Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Özer Baysaling

Yazar: Özer Baysaling

Willet Diyeti Piramidi Nedir? Esasları Nelerdir?

Şu anda en kapsamlı ve güvenilir beslenme diyetinin Willett diyeti olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu diyet Harvard Halk Sağlığı Fakültesi Beslenme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Walter Willett tarafından geliştirilmiştir. Akdeniz diyet piramidine de benzemektedir. Bugüne dek beslenme konusunda gerçekleştirilmiş en kapsamlı ve en uzun araştırma sonuçlarına göre hazırlanmıştır.Prof. Willett´e göre, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından önerilen sağlıklı beslenme piramidinin bazı yanlış tarafları bulunmaktadır. Ona göre bu diyette önerilen yağ miktarında azalma ve karbonhidrat miktarında aşırı çoğaltmanın, Amerika´da kalp hastalığı ve kronik hastalıklara yakalanma riskini arttırdığını saptamıştır.

Willett´e göre aşırı karbonhidratlı ve özellikle basit şekerli (unlu ve şekerli) gıdalarla beslenen kişilerde kan şekerinde yükselme ve ensülin hormonunun çalışmasında bozulma ve bunun neticesinde de Tip 2 diyabet şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Willett Diyetinde Beslenme Şekli

Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl, bitkisel yağ, balık ve tavuk tüketimini esas almaktadır. Willett diyetinin temel hedefi, düşük glisemik yüklü, yani bileşik karbonhidrat türü tahıl ve bakliyatların yenerek, kandaki şeker düzeyinde dalgalanmaların önüne geçilmesi esasına dayanır. Bu tür tam tahıllar, bitkisel yağlar ve sebzeler bağırsaklarda yavaş olarak sindirildiğinden, kan şeker düzeyini fazla arttırmaz ve böylece pankreasın aşırı çalışmasını önler.

Bu diyetle kalp krizi riski azaldığı gibi, aşırı kilolar verilir ve kan şekeri kontrol altına alınarak daha sağlıklı bir yaşama kavuşulur.

Sporcu bu diyeti yaşam felsefesi olarak benimserse, gerek yarışma dışı devrelerde, gerekse sıkı çalışma devrelerinde ve yarışmalarda ilave besinleri de ona göre alır. Bu suretle daha sağlıklı olur.

Düşük glisemik indeksli gıdalarla beslenme sonrası kan şekeri düşmesi daha az olduğundan açlık da azalmaktadır.

Willett´in araştırmalarına göre, ayrıca sigara da içilmeyip spor da yapılırsa kalp hastalıklarında %80, felç ve inmede %70, kalın bağırsak riski %70 ve şeker hastalıklarında da %90 azalma olmaktadır. Bu insan sağlığı açısından mucizevî bir sonuçtur.

Willett çok yararları olan soya ve ürünlerinin pek fazla yenmesini tavsiye etmemektedir. Bunun sebebi de özellikle kadınlarda meme kanserine yol açtığının belirlenmesidir.

Yumurta hakkında yaptığı araştırmalarda, kalp hastalıklarını arttırdığına dair bir bulguya rastlamamıştır. Bu açıdan yumurtayı yararlı besin değerleri olduğu için tavsiye de etmektedir.

Bu diyette yüksek oranda karbonhidrat ve az yağ yemek yerine iyi karbonhidrat ve iyi yağ tüketilmelidir. İyi karbonhidrat denilenler glisemik indeksi düşük tam tahıllardır.
(Glisemik indeks; ayni kaloriyi veren karbonhidratlarda, daha çabuk kana karışarak şekeri yükselten cinslerin birimidir.)

Örneğin hepimizin besleyici bildiği ve vazgeçilmez bir karbonhidratlar olarak düşündüğü patates ve beyaz ekmek, Prof. Willett´e göre saf şekerden daha zararlıdır. Rafine karbonhidratlar ve saf şekerden uzak durulmalı, spor yapılmalı, günde 2–4 porsiyon meyve, 3–4 porsiyon sebze yenilmelidir.

Willett diyetinin esasları şunlardır:

- Çoğu yemekte tahıldan yapılmış gıdalar tüketilmelidir,

- Yağ olarak zeytinyağı, mısır, ayçiçeği ve bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır,

- Sebzeler bol, mümkünse ( günde 5–6 defa) tüketilmeli veya salatalarla takviye edilmelidir,

- Meyve (az olarak) günde en az 2–3 defa yenmelidir,

- Ceviz, badem, fındık, fıstık ve bakliyattan günde 1–3 defa tüketilmelidir,

- Balık, yumurta, tavuk ve hindi eti günde 1–2 defa tüketilmelidir,

- Yağsız süt içilmeli gerekirse kalsiyum açısından hapı ve multivitaminden destek alınmalıdır,

- Kırmızı et ve tereyağı nadir kullanılmalıdır,

- Beyaz pirinç, beyaz ekmek, patates, makarna ve tatlılar nadiren yenmelidir,

- Alkol olarak günde 1 kadeh şarap içilebilir. (İçenler açısından.)

Yazar: Özer Baysaling

Geri Ok Geri Dön

Fitness ve Bodybuilding Giysileri
Spor Fırsatları

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

storecxdotcom
Tek ekleme porsiyon buyukugune dikkat. Etler ufak, meyvalar ufak boy baklagiller ortadan az, sebzeler orta boy tabakta yenmeli hic bir tabak tepeleme doldurulmamalı Otel servis ölçüleri ideal. Test edip onalylandim sistem budur. http://www.storecx.com

Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Vücut Geliştirme İçin En İyi 6 Besin

Vücut Geliştirme İçin En İyi 6 Besin

Vücut Geliştirmeciler İçin Market Alışverişi

Vücut Geliştirmeciler İçin Market Alışverişi

Kaslarınız Artık Büyümüyorsa Yeterince Protein Alamıyorsunuz Demektir

Kaslarınız Artık Büyümüyorsa Yeterince Protein Alamıyorsunuz Demektir

Sporcu Gıda Takviyeleri Kullanmalı mı?

Sporcu Gıda Takviyeleri Kullanmalı mı?

İdeal Kilo Hesaplama Tablosu

İdeal Kilo Hesaplama Tablosu

Tavuk Eti: Sporcular İçin Çok Değerli Bir Besin

Tavuk Eti: Sporcular İçin Çok Değerli Bir Besin

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!