Yeniliklerden Haberdar Ol
Üye Girişi   /   Yeni Kayıt

Erol Uğur

Yazar: Erol Uğur

Yaşlılıkta Dengeyi Koruma Sporla Mümkün

Yaşlılıkta Dengeyi Koruma Sporla Mümkün

Belirli bir dereceye kadar bu doğrudur. Yaşlılık arttıkça beyindeki bağlantıların artık fonksiyonlarını yitirdiği ve küçük problemlere neden olduğu bilinmektedir. Kuvvetli ve hareketli kaslar bu problemlerin meydana gelmesini önler ve insan dengesini korur.

Uygun Bir Spor Programı Nasıl Olmalıdır?

Daha önceki program bölümlerinde verdiğimiz bilimsel çalışma programlarının azaltılmış set ve kilolarla, haftanın 3 günü aerobik karakterdeki egzersizlerle birlikte uygulanması yeterli olacaktır. Ancak çalışma öncesi ve sonrası 5 dakika kadar yapılacak ısınma ve gerdirme egzersizlerinin önemini tekrar hatırlatırız. İlmi çalışmalara göre, az yapılan bir hareket dahi, hiç yapılmayandan daha iyi sonuçlar vermektedir.

Spora Başlamak İçin Geç mi Kalındı?

Cevabımız net olarak HAYIR dır. Hafifletilmiş bir vücut geliştirme ve fitness programının, doktorunuzla görüşüp uygulama onayını aldıktan sonra, uzun yıllardır aktif olmayan vücudunuzu, bu çalışmalarla tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Yapılan bir araştırmada 45 - 55 yaşları arasında olan ve hayatında hiç spor yapmamış 3 guruba, vücut geliştirme ve fitness programı uygulandığında, 10 yıldır devamlı spor yapan insanlarla aynı fitness düzeyine geldikleri saptanmış ve başladıklarından daha genç görünüm kazandıkları tespit edilmiştir.

Spor Programına Kesin Bir Başlangıç Nasıl Olmalıdır ?

Hiç spor yapmamış veya uzun süre aktivitesini yitirmiş olanlar, başlangıçta ısınma egzersizlerinden sonra, 12 ile 15 dakikalık aerobik bir çalışma uygulamalıdırlar. Bu süre daha sonra 20 dakikaya çıkarılabilir. Bunu takiben hafifletilmiş vücut geliştirme ve fitness egzersizleri ile, kas, bağ doku ve kemiklerin de daha güçlü hale gelmesiyle, tüm metabolizmanın kazandığı olumlu sportif ve tıbbi göstergelerin elde edilmesi, tüm yaşamı daha zevkli hale getirecektir. Ancak vücudu çok fazla bıktırmamak için, başlangıç seviyesi ve daha sonra uygulayacağınız egzersiz programlarınızı 4 - 6 haftalık çalışma periyotları ile sürdürmelisiniz.

Artan hareketlilik ve kuvvet durumunuza göre, vermiş olduğumuz çalışma programlarındaki hareketleri, gerek set, gerekse kullandığınız kilolar itibariyle biraz daha arttırıp, birbirini takip eden birkaç aylık, hatta sezonluk ve yıllık plân olarak da uygulayabilirsiniz.

Ancak unutmamanız gereken kural şudur:
Egzersiz programı ve çalışmanızın ağrılı olmamasına dikkat edilerek, vücudun ve ruhun beslemesini sağlamak ve günlük hayatta zindelik ve mutluluk kazanmak ana prensip olmalıdır. Sitemiz yaşamınız boyu sportif aktiviteleriniz ve sağlığınız için hep sizinle olacaktır.

Geri Ok Geri Dön

Spor Fırsatları
Fitness ve Bodybuilding Giysileri

YORUM YAZ


E-postanız Yayınlanmayacaktır.


Karakter  Kaldı

BU KONU HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.
Reklam
Spor Fırsatları

Bu Bölümdeki Diğer Konulardan

Body Building Hakkında Önyargılardan Kurtulun

Body Building Hakkında Önyargılardan Kurtulun

Yaza Hazırlık Egzersizleri: Süper Bikini Programları

Yaza Hazırlık Egzersizleri: Süper Bikini Programları

Özer Baysaling Sorularınızı Cevapladı

Özer Baysaling Sorularınızı Cevapladı

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Egzersize Başlarken Temel Kurallar

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın

Bayanlar İçin Mükemmel Vücut Hatları Kalça ve Bacaklar

Bayanlar İçin Mükemmel Vücut Hatları Kalça ve Bacaklar

Sponsor Ürünler / Sponsorumuz Bodydrom.com

Bizden Fiyat Almadan Sporcu Gıdası veya Giysisi Almayın. Size Özel İndirimler İçin WhatsApp'tan Yazın 0549 445 90 90
Sorumluluk Reddi Bir egzersiz veya beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sitemizdeki bilgiler teşhis ve tedavi yerine geçmez. Korunma, belirtiler hakkında bilgilendirerek erken teşhisi sağlama gibi kamu yararına yöneliktir. Teşhis ve tedavi ancak kişinin, konunun uzmanı doktor tarafından görülmesiyle yapılabilir.

© 2002-2019
Bizi Takip Edin!