logo
Egzersiz   15.360

Yaşlılıkta Dengeyi Koruma Sporla Mümkün

Paylaş:

Belirli bir dereceye kadar bu doğrudur. Yaşlılık arttıkça beyindeki bağlantıların artık fonksiyonlarını yitirdiği ve küçük problemlere neden olduğu bilinmektedir. Kuvvetli ve hareketli kaslar bu problemlerin meydana gelmesini önler ve insan dengesini korur.
Uygun Bir Spor Programı Nasıl Olmalıdır?
Daha önceki program bölümlerinde verdiğimiz bilimsel çalışma programlarının azaltılmış set ve kilolarla, haftanın 3 günü aerobik karakterdeki egzersizlerle birlikte uygulanması yeterli olacaktır. Ancak çalışma öncesi ve sonrası 5 dakika kadar yapılacak ısınma ve gerdirme egzersizlerinin önemini tekrar hatırlatırız. İlmi çalışmalara göre, az yapılan bir hareket dahi, hiç yapılmayandan daha iyi sonuçlar vermektedir.
Spora Başlamak İçin Geç mi Kalındı?
Cevabımız net olarak HAYIR dır. Hafifletilmiş bir vücut geliştirme ve fitness programının, doktorunuzla görüşüp uygulama onayını aldıktan sonra, uzun yıllardır aktif olmayan vücudunuzu, bu çalışmalarla tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Yapılan bir araştırmada 45 - 55 yaşları arasında olan ve hayatında hiç spor yapmamış 3 guruba, vücut geliştirme ve fitness programı uygulandığında, 10 yıldır devamlı spor yapan insanlarla aynı fitness düzeyine geldikleri saptanmış ve başladıklarından daha genç görünüm kazandıkları tespit edilmiştir.
Spor Programına Kesin Bir Başlangıç Nasıl Olmalıdır ?
Hiç spor yapmamış veya uzun süre aktivitesini yitirmiş olanlar, başlangıçta ısınma egzersizlerinden sonra, 12 ile 15 dakikalık aerobik bir çalışma uygulamalıdırlar. Bu süre daha sonra 20 dakikaya çıkarılabilir. Bunu takiben hafifletilmiş vücut geliştirme ve fitness egzersizleri ile, kas, bağ doku ve kemiklerin de daha güçlü hale gelmesiyle, tüm metabolizmanın kazandığı olumlu sportif ve tıbbi göstergelerin elde edilmesi, tüm yaşamı daha zevkli hale getirecektir. Ancak vücudu çok fazla bıktırmamak için, başlangıç seviyesi ve daha sonra uygulayacağınız egzersiz programlarınızı 4 - 6 haftalık çalışma periyotları ile sürdürmelisiniz.

Artan hareketlilik ve kuvvet durumunuza göre, vermiş olduğumuz çalışma programlarındaki hareketleri, gerek set, gerekse kullandığınız kilolar itibariyle biraz daha arttırıp, birbirini takip eden birkaç aylık, hatta sezonluk ve yıllık plân olarak da uygulayabilirsiniz.

Ancak unutmamanız gereken kural şudur:
Egzersiz programı ve çalışmanızın ağrılı olmamasına dikkat edilerek, vücudun ve ruhun beslemesini sağlamak ve günlük hayatta zindelik ve mutluluk kazanmak ana prensip olmalıdır. Sitemiz yaşamınız boyu sportif aktiviteleriniz ve sağlığınız için hep sizinle olacaktır.
Bunları Okudunuz mu?
Body Building Hakkında Önyargılardan Kurtulun

Body Building Hakkında Önyargılardan Kurtulun

Body Building hakkında pek çok şehir efsanesi vardır. Bilen de konuşur bilmeyen de. Sebebi bazen cahillik bazen kıskançlık. İşte halk arasında sıkça duyduğunuz safsatalar ve gerçekler.

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerji Çeşitleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hayatı çekilmez kılan alerji. Nasıl korunabilirz? Tedavisi nasıl yapılıyor? Cevapları bu yazımızda…

Yaşlılıkta Body Building ve Fitness Gerekliliği

Yaşlılıkta Body Building ve Fitness Gerekliliği

Yaşam kalitesi, sağlık ve kendini iyi hissetme ile yakından ilgilidir. Genellikle yaşlılarda spor bu mutluluğu yakalamak için çok önemlidir.

spora başlama, genç kalma, dengeyi koru, spor, egzersiz yapma, egzersiz programları, fitness egzersizleri, kuvvetli kaslar,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - Sporeva.com
Gizlilik İlkemiz Hakkımızda İletişim

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım