logo
Egzersiz   21.565

Yaşlılıkta Body Building ve Fitness Gerekliliği

Paylaş:

Doğal olarak orta yaştan itibaren vücudun hareketliliği ve gücünde azalma olur. Bu yaşlarda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin; sırt problemleri, eklem ve kas rahatsızlıkları ve birçok hareketi kısıtlayan rahatsızlıklar en çok görülen durumlardır.

Özellikle 45- 50 yaşlarından sonra kalp ve dolaşım hastalıkları, genellikle sanayi toplumlarında ölüme neden olmaktadır. Buna bağlı olarak erkeklerde Enfarktüs bir numaralı ölüm nedeni olarak ortaya çıkmaktadır.

Sportif uygulamalar göstermiştir ki, ileri yaşlarda dahi yüksek performanslar elde etmek mümkündür. Örnek olarak vücut geliştirme branşını ele alırsak, 50 yaş hatta 60 yaş üstünde ünlü atletlerden Frank Zane (üstte resmi olan), Steve Revis, Reg Park, Bill Pearl ve Ed Corney'i gösterebiliriz. Bu ünlü sporcular bugün dahi profesyonelce faaliyetlerini sürdürmekte ve bu konuyu ispatlamaktadırlar.

İLERİ YAŞLARDA BODYBUILDING VE FITNESS ÇALIŞMASI İÇİN BAZI ÖNEMLİ NOKTALAR

Yaşam kalitesi, sağlık ve kendini iyi hissetme ile yakından ilgilidir. Genellikle yaşlılarda spor bu mutluluğu yakalamak için çok önemlidir. Bu yaşlarda kendine güven ve güçlü hissetme, insanları mutlu kılar.

Yaşlılıkta yapılan egzersizler, genel antrenman prensiplerine dayanır. Antrenman yoğunluğu, hacmi, sıklığı gibi. Çalışmalarda ana amaç fitness ile sağlıklı bir yaşam olmalıdır. Birinci plânda güç arttırmak olmamalıdır. Gençliğinde spor yapanlar kendi kişisel güç ve kapasitelerini iyi bilirler.

20 yıldır spor yapmamış eski sporcular ile hiç spor yapmamış yaşlıların Fitness'e başlamadan önce bir doktora başvurmaları kaçınılmazdır.

Genellikle yaşlılar kuvvet, dayanıklılık, hareketlilik ve koordinasyondan oluşan akılcı bir çalışma programı uygulamalıdırlar. Çabuk kuvvete dayanan hareketlerden kaçınılmalıdır.

DAYANIKLILIK ÇALIŞMALARI
İlk başlangıçta tüm çalışma programının %50'si, daha sonra %70- 80'ini dayanıklılık çalışmalarının oluşturması önemlidir. Bunu kontrol imkânı nabız frekansı ile olur. Yaşlanma ile kalp atım frekansı azalır. Burada ana kural : Yaş - 180 formülüne göre çıkan rakamın altında kalacak şekilde, dakikada olması gereken ideal atım sayısıdır.

Genellikle, antrenman süresi arttırılabilir, fakat antrenman hacminin arttırılmaması daha uygun olur. Yaşlılığa bağlı olarak aerobik programları, nabzı kontrol eden ergonometri programları, yürüyüş gibi.

AĞIRLIK ÇALIŞMALARI
Yaşlılık arttıkça tüm vücuttaki kas yoğunluğu vücudun ağırlığına oranla azalır ve buna bağlı olarak yağlanma meydana gelir. Bu sebeple vücutta yük ve kuvvet dengesi de bozulur. Vücut geliştirme ve fitness çalışmaları ile bu kayıp azaltılıp, dengelenebilir.

Bu çalışmalarda öncelikle sırt kasları için stabilizasyon hareketleri önerilir. Bu hareketler kas zayıflamalarını ve duruş bozukluklarını önler. Seçilen egzersizlerin de omurgayı ve eklem yerlerini koruyabilecek ölçüde olması gerekir.Genel olarak yeni başlayanlar için hazırlık mahiyetinde kuvvet dayanınıklığını içeren hareketler seçilmelidir.

ÖNLEMLER
Bilimsel çalışma programları yaşam boyu mutlaka yapılmalıdır.

Vücut geliştirme ve fitness çalışmaları belirli ölçülerde bilhassa ileri yaşlarda, doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılması önerilen aktivitelerdir. Yaşlılık devresi, bünyenin vücut geliştirmeden ve fitness'den destek göreceği en önemli devre olup, bitiş yaşı da yoktur. Bu çalışmalar size bambaşka bir vücut ve sağlık kazandıracak ve sınırsız bir yaşam zevki verecektir.
Bunları Okudunuz mu?
Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Yemek borusunun alt kısmında bulunan kapakçıkta gevşeme olduğunda, mide asidi yemek borusuna kaçarak mide ekşimesine, mide ve göğüste yanmalara.

Kanserin Penceresinden 2: Kanser Ve Ruhsal Gelişim

Kanserin Penceresinden 2: Kanser Ve Ruhsal Gelişim

Hayatımda incir çekirdeğini doldurmayacak ne çok şeye üzüldüğümü, hatta ne boş şeyler peşinde koştuğumu düşünüyorum hayıflanarak. Tefekkür yaptığımı zannederken, fani yaşamın ölümlü olduğunu ve tanrısal mesajların ibret verici hatırlatıcılığını gözden kaçırıp ne gereksiz şeyler yapmışım.

Kanserin Penceresinden 5: Yaşama Bakış Ve Şükür

Kanserin Penceresinden 5: Yaşama Bakış Ve Şükür

Nihayet eve gelebildik. Zorlukla yürüyorum. İlk iş hemen banyoya girip üstümdekileri kirliliğe attım. Aynaya baktım... Çok çökmüşüm. Kaslarım kaybolmuş. Saçlarım, kaşlarım, kirpiklerim dökülmüş. Çok çirkinleşmişim. Çabucak yıkandıktan sonra, tertemiz çamaşırlar ve ev yatağı... Ohhh! Eve gelmek ne güzel!.

yaşlılıkta Body Building, kas rahatsızlıkları, eklem ağrıları, enfarktüs, antrenman yapın, ağırlık çalışmaları, yaşam kalitesi,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım