Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Erol Uğur

Yazar: Erol Uğur

Vücutta Yaşlılıkla İlgili Değişiklikler Nelerdir?

Vücutta Yaşlılıkla İlgili Değişiklikler Nelerdir?

Pasif hareket sistemimizdeki değişmeler:

30- 35 yaşından sonra genellikle pasif mekanizma dediğimiz kemikler ve bağ dokularda değişiklik ve güç kayıpları başlar. Kemikler, mineral azalmaları nedeniyle değişikliğe uğramaktadırlar.

Kemik gurupları toplam statikleri içinde %100 randıman veremezler. Kemik yoğunluğu 35- 40 yaşından sonra her yıl % 1 oranında azalma gösterir. Bu husus kadınlarda 50 yaşlarında daha kuvvetli cereyan edip, kemik yapısında meydana gelen değişmeler Osteoporose (kemik erimesi) hastalığına neden olur.

Bundan ayrı olarak kıkırdak dokusunda da bazı değişiklikler meydana gelerek, ilerleyen yaş nedeniyle fonksiyon ve elâstikiyet kaybı olur. Bunun sonucunda da su kaybı, erezyonlar, ağrılı mafsal hastalıkları ve Arthrose oluşur. Omurilikteki su azalması nedeniyle disklerde deformasyon başlar ve elâstikiyet kaybolur.

Aktif Hareket Sistemimizdeki Değişmeler:

Yaşlanma belirtileri özellikle kas kuvvetinde azalma ve hacminde de daralma şeklinde ortaya çıkar. Kas çapında her on yılda % 4 oranında azalma görülür. Kas gücündeki azalma neticesinde sex hormonlarında koordinasyon bozuklukları görülür.
Yaşlanma nedeniyle kaslarda, Kalium ve Kalsiyum kayıpları olmaya başlar. Bu durumlarda kasların antrenman yeteneğinin teorik olarak düşmesine rağmen, pratikte ileri yaşlarda bile kaslar hala antrenmana elverişlidirler.

Kalp ve Akciğer Sistemimizdeki Değişmeler:

Bu sistemlerde yaşlılıkla beraber başlayan değişmeler organizmanın gücünü azaltır. Yaşlılığa bağlı olarak yüksek kan basıncı meydana gelir ve nabız atışı daha hızlı seyreder.

Diğer Değişimler:

Vücudun su kaybetmesi neticesinde deride meydana gelen pörsümeler deriyi inceltir ve şeffaflaştırır. Duyu organlarının fonksiyonları yavaşlar, hormon faaliyeti azalır.
Bütün bu unsurlar insana yaşlı damgası vurur, kişi kendisini toplumdan çeker, içine kapanır ve kendisini psikolojik bir rahatsızlık içinde hisseder.

Geri Ok Geri Dön

Spor Fırsatları
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girebilirim?

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girebilirim?

Hamilelikte Egzersiz Yapın

Hamilelikte Egzersiz Yapın

Egzersiz Programları 1: Yeni Başlayanlar İçin

Egzersiz Programları 1: Yeni Başlayanlar İçin

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

AquaGym: Hem Eğlenin Hem Forma Girin!

AquaGym: Hem Eğlenin Hem Forma Girin!

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!