logo
Beslenme   23.434

Vücut Geliştirmeciler İçin Market Alışverişi

Paylaş:
Vücut Geliştirmeciler için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, doğru alışverişin de önemini kabul etmemiz gerekir. Vücutçular için alışveriş, planlanarak yapılması gereken önemli bir konudur.

Sizlere bu yazımızda amacına uygun, özel vücutçu beslenmesini içeren yiyecekler listesini sunacağız. Bu yazımızı okuduktan sonra bodye yeni başlamış biri olarak veya body yapan biri olarak alışverişinizi daha bilinçli bir şekilde yapacaksınız. Satın alacağınız yiyecekleri neden aldığınızı, bu yiyeceklerin hangi amaca hizmet ettiklerini öğreneceksiniz.İyi bir alışveriş yapmak için yaptığınız body şeklini bilmek çok önemlidir çünkü alacağınız her gıda vücudunuzu çalıştırdığınız bölgelerde farklı şekillerde cevap bulacaktır. Bu konuda bilinçli olduktan sonra size yarayacak gıdaları alacak diğerlerinden uzak duracaksınız.

Bir vücutçu için günde 6-7 öğün yemek büyük bir beceri ve sabır ister. Bunun için bu öğünleri planlamak çok önemlidir. Ayrıca bir vücutçu için yiyeceği gıdaların besin değerlerini de bilmek çok önemlidir. Örneğin 100 gr tavuk etinde ne kadar protein var, ne kadar yağ var, hangi gıdada ne kadar karbonhidrat var. Bunları bildikten sonra hazırlayacağınız alışveriş listesi sizi markette ne alsam kararsızlığından kurtaracaktır.

Bodybuilding pahalı bir spor seçimidir. Bununla yüzleşmeniz gerekir. İlk olarak yapmanız gereken şey bütçenizi ayarlamaktır. Birçok kişi alması gereken yiyeceklerin bütçesini ayarlamadan bütün parasını suplementlere yatırır. Halbuki market alışverişi de suplementler kadar önemlidir. Bu nedenle market alışveriş listenizi yaptıktan sonra, alışverişinizi toptancılardan yapmanız sizin için çok karlı olacaktır.

Bodybuilding diyeti 3 önemli kuralı içerir:
1. Öğünler gün boyunca küçük ve sık sık olmalıdır. Yaklaşık 6-7 öğün.

2. Her öğün mutlaka %40 karbonhidrat, %40 protein, %20 faydalı yağ içermelidir.

3. Alınan kalori hesabı doğru yapılmalı ve öğünlerde dönüştürülmelidir. Çünkü metabolizma hep aynı kalori alımına alıştırılmamalıdır.

Yağsız kaslı bir vücuda sahip olmanın yolu 4 aşamadan geçiyor:
1. Düzenli ve çok çalışma,

2. Doğru beslenme,

3. Gerektiği yerde suplement alımı,

4. Tekrar.

İşte sizlere body diyetinize sıkı bir şekilde uymanızı sağlayacak, size kolaylıklar sunacak yapmanız ve yapmamanız gereken önerilerimiz;

1. Alışverişi yaparken doğal ürünler satan, sağlığınız için faydalı olan, işlenmemiş ürünleri tercih edin,

2. Açken alışveriş yapmayın,

3. Taze, tam tahıllı, organik ürünleri tercih edin,

4. Bozulmayacak gıdaları toptan alın ve indirim uygulatın.

PROTEİNLER
Ton balığı, balık filetoları, karides, ekstra yağsız biftek, protein tozu, yumurta beyazı, yumurta, hindi eti, yağsız köy peyniri, doğal yerfıstığı yağı, barbunya, kuru fasulye, pirzola, bonfile, tavuk eti (özellikle tavuk ve hindi göğüs çünkü yağsız ve proteinden zengindirler.)

KARBONHİDRATLAR
Yulaf, tam tahıl ekmeği, pilav, makarna, erişte, bulgur.

MEYVELER
Elma, muz, avakado, armut, erik, kiwi, kayısı, portakal, çilek, greyfurt ve birçok meyve.

SEBZELER
Brokoli, kuşkonmaz, salatalık, soğan, patates, mısır, biber, havuç, kereviz, mantar, karnı bahar, bezelye.

Etiketleri doğru okuyun.
Alışveriş yaparken etiketleri doğru bir şekilde okumak gerekir. Etiket okurken aşağıdakilere mutlaka dikkat edin:

1. Çok basit bir ürünü satın alırken bile mutlaka etiketleri okuyun ve tarihlerine bakın,

2. Eğer herhangi bir şeye karşı alerjiniz varsa, etiketleri okumak sizin için hayat ve ölüm demektir. Örneğin gluten, aspartan, baharat alerjisi olabilirsiniz.

3. Yiyecekleri alırken içindeki besin değerlerinin oranlarına dikkat etmelisiniz. Sizin için yağ, protein, karbonhidrat ve kalori hesabı oldukça önemlidir.
Bunları Okudunuz mu?
Özer Baysaling Sorularınızı Cevapladı

Özer Baysaling Sorularınızı Cevapladı

Türkiye´de vücut geliştirmenin duayeni, en çok şampiyon yetiştiren spor adamı Özer Baysaling sizden gelen soruları cevaplandırdı.

Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon: Sinsi Katil

Tansiyon dediğimiz şey, kanın damar duvarını zorlamasıdır. Tansiyon ne kadar yüksekse, damar duvarı o kadar çok zorlanır. Yani o kadar çok bozulur.

Kanserin Penceresinden 3: Gelecek Kanser ve Ölüm Korkusu

Kanserin Penceresinden 3: Gelecek Kanser ve Ölüm Korkusu

Ölüm: Gelecek korkusunun en büyük sebebi ölümdür. Yok olmak... Sevdiklerinden ayrılmak... Bilinmezler yumağı vs... tüm bunlar ölümü hatırladıkça insana korku veriyor. Hatta hatırlamasak bile şuuraltımızda bu korkuyu hep hissediyoruz. Şu var ki bir korkuyu yenmek için onunla yüzleşmek gerekliydi.

bodybuilding, vücutçu beslenmesi, sporcular için beslenme, spor ve beslenme, sporcu beslenmesi, badiciler için beslenme, vücutçu beslenmesi, vücutçular için alışveriş, supplement alımı,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım