-Shirt

Kargo Bedava
Bodydrom 003-01-BDT Siyah-Kırmızı Kolsuz T-Shirt
67,00TL.   49,99 TL.

Bodydrom 003-01-BDT Siyah-Kırmızı Kolsuz T-Shirt

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Fuşya Light 1 Metre Fiyatı
5,99 TL.

Bodydrom 45 Metre Rulo Pilates Lastiği, Fuşya Light 1 Metre Fiyatı

Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!