logo
Cinsellik   18.884

Vajinismus Birçok Çiftin Kabusu Olmuş Durumda

Paylaş:

Yeni evli çiftlerin bir çoğu ne yazık ki vajinismus problemleri ile karşı karşıya. Hatta yıllardır evli olup hala eşiyle cinsel ilişkiye giremeyen kadınlar var. İşte vajinismus
bir çok çiftin ya korkulu rüyası yada ayrılık sebebi.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması ya da bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir.
Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir. Eğer kişi kasların kasılmasından ötürü acısız cinsel birleşme yaşayamıyorsa bu durum vajinismus olarak kabul edilir.

Pubik kaslar kasılarak vajinanın açılmasını engeller ve cinsel birleşmenin gerçekleşememesine neden olurlar. Kasılma oluşursa cinsel birleşme ya imkansız hale gelir ya da şiddetli acı oluşur. Genellikle vajinal bölgeye müdahale sona erdiğinde kaslar rahatlar ve normale döner. Her kadın bu sorunu farklı şekilde yaşar. Bazı bayanlar acılı cinsel ilişki yaşarken
bazıları hiç cinsel ilşki yaşayamazlar, bazıları ise cinsel ilşki yaşayabilirken tampon kullanamayabilirler.

Vajinismus Türleri Nelerdir?
- Primer Vajinismus: Cinsel hayatın başlamasından itibaren görülen ve bir kez bile cinsel ilişkinin gerçekleşememesi türündeki vajinismustur.
- Sekonder Vajinismus: Cinsel hayatın başlamasından itibaren sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, yanlış yapılan ve ağrılı bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) oluşan vajinismus durumudur.

Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?
Hastalar bu durumda bacak ve batın kaslarında ağrı, kasılma, korku, başarısızlık duygusu, utanç ve rezil olma hissini yaşarlar. Başarısız deneyimler olduğu gibi, jinekolojik muayene olamazlar, tampon kullanımı zorlaşır, servikal simir alınması imkansızdır.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?
Genel olarak incelendiğinde vajinismusun tam olarak nedenini belirlemek oldukça zordur. Bunun pisikolojik ve fiziksel olmak üzere iki sebebi vardır. Psikolojik nedenler arasında hastanın genç kızlık döneminde cinsellikle ilgili duyuğu korkunç hikayeler, cinsel eğitim eksikliği, yasaklar, kızlık zarının yırtılması korkusu, ilk cinsel deneyimin acılı ve kanlı olmasının anlatılması, kötü cinsel deneyimler, tecavüz, hamile kalma ve doğum korkusu, stresli dönemlerde cinsel ilişkiye karşı isteksizlik ve daha bir çok neden sayılabilir.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ?

Vajinismus kesinlikle tedavi edilebilen bir problemdir. Vajinismus bir hastalık değil, bir belirtidir. Başka bir deyişle vajinismus; bilinç altı tarafından oluşturulan ve kişiyi koruyan bir savunma mekanizmasıdır.

Vajinismus problemi olan bir kadında, PC kası (pelvik taban kası), cinsel ilişki esnasında refleksif davranmaktadır ve kadının istemi dışında kasılmaktadir. Bu istenmeyen durumun kaynağı da yukarıda saydığımız nedenlerle etkilenen bilinç altıdır.

Sorun fiziksel kaynaklı ise jinekolojik olarak tedavi edilebilir. Eğer hastalığın nedeni psikolojik ise çiftin beraberce psikolojik tedaviye devam etmesi gerekebilir. Burada önemli olan hastanın bu sorunu çözeceğine inanmasıdır.

Son yıllarda hipnoz tedavisi de bu sorunu çözmede oldukça etkili olmuştur. Tedavi bir psikoloğa ve jinekoloğa danışarak, ilişki öncesinde içki alıp biraz gevşeyerek yada vajen girişine lokal anestezikler uygulama yaparak mümkün hale getirilebilir.

Özel egzersizlerle ve telkinlerle kasların gevşemesi ve vajinanın sistematik duyarsızlaştırılması sağlanır. Kadın vajinal kaslarının spazmını kontrol etmeyi öğrenir. Vajina içine parmak, tampon yada boyutu artan genişleticilerle alıştırma yaparlar. Kadın kendi başına bu kontrolu sağladıktan sonra eşiyle birlikte eğitime katılır ve çalışır.

Kadına gevşeme teknikleri öğretilir. Takibinde kadının kontrolunde vajinaya penis girişi gerçekleşmiş olur.Tedavi eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Hastanın detaylı olarak psikolojik özgeçmişi değerlendirilerek sorunun çözümü aşamasında neler yapılacağına dair bilgi verilmesi gerekir. Tamamen hasta ile açık ve samimi bir uyum ortamının oluşturulması olumlu bir gelişme olacaktır.

Tedavi sürecinde eşin gösterdiği destek çok önemlidir. Bu tedavi oldukça hassas bir tedavidir. Hastanın hekimine ve eşine güvenmesi gerekmektedir. Güvenmediği durumlarda tedavi ters tepmekte ve bu da çiftin ayrılığına sebep olmaktadır. Eşlerin anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekmektedir.

Tedavi Esnasında Neler Yapılır?
- Seksuel eğitim,
- Vajina kaslarının kontrolü,
- Dilatasyon (Çatı kaslarının gevşetilmesi egzersizi) esnasında vajene uygulanması için çeşitli kalınlıklardaki çubukların eşle birlikte kullanılması öğretilir. Çubuk kalınlığı her seferinde arttırılır.
- Seksuel anatominin kişisel keşfi,
- Kontrolün eşi ile birlikte paylaşımının öğretilmesi,
- Penis girişinin kadının kontrolu ile sağlanması,
- Penis girişinin kontrolünün eşine öğretilmesi,
- Korkularının araştırılıp çözümlenmesi,
- Kegel egzersizleri uyulamasının öğretilmesi,

Kegel Egzersizi Nedir?
Vajinanın girişinde bulunan kasların çalıştırılıp geliştirilmesi için kullanılan egzersizlere Kegel Egzersizi denir. Bu egzersizler vajinismus tedavisinde ve kadınlarda idrar kaçırma problemlerini çözmede etkili bir şekilde kullanılmaktadırlar.

Kegel egzersizlerini uygularken kullanacağınız belli kaslar vardır. Bu kaslar pelvis tabanı kaslarıdır ve bunlarınların hangileri olduğunu anlamanız için aşağıda verdiğimiz teknikle bunları belirleyebilirsiniz.

İdrarınızı yaparken ara sıra idrarınıza ara verin ve bu işlemi yaparken hangi kasların çalıştığına dikkat edin. Yada oturduğunuz yerden idrarınızı yapıyormuş gibi yapın ve çalışan kaslarınıza dikkat edin.

Bunun dışında vajinanızı 2 parmağınızı yerleştirin ve parmaklarınızı sıkıştırın. Sizin için hangi yöntem daha uygunsa onunla kegel egzersizi yapacağınız kaslarınızı anlamaya çalışın.

Kegel Egzersizi Hangi Sıklıkla Uygulanmalıdır?
Bu egzersizler gün içinde birçok kez uygulanabilir. Ayrıca egzersizi istediğiniz heryerde uygulama şansına sahipsiniz. Bu egzersizleri yaptığınız dışarıdan farkedilmeyecektir. Egzersizi uygularken düzenli nefes almak, kaslarınızı kastığınızda 5-10 saniye beklemek daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Ayrıca Kegel egzersizleri sadece idrar kaçırma sorununuza, vajinismusa çözüm olmakla kalmayıp daha güçlü orgazma ulaşmanızı sağlayacaktır.
Bunları Okudunuz mu?
Sporcu Gıda Takviyeleri Kullanmalı mı?

Sporcu Gıda Takviyeleri Kullanmalı mı?

En çok sorulan ve kafa karıştıran soru. Konunun hem yanında hem karşısında olan görüşleri ve bilimsel çalışmaları sizin için derledik.

Yaza Zayıflamış Olarak Girin!

Yaza Zayıflamış Olarak Girin!

İnce giysiler giymek, bikini ile deniz kenarında daha çekici gözükmek için aç kalmadan zayıflayabileceğiniz bir diyet listesi sunuyoruz.

Beslenme Uzmanlarına Sorduk: Sık Karşılaşılan Sorunlar

Beslenme Uzmanlarına Sorduk: Sık Karşılaşılan Sorunlar

Yeterince gelişememe, egzersiz sonrası ağrılar, enerji düşüklüğü. Beslenme ve çalışmaya dayalı problemleri bulduk ve bunları beslenme uzmanlarına danıştık.

vajinismus, vajinismus tedavisi, vajinismus hastalığı, vajinismus nedir, vajinismus türleri, vajinismus belirtileri, cinsel ilişki, primer Vajinismus, sekonder vajinismus,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

glelmas     02.06.2015
kadınsal problerle malesef utanıp sıkılan bir toplumuz ve sürekli bazı şeyler ayıplandığı için sorunlarımızı rahatlıkla paylaşamıyoruz.
vajinismus yaşayan bilir     24.05.2014
Evliliğin ilk yıllarında bu problemi yaşamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki hem kendi hayatınızı, hem eşinizin hayatını, hem ailenizi etkileyen berbat bir hastalık.
yaşadıklarımı http://vajinismus-terapisi.blogspot.com.tr/ de paylaştım

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım