logo
Egzersiz   17.212

Vücutta Yaşlılıkla İlgili Değişiklikler Nelerdir?

Paylaş:

Pasif hareket sistemimizdeki değişmeler:

30- 35 yaşından sonra genellikle pasif mekanizma dediğimiz kemikler ve bağ dokularda değişiklik ve güç kayıpları başlar. Kemikler, mineral azalmaları nedeniyle değişikliğe uğramaktadırlar.

Kemik gurupları toplam statikleri içinde %100 randıman veremezler. Kemik yoğunluğu 35- 40 yaşından sonra her yıl % 1 oranında azalma gösterir. Bu husus kadınlarda 50 yaşlarında daha kuvvetli cereyan edip, kemik yapısında meydana gelen değişmeler Osteoporose (kemik erimesi) hastalığına neden olur.

Bundan ayrı olarak kıkırdak dokusunda da bazı değişiklikler meydana gelerek, ilerleyen yaş nedeniyle fonksiyon ve elâstikiyet kaybı olur. Bunun sonucunda da su kaybı, erezyonlar, ağrılı mafsal hastalıkları ve Arthrose oluşur. Omurilikteki su azalması nedeniyle disklerde deformasyon başlar ve elâstikiyet kaybolur.

Aktif Hareket Sistemimizdeki Değişmeler:

Yaşlanma belirtileri özellikle kas kuvvetinde azalma ve hacminde de daralma şeklinde ortaya çıkar. Kas çapında her on yılda % 4 oranında azalma görülür. Kas gücündeki azalma neticesinde sex hormonlarında koordinasyon bozuklukları görülür.
Yaşlanma nedeniyle kaslarda, Kalium ve Kalsiyum kayıpları olmaya başlar. Bu durumlarda kasların antrenman yeteneğinin teorik olarak düşmesine rağmen, pratikte ileri yaşlarda bile kaslar hala antrenmana elverişlidirler.

Kalp ve Akciğer Sistemimizdeki Değişmeler:

Bu sistemlerde yaşlılıkla beraber başlayan değişmeler organizmanın gücünü azaltır. Yaşlılığa bağlı olarak yüksek kan basıncı meydana gelir ve nabız atışı daha hızlı seyreder.

Diğer Değişimler:
Vücudun su kaybetmesi neticesinde deride meydana gelen pörsümeler deriyi inceltir ve şeffaflaştırır. Duyu organlarının fonksiyonları yavaşlar, hormon faaliyeti azalır.
Bütün bu unsurlar insana yaşlı damgası vurur, kişi kendisini toplumdan çeker, içine kapanır ve kendisini psikolojik bir rahatsızlık içinde hisseder.
Bunları Okudunuz mu?
Kadınlarda Cinsel Mutluluk

Kadınlarda Cinsel Mutluluk

Kadındaki aşırı kilo orgazmı da cinsel mutluluğu da engelliyor. Oysa, spor yapmak, kilo vermek, seks hakkında konuşabilmek ilaç etkisi yapıyor…

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Yemek borusunun alt kısmında bulunan kapakçıkta gevşeme olduğunda, mide asidi yemek borusuna kaçarak mide ekşimesine, mide ve göğüste yanmalara.

Kanserin Penceresinden 3: Gelecek Kanser ve Ölüm Korkusu

Kanserin Penceresinden 3: Gelecek Kanser ve Ölüm Korkusu

Ölüm: Gelecek korkusunun en büyük sebebi ölümdür. Yok olmak... Sevdiklerinden ayrılmak... Bilinmezler yumağı vs... tüm bunlar ölümü hatırladıkça insana korku veriyor. Hatta hatırlamasak bile şuuraltımızda bu korkuyu hep hissediyoruz. Şu var ki bir korkuyu yenmek için onunla yüzleşmek gerekliydi.

vücut, yaşlanma, vücuttaki değişiklikler, kemik erimesi, yaşlanma, çarpıntı, sex hormonları, mineral azalması, güçsüz vücut,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım